Сваляне на новоиздадени текстове

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Борислав »

Следните текстове бяха свалени от библиотеката, защото са издадени преди по-малко от година и не са в съзвучие с новото правило за 24-те месеца:
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от petrovich »

Предполагам, че ще бъдат отново „добавени“ след изтичането на „гратисния“ период?
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от zl_tsanev »

Следните текстове бяха свалени от библиотеката, защото са издадени преди по-малко от година и не са в съзвучие с новото правило за 24-те месеца:
(IMHO) Нищо, което е качено на ЧИТАНКА не трябва да се сваля - може само да се качва.
А правилата могат да се променят. :lol:
void
Мнения: 2
Регистрация: 03 септември 2010, 19:51

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от void »

В такъв случай промени:

"Не се добавят книги, излезли през последните две години, освен ако не са пратени от авторите си."

"излезли" на "издадени" в българия (с/без знанието на ГДБОП).

Something Wicked This Way Comes, 1962
ashandarey

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от ashandarey »

Искам да попитам какво е това правило за 24те месеца ? има промяна в закона за авторското право или е просто ново правило на читанката ?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Борислав »

ashandarey написа:Искам да попитам какво е това правило за 24те месеца
Това е правило на Моята библиотека.
ashandarey

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от ashandarey »

Борислав написа:
ashandarey написа:Искам да попитам какво е това правило за 24те месеца
Това е правило на Моята библиотека.
Разбиам. Мога ли да попитам какво го е наложило ? Има доста книги, които са сканирани и чакат качване, но явно няма да ги видим тази година, а и другата някои от тях....
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Борислав »

ashandarey написа:Мога ли да попитам какво го е наложило ?
Основната причина е да се отдели плявата. Стойностните творби би трябвало да се открояват по-добре, като мине известно време.
void
Мнения: 2
Регистрация: 03 септември 2010, 19:51

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от void »

Ха, ха - шегаджия!
Аватар
Mouse
Мнения: 10
Регистрация: 30 май 2011, 10:16

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Mouse »

Борислав написа:
ashandarey написа:Искам да попитам какво е това правило за 24те месеца
Това е правило на Моята библиотека.
Интересно правило :?
В правилото нали има точка, че те могат да бъдат променяни?
Нова съм и ще ме извините за въпроса, но това се прави с цел да не се засегнах книгоиздателите ли е?
Все пак бъдещето е на електронната книга, дори само с цел да опазим малкото гори останали на планетата ни.
mailsteg
Мнения: 5
Регистрация: 20 юни 2011, 11:40

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от mailsteg »

Много ми паднаха в очите хората подържащи читанка, мога само да кажа евала ви за това което правите и съжалявам че няма по добро.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Кал »

Аз пък най-сетне лично изказвам благодарност на целия екип на Моята библиотека - и за издръжливостта им към "атаки" отвън и отвътре, и за постоянния стремеж към справедливи решения, които да не ощетяват никого.

А за помощта и за свежите идеи, с които подхранвате всякакви инициативи, свързани с четенето... там с думи просто не мога да благодаря. Вместо това ще продължавам да се зареждам от вашия пример и да връщам, колкото имам сили, с действия.

Калин от Човешката библиотека
Страхувах се, че съм нищожен във Всемира… Чак сега почвам да се радвам, че съм дребен – това значи, че има много място да раста…
(„Слънце недосегаемо“)


Човешката библиотека е... нова. Елате! :)
Аватар
Mouse
Мнения: 10
Регистрация: 30 май 2011, 10:16

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Mouse »

Направо съм възхитена от всеотдайността на членовете и работещите за Моята библиотека.
Това са много широко скроени хора, които обичат книгата и възможността да предоставят на повече хора възможността да се запознаят с повече автори и книгите им.
Евалла момчета и момичета!
Отскоро си свалям книги от тук и самата възможност за богатия избор ме зашеметява и изпълва с благодарност към труда ви!
mailsteg
Мнения: 5
Регистрация: 20 юни 2011, 11:40

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от mailsteg »

Хм може да е наивно но защо за нови книги не искате пари за да ги ка4вате от издателите и авторите. Така и така 99 % от бг литературата е боклук ако има нещо стойносто и се ка4и продажбите му ще нарастнат а който няма възможност да плати поне ще има възможност да го про4ете.
катори

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от катори »

Ах, как мразя писането с четворки, вместо "ч"...
А колкото до парите.. не всичко е пари на този свят, за щастие...
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от littleclown »

Правилото е чудесно и трябва да се спазва.
Не е готино 1 година да се мъчиш да издадеш книга и да я видиш на следващия ден да може да се тегли безплатно :). Това доста демотивира предполагам.

Бъдещето със сигурност е в електронните книги, но не непременно безплатното им ползване от първия ден на издаването :).
Честно казано ако в Amazon се поддържаха повечето издадени книги на български език с удоволствие щях да си ги плащам в електронен вид.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Бам Бам »

В Амазон електронните книги са на цени сходни с хартиените им варианти. Сериозно ли ще платиш за една електронна книга толкова, колкото струва същата книга на хартия в обикновена книжарница?
littleclown
Мнения: 32
Регистрация: 27 септември 2011, 16:59

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от littleclown »

Влязох в Amazon и първата книга, която видях да има Kindle и хартиен вариант беше тази:
http://www.amazon.com/BLIND-FAITH-ebook ... 477&sr=1-6

Нямам идея каква е книгата, нито ме интересува. Нищо сходно няма в цените, пък и аз не плащам за хартията, а за съдържанието. Комфорта да получаваш всяка една книга, която решиш на мига, да имаш огромен каталог с търсачка и всичко останало е един голям плюс. Няма защо да го обяснявам точно тук - в читанка.

Ценността да трупам книги, които повече няма да погледна по прашните рафтове ми е чужда (от скоро)
Какъв мислиш, че е процентът на хартията в цената на една книга всъшност?

P.S. Това е тотален офтопик и ако някой модератор прецени може да раздели темата.
XaMaB
Мнения: 2
Регистрация: 01 юли 2010, 19:48

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от XaMaB »

Одобрявам правилото за новите книги, съответно новите заглавия които искам да прочета се налага да си ги купувам хартиен вариант. Проблема ми е, че обикновено става дума за "тухли" от 800+ страници, които не са удобни за четене.
Чудех се може ли да се измисли някакъв вариант при който новите заглавия да са достъпни след някакво доказване на "дадох си лептата на издателя".
nkv_sz
Мнения: 1
Регистрация: 29 август 2011, 22:10

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от nkv_sz »

Въпроса ми не е по темата :oops: , но може ли да попитам защо няма скоро добавени нови книги :D ?
kuwait

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от kuwait »

А защо да няма платена секция за книги по-нови от 2 години от български и чужди автори. Който иска да си ги купи с палщане в Paypal или някой български сайт за интернет разплащания. Съответно парите отиват към автора/издателя с малък процент за читанка. Който не му се дават пари да изчака 2 години. И авторите и издателите предполагам няма да откажат да си продават книгите онлайн с известно намаление разбира се тъй като нямат разходи за хартия.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Бам Бам »

kuwait написа:А защо да няма платена секция за книги...
Тук е библиотека, а не книжарница. Има огромна разлика между двете неща.
NICO
Мнения: 1
Регистрация: 03 юни 2011, 23:17

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от NICO »

Бам Бам написа:
kuwait написа:А защо да няма платена секция за книги...
Тук е библиотека, а не книжарница. Има огромна разлика между двете неща.
Абсолютно вярно и никой не го оспорва, самата идея зад сайта е възрожденска по смисъла си и няма разумен човек, който да не адмирира направеното!!!
Но, винаги има едно но и то е, че на фона на ставащото в последните месеци, дори такъв безкористен като замисъл и изпълнение сайт трябва да се нагоди и да мисли в аванс съобразно ситуацията, която за съжаление НЯМА да става по-толерантна (мисля на всеки е ясно, че се задават "тежки" времена и няма пясък, в който да можем при "опасност" да скрием "глави").
Защо да не се намери вратичка в статуквото, която да гарантира бъдещото "безоблачно" бъдене на БЕЗПЛАТНАТА библиотека?(колко много "б"-та:)).Предложението по-горе е един наистина странен и еретичен на пръв поглед вариант, но представете си когато нещата станат (а те ще станат, о, и още как!!!) сериозни и когато затворят сайта според абсурдните си, но за жалост безапелационно настъпващите ИМ правила, тогава КАКВО? Или който прочел прочел, Библиотеката си отиде само защото не беше гъвкава и адекватна, дори и за определен, бурен период от време?
Добре е създателите да помислят за някакъв компромисен вариант, който ще им/ни позволи да бъдем все така равни пред Знанието!
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Бам Бам »

Добре, ако някой има много излишни пари и иска да помогне на библиотеката може да наеме екип от коректори и специалисти по SFB формата, за да разчистят ателието и да подготвят съдържанието му за качване. В момента там има 24 страници с чакащи произведения, които не могат да бъдат качени поради липса на човешки ресурс.
Гост

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Гост »

Защото ако има тук книжарница, читанка не е никаква читанка, а продавач на книги както всички останали.
А пък това на свой ред поставя въпроса за авторските права.
sahwar
Мнения: 6
Регистрация: 28 март 2012, 00:39

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от sahwar »

Според мен правилото не е чак толкова ощетяващо, така правим реверанс към новите книги и авторите им.

А „по-старите“ (издадени преди 3 години) се качват в полза народу (на лъжеруски). ;)

„Моята библиотека“ е уникален по рода си проект, съпоставим единствено с lib.ru, slovo.bg и „Project Gutenberg“, тъй че всеки, който се осмелява да недоволства от нея, е глупак. Който иска да подобрява наличното в библиотеката — да се заеме с добавяне, редактиране, коригиране и форматиране на нови книги и разкази, вместо да мрънка.

Единствено липсата на много свободно време не позволява на повечето, използващи уебсайта, да помогнат в добавянето (и коригирането) на нови произведения към „Читанка“.

Три пъти „Ура!“ за прекрасния уебсайт — ел. интернет библиотека.
misho13
Мнения: 3
Регистрация: 19 юли 2012, 22:00

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от misho13 »

sahwar написа:Единствено липсата на много свободно време не позволява на повечето, използващи уебсайта, да помогнат в добавянето (и коригирането) на нови произведения към „Читанка“.

Три пъти „Ура!“ за прекрасния уебсайт — ел. интернет библиотека.
Не искам да се заяждам с първите си думи тук, но време за четене(безплатно!) всички намираме, но е проблем да заделим такова за добавяне и коригиране?!
По темата ще кажа, че съм абсолютно съгласен с правилото за двете години. Всеки заслужава възнаграждение за труда си.
Дълбоки уважения към хората поддържащи сайта!
fever_wits
Мнения: 4
Регистрация: 13 юни 2012, 09:53

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от fever_wits »

Малко лирическо отклонение от темата, ама не се сдържах.
Истината е, че на този свят няма нищо безплатно, всичко се заплаща въпроса е от кого и колко. Читанката както за мен така и за други хора е безплатна, НО това е един компютър или няколко компютъра, електричество, Интернет трафик, дисково пространство което нараства постоянно, поддръжка на цялата система и всичко това е пари. И излизат от нечий джоб под една или друга форма.
Някой по нагоре беше споменал, че не всичко е пари, за съжаление всичко е пари или трябват малко или много пари за да се случи.
Както има една поговорка "времето е пари". Интересна е идеята да има и подстраница с опция да се продават книги.
И като лека закачка да се хвана за името на сайта (Моята библиотека), нали се сещате, че за да ползвате библиотека си плащате такса :)
Всеки свободен и безплатен проект трябва да се захранва финансово от някъде. Било с (досадни) реклами, подстраница или поддомеин в който има нещо за продаване или с дарения.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от Бам Бам »

Едно време ползването на библиотеките е било напълно безплатно и цялата издръжка е била само от дарения, както е в момента Читанка. В това е цялата идея и смисъл от съществуването на подобни институции. Който има пари може да си купи всичко и не му трябват никакви библиотеки. Дори в момента според закона държавните библиотеки трябва да предоставят безплатно основните си услуги и таксите, които прибират са със съмнителна законност.
Чл. 4. Обществените библиотеки предоставят безплатно основни библиотечни услуги.
fever_wits
Мнения: 4
Регистрация: 13 юни 2012, 09:53

Re: Сваляне на новоиздадени текстове

Мнение от fever_wits »

Май приказките започват с имало едно време ... :) Шегичка, аз съм малък за да помня едно време като финансов момент от моя живот. Едно време, било е вече станаха май 23 години. Но са ми разказвали как едно време е нямало такова животно като безработица, имало е недостиг на работна ръка (събира ли са хората от заведенията с милиция за да го карат на работа, моята половинка на 18 е направила стаж в бирената фабрика в Шумен), имало е макар и малко пари за всички, и да вярно е библиотеките били безплатни, то и образованието беше безплатно с учебниците барабар, но това е било едно време. За разлика от сега. От опит знам колко трудно се "отглежда такова животинче" като free услуга. Колко време човек трябва да се бори сам (и някой път му писва и зарязва всичко), докато намери съмишленици. За щастие някой път се успява.
В днешно време за съжаление всичко е платено под една или друга форма.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости