Страница 1 от 1
root nook - какво дава?
Пуснато: 15 май 2015, 10:37
от kitolovec
Здравейте прекрасен сайт!
Имам няколко въпроса - моля за отговор - абсолютен новак съм и се лутам, а в същото време искам да чета ...
Имам Nook Simple Touch with GlowLight от туба видях че има опция да се рутне.
Проблемите ми са няколко. Не схващам каква е идеята на това рутване, това ще разшири ли форматите за четене, и какво точно се прави след като се рутне? Какво друго ще даде? Май и не знам точно какво да питам - пълен новак!
Моля за малко повечко обяснения за това Калибре - изтеглих го но ( явно и не знам как точно да го ползвам) книгата която преформатирах - не и се случи нищо - от пдф ( който се отваря отвратително, твърде малка е на формат, не се повлиява от шрифт) не се получава нищо!
П.С. изчетох всичко из форума - но не е достатъчно май
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 15 май 2015, 12:29
от Jakkal
Книгите си ги сваляй от тук във формат epub. Конвертирането на pdf няма да доведе до нищо добро.
Като за начало не виждам смисъл да го рутваш, само ако не си доволен от вградения ридър и искаш да го смениш.
Сваляй си книги от тук във формат epub и си ги качвай в Calibre. От Calibre си ги качвай на Нука и четеш. Това е.
За рутването на Нук и за Calibre можеш да прочетеш в този форум -
http://www.mobileread.com/forums/
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 17 май 2015, 04:48
от Гост
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 17 май 2015, 06:12
от zl_tsanev
Гост написа:... .Рутването няма да ти даде повече формати за четене. ...
Рутването дава администраторски права на достъп до операционната система на устройството(трябва да се използва много внимателно, защото с едно невнимателно действие може да превърнете устройството в "тухла"). При това положение може да се инсталират много допълнителни програмни приложения, които разширяват функционалните възможности на четеца, следователно и възможността да четете допълнителни формати - FB2, DJVU, CHM, DOC/DOCX, XLS/XLSX, комикси и т.н и т.н. Ще имате и пълен достъп до файловата система на устройството.
Аз ползувам книгите предимно в FB2 формат и препочитам за четене програмите AlReader и CoolReader. Техните библиотечни модули позволяват сортиране на книгите по автори, , заглавия, серии, обикновен списък на файловте и др. При CoolReader книгата може да се отметне като прочетена, което е още едно удобство. При AlReader това се вижда от процента прочетено, който се визуализира в списъка, когато се отваря библиотеката за зареждане на книга за четене. Възможностите за фоrматиране на на книгата са също много - потребителски шрифтове, водеще първа главна буква на глава или параграф(за AlReader), регулиране на междубуквено разстояние, дебелина на буквите, използуване на потребителски CSS шаблонни файлове(за CoolReader) и др.
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 17 май 2015, 08:46
от kitolovec
Благодаря за отговорите, бихте ли изяснили само - тези програмки ги инсталирате на четеца, или на друго устройство и си "сглобявате" книжките и ги качвате на сд.
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 17 май 2015, 11:05
от zl_tsanev
Програмите се инсталират на root-нат NOOK.
Книгите/произведенията за четене се записват на избрана от Вас директория/и/ на SD картата(може и във вътрешната памет, но тя е с малък обем).
За AlReader в настройките се указва в коя директория се намира Вашата библиотека, след което се извършва сканиране на книгите/произвeденията за извличане на метаданните.
За CoolReader просто се указва "Сканиране на директорията" (текущата за вградения в него файл-браузър).
Самите книги/произведение не се обработват - файловете са си такива, каквито сте ги записали. Всички параметри по настройките за четене са динамични - могат да бъдат променени по всяко време, при което се променя и визуализирането на книгата - шрифтове, големина на шрифта, формат на параграфите и т.н.
При CoolReader броя на страниците е в пряка зависимост от избраните параметри и при промяна се извършва преформатиране/преномериране на страниците съобразно параметрите. При едно прелистване броя на страницата се променя с 1.
При AlReader и други програми за четене(FBReader) се използува виртуален размер на страницата (1024, 2048,... байта), който може да се настройва и броя на страниците остава постоянен(за AlReader има настройка "Автоподбор", което отговаря(приблизително) на промяня с 1 при едно прелистване).
Със самите книги не се извършват никакви допълнителни обработки, освен ако Вие не желаете да ги редактирате или обработите по свое усмотрение.
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 19 май 2015, 09:26
от kitolovec
Благодаря за отговора, много ще ми е полезен!
Аз продължавам да се лутам с рутването. Стигнах до там, че го направих "тухла" след няколко инсталации и настройки. Не искаше да реагира въобще. Върнах го към заводски изглед.
Сега търся някой по малко бъгав рут. Някакви предложения? Чудех се дали да "напиша"/преведа инструкцията която ползвах, ако и друг го скапе - за да не се лута като мен и да губи време. Но понеже съм нов тук, и не знам това добре ли е или не.
Re: root nook - какво дава?
Пуснато: 19 май 2015, 14:49
от zl_tsanev
Преди имах NST и използвах указанията/дискусиите в този форум:
http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=25913
Не съм имал проблеми с root-ването.