Маркер за нова сюжетна линия

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Маркер за нова сюжетна линия

Мнение от petrovich »

Нужно е да бъде създаден нов маркер за нова сюжетна линия. Това се налага, тъй като се сблъскахме с проблем при форматирането на книгата „Слънце недосегаемо“ на Николай Теллалов. В нея има различни шрифтове (два на брой), които указват различни части в текста.
Проблемът идва оттам, че в момента форматите (SFB, FB2, EPUB) използват един стандартен шрифт.
Очакваме предложения!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Възможностите за вид маркер са две: едноредов или блоков. Едноредовия ще указва, че от дадена точка нататък започва нова сюжетна линия (или се връща старата). Блоковия ще групира целия текст от новата сюжетна линия.

Така могат да се поддържат само две сюжетни линии. Какво ще правим, ако са повече?

Как е най-удачно да се форматират различните сюжетни линии? Различен шрифт? Различен цвят или фон на шрифта?
Аватар
Вилорп
Мнения: 73
Регистрация: 10 февруари 2010, 21:32
Местонахождение: Княжево под Копитото
Връзка:

Мнение от Вилорп »

По принцип, аз когато съм водил форумни ролеви игри и по един или друг начин групата се е цепила различните сюжетни линии съм ги правил с различни цветове: http://axiom16.com/forums/viewtopic.php ... 2d4c3d6549

От друга страна съм чел книжки където различните сюжетни линии са отделени с един празен ред или *** нещо подобно. Не виждам причина да се ползва различен шрифт без важна причина за това, а две сюжетни линии определено не са такава. В книжките на Пратчет има дори 4-5 преплитащи се сюжета и точно там си ползват: ***
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Аз поддържам мнението на Вилорп. В текст необходимостта да се подчертаят две или повече сюжетни линии се отбелязва като местоположение или време, или и двете в началото на съответната сюжетна линия обикновено в курсив за да се отдели от основния текст. Ако автора не го е направил, следователно не е необходимо и е достатъчно да се поставят празен ред, три звездички и отново празен ред.
Може и така да е, ...!
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Маркер за нова сюжетна линия

Мнение от Mandor »

petrovich написа:Проблемът идва оттам, че в момента форматите (SFB, FB2, EPUB) използват един стандартен шрифт.
Това е проблем на конвертора (конверторите), а не на форматите.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Маркер за нова сюжетна линия

Мнение от Борислав »

Mandor, не го бий. Моя беше идеята за този маркер.

При "Слънце недосегаемо" имало части с различен от основния шрифт и това явно е друга сюжетна линия. Не върви да се предава с псевдоакцент, нещо друго трябва да се измисли.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

А-а, разбрах – пробутваш го на предната линия, за да обира той юмруците… :D Одобрявам!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Възможностите за вид маркер са две: едноредов или блоков. Едноредовия ще указва, че от дадена точка нататък започва нова сюжетна линия (или се връща старата). Блоковия ще групира целия текст от новата сюжетна линия.
Аз съм на мнение, че в даденият случай е удачно маркерът да е блоков, тъй като новата сюжетна линия с различен шрифт е цял пасаж от текста.
Така могат да се поддържат само две сюжетни линии. Какво ще правим, ако са повече?
Калин каза, че са напълно нужни две сюжетни линии (т.е. един допълнителен шрифт).
Как е най-удачно да се форматират различните сюжетни линии? Различен шрифт? Различен цвят или фон на шрифта?
Доколкото разбрах от него най-удачно ще е както е в оригинала — с различен шрифт.
Ако автора не го е направил, следователно не е необходимо и е достатъчно да се поставят празен ред, три звездички и отново празен ред.
В случаят автора (Николай Теллалов) използва всички възможни варианти (празни редове, звездички и др.) за различни части на книгата. Дори и те не са му достатъчни, ето защо е включил и различни шрифтове (в случая всички шрифтове доколкото видях са два).

Да кажем, че в тази книга не се използват два шрифта, но какво ще стане когато преминем към алманасите на „Човешката библиотека“. Моето лично мнение, е че ще стане пълно мазало.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

petrovich написа:
Така могат да се поддържат само две сюжетни линии. Какво ще правим, ако са повече?
Калин каза, че са напълно нужни две сюжетни линии (т.е. един допълнителен шрифт).
За тази книга може и да са достатъчни само два, но като стигнеш до „Пълноземие“ неусетно ще се размножат… :)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

След обсъждането с Mandor, стигнах(ме) до следното предложение: премахване на текущия блоков маркер M, който се ползва за центриране на текст в стихотворение и създаване на нови два маркера — блоков M и вътрередов m. И двата приемат имена на класове/стилове от CSS.

Примери:

Код: Избиране на всичко

M>	sujet2
	Тук започва втора сюжетна линия.
M$

Код: Избиране на всичко

M>	center
	Центрирано
M$
След M> има табулация. Не е сигурно дали точно така ще бъде записването на стила.

Ето и вътрередовия вариант:

Код: Избиране на всичко

	Интересно форматиране: {m big}по-голям шрифт{/m}, {m smallcaps}текст с главни букви{/m}, {m pink}Пинко{/m}.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Втори вариант, който допуска „M“ да се използва и като едноредов маркер:

Код: Избиране на всичко

M:sju2>
    Втора сюжетна линия.
M$

Код: Избиране на всичко

M:sju2   Само един ред с новия стил.
Между другото, още не си уточнил къде и как ще се дефинира стиловата таблица.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Mandor написа:Втори вариант:

Код: Избиране на всичко

M:sju2>
    Втора сюжетна линия.
M$
По ми е удобно, когато отварящия маркер е непроменлив, а атрибутите му се записват при текста.
Mandor написа:

Код: Избиране на всичко

M:sju2   Само един ред с новия стил.
Нека не въвеждаме едноредов вариант. Многото възможности хем водят до объркване при ползването, хем ни затормозяват с конверторите.

Начална стилова таблица ще сложа при http://chitanka.info/lib/help/sfb и ще я допълвам, като се появи нужда. По-нататък можем да изнесем цялата спецификация на отделна страница — като твоята за FBS.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости