За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
ventcis
Мнения: 20
Регистрация: 16 ноември 2011, 19:27

За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от ventcis »

Някой ползва ли ги тези маркери?
Хайде да го уточним това:

„В изключителни случаи може да е необходимо да се укаже по-специално форматиране на участък от текста. Това може да се извърши чрез блоковия маркер M или параграфния маркер m.“
Внимание: Маркерите за стил нямат собствено значение (семантика) и в почти всички случаи употребата им е излишна. Старайте се да описвате различните части на текста чрез другите, семантични маркери!“
Забележки: Самото наличие на тези маркери е в противоречие с концепцията на FictionBook-форма̀та (и съответно — на SFB), но са включени за пълнота при конвертиране към FB2. Повечето четци не изобразяват правилно стиловите конструкции, което е още една причина за избягването на употребата им.“


Сега, ясно е, че използването им трябва да е твърде деликатно и в духът на SFB форматирането, но щом го има маркера, значи може да се ползва...
Конкретният повод, за тази тема, е качена книга, която, според мен, изисква втора сюжетна линия и изненадата ми, когато свалих SFB файла и установих, че форматирането с маркерът M> sujet2 е подменено с акцентиран текст. Дори в сайта, при онлайн четене, се появяват долни черти, не знам как е минало през конвертора.

Та, първият въпрос е кой ще определя правомерното използване на този маркер?
Второ, моите уважения към всички, които се занимават с това, но ми липсва обратната връзка... Може и да бъркам, но е добре да ми се каже, за да не го повтарям...
Ако маркера М е сложен самоцелно в Документацията, по-добре е да се махне, за да не създава подобна суматоха... Доколкото разбирам, проблема с този маркер е: „... маркерът M> (независимо от стила) има отражение само върху един от изходните формати...“ (Мандор)

Ясно ми е, че на читателя тази подробност едва ли ще му направи впечатление, но все пак говорим за входящия формат и трябва да има ясни правила...
Дали нямаме нужда от арбитраж по решаване на подобни казуси?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от Борислав »

Имало ли е маркер за втора сюжетна линия? При този текст поправих заглавията на секциите, но не помня да съм сменял маркери.
ventcis
Мнения: 20
Регистрация: 16 ноември 2011, 19:27

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от ventcis »

Да, имаше 10-на такива маркера... Повечето секции в книгата са без заглавие, но в настоящия текст са променени, като за заглавия са взети датите, а на места където няма дати маркерите за секции са премахнати...
ventcis
Мнения: 20
Регистрация: 16 ноември 2011, 19:27

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от ventcis »

Сега дори открих свръх форматиране... хем е сложен цитат, хем е акцентиран текста...
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от Борислав »

Можеш ли да ми покажеш как изглежда текста на хартията?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от Mandor »

Ако разгледате по-внимателно текста, ще попаднете на още „бисери“ във форматирането.
Пример – пълно акцентиране на ред, в който вече е имало акцентирани участъци.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: За стиловият маркер М, по специално за M> sujet2, и за още нещо...

Мнение от NomaD »

Моля, да се съпоставя с текста, който отново качих в Ателието!
Изображение
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости