Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Авитохол_165
Мнения: 15
Регистрация: 08 декември 2013, 20:20

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Авитохол_165 »

Кал написа:Есълмонт ми се струва не така философски и многостранен, затова не съм го пробвал. Бъркам ли?
Не, не бъркаш.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Кал »

kiril_ps написа:Вчера погледнах втората част и се ужасих още в началото - изредени една камара герои, титли и други явления. Вие какъв метод ползвате, за да ги запомните?
Аз ползвам метода на многото четене: след 1000 страници с определени герои по-интересните се запомнят. :D


Никога не си поставям за задача да запомня героите в някой текст. И не чета тия поменници в началото/края на дебелите фентъзита... Това е една от проверките дали авторът умее да пише. Специално Ериксън е много добър с речевите характеристики: след няколко „чути“ реплики започвам да се ориентирам как говори определен герой – и после мога да го позная по говора му, без авторът да ми казва кой е.

Но трябва да се чете в оригинал, както казах нагоре. При превода речевите характеристики обикновено са първата жертва на бързането (и ниските хонорари).

@Авитохол_165: Пак мерси!
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Метод за помнене нямам. Отправям една молитва към K'rul преди да почна всяка Малазанска книга и нямам проблеми. А ако нещо не съм разбрал от събитията, връщам назад и чета отново.
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mattridge »

http://www.colibri.bg/knigi/1267/dzho-a ... i-polukral

След като стана ясно, че Ветровете няма да задухат скоро, смятам да дам шанс на Полукраля (въпреки протеворечивите мнения). Все пак е творба на Джо. Браво на Колибри, че се сетиха да я пуснат и в електронен формат.

Вижте какво казват Мартин и Ротфус по темата:

„Динамична история за предателство и отмъщение, която ме грабна от първата си страница и отказа да ме пусне.”
Дж. Р. Р. Мартин

„Любимата ми книга на Абъркромби!”
Патрик Ротфус
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Mattridge, Полу-краля нали вече сме го чели? Или още не си довършил поредицата :-) Иначе тъкмо приключих Нощната стража на Прачет и останах изненадан. Книгата е доста сериозна и на моменти е направо страшна. Препоръчително четиво, както и всички останали книги за стражите (които са по-леки и по-забавни).
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mattridge »

summer-knight написа:Mattridge, Полу-краля нали вече сме го чели? Или още не си довършил поредицата :-) Иначе тъкмо приключих Нощната стража на Прачет и останах изненадан. Книгата е доста сериозна и на моменти е направо страшна. Препоръчително четиво, както и всички останали книги за стражите (които са по-леки и по-забавни).
Полу-краля го почнах на английски, но след 40 страници го изоставих. След няколко месеца го почнах на немски, но пак стигнах до под кривата круша. Сега се надявам на майчин език да е по интересен. Просто видях, че е излязал на ел. формат и си го купих. Иначе всичко останало на Джо Абъркромби съм съм го чел с огромна наслада. Един колега ми препоръча Скот Линч и Лъжите на Локи Ламора. Чел ли си нещо от Линч? Мерси за препоръката за Нощната стража на Прачет. Сега чета Ю Несбьо. Не е фентъзи, но става за четене. Ще хвърля един поглед на Нощната стража, след Несбьо и евентуално след Полукраля.

Ти какво четеш сега?
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Дочитам последните книги за стражите на Пратчет - озаглавени Туп и Смрък. И продължавам с диска. Прочетох и книгите за Смърт. Сега почвам книгите за Ринсуинд. А вещиците и Тифани Болежкова може и да ги пропусна. Малки богове обаче беше най-добрата книга. То не бяха откачени философи, майтапи с Троянската война и какво ли не. Смях се през сълзи, но и доста се замислих. В книгата е пълно с мъдрост.
Nedko
Мнения: 19
Регистрация: 26 юли 2012, 11:14

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Nedko »

"Лъжите на Локи Ламора" е доста приятна книжка. От скоро може да се намери отново по книжарниците :)
balduin
Мнения: 2
Регистрация: 04 януари 2016, 22:02

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от balduin »

Имам въпрос. Ветровете на зимата ще излезе рано или късно . Но след колко време в България ще може да се може да се купи официално преведена на български след световната премиера? И дали ще може да се купи от някъде в електронен вариант пак преведена на български и пак колко време ще отнеме да се обработи електронно?
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Нали Брад издават поредицата в България? Срокове могат да дадат само и единствено те, ние читателите можем само да гадаем. Още дори не се знае кога Мартин ще е готов с книгата, а обикновено им трябват поне 3 месеца за превод на български (книгата ще е голяма). Потърсих на сайта им и не намерих да предлагат електронни книги (може да не съм догледал нещо). Май ще чакаш за хартиен носител? А който го мързи да чака преводи, си чете книгите директно на английски език. Аз така правя :)
Жоро

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Жоро »

Ериксън на мен ми идва много непоследователен и без ясна хронологическа връзка първо част от събитията около Калан и сестрите му са описани в книга първа и втора, после книга трета връща събитията назад, книга пета до седма са през погледа на Ледурите, които обаче в първите 4 книги вече са в далечното минало, а след осма отново изчезват. В първите книги основен герой е Аномандър Рейк, който отсъства в Последните, но пък там се появява Сакатия бог.
Няма основни персонажи - огромен недостатък.
Всяка книга е сама за себе си, краят е меко казано тъп - нищо не се случва.

В много отоншения Ериксън напомня на Глен Кук, само че е по-зле, защото Глен Кук поставя някаква цел при ОТряда - достигането на Катовар да речем. А в Малазанските хроники там хораат се бият защого им е наредено да се бият.
В първите книги когато има бунтове срещу Въслата нещага са сравнителна интересни, но някъде след 3-4 книга започват да се спихват.
Впрочем също е и с Глен Кук - първите 4 до 6 книги са супер интересни, 7 спада нивото но се търпи, 8 -та е голяма скука, а 9-та можете спокойно и да не я четете. До 10-та така и не стигнах.


За заглавията които очаквам да излязат тази година - Живите кораби 3 /някъде в края на годината/ и Ветровете на зимата/не по рано от септември/.

Надявам се скоро да бъде добавен в Читанка "нръхлита страховит легион" на Фийст
Wlad
Мнения: 1
Регистрация: 20 април 2016, 03:59

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Wlad »

Две произведения на Мартин свързани с Вестерос ;)
Намерих ги преведени от БГ-Мами-те и ги конвертирах в моби. готови за четене на Киндъл.

The Princess and the Queen


The Rogue Prince
Павката20111
Мнения: 26
Регистрация: 30 ноември 2011, 18:30

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Павката20111 »

Wlad написа:Две произведения на Мартин свързани с Вестерос ;)
Намерих ги преведени от БГ-Мами-те и ги конвертирах в моби. готови за четене на Киндъл.

The Princess and the Queen


The Rogue Prince
Браво! :)
onceMORT
Мнения: 1
Регистрация: 20 април 2016, 10:50

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от onceMORT »

Жоро написа:Ериксън на мен ми идва много непоследователен и без ясна хронологическа връзка първо част от събитията около Калан и сестрите му са описани в книга първа и втора, после книга трета връща събитията назад, книга пета до седма са през погледа на Ледурите, които обаче в първите 4 книги вече са в далечното минало, а след осма отново изчезват. В първите книги основен герой е Аномандър Рейк, който отсъства в Последните, но пък там се появява Сакатия бог.
Няма основни персонажи - огромен недостатък.
Всяка книга е сама за себе си, краят е меко казано тъп - нищо не се случва.

В много отоншения Ериксън напомня на Глен Кук, само че е по-зле, защото Глен Кук поставя някаква цел при ОТряда - достигането на Катовар да речем. А в Малазанските хроники там хораат се бият защого им е наредено да се бият.
В първите книги когато има бунтове срещу Въслата нещага са сравнителна интересни, но някъде след 3-4 книга започват да се спихват.
Впрочем също е и с Глен Кук - първите 4 до 6 книги са супер интересни, 7 спада нивото но се търпи, 8 -та е голяма скука, а 9-та можете спокойно и да не я четете. До 10-та така и не стигнах.


За заглавията които очаквам да излязат тази година - Живите кораби 3 /някъде в края на годината/ и Ветровете на зимата/не по рано от септември/.

Надявам се скоро да бъде добавен в Читанка "нръхлита страховит легион" на Фийст
Пичага, как няма да ти се струва непоследователен Ериксън, като не си разбрал основното от книгата? Сакатият бог се появява още във втората книга. Ледурите? Тайст едур или ледериите, или просто това си запомнил?
Жоро

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Жоро »

непоследователен ми е защото няма ЦЕНТРАЛЕН ГЕРОЙ. Да речем като при КОНАН. някои герои прелитат, от една книга няма ги в друга появяват се след пет-шест книги. Аномандър рейк има много важно влияние в първите и последниет книиг, но точно по средата го няма никакъв?!!!
В началото целта е да се свали Ласийн, после това става нещо абстрактно. такива книиг откровено ме дразнят. колок по друго е да знаеш, че имаш някакъв героичен тип, които коли наред.
Жоро

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Жоро »

само да кажа - Бард са издали нова книга на Робин за Убиецът и шуга. Казват се Убиецът на Шута и продължава събитията от предишните две поредици...Хоб е обещаал още две книги повече няма да пише за Фицрицарин.... Фиц живее своя живот с Моли и е забравил Шута...но живота му ще се промени ..отново.
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mattridge »

summer-knight написа:Още дори не се знае кога Мартин ще е готов с книгата, а обикновено им трябват поне 3 месеца за превод на български (книгата ще е голяма).
За жалост, всички индикации сочат, че Мартин няма скоро да завърши книгата. В един блог се казва, че ще е добре, ако се появи в началото на пролет 2017, тоест малко пореди 7-ми сезон на Троновете. Между другото, 6-ти сезон започна много добре!

Летни рицарю, чел ли си Brian Staveley's The Emperor's Blades (Chronicle of the Unhewn Throne)? Намирам доста добри рецензий, които възхвалят Staveley като изгряваща звезда сред epic fantasy жанра. “Staveley creates a richly layered world that melds together elements of ancient magic, religion, political intrigue and battles large and small. The suspense is relentless and the moral compromises the protagonists confront, often accompanied by violence, are wrenching.” Някой казват, че всичко това наподобява малко на Мартин. Предполагам, че не е превеждан на български и ще тябва да се чете на английски.

Друг въпрос към теб: Чел ли си нещо от Jeff Wheeler?
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Ами... точно сега нямам време за четене. Много работа ми се натрупа и пътувания ми се натрупаха и ще имам време за четене чак есента :( . За Emperor's blades съм чувал, че е добра. За Wheeler - нищо не съм чувал. Сегашният ми лист с планирани книги за четене (след евентуална покупка на Киндъл или Кобо) е това:

City of Blades (The Divine Cities #2)

Тhe Grim Company (Grim Company #1)

The Fifth Season (The Broken Earth #1)

The Ddread wyrm - Miles Cameron

The Aeronaut's Windlass (The Cinder Spires #1) - Jim Butcher (steampunk)

The Liar's Key (The Red Queen's War #2)

Scott Lynch - the gentlemen bastards series

Twelve Kings in Sharakhai (The Song of the Shattered Sands #1)

Chains of the Heretic (Bloodsounder's Arc #3)

Saladin Ahmed - Throne of the Crescent Moon (The Crescent Moon Kingdoms #1)

Empire Ascendant (Worldbreaker Saga #2)

Ruin (The Faithful and the Fallen, #3)

Knight's Shadow (Greatcoats #2)

The Autumn Republic (The Powder Mage, #3)
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mattridge »

Солиден ти е списъка с планирани зъглавия, Летни рицарю!

Питах дали си чел Jeff Wheeler тай като книгите му доминират в Amazon Best Sellers in Epic Fantasy. От твоя списък само Scott Lynch ми е познат.

Относно евентуалната ти покупка на Киндъл или Кобо, бих те посъветвал да се насочиш към iPadAir/iPad mini. Минах и през кобо и през киндъл. Кобото го рециклирах само 6 дни след като се добих с него. Ако нямаш кой да ти опъва нервите, вземи си кобо! Киндъла е по-стойностен, но от както имам iPad, събира прах в едно чекмедже и в никакъв случай няма да види бял свят. Сърце не ми дава да го пусна в ebay, за жълти стотинки, след като имам няколко хиляди книги на него. Колкото и да не съм фен на apple идеологията и маркетингова политика, iPad превъзходжа в пъти всичко останало, а формата epub е наслада за окото.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Ами Червената Кралица е на Марк Лорънс (оня с тръните). Първата му поредица беше тъпа, но тази ми звучи по-добре. Джим Бътчър е известен автор - Хари Дрезден и Фуриите на калдерон са готини поредици. Мрачният отряд бил подобен на Черният отряд, а аз наистина обичам военно фентъзи. Майлс Камерън съм се скъсал да го хваля по форума, ама никой не го е захванал (освен един мъжага в автобус 72, с когото не се познавам). Иначе повечето книги са номер 2 или 3, но не съм чел първа част на нито една от поредиците.
Колкото до покупката, искам да си купя нещо, на което ще се четат книги, батерията да кара дълго (та да чета 10 часа в самолета, влака и автобуса), пък ми се искат още функции. Колебая се дали да взема телефонче Xiaomi Redmi 3 , таблет с Intel Cherry Trail cpu - dual boot Андроид и Уиндоус 10 или четец. За някои модели на Киндъла нали също има Coolreader или други начини да си четеш книги от читанка? На 2 Септември се прибирам в България, ако случайно тогава ти се откъсне от сърцето да го продаваш :) IPad ми е малко скъп. По-скоро за тези пари май бих си взел и четец и таблет :)
mattridge
Мнения: 42
Регистрация: 02 декември 2013, 15:55

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от mattridge »

summer-knight написа:На 2 Септември се прибирам в България, ако случайно тогава ти се откъсне от сърцето да го продаваш :) IPad ми е малко скъп. По-скоро за тези пари май бих си взел и четец и таблет :)
Би ми се откъснало, но и аз не съм по родните земи. :)

Майлс Камерън наистина звучи добре!
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Открих нова трилогия, която не е преведена на роден език, но е доста добра: The Powder Mage. Представете си нещо като Френската революция, но с магове, които ядат барут, заговори, лов на предатели и полудели богове.
Левски&Тесно

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Левски&Тесно »

Летни рицарю, съжалявам, този път си в грешка. :) Първата част - "Кръвен обет", е издадена миналата година от издателство "MBG BOOKS". Между другото [***]

Нарушение на точка II.7. от Правилата на форумната система.

Модератор
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Колегата явно ме е напсувал каруцарски в горния коментар :) Аз понеже съм нетърпелив, от години си чета книгите непреведени, та не съм много на ти с датите. Казваш издали са Песента 2015... а в оригинал е излязла 2013. На Абъркромби докато издадат "Полукраля", аз бях приключил третата част на трилогията. А още не са издали даже една книга на N.K. Jemisin, дето има по няколко Hugo, Nebula и World Fantasy Award награди.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Кал »

Жоро написа:непоследователен ми е защото няма ЦЕНТРАЛЕН ГЕРОЙ. Да речем като при КОНАН. някои герои прелитат, от една книга няма ги в друга появяват се след пет-шест книги. Аномандър рейк има много важно влияние в първите и последниет книиг, но точно по средата го няма никакъв?!!!
В началото целта е да се свали Ласийн, после това става нещо абстрактно. такива книиг откровено ме дразнят. колок по друго е да знаеш, че имаш някакъв героичен тип, които коли наред.
Жоро, не знам дали се закачаш или си сериозен (това с коленето ме разколеба :D ), но липсата на централен герой на тебе ти пречи – а мене ме очарова...
Гост

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Гост »

summer-knight написа:Mattridge, Полу-краля нали вече сме го чели? Или още не си довършил поредицата :-) Иначе тъкмо приключих Нощната стража на Прачет и останах изненадан. Книгата е доста сериозна и на моменти е направо страшна. Препоръчително четиво, както и всички останали книги за стражите (които са по-леки и по-забавни).
Е , честито ! Открил си топлата вода. Пратчет и специално серията за Диска са леки , изключително забавни , но в никакъв случай детински . Пародия и гротеска , и същевременно нещата от живота разказани по един неповторим начин.
Гост

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Гост »

Препоръчайте нещо на човек изчел Песните на Мартин , Толкин , Лъвкрафт , Пратчет , Колелото на Джордан и Сандърс , Малазана , Мечовете на Гудкайнд също ,Хрониките на Амбър и още поне една дузина подобни ? И по възможност да не е като безкрайните интриги на Мартин , много ме дразни.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от Кал »

Може би Робин Хоб, поредицата за Убиеца и Шута? Има си интриги *въздъх*, но и едни от най-симпатичните персонажи, на които съм попадал.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Излезли са нови интересни книжки, за които нямам време :cry: . Абъркромби е написал нова книга с разкази: Sharp Ends (First Law World #7). Другото интересно е, че Марк Лоурънс е приключил трилогията за Червената Кралица. И добрата новина е, че Б. Уийкс е завършил Светлоносеца: The Blood Mirror (Lightbringer #4).
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Какво да четем, докато чакаме "Ветровете на зимата" ("Песен за огън и лед") от Джордж Р.Р. Мартин?

Мнение от summer-knight »

Абе объркал съм се малко. Светлоносеца не свършва а ще има и пета книга. Също така късно видях, че са превели няколко добри книги. Излязла е първата част - "Кръвен обет" на поредицата Powder Mage (Барутния Маг) на Б. Макелън. Интересното е, че има доста видове магове и магия: барутни, елементални, древни и още и още и всички враждуват помежду си.
За Killing Moon (Луната, която убива) на Н. К. Джеймисин не съм сигурен, че са превели заглавието правилно. Става въпрос за магия и сънища и е самостоятелна книга (за който го мързи да чете дълги поредици).
Иначе от всичко изчетено тази година Кръвната Песен на Антъни Райън ме впечатли най-много и доста ми заприлича по стил и атмосфера на Дж. Мартин. Разликите са, че това си е класическо военно фентъзи с ясно изразен главен герой. Има малка доза политика и магия и много тренировки, битки и тактика. Казват, е следващите книги изтъпявали, ама не ми се вярва.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост