Amazon Kindle

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Amazon Kindle

Мнение от DrunkenDonkey »

Я, не го знаех тоя сайт, яко! Може дори епъб и фб2 да изкара, при които калибре ще мърка от удоволствие :)
wondertedy7

Re: Amazon Kindle

Мнение от wondertedy7 »

Здравейте, някой знае ли как трябва да се обработи една книга , или в какъв формат да се свали , за да може след като я конвертирам в mobi и я изпратя на киндъла да излизат номерата на страници а не location?
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

wondertedy7 написа:Здравейте, някой знае ли как трябва да се обработи една книга , или в какъв формат да се свали , за да може след като я конвертирам в mobi и я изпратя на киндъла да излизат номерата на страници а не location?
Здравей,

Ползвам Calibre.
През браузера на Calibre влизам в този сайт и изтеглям желаната книга в FB2 формат.
Конвертирам в MOBI с дефолтните му настройки и пак с Calibre изпращам на киндъла, който е закачен за компютъра с USB кабел.

При така получените от Моята библиотека MOBI файлове, имаме съдържание, глави, и страници.
В други случаи от други места често само location.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

~HT написа:... Ползвам Calibre...
Архивите не вършат ли работа? Ако има някакъв недостатък в MOBI-тата - споделете, може да се намери решение.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
wondertedy7

Re: Amazon Kindle

Мнение от wondertedy7 »

Много благодаря за бързия отговор :) Беше много полезна информация и сега всичките ми книги си имат страници :)
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

pechkov написа:
~HT написа:... Ползвам Calibre...
Архивите не вършат ли работа? Ако има някакъв недостатък в MOBI-тата - споделете, може да се намери решение.
pechkov здравей!

Като казах 'други места' нямах пред вид архивите, които ти правиш и поддържаш. Не съм, обаче, ги пробвал. Просто имам много малко време за четене и така си карам с Calibre откак съм си купил киндъла преди много години.
За моите нужди и цели Calibre се оказа тогава най-удачното решение; няколко други конвертора които опитах тогава имаха точно посочения от потребителя wondertedy7 проблем.

Другите места, за които си мислех са Project Gutenberg - книги на английски от там и от различни 'случайни' източници.

Поздрави!
НТ
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

~HT написа:... Не съм, обаче, ги пробвал. ...
А занимава ли ти се да пробваш поне един файл (може да изтеглиш оттук), и да кажеш дали всичко му е наред?
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

pechkov написа:А занимава ли ти се да пробваш поне един файл (може да изтеглиш оттук), и да кажеш дали всичко му е наред?
Да, разбира се...
Изтеглих Сам Лундвал - Не е време за герои.

Проблемът е на лице - форматоровката е хубава, съдържание, глави и маркери за главите по progress bar-а и възможност за прескачане от глава на глава.
Липсва, обаче, информация за страниците. Има само location.

Става дума за Kindle keyboard на доста години вече с firmware (или ОС) 3.4.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

~HT написа:... Липсва, обаче, информация за страниците. Има само location...
Разбирам. Благодаря ти за помощта.

Засега нямам идеи как да оправя това. Файловете са генерирани с KindleGen от FB2-ките. Евентуално ще проверя дали има по-нова версия на KindleGen, а ако няма - ще търся някой с по-нов Киндъл да пробва за всеки случай дали не е в зависимост от четеца.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

pechkov написа:Разбирам. Благодаря ти за помощта.

Засега нямам идеи как да оправя това. Файловете са генерирани с KindleGen от FB2-ките. Евентуално ще проверя дали има по-нова версия на KindleGen, а ако няма - ще търся някой с по-нов Киндъл да пробва за всеки случай дали не е в зависимост от четеца.
Така поне стана дума и знаеш че подобен проблем съществува.
Нито е нещо сериозно, нито по някакъв начин пречи на удоволствието от четенето.

Допускам че Calibre просто генерира съответна информация за страници по някакъв усредняващ метод.
Споровете какво изобщо е това страница при електронна книга и ако увеличим размера на шрифта трябва ли броят страници в книгата да се удвои, са напълно валидни...

Успех!
гост

Re: Amazon Kindle

Мнение от гост »

FBReader ги изислява страниците на 1 или 2 килобайта на страница, не помня 1 или 2 беше. CoolReader ги изчислява на видима страница и ги преизчислява на ново, при всяка смяна на фонт-а. Calibre не генерира никакво инфо за страници и не би трябвало да се съдържа такова в никой от форматите за електронна книга (освен PDF ...) .
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

гост написа:... и не би трябвало да се съдържа такова в никой от форматите за електронна книга (освен PDF ...) .
PDF е формат за документи, не за книги.

Но въпроса за показването на еквивалентен брой страници остава. Защо на някои MOBI файлове има такъв брояч, а на други - няма!? (нямам Киндъл, така че това си е въпрос, а не просто чудене)

Броя на страниците се променя динамично не само при смяна на шрифта, а за всеки различен екран, върху който се визуализира книгата, и дори зависи от това дали визуализиращия софтуер има сричкопренос.

KindleGen с който генерирам MOBI файловете по принцип има настройки, и съм обърнал внимание най-вече на настройката за степента на компресия. Правя ги с максимална компресия, което отнема най-много време, но пък с бързо компресиране не се знае колко гили-гили-байта ще стане архива. Ако някой ентусиаст с Kindle четец има малко време за пробване - нека ми пише по скайп (pechkov), за да опитаме няколко различни настройки как ще се покажат на Киндъла.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Amazon Kindle

Мнение от moosehead »

~HT написа:Липсва, обаче, информация за страниците. Има само location.
Става дума за Kindle keyboard на доста години вече с firmware (или ОС) 3.4.
Такааа. Аз също притежавам Kindle keyboard.
Доколкото ми е известно този Kindle не показва страници, независимо с какво се конвертират файловете. Най-лесния начин да се реши проблема е… като не се конвертират. Jail-брейква се четеца и се появяват страници и куп други екстри. Ето оттук съм теглил софтуера - http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=88004
Но най-добре да се почне от руснаците - https://github.com/CrazyCoder/coolreader-kindle-qt

Ако има нещо наясно съм насреща. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

moosehead написа: Такааа. Аз също притежавам Kindle keyboard.
Доколкото ми е известно този Kindle не показва страници, независимо с какво се конвертират файловете.
moosehead, информацията ти е остаряла. Много отдавана, още с първия firmware ъпдейт това беше променено и киндъла показва страниците, когато файлът има такива.

При възможност ще направя снимки с фотоапарат, за да се избегне всяко допълнително объркване.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Amazon Kindle

Мнение от moosehead »

~HT, смятай откога съм спрял да конвертирам, щом не съм разбрал че визуализира страници. :) Въпреки че съм с 3.4 firmware. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

~HT написа:... При възможност ще направя снимки с фотоапарат, за да се избегне всяко допълнително объркване.
Въпросът не е какво изобразява на екрана, а защо и как!? Каква е тази информация в MOBI-тата, която ще накара четеца да изчисли еквивалентни страници!?

Междувременно свалих по-нова версия на KindleGen от сайта на Амазон. Ще конвертна няколко файла с него за проба, и ако имаш време - може да пробваме.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

pechkov написа:
~HT написа:Ще конвертна няколко файла с него за проба, и ако имаш време - може да пробваме.
Разбира се, pechkov.
Просто може да се забавя с отговорите и тестовете понякога, понеже съм в съвсем друга часова зона...

moosehead, аз така и не се наканих, макар да го jailbreak-нах заради screensaver-a, с това и си останах. Поздрави!
vlado79
Мнения: 11
Регистрация: 06 август 2013, 18:31

Re: Amazon Kindle

Мнение от vlado79 »

Можете ли да ми кажете кой е последния ъпдейт за kindle paperwhite ?
В момента съм с 5,3,8 а гледам 5,4,4,2 и не знам дали е за 1 или за 2 версията?
Благодаря Ви.
elizabethplamenova
Мнения: 2
Регистрация: 30 април 2015, 00:15

Re: Amazon Kindle

Мнение от elizabethplamenova »

Здравейте,
Закупих си Kindle (7th Generation) и моля за малко помощ...
Четейки темата си свалих книги, конвертирах ги и си ги качих на Kindle-а( много благодаря за подробното описание)...След няколко дена без видима причина не успях да ги видя на дисплея, търсих ги в Kindle-а и ги няма. Когато го свържа към компютъра ги виждам, че са там. Изтих ги и качих отново,никакъв ефект - на PC-то се виждат, на KIndle-а не. Може ли някой да ми каже, защо е така и как може да се оправи?
Благодаря!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

elizabethplamenova написа:... Изтих ги и качих отново,никакъв ефект - на PC-то се виждат, на KIndle-а не. ...
Натисни копчето за включване (или изключване), и го дръж 20-30 секунди (за по-сигурно - 30). Пусни го, пробвай пак, и пиши тук да кажеш има ли промяна.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
elizabethplamenova
Мнения: 2
Регистрация: 30 април 2015, 00:15

Re: Amazon Kindle

Мнение от elizabethplamenova »

Благодаря за съвета, но положението остана същото. Някакъв ресет или нещо друго?
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

elizabethplamenova написа:Благодаря за съвета, но положението остана същото. Някакъв ресет или нещо друго?
Елизабет,

Би трябвало Киндъла да може да се рестартира от менюто Settings, но наистина не съм сигурен, просто защото моят е с поколения назад от вашия.
Прилича ми като да си е забравил базата данни.

Съветът ми е да изтриете всички книги, които имате на устройството, да го рестартирате празно (потърсете инфо в хелпа на амазон. със сигурност има), след което опитайте с обикновен txt файл - нещо с едно изречение само, създадено на компютъра, дали ще се появи.
Ако се появи с Callibre добавете 1 книга. Ако и това е ОК, добавете повече.

Надявам се проблемът да не е хардуерен.
Авитохол_165
Мнения: 15
Регистрация: 08 декември 2013, 20:20

Re: Amazon Kindle

Мнение от Авитохол_165 »

В какъв формат са книгите, които качваш?
Hellioob
Мнения: 16
Регистрация: 04 октомври 2014, 20:45

Re: Amazon Kindle

Мнение от Hellioob »

Здравейте!
За първи път съм притежател на eBook-четец и по-точно на Kindle Paperwhite - http://www.amazon.de/gp/product/B00QJDO ... _dk_km_img?
Искам да знам какво мислите за този модел и също така да ми кажете каква генерация е тоест това ли е най-новата версия на Paperwhite?
тонитка
Мнения: 4
Регистрация: 28 февруари 2015, 00:54

Re: Amazon Kindle

Мнение от тонитка »

може ли помощ
купих си четец а ми сега какво му трябва за да конвертира а и нямам български речник ли по точно преводач има френски английски .....
с една дума го гледам тъпо :cry: и не знам какво да го правя
а искам да си го чета :(
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Amazon Kindle

Мнение от pechkov »

тонитка написа:... какво му трябва за да конвертира ...
Четеца няма да може да конвертира, ти можеш да правиш това с допълнителен софтуер на компютъра си. Зависи какви книги имаш, които искаш да качиш на четеца.

Ако става въпрос за книгите от Читанка - няма нужда да конвертираш, може да изтеглиш директно с четеца през WiFi която книга си избереш, или да ползваш някой от MOBI архивите, които поддържам като отделен проект:


http://forum.chitanka.info/topic3415.html

За директно сваляне на единични произведения с четеца:


http://pechkov.chitanka.info/mobi
Последната и единствена промяна е направена от pechkov на 29 септември 2015, 09:47.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
~HT

Re: Amazon Kindle

Мнение от ~HT »

pechkov написа:
тонитка написа:... какво му трябва за да конвертира ...
Четеца няма да може да конвертира, ...
pechkov,

Възхищавам ви се на търпението и железните нерви!
тонитка
Мнения: 4
Регистрация: 28 февруари 2015, 00:54

Re: Amazon Kindle

Мнение от тонитка »

ми да железни са
все едно да имаш книги и да не можеш да ги четеш
а и гадното е че менюто е на всякакви но не и на Български език
много съм разочарована а и нямам време да се ровя в нета за софтуер и програми
тъпо ми е че не мога да си чета от Kindle
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Amazon Kindle

Мнение от DrunkenDonkey »

Точно за това се чете преди покупката, а не постфактум :)

Като допълнение към печков, софтуер, с който може да конвертираш широк набор от формати към киндле (с различна степен на успеваемост, пдф е малко кофти) - http://calibre-ebook.com/download
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Amazon Kindle

Мнение от zl_tsanev »

...много съм разочарована а и нямам време да се ровя в нета за софтуер и програми...
Лишаваш се от удовoлствието да "укротиш" Kindle. :lol: :lol: :lol:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости