Преработка на книга в pdf?

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
qnkov
Мнения: 12
Регистрация: 25 октомври 2015, 20:41

Преработка на книга в pdf?

Мнение от qnkov »

Здравейте. Преди време написах нещо на docx и в момента искам да го направя на .pdf файл. Нещо като книга, но е 1/3 само. Ей така искам да го кача някъде. Имам Nitro Pro 9, но нещо ми е сложна, особено с това да превърна всичко в един шрифт, е направо ад. Все има проблеми, прави го на квадратчета и т.н, а шрифта е кирилизиран, както и да е. Погледнах още няколко книги в този формат и изглежда, че има и начин да подредба вътре на текста. Някой може ли да обясни коя програма да използвам за тази цел, също така да мога да редактирам и какви са точните правила, когато конвертираш книга в .pdf файл. Какво трябва да се спазва?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Преработка на книга в pdf?

Мнение от pechkov »

PDF е подходящ за документи, не за книги.

Както и да е. Инсталирай си "doPDF", и ще имаш възможност да "отпечатваш" от Word например в PDF файл. Появява се като виртуален принтер и позволява да печаташ към него от произволна програма.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
uftak
Мнения: 1
Регистрация: 20 януари 2014, 23:05

Re: Преработка на книга в pdf?

Мнение от uftak »

OpenOffice и Word на MS отдавна експортират в PDF директно като запазват изцяло форматировката (размер на страница, колони, шрифт), линкове, съдържание и т.н.
qnkov
Мнения: 12
Регистрация: 25 октомври 2015, 20:41

Re: Преработка на книга в pdf?

Мнение от qnkov »

Почти всяка книга в нета я гледам в .pdf, затова реших, че явно това е формата. На мен ми трябва за интернета, не за хартия. И по принцип в какъв формат е хубаво да започнеш книгата и да си я подредиш, след което да я превърнеш в пдф или някой друг?
Аз ползвам wordpad, но не знам с какви опции е нужно да го ползвам, също така интервалите как да ги слагам - с шпация, или си има определен начин?
http://prntscr.com/9gqjh4 - ето на тая снимка може да погледнете с какви опции съм в wordpada.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Преработка на книга в pdf?

Мнение от zl_tsanev »

Изискваният формат е SFB.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Преработка на книга в pdf?

Мнение от pechkov »

zl_tsanev написа:Изискваният формат е SFB.
Момент, нека уточним, за да не се обърква човека.

Подходящи формати за книги са предимно FB2, EPUB и за четците "Kindle" - формата MOBI.

За нуждите на читанка е "измислен" формата SFB, който е предимно за вътрешна употреба на ниво сървър, който от SFB може да генерира FB2 или EPUB.

SFB е чист текст, и може да се редактира с произволен текстов редактор, но финалното му възпроизвеждане в FB2 или EPUB може да стане чрез качване в Читанка или с "конвертиране" към FB2 с конвертора на Мандор например.

qnkov, за по-подробна информация - питай в чата, или ми пиши на скайп "pechkov".
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости