Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Ивайло Христов
Мнения: 8
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от Ивайло Христов »

Някой знае ли как да конвертирам FB2 в EPUB, MOBI и AZW3, като при това заглавията и подзаглавията (тагове <title> и <subtitle>) се центрират? Когато използвам Calibre, те винаги излизат ляво подравнени. Добре би било също епиграфите (таг <epigraph>) да започват примерно от средата на страницата, авторите на текст (таг <text-author>) да са дясно подравнени, а цитатите и стиховете (тагове <cite> и <poem>) да са с някакъв отстъп от лявата граница, примерно 2-3 символа и в курсив.
mese4ina
Мнения: 3
Регистрация: 09 октомври 2011, 15:19

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от mese4ina »

И аз се интересувам. До сега използвах програмата Fb2ePub, снимките ми излизат като малки бели квадратчета. Опитах различни конвертори, там снимките излизат, но текста излиза ляво подравнен, което е много дразнещо.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от zl_tsanev »

Здравейте,
Описвайте с какви програми за четене работите и на какви устроства сте.
За Fb2Epub: В директорията, където е инсталиран следва да има поддиректория CSS, а в нея файл default.css.
Секцията за нормален текстов параграф би следвало да бъде(примерно) така:

Код: Избиране на всичко

p {
	margin: 0px;
	margin-top:0;
	margin-bottom:0;
	text-indent: 1.5em;
	text-align: justify;
}
( за двустранно подравняване - justify)
Може да редактирате, която секция ви е потребна, съобразно вашите предпочитания.
mese4ina
Мнения: 3
Регистрация: 09 октомври 2011, 15:19

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от mese4ina »

zl_tsanev много благодаря за съвета. В Fb2Epub текста си ми излиза ок. Заглавната страница където съм сложила обложка на книгата излиза не като снимка а като малко бяло квадратче. Отварям книгите с Cool Reader на настолен компютър.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от zl_tsanev »

Замести своя defaul.css с този :https://dox.abv.bg/download?id=7719af3b91#
Все пак предварително запиши текущия .css с друго име или в друга директория.
Пробвай да конвертираш.
Вероятно знаеш, че CoolReader за Windows отдавна не е актуализиран.
При мен Epub се отваря с CoolReader за Windows без проблем и корицата се визуализира.
Ако искаш изпрати ми файла(.FB2), с който имаш проблеми.
Последната и единствена промяна е направена от zl_tsanev на 21 март 2023, 21:10.
mese4ina
Мнения: 3
Регистрация: 09 октомври 2011, 15:19

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от mese4ina »

Благодаря, ще се пробвам.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от zl_tsanev »

Извинявай! Объркал съм линка - пробвай отново (с двукратно цък).
Ивайло Христов
Мнения: 8
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от Ивайло Христов »

За една и съща програма Fb2ePub ли говорим? Аз си изтеглих тази, в. 1.1.7. Програмата е руска, а руският софтуер е като руските коли и като руските жени - винаги стигаш с тях закъдето си тръгнал, но без особен комфорт при пътуването :mrgreen:

При инсталиране иска инсталиран Microsoft C++ Redistributable 2012. Ако го няма, директно се опитва да се навре в интернет, където няма никаква работа, за да си изтегли един господ знае какво. Забранете достъпа на инсталатора до мрежата с firewall-а си, инсталирайте си Microsoft C++ Redistributable 2012 (има го във всички торент тракери), рестартирайте Windows-а и инсталирайте отново Fb2ePub. Стартирайте я веднъж (тя пак ще се опита да се набута в мрежата, забранете с firewall-а). Няма смисъл да си играете да и забранявате проверка за нова версия от настройките - това просто не работи. За да го направите, трябва да копирате този конфигурационен файл в инсталационната папка

Код: Избиране на всичко

C:\Program Files\FB2ePub
След това е добре да зададете оптимални настройки, като запишете този конфигурационен файл в тази папка:

Код: Избиране на всичко

C:\Users\%USERNAME%\AppData\Roaming\Lord_KiRon\Fb2ePub
След това програмата започва да работи прилично. Единственият и недостатък е, че лепва в края на всеки конвертиран .EPUB файл няколко излишни реда. За изтриването им:
- отворете .EPUB файла с архиватора 7Zip
- идете в папка "OEBPS\text"
- изтрийте файла "about.xhtml" (а ако не сте изпълнили предната стъпка със задаването на оптимална конфигурация - и файла "fb2info.xhtml")

Готово, вече имате съвсем прилично изглеждащ .EPUB файл. Ето примерен FB2 файл, съдържащ всички типични тагове, както и снимки в JPEG и PNG формат, а ето и същия файл, конвертиран в EPUB с горната програма.

За конвертиране в MOBI и AZW3 със запазване на форматирането се отказах да търся начини. Това са формати, използвани само от Kindle, а тази марка следва философията на iShit: "К'вот' ти сипИм, туй ша ручаш!" :mrgreen: Така че почитателите на марката са свикнали и нямат претенции...

За протокола: опитах да конвертирам с Calibre получения EPUB файл в AZW3 и в MOBI формат. Резултатът е незадоволителен - центрирането се запазва, но на места поздаглавията (subtitles) могат да се слеят с първия параграф на текста.

@zl_tsanev
В инсталационната директория на този Fb2ePub няма поддиректория CSS.

@mese4ina
Ако ползваш CoolReader, защо изобщо конвертираш от FB2 в EPUB??? CoolReader е създаден принципно за FB2 формат, а поддръжката на всички останали е допълнителна екстра. При това FB2 файлът е несравнимо по-лесен за редактиране от EPUB - просто го отваряш с Notepad и променяш каквото искаш.

Но колегата е прав, че това е старичка програма, която отдавна не се поддържа. Ако искаш по-удобна под Windows, изтегли си AlReader Extended или ICE Book Reader Pro (само че последната е с интерфейс само на руски и не поддържа изобразяване на таблици в FB2 файлове). Под Android AlReader е без всякаква конкуренция.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от zl_tsanev »

Аз ползвам Fb2Epub, който е в конверторите към MyHomeLib. Той не иска нищо допълнително за конвертиране.

За AlReaderExt: Версиите за Android (AlReaderExt, AlReaderXPro, AlReaderXEink) се доработват непрекъснато (текущата версия е 1.01), но версията за Windows е от 2019 година и разработката и е "замразена".

И за CoolReader и за AlReader(X) следва да се редактират при нужда съответните параметрични файлове (FB2.CSS, EPUB.CSS, FB3.CSS, ...) за да се определи начина на визуализиране на определени тагове - няма нужда да се редактират файловете-книги/произведения(ако разбира се в самите тях не са правени опити за "ръчно" форматиране на текста). Тогава резултата може да не е както се очаква.
И CoolReader и AlReader(X) имат интерактивни настройки за определяне начина на извеждане на определените части от текста(основен текст, анотация, епиграф, поема и т.н.) така, че към създаване/редактиране на .CSS следва да се прибягва ако нещо не устройва потребителя.
Ивайло Христов
Мнения: 8
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от Ивайло Христов »

Вярно е, че AlReaderExt за Windows не се разработва от 2019 г. Само че то не остана какво да му се разработва :) Програмата работи просто перфектно. Може би единственият и недостатък е, че няма собствен файлов мениджър. Но със запис в регистъра от пет реда се добавя "Read with AlReader" към контекстното меню на всички поддържани файлове.

FB2 може лесно да се форматира с CSS, но при EPUB нещата са доста по-сложни. Защото той е реално HTML със собствен CSS и различните конвертори го създават всеки по свой начин, с различни имена на класове. Ето част от предната примерна книга, конвертирана с Fb2ePub от FB2 в EPUB:

Код: Избиране на всичко

      <div class="title3">
        <h3>Следва заглавие на глава</h3>
        <h3>Карлсон, който живее на покрива</h3>
      </div>
      <p>В град Стокхолм, на една съвсем обикновена улица, в една съвсем обикновена къща живее най-обикновено шведско семейство с фамилното име Свантесон. Това семейство се състои от един най-обикновен баща, от една най-обикновена майка и от три най-обикновени деца - Босе, Бетан и Дребосъчето.</p>
      <p>- Аз съвсем не съм най-обикновено момче - казва Дребосъчето.</p>
      <p>Но това, разбира се, не е истина. На света има толкова много момчета, които са на седем години, които имат сини очи и чипо носле, и немити уши, и скъсани на коленете панталонки, та не трябва ни най-малко да се съмняваме: Дребосъчето е най-обикновено момченце.</p>
      <p class="empty-line"> </p>
      <p class="subtitle">Следва подзаглавие (таг subtitle)</p>
Ето и същия текст, конвертиран пак от FB2 в EPUB, но с Calibre:

Код: Избиране на всичко

<h1 id="calibre_toc_2" class="calibre1"><a id="TOC_idm891718384" class="calibre8"></a><a class="calibre8" id="TOC_idm891714032"></a>Следва заглавие на глава <br class="calibre2"/>
Карлсон, който живее на покрива <br class="calibre2"/></h1>
<div class="paragraph">В град Стокхолм, на една съвсем обикновена улица, в една съвсем обикновена къща живее най-обикновено шведско семейство с фамилното име Свантесон. Това семейство се състои от един най-обикновен баща, от една най-обикновена майка и от три най-обикновени деца - Босе, Бетан и Дребосъчето.</div>
<div class="paragraph">- Аз съвсем не съм най-обикновено момче - казва Дребосъчето.</div>
<div class="paragraph">Но това, разбира се, не е истина. На света има толкова много момчета, които са на седем години, които имат сини очи и чипо носле, и немити уши, и скъсани на коленете панталонки, та не трябва ни най-малко да се съмняваме: Дребосъчето е най-обикновено момченце.</div>

<p class="calibre3" style="margin:0pt; border:0pt; height:1em"> </p>
<h5 class="subtitle">Следва подзаглавие (таг subtitle)</h5>
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от moosehead »

Няма да отварям нова тема, но искам да попитам някой има ли опит/софтуер за конвертиране на epub към fb2, но да е приложим за много файлове, а не за единични. И без Calibre и онлайн конвертори, разбира се. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Ивайло Христов
Мнения: 8
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от Ивайло Христов »

Пълноценно конвертиране от EPUB към FB2 е принципно невъзможно. Защото EPUB съдържа информация кое как да се покаже, а FB2 - кое какво представлява. Например - в един EPUB файл може да има: празен ред, центриран текст с главни букви, текст в курсив с отстъп надясно, параграф нормален текст, параграф в курсив, дясно центриран ред... В FB2 същият текст изглежда: начало на глава, заглавие, епиграф, първи параграф от главата, цитат, автор на цитата. А вече как изглежда началото на глава, заглавието, епиграфа и цитата се настройва в програмата за четене. От тук идва и основното предимство на FB2 - като настроите веднъж програмата си за четене, всички книги ще излизат по един и същ начин. Независимо с какво се конвертира от EPUB, MOBI или AZW3 в FB2, необходима е последваща ръчна обработка на FB2 файла, която отнема от няколко минути до няколко часа, в зависимост от обема и сложността на структурата на текста.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от moosehead »

Благодаря.
Аз обикновено конвертирам fb2/epub към azw3, но имам един стар Kindle 3 с CoolReader и когато отворя fb2 всичко e OK, но като отворя epub не ми показва бележките под линия на същата страница, та затова.:)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Ивайло Христов
Мнения: 8
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Конвертиране на FB2 в EPUB / MOBI / AZW3

Мнение от Ивайло Христов »

Да, бележките под линия са едни от най-трудоемките за корекция след конвертиране... Отворете FB2 файла в любимия си редактор (аз лично предпочитам UltraEdit, в който съм направил собствена лента с бутони, вмъкващи най-често използваните FB2 тагове) и навсякъде, където има номер на бележка под линия, поставете следния код, като замените двете нули с поредния номер на бележката:

Код: Избиране на всичко

<sup><a l:href="#note_1-0" type="note">0</a></sup>
Например:

Код: Избиране на всичко

<sup><a l:href="#note_1-1" type="note">1</a></sup>
<sup><a l:href="#note_1-2" type="note">2</a></sup>
.....
<sup><a l:href="#note_1-15" type="note">15</a></sup>
Ако след автоматичното конвертиране (например с Calibre) бележките под линия са във вид:

Код: Избиране на всичко

<sup>1</sup>
<sup>2</sup>
можете да напишете макрос, който да прави замяната автоматично.

След края на секция "body" поставете:

Код: Избиране на всичко

<body name="notes">
<title><p>Бележки под линия</p></title>
<section id="note_1-1">
<title><p>1</p></title>
<p></p>
</section>

<section id="note_1-2">
<title><p>2</p></title>
<p></p>
</section>

.............

<section id="note_1-15">
<title><p>15</p></title>
<p></p>
</section>

.............

</body>
и между таговете "<p>" и "</p>" поставете съответната бележка.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости