Моята библиотека на виртуална машина

Всичко около софтуера, задвижващ Моята библиотека
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
filchef
Мнения: 63
Регистрация: 20 септември 2015, 20:44

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от filchef »

YankoNach написа: 03 януари 2024, 02:31 Да, писах на m1l3n40 на лично, ако иска да му го обясня подробно, няма нужда от сваляне на нов образ, ама не ми е отговорил...
Първо честита нова година на всички - да сме живи и здрави и да спрат и да няма нови войни близо до нас - пожелавам на всички щастие успех и пари през новата 2024 година.
Ако няма нужда от нов магнет обясни го подробно тук и в гитхъба но ако има да се изпълняват линукс команди според мен е добре да се направи и нов трети магнет специално за стари машини за да може тия които не са в час с командния ред да го теглят направо - ако е само от настройките на VirtualBox наистина няма нужда от нов образ.
Аз така или иначе ще сийдвам сегашната 32 битова читанка защото заема по малко място от 64 битовата (която също сийдвам), ако излезе и трети магнет, който не работи на новите версии на VirtualBox а само на 5.2.44 и него ще изтегля и ще сийдвам.
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

Няма "линукс команди" :D
Само трябва да си създаде НОВА ВМ във VirtualBox-a; но като използва "виртуалния хард диск",който вече е свалил с магнета за х86, и го е разархивирал в подходяща папка на компа си. (Между другото, разархивирането на 55 ГБ архив с Пентиум 4, сигурно отнема един ден!)
Нека да я създаде така:
Име: debian или debian32 (така VirtualBox-a сам ще му предложи правилните опции)
Тип: linux
Версия: Debian (32-bit)
После...
Памет (RAM): по подразбиране VirtualBox-a препоръчва 1024 МБ, но читанката 32-бит си върви и на 512 МБ; във всички случаи да избере ПО-МАЛКО от ПОЛОВИНАТА физическа памет, която има инсталирана на системата;
Твърд диск: Използване на съществуващ файл с виртуален твърд диск и да посочи сваления вече с магнета и разархивиран в подходяща папка chitanka_x86.vdi
След създаването на новата ВМ да се пргледат настройките:
1. В Основни, таб Начални операционната система да е Linux; Версия Debian 32-bit
2. В Система, таб Дънна платка, в "Ред на зареждане" да е чекнат само "Твърд диск", в другите настройки - по подразбиране, никакви тикчета. Може да избере за "Посочващо устройство" PS/2 мишка и тогава в т. 8 USB, може да премахне USB контролера.
В таб Процесор - процесор -1, лимит - 100%, да е отбелязано тикче на "Позволяване на PAE/NX". В таб Ускорение - паравиртуализационен интерфейс - по подразбиране, тикче на "Позволяване на VT-x/AMD-V"
3.Възпроизвеждане, таб Екран Видеопамет - нека да я остави на 16 мб, останалото по подразбиране
4.Съхранение на контролер SATA трябва да е закачен "виртуалния хард диск", разархивиран в подходяща папка chitanka_x86.vdi
5.Звук - забранен
6. Мрежа - таб Адаптер 1 - Тикче на "Позволяване на мрежов адаптер; Закачен съм "Мостов адаптер" и Име - реалния мрежов интерфейс на компютъра, избира се в списъка!
7.Серийни портове - не!
8. USB: тикче на Позволявдане на USB контролер; USB 2.0 (EHCI) контролер (ако в т. 2 СИСТЕМА, таб Дънна платка е избрано "USB таблет"; ако е избрано PS/2 мишка, може да премахне тикчето на "Позволявдане на USB контролер". Тъй или иначе, читанката работи на конзола - няма посочвощо устройство)
Та това е.
Тъй като отдавна вече нямам компютър/лаптоп с 32 битов Windows XP, всичко е тествано и проверено на VMware виртуална машина, с Windows XP-32 bit, с 1 процесор, 1 ядро, 1 нишка. Та си върви нормално, като "nested VM", даже си отварям нормално "домашната читанка" от основния си компютър и от компютрите/лаптопите в домашната си мрежа, нищо че "домашната ми читанка" е "виртуален дебиан гост", който работи на Windows XP хост, който всъщност е VMware виртуална машина - гост, която работи на основния ми компютър с Windows 10 :D :D :D
filchef
Мнения: 63
Регистрация: 20 септември 2015, 20:44

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от filchef »

изглежда сложничко :D но стъпка по стъпка е изпълнимо - нека @m1l3n40 каже дали е успял да я пусне след което можеш да сложиш обяснението в гитхъба. :idea:
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

То само изглежда сложно, всъщност е точно "прави 1, прави 2.." Ако ми остане време ще направя малко клипче как става, лошото е че VMware, отдавна премахнаха възможността да записваш на видео действията във виртуалната машина, та трябва да използвам някакъв външен софтуер...
m1l3n40
Мнения: 14
Регистрация: 26 януари 2020, 17:11

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от m1l3n40 »

Здравейте. Сега дърпам виртуалната машина, че я бях изтрил, но се влачи много бавно. Предишния път машината ми беше създадена по описаната по-горе процедура. Може да е имало съвсем малки различия но не помня. Сега ще следвам точка по точка предписанията и ми е много интересно дали ще стане. Благодаря ви за помощта и усилията, които влагате.
m1l3n40
Мнения: 14
Регистрация: 26 януари 2020, 17:11

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от m1l3n40 »

Здравейте,
След два дена теглене, най-после успях да я смъкна. Разархивирането (само на диска) на моята система трая 31 мин.
Направих нова виртуална машина точно по рецептата.
Резултата може да видите на скрийншота:


.Chitanka Running
- Oracle VM Virtual8

dev/sdal: clean, 209164/3547136 files, 6177413/14167552 blocks
987.076869] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
[DEPEND] Dependency failed for Flush Journal to Persistent Storage.
1205.472533] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
1216.468810] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
1341.193046] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
1402.280592] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
1595.564886] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
1676.445055] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
1744.552864] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
1911.987930] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
1952.640851] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
2073.032906] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
2154.980896] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
2193.231207] systemd[1]: Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
[FAILED] Failed to start Rule-based Manager for Device Events and Files.
2354.676385] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
2536.840904] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.
2660.452785] systemd[1]: Failed to start Journal Service.
[FAILED] Failed to start Journal Service.


Имате ли представа къде бъркам?
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

За сега нямам идея... Мъча се да възпроизведа проблема...
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

Само като опит - рестартирай няколко пъти "виртуалната читанка"... Също, дай ми малко инфо за твоята "фамозна" машина с Пентиум 4: колко рам има, с какви хард-дискове разполагаш?
Накрая, ще последвам предложението на колегата "Pocketbook", ще ти купя за 66 лева
https://shop.itr.bg/bg/product/50043923 ... sktop.html
(е, той вече не е наличен, но има подобни, даже и по-добри :-)), и ще ти дойда на гости да го инсталираме! Ама ще трябва да се запасиш с доста гроздова и червено вино... Пък и мезета! :D :D :D
Pocketbook
Мнения: 5
Регистрация: 19 юни 2023, 21:05

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от Pocketbook »

Чак пък "доста"? И мезета??? Че тя само една бутилка приемливо вино, например Сира Солитер, струва двойно повече ;)
m1l3n40
Мнения: 14
Регистрация: 26 януари 2020, 17:11

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от m1l3n40 »

Здравейте,

Проверих отново машината. Включих компютъра и пуснах Виртуалбокс. Стартирах виртуалната машина на чисто. Резултатът е същия. Моята система е :
Дънна платка:
ASUS P5GD1-VM
Pentuim 4 3.2GHz, 2GB RAM
Имам два твърди диска : 70 GB основен и 1ТB архивен.

Твоето предложение е много великодушно . Благодаря, но аз нямам нужда от друг компютър. Аз имам още един с core I7 i 16GB RAM.
На него не бих имал проблем да кача 64-битовата читанка, но моето желание беше да си я имам на този - той ми е любимия - от 20 години трупам на него различни инсталации, архивирам какво ли не и още си работи. На него вървят три виртуални машини под Windows XP без проблеми. Имам една съвсем чиста инсталация, която си клонирам и правя каквото искам в клонинигите. Ако стане гаф - нещо се скапе или се зарази - трия цялата машина и клонирам отново. Такa може до безкрайност да се ползват тестови версии на различни програми.
Имах и работеща Читанка, но при един ъпдейт се скапа заради конфликт с версиите на PHP.
Ако 32-битовата читанка не тръгне, не ми е голям проблем.
Просто имах желание да я ползван на този компютър.
Пък за напиването - не е проблем. Може да го направим, ама да се стопли малко, че е голям студ при мене.
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

За съжаление не успявам да възпроизведа проблема... Ако не се лъжа, някъде в мазето имам един стар, но все още работещ лаптоп с Windows XP - 32 bit...Ако ми остане време ще се опитам да направя нещо, но не обещавам...
YankoNach
Мнения: 25
Регистрация: 02 октомври 2013, 19:18

Re: Моята библиотека на виртуална машина

Мнение от YankoNach »

Интересно, "виртуалните читанки" все още си работят. Днес, без проблеми ги обнових и двете: и 64 битовата и 32 битовата...
Даже без проблем, се обнови и тази, дето пусках за колегата с Windows XP и процесор Пентиум 4. Моят "модел" на неговата машина е VMware ВМ с Windows XP 32 bit, на която работи Виртуалбокс с "читанката" - там също няма проблеми:
https://imgur.com/a/ot7O4q2
Единият скрийншот е отвореното "огледало" на читанката, работеща на "модела", а другото е "модела"
Иначе, намерих стария лаптоп, ама той е с процесор, Core 2 Duo и доста приличните 4 ГБ RAM... Освен това съм го ъпгрейднал до Windows 7 - в началото на КОВИД-кризата, една от дъщерите ми го ползваше за онлайн-обучение, та за това.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости