Автономия

Тук можете да публикувате собствените си произведения, които желаете да бъдат прочетени и коментирани от аудиторията на библиотеката.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Обща собственост без колективизация

За разлика от колективните системи в миналото, автономията едновременно запазва индивидуализма, като същевременно прави всичко споделено. На пръв поглед може да изглежда противоречиво, но ако се вгледаме по-отблизо, тези два термина не се изключват взаимно. Индивидуализмът се разширява до своя естествен потенциал чрез анонимност. Тъй като хората са анонимни, не може да има собственост или привилегии, свързани с тях. Това също помага за поддържане на споделени ресурси по подразбиране. Тъй като всички наши системи са анонимни, няма начин да прикачите нещо към някого. Със сигурност имаме индекс на репутация въз основа на нашите произволно генерирани идентификатори, но те не представляват самоличност. За разлика от старите системи, където самоличността беше начинът да се поддържа йерархия и монопол върху ресурсите, тук това е просто идентифициране в анонимна система.

Ето няколко примера как работи това.

В областта на икономиката, когато някой поиска продукт, който да отговори на нуждите му, идентификационният номер е просто средство за комуникация и нищо друго. Начин да кажете че човек А е различен от човек Б, но без всъщност да разкривате някой от тях.

В политическото поле ID натрупва точки за репутация, които не са нищо повече от оценка за доверие, която отразява приноса към обществото в сравнение с потреблението. Този индекс е полезен само когато някой реши да делегира временно права на глас и не знае кого да избере. Например, ако сте допринесли значително за архитектурното планиране на града, ще имате точки по този въпрос и е по-вероятно хората да ви делегират своя глас, когато се вземат такива решения. Това е всичко, не ви дава никакви привилегии, не се превръща в икономическа мощ.

Както можете да видите, това е красотата на автономията. Тя отразява и подчертава това, което вече е естествено за нас. Обществото не е родено с етикети с цени, гражданство и йерархични позиции. И затова е толкова лесно да се върнем обратно към това, което сме първоначално, като просто отхвърлим всяка изкуствена абстракция, наложена ни от системи, които винаги се провалят именно поради факта, че се опитват да превърнат хората в нещо друго.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Отвъд токените

Всяка система от миналото споделяше същите корени с предишните. Основата на всички тях беше комодификацията на всички ресурси и съответната токенизация. Третирането на Земята като пай, който трябва да бъде разделен на парчета и грабнат, имаше жизненоважна роля в историята. Повиши производителността и автоматизацията, макар и за сметка на екологични и социални проблеми. В крайна сметка това направи възможна еволюцията към Aвтономия. Основната разлика е, че имахме достатъчно ефективност и автоматизация, за да не се интересуваме повече от производителността и да спрем да измерваме стойността и да я заменим с човешко удовлетворение, разнообразие и щастие. Знаехме, че е дошло времето за това, когато планираното остаряване се превърна в масова практика. Това означаваше, че системата е надраснала себе си и създава нови трикове, за да се поддържа изкуствено. Нещо повече, това доказваше, че вече живеем в изобилие и единственият останал оскъден индикатор е паричната система и остарелият модел на производство за лична собственост, а не за споделено ползване. Всяка количествена система превръщаше живота в игра на натрупване на числа. Заменихме това с нещо много по-естествено за нас - състрадание, сътрудничество и вътрешно желание да си помагаме. Хората се фокусираха върху решаването на проблеми, вместо да играят игри на монополи.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Възстановяване от отчуждението и атомизацията чрез участие

Излизайки от консуматорското общество, ние все още се възстановявахме от мястото на което ни поставиха елитите. Толкова дълго бяхме затворени в йерархични работни места и бяхме държани далеч от управлението на собствената си съдба чрез представителна демокрация, че в резултат нашата колективна душа имаше много дълбоки белези от това. Започнахме малко по малко да ги лекуваме.

Първо, като превърнем работата в доброволен процес на отворени врати. Навлизането в нова дейност беше толкова просто, колкото влизането през вратата на помещение, за разлика от предишните работни места, базирани на интервюта и специализация за цял живот. Хората започнаха да правят много неща наведнъж и да се наслаждават на всичките си интереси, вместо насила да прекарват живота си в една единствена област.

След това чрез ежедневното участие в гласуването започнахме да чувстваме, че възвръщаме контрола над собствения си живот. Малко по малко се научихме отново как да вземаме решения, как да се учим от грешките, как да бъдем толерантни и уважителни един към друг. Съвсем забравихме предишната мантра - "къде е властта и кой ще оправи всеки проблем".
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Как преразгледахме определението за „икономика“ от фалшива игра на числа към решаване на проблеми

Дори след години живот в Автономия онези, които не са променили много начина си на живот и които са продължили да работят на предишните си работни места, все още имат въпроси относно новото определение на думите от миналото. На ежедневните ни асамблеи поискаха разяснения и имахме хубава дискусия по въпроса.

В миналото терминът икономика се използваше, за да опише парична игра с нарастващи числа. Ако нямаше растеж, това беше катастрофа, не истинска, а измислена, представена като реална. Хората бяха там, продуктите бяха там, но играта с числа беше нарушена и всички трябваше да спрат всичко. Това беше така, защото икономиката премина от начин за управление на ресурсите към собствена игра. Започна да печата пари от нищото и след това да залага дългове възможно най-много рундове поради понци схеми с частичен резерв.

В автономията икономиката се върна към първоначалното си значение. Тя описва начини за управление на ресурсите и решаване на нашите най-належащи проблеми, когато става въпрос за производство и потребление. Само липсата на финансов сектор освободи около един милиард души - от касиери до банкери, до застрахователи и много, много други. Най-после сложихме точка на отговора от миналото – „няма пари да го решим“. Всъщност ние не преследвахме ефективността, а по-скоро човешкото удовлетворение в границите на планетарните ресурси. И не е изненада, че хората се върнаха към малките местни структури. Наистина никой от нас не се нуждаеше от резултатите от централизацията от предишната система. Нямаше големи градове, големи производствени единици, големи планове. Всичко беше разгледано на автономно микро ниво и естествено мащабирано чрез човек-към-човек взаимодействия. Това от своя страна направи продуктите отново хуманни. Те вече не са правени за печалба и личен статус, а за да бъдат функционални и за многократна употреба.

Ние не спряхме да растем, така както някои движения за намаляване на растежа предлагаха, тъй като това би завършило като статична застинала система. Вместо това ние израснахме въз основа на нови фактори, които имаха повече смисъл за нас. Отказахме се от ефективността и по-важното от измерването на всичко. Вместо това се съсредоточихме върху нематериални ценности като удовлетворение, щастие и себереализация. След като напуснахме играта на числата, започна реалната икономика. Тази която служи и помага на хората да решават проблемите, а не обратното.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

От Homo Economicus до Homo Ludens – общество, организирано около игри

Десетилетия в автономия ние сега сме еволюирали в нова форма на общество. В старите дни на последната система бяхме превърнати в рационални машини. Тъй като всеки аспект от живота беше токенизиран, човешкият мозък беше превърнат в егоистичен калкулатор, който постоянно изчислява резултата от всяко събитие въз основа на собствения си интерес. Елитът беше на път да превърне цялото общество в биороботи, които вегетират в безкрайни виртуални светове, докато те управляват реалния. Те постигнаха това чрез атомизиране на обществото чрез частна собственост.

След като плановете им се провалиха, ние се организирахме около противоположния на техния дневен ред. Разпуснахме всяка една институция на Земята, като я заменихме с p2p приложения за вземане на решения, разпространение и новини. Първото и най-важно нещо, което направихме, беше да променим средствата за производство. Вече не произвеждаме продукти за лична употреба. Всяка една част от оборудването е създадена, за да бъде споделяна и повторно използвана. Това слага край на консуматорската култура, конкуренцията и алчността. Изобилието след недостига промени поведението ни и вече не прекарвахме живота си в трупане на неща.

Вместо това превърнахме живота в игри. Тогава животът беше сериозен. Медиите разпространяваха страх и хаос и контролът се поддържаше чрез страх. Хората ходеха на работа по график, защото парите се приемаха като единственият конвертируем ресурс на Земята. В днешно време не използваме пари, защото не обменяме неща. Ние не работим един за друг, а един с друг. Всяка една дейност се превръща в игра на сътрудничество, решаване на общ проблем. Те не са насилствени, нямат система за оценяване или състезателен елемент. Наградата за всяка игра е нашият споделен просперитет и щастие. Ако някой изостане, играта свършва и трябва да се представим по-добре следващия път.

Всичко това е постигнато без собственици, модератори и правила.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Цялото

Един от най-лошите спомени от миналото беше атомизацията и отчуждението. Всички форми на социална организация бяха продиктувани от правилото "разделяй и владей". Семейството се появи в резултат на стремежа към власт на ранните кръвни линии. Нацията се формира в резултат на еволюцията на семейството в племе. Компанията бе създадена в резултат на това, че Земята е разделена на въображаеми части, подкрепени от въображаеми права да притежаваш нещо, което не е твое, а по-скоро ти си част от него . Всички тези измислени социални форми имаха една цел - да разделят хората и да ги накарат да се бият и да се конкурират за ресурси и господство. Едва след създаването на тези условия се появиха парите и властта. Те не са имали никаква форма на съществуване преди това.

След прехода към автономия ние разпуснахме всички форми на собственост и йерархия. След като семейството, държавата и корпорацията престанаха да съществуват, ние отново бяхме свободни да се чувстваме като едно цяло. Да имаме общи цели, общи интереси и да си сътрудничим като едно цяло, като същевременно сме напълно автономни личности.

Това от своя страна промени всички наши модели на поведение. Вече не правехме нещата от егоизъм и алчност, а като акт на състрадание към цялото. Не можем повече да бъдем щастливи, когато дори един човек страда. Всяко едно пространство беше публично и всички изкуствени бариери за комуникация и социални контакти бавно изчезнаха. Можехме да влезем във всяка врата на всеки имот и да участваме във всичко без изпит, без интервю и без покана.

Сега, когато всичко беше отворено и достъпно, ние осъзнахме как сме живели пусти животи в миналото зад физически и умствени порти през цялото време. Пари, огради, документи и социални норми ни държаха разделени, докато не достигнахме критичната точка и осъзнахме, че повторното свързване с цялото ще бъде ключът към решаването на всичко останало.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Как поправихме пристрастеното общество, което наследихме

Капитализмът ни остави умишлено напълно пристрастено общество. Пристрастенo към консуматорството – от продукти до вещества. Повече от 70% от хората са били пристрастени към нещо – от кафе, захар, цигари и алкохол до тежки наркотици. И почти 80% са били пристрастени към купуването на нещо като средство за пристрастяване. Всички тези зависимости са наложени от индустрията и не са поискани от потребителите.

Поправихме всичко, като просто спряхме масовото производство на всичко което може да предизвика пристрастяване, и намерихме по-безвредни алтернативи на нещата, които гласувахме, че са необходими. Пристрастените, които бяха губещата страна на гласуването, свободно продължиха да използват домашно приготвени неща, но ние прекратихме индустриите, които ги рекламират. Това доведе до постепенно намаляване на всички видове зависимости до по-малко от 1%, което считаме за нормални нива на хора, които са генетично предразположени да бъдат пристрастени към нещо. Без маркетинг и рекламни индустрии проблемът беше решен естествено.

Човешкият мозък, когато е освободен от потисничеството на химикалите и психологически наложените подтици, отприщи пълния си потенциал. Хората компенсираха с повече социализация и креативност. Цялата тази освободена умствена и физическа сила се материализира в изкуства, иновации, спорт и обща дейност. Имаше чувството, че обществото се събуди от най-дълбоката си кома.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Обединено общество

Все още си спомняме болезнено добре как се усещаха атомизацията и отчуждението в старата система. Повечето хора нямаха социална среда освен семейството, приятелите и работата. Бяхме затворени в нашите индивидуални балони, образувани от системни институции – семейства, детски градини, училища, университети и работа. Срещите с някого извън тези кръгове бяха случайни и редки - било то пиянство в бар или среща с хора със същото хоби. По същество кръстосани балони на атомизирани индивиди. Всичко това бе умишлено създадено и оркестрирано. Можехме да гласуваме, но не можехме сами да решаваме съдбата си. Можехме да започнем собствен бизнес или да бъдем наети, но не можехме да работим един с друг вместо един за друг. Можехме да създадем семейство и да се затворим за цял живот в този кръг, но никога не бихме могли да се чувстваме като едно голямо семейство с останалите хора. Изпитвахме ревност, когато хората, които обичаме, избираха някой друг. Всичко това бяха дълбоките корени на старата система на разделяй и владей, подкрепени с документи, ритуали, закони и правоприлагане. Тези фалшиви ценностни системи се развиха толкова дълго, че напълно забравихме кои сме.

В крайна сметка осъзнахме всичко това и скъсахме с всички социални норми, законодателство и институции. Започнахме да се запознаваме със случайни непознати на улицата, сякаш вече ги познавахме. Започнахме да пътуваме без документи по целия свят и да ни приемат като у дома. Помагахме на анонимни хора, както помагахме на собственото си семейство. Старият свят умираше и неговите фалшиви парадигми също. Щедростта и грижата отново се завърнаха и се събрахме отново в едно голямо глобално семейство. Без собственост и недостиг, които да ни страхуват за нашето бъдеще, ние отворихме сърцата си за всички и осъзнахме, че 99% от хората са добри по природа. А останалите 1% са предимно хора, които имат нужда от помощ, а не от затвори и наказания. Започна новата ера на просвещението.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Фрагментирана Земя - събиране на парчетата обратно

Светът беше оградена градина. Отне ни доста време да демонтираме всички тези граници, стени, огради, камери, охрана, защити, ключалки и ключове, докато отново я направим свободна земя. Отне ни много повече време да премахнем бариерите в умовете и сърцата на хората. Толкова много хора бяха свикнали да се страхуват за жилищата, живота и ежедневните си нужди, че психически по-силните трябваше да предоставят психологическа помощ в началото. Заздравяването на раните на едно сегрегирано общество беше бавно, но белезите гарантираха, че никога повече няма да повторим историята. Прекарахме изключително много време в тестване на всяка нова технология и идея за предразположение към атомизация, отчуждение и изолация. В крайна сметка успяхме да възвърнем доверието до такава степен, че хората започнаха да спят на открито в градовете, когато нощите бяха топли и красиви. Животът отново беше очарователен за всички.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Защо гласуването за това, което искаме, се оказа по-добро от бизнес търсене и предлагане.

Запазихме пазарната система от миналото с една ключова разлика - не се използва обмен и не се генерира печалба. Всичко, от което се нуждаехме, беше платформа, на която да декларираме нуждите си и да ги задоволим. Преди никога не ни питаха какво искаме. Продуктите бяха набутани в гърлата ни чрез маркетинг и реклама. Това работеше известно време до 2012 г., когато масовото планирано остаряване доведе до пълен срив в качеството и дълголетието. Нещо повече, компаниите започнаха агресивно да налагат продукти, които не желаем, или да променят съществуващи продукти против наш интерес.

Всичко това беше решено, след като грабнахме средствата за производство и започнахме демократично да произвеждаме това, което гласувахме. Освен това ние гласувахме отделно за всеки нов продукт и технология за морални и етични последици. Някои решения бяха взети веднага, докато други с по-рискови нови технологии отнеха известно време. По-важното е, че без мотивацията за печалба всеки продукт направи точно това, което пише на кутията. Всички наши продукти са произведени за обществена употреба, вместо за лична. Това означаваше, че компютри, телефони и други устройства бяха поставени в изобилие на обществени места, а не в домовете. Продукцията се съхраняваше в депа, където всеки може да вземе каквото му трябва и да върне това, което не му трябва ежедневно. Да имаш дрехи, които издържат няколко десетилетия, компютри, които издържат десетилетие, и телефони, които издържат десетилетие, беше новата норма. Стоките бяха направени функционални, което означаваше, че разполагаме само с един модел за всяка функция. Тъй като нямахме собственост и не използвахме пари, естествено нямахме класово общество и като такъв статутните блага също изчезнаха като ненужни.
Ивайло Христов
Мнения: 18
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Автономия

Мнение от Ивайло Христов »

А бе, mar1n3r0, ти да не си бил партиен секретар по соц. време? :mrgreen:
Всичко това беше решено, след като грабнахме средствата за производство и започнахме демократично да произвеждаме това, което гласувахме. Освен това ние гласувахме отделно за всеки нов продукт и технология за морални и етични последици.

Защо гласуването за това, което искаме, се оказа по-добро от бизнес търсене и предлагане.
Значи в твоята утопия когато 55% от хората гласуват, че нямат нужда от нещо, на останалите 45% ще им се налага да се примиряват и да живеят без него? Звучи до болка (ама наистина до болка!) познато и се нарича "диктатура на пролетариата" :lol:
Стоките бяха направени функционални, което означаваше, че разполагаме само с един модел за всяка функция.
Например - ще има само един модел запалки, железни никелирани Zipo, които издържат по 100 години. А ако някой предпочита платинена S.T.Dupont с инкрустирани брилянти, защото е по-красива - да го духа, няма вече такива, така ли? По същата логика, ще има само два вида вино - бяло и червено? И един вид бренди - "Слънчев бряг". Защото няма как да се произведе достатъчно "Дом Периньон" и "Енеси" за всички хора, следователно на никого не се полага да ги пие в твоята "Автономия"? Или, може би, в департамент Шарант във Франция ще пият такива, а ние, българите - само "Керацуда" и "Съни бийч", защото никой няма да има мотивация да транспортира продукти от един регион в друг?

Нееее... Ти или наистина си бивш партиен секретар, или си прекалено млад и никога не си живял в общество, подчинено на уравниловката, в което за всички има поравно, т.е. ако нещо не е достатъчно за всички - никой няма право да го има. И дори не можеш да си представиш какво се случва с човешката психика в такива условия... :(
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Значи в твоята утопия когато 55% от хората гласуват, че нямат нужда от нещо, на останалите 45% ще им се налага да се примиряват и да живеят без него? Звучи до болка (ама наистина до болка!) познато и се нарича "диктатура на пролетариата"
Това се отнася само за потенциално вредни неща като технологии и пристрастяване. За всичко останало принципа е искай и ако има налични ресурси и някой може да го произведе ще го произведе. Колкото до процентите това също подлежи на гласуване. В крайна сметка демокрацията е това и за разлика от соца и сега не го решава елит, а мнозинство. Малцинството не е репресирано по никакъв начин. Ако можеш да посочиш по-добър принцип на взимане на решения ще се радвам да го споделиш.
Например - ще има само един модел запалки, железни никелирани Zipo, които издържат по 100 години. А ако някой предпочита платинена S.T.Dupont с инкрустирани брилянти, защото е по-красива - да го духа, няма вече такива, така ли? По същата логика, ще има само два вида вино - бяло и червено? И един вид бренди - "Слънчев бряг". Защото няма как да се произведе достатъчно "Дом Периньон" и "Енеси" за всички хора, следователно на никого не се полага да ги пие в твоята "Автономия"? Или, може би, в департамент Шарант във Франция ще пият такива, а ние, българите - само "Керацуда" и "Съни бийч", защото никой няма да има мотивация да транспортира продукти от един регион в друг?
Всеки може да си предпочита каквото иска, въпроса е дали някой ще пожелае да му го произведе. В общия случай, едва ли, но това би било разбрано само когато поживеем в общество където няма недостиг и няма консумеризъм. Въпрос на различен поглед над света. Такива проблеми са дребнави на фона на това какви гигантски проблеми имаме сега със свръх производство, консумация и разхищение.
Нееее... Ти или наистина си бивш партиен секретар, или си прекалено млад и никога не си живял в общество, подчинено на уравниловката, в което за всички има поравно, т.е. ако нещо не е достатъчно за всички - никой няма право да го има. И дори не можеш да си представиш какво се случва с човешката психика в такива условия... :(
Живял съм и в трите системи - социализъм, капитализъм и сегашната - технофеодализъм която започна след 2020. Автономия не е система, тя е анти-система, връщане към естествения ход на нещата и махайки всичко изкуствено в социален контекст. Това не е утопия съответно не обещава перфектен свят, а предлага такава организация при която все пак участваме и се учим от грешките си, за разлика от сега когато скоро мнозинството ще бъде обявено за "безполезни ядящи" и екстерминирано.
danvan
Мнения: 34
Регистрация: 03 август 2010, 23:05

Re: Автономия

Мнение от danvan »

Каква утопия?

Това е диспотията в която живяхме до 1989. Нищо естесвено няма в нея. Затова и се саморазруши.

Само че дори комунистите накрая ползваха малко по умно идеите, за да не звучат толкова откачено :)

ПП Правилно ли разбрах, че съвсем сериозно предричате геноцид на хората в България?
Според мен има слаба вероятност това да е някакво доста странно чуство за хумор.
Ивайло Христов
Мнения: 18
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Автономия

Мнение от Ивайло Христов »

mar1n3r0 написа: 29 юни 2024, 22:58За всичко останало принципа е искай и ако има налични ресурси и някой може да го произведе ще го произведе. Колкото до процентите това също подлежи на гласуване. В крайна сметка демокрацията е това и за разлика от соца и сега не го решава елит, а мнозинство. Малцинството не е репресирано по никакъв начин. Ако можеш да посочиш по-добър принцип на взимане на решения ще се радвам да го споделиш.
Ами той по-добрият принцип отдавна е измислен и приложен в живота. Нарича се "пазарна икономика", т.е. предлагането се определя от търсенето. Така че, за разлика от твоето демократично гласуване, не 45%, не 4.5%, а дори само 0.045% от населението да иска нещо, щом има пари да си плати, ще се намери кой да им го произведе, за да реализира печалба. Т.е. потребностите на хората биват задоволявани пропорционално на полезната им за обществото дейност, за което получават от въпросното общество пари. Докато твоята "автономия" знаеш ли какво ще представлява? Социализъм без "Кореком" и без оказиони.
Всеки може да си предпочита каквото иска, въпроса е дали някой ще пожелае да му го произведе. В общия случай, едва ли, но това би било разбрано само когато поживеем в общество където няма недостиг и няма консумеризъм. Въпрос на различен поглед над света. Такива проблеми са дребнави на фона на това какви гигантски проблеми имаме сега със свръх производство, консумация и разхищение.
И все пак не отговори - как ще се разпределят луксозните продукти, за които няма ресурси да бъдат произведени в достатъчно количество за цялото население? Имаш точно три варианта - или да ги забраниш за всички и да не се произвежда нищо висококачествено, или да ги употребяват всички по малко - примерно, имаш право на една бутилка шампанско "Дом Периньон" на всеки 2-3 години, или пълна анархия - да ги употребява който пръв ги докопа. Като в първия случай създаваш предпоставки за възникване на нелегално производство и контрабанда. Във втория вариант - дори формално да липсват пари, въпросните луксозни продукти ще ги заместят, ставайки средство за натурална размяна - примерно ти се отказваш да пиеш шампанско и разменяш със съседа твоята полагаща се бутилка за 3 метра висококачествен плат от естествена коприна, който също се полага по 3 метра на пет години на човек. Шиеш си от 6-те метра коприна луксозен спален комплект, в който е много по-приятно да спиш, отколкото в памучен или синтетичен. И се налага да започнеш да си заключваш жилището, щото иначе комшията, който вече е изпил двете бутилки шампанско, ще дойде някой ден, като не си у дома, и ще го отмъкне... И в крайна сметка какво се получава? Същото, което се случи със "справедливото безкласово социалистическо общество", а именно - три фази на развитие:
- грешки на растежа;
- растеж на грешките;
- бавно и мъчително завръщане към капитализма.
:lol:
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

а дори само 0.045% от населението да иска нещо, щом има пари да си плати, ще се намери кой да им го произведе, за да реализира печалба.


Не е така и мога да приведа примери. Има около 5% хора искащи малки смартфони под 5 инча и нищожно предлагане. Има огромно търсене за ремонтируеми лаптопи и никой не ги предлага. Големите корпорации - монополисти имат властта да наложат каквото решат чрез агресивна реклама и маркетинг.

Нарича се "пазарна икономика", т.е. предлагането се определя от търсенето.

Хайде да видим дали живеем в пазарна икономика. Два инвестиционни фонда притежават дялове във всички значими компании по света. По-малко от 100 корпорации произвеждат всичко чрез свързани дъщерни фирми. Те създават предлагането и чрез маркетинг и реклама също и търсенето. Когато някой завземе 99% пазарен дял в един сектор това се нарича монопол. Как обаче завършва една пазарна икономика когато някой завземе 99% пазарен дял във всички сектори? В момента живеем в централна планова икономика по тези показатели.

И все пак не отговори - как ще се разпределят луксозните продукти, за които няма ресурси да бъдат произведени в достатъчно количество за цялото население?

Можеш да намериш отговорите в самата книга.

Харесва ми конструктивната ти критика и съм съгласен с нещата за соца, но не виждам критика на сегашното положение което вече дори не е капитализъм. Автономия по нищо не прилича на соца. Напротив тя е още по-свободен пазар и още по-бурно развитие на иновациите защото няма монопол и патенти което го има и при соца и при капитализма.
Последната промяна е направена от mar1n3r0 на 5. Мнението е било променяно 5 пъти.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

danvan написа: 30 юни 2024, 01:31 Каква утопия?

Това е диспотията в която живяхме до 1989. Нищо естесвено няма в нея. Затова и се саморазруши.

Само че дори комунистите накрая ползваха малко по умно идеите, за да не звучат толкова откачено :)

ПП Правилно ли разбрах, че съвсем сериозно предричате геноцид на хората в България?
Според мен има слаба вероятност това да е някакво доста странно чуство за хумор.
Става въпрос за глобални процеси най-вече сред златния милиард които са видими с просто око и не са от днес.
Ивайло Христов
Мнения: 18
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Автономия

Мнение от Ивайло Христов »

mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 05:44Не е така и мога да приведа примери. Има около 5% хора искащи малки смартфони под 5 инча и нищожно предлагане. Има огромно търсене за ремонтируеми лаптопи и никой не ги предлага.
Шегуваш ли се, или не знаеш как да ползваш Google? Ето ти 4" смартфони на килограм само от един сайт. Относно нормалните лаптопи (не ултрабуците, които са чиста изгъзица) - те са точно толкова ремонтируеми, колкото и настолните компютри. Можеш да им смениш дънната платка, процесора, паметта, твърдия диск или SSD-то, WiFi картата, дисплея, DVD-то, клавиатурата, куплунга за включване на адаптера (както и самия адаптер, разбира се), вентилатора и радиатора на охлаждането... Стига да не ти растат ръцете от "петата точка", разбира се ;)
mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 05:44Харесва ми конструктивната ти критика и съм съгласен с нещата за соца, но не виждам критика на сегашното положение което вече дори не е капитализъм. Автономия по нищо не прилича на соца. Напротив тя е още по-свободен пазар и още по-бурно развитие на иновациите защото няма монопол и патенти което го има и при соца и при капитализма.
Пазар има до момента, в който има пари, частна собственост и търговия. А в твоята "автономия" такива няма.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Шегуваш ли се, или не знаеш как да ползваш Google? Ето ти 4" смартфони на килограм само от един сайт. Относно нормалните лаптопи (не ултрабуците, които са чиста изгъзица) - те са точно толкова ремонтируеми, колкото и настолните компютри. Можеш да им смениш дънната платка, процесора, паметта, твърдия диск или SSD-то, WiFi картата, дисплея, DVD-то, клавиатурата, куплунга за включване на адаптера (както и самия адаптер, разбира се), вентилатора и радиатора на охлаждането... Стига да не ти растат ръцете от "петата точка", разбира се ;)
Това са 20 телефона от общо към 2000 на пазара. При това без нито един флагман и ред стари модели. Не е като да е реален избор.
Колкото до лаптопите 90% от тях са ултрабуци при които всичко е запоено. Става въпрос за тренда, не за изключения.
Пазар има до момента, в който има пари, частна собственост и търговия. А в твоята "автономия" такива няма.
Дефиницията на пазар е механизма на търсене и предлагане което е възможно без пари, частна собственост и търговия.Отделно не виждам обективна оценка, а само едностранчиво остроумничене в една посока. Сякаш не съществуват проблеми като планово остаряване, войни за ресурси, монополи във всички сфери, бодене с игли за да можеш да пътуваш и разхищение на храна над 30%.
Ивайло Христов
Мнения: 18
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:28

Re: Автономия

Мнение от Ивайло Христов »

mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 14:12Това са 20 телефона от общо към 2000 на пазара. При това без нито един флагман и ред стари модели. Не е като да е реален избор.
А, да си дойдем на думата! А помниш ли какво написа преди пет поста?
mar1n3r0 написа:Стоките бяха направени функционални, което означаваше, че разполагаме само с един модел за всяка функция.
Т.е. в твоята "автономия" ще има само ЕДИН модел телефони. Или максимум по един модел с 4", 5" и 6" екран.
mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 14:12Колкото до лаптопите 90% от тях са ултрабуци при които всичко е запоено. Става въпрос за тренда, не за изключения.
Първи закон на пазарната икономика - търсенето определя предлагането. След като се търсят повече ултрабуци, произвеждат се повече ултрабуци. Защото просто физически е невъзможно да направиш 15" лаптоп със сменяеми части, тегло 1.2 кг и дебелина 1.5 см. Но и нормални лаптопи има колкото искаш, особено в по-високия ценови сегмент.
mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 14:12Дефиницията на пазар е механизма на търсене и предлагане което е възможно без пари, частна собственост и търговия.
То и дефиницията на секс е дейност, при която се използват половите органи, което е възможно без жени :mrgreen:
mar1n3r0 написа: 30 юни 2024, 14:12Сякаш не съществуват проблеми като планово остаряване, войни за ресурси, монополи във всички сфери, бодене с игли за да можеш да пътуваш и разхищение на храна над 30%.
Планово остаряване има при евтините продукти. Примерно, като искаш мастилено-струен принтер за 100 лева, той ще работи максимум половин година след изтичане на гаранцията му. Но ако си купиш качествен Epson с резервоари за течни мастила за 1700 лева, ще го ползваш без грижи и проблеми 10-15 години.

Монополи има само в главата ти. На всеки западен продукт има руска или китайска алтернатива.

Боденето с ваксини се налага, защото планетата е катастрофално пренаселена. Има ресурси за нормален живот за около един милиард човека и за луксозен - за около 100 милиона. С навлизането на ИИ и роботизацията останалият офисен планктон става излишен и трябва да се премахне по някакъв сравнително хуманен начин, например чрез ваксиниране, т.е. стерилизиране. При това програмата е евгенична - ваксинират се дебилите, а интелигентните хора намират начин да не го направят. Което в дългосрочен план води до подобряване на генофонда и увеличаване на средното IQ на населението.

Интересно, как ще се решава проблема с контрола на числеността на популацията в твоята "автономия"? След като бай Манго вече няма да има нужда да работи и дори да краде, за да не му умрат чаветата от глад. Затова по цял ден ще се налива с мастика и мента и ще си оножда жената, сестрите, дъщерите и брат'чедките ;)

Спирам да коментирам тая дивотия, защото не намирам смисъл да губя повече време за това.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Спирам да коментирам тая дивотия, защото не намирам смисъл да губя повече време за това.


Радвам се за което, всеки може да си извади изводи дали иска нео-фашизъм. Проблема на хомо рацио винаги е бил бруталността и безсърдечността на принципа на машината.
pechkov
Мнения: 726
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Автономия

Мнение от pechkov »

Засега не намирам време да прочета цялото произведение, но на пръв поглед много неща се доближават до идеологията на Жак Фреско.

Фреско в интервю обясняваше как моралните принципи и ценностната система на човек се определя и "програмира" от обществото в което се е родил и израснал. Много ми харесва примера му с петте отрязани човешки глави… :)

Във всяка система винаги може да се намерят (т.е. да се измислят) и много негативи. Но при измислянето на негативите най-вече ще окажат влияние заучените навици и начин на мислене за които говореше Фреско. Обективна оценка може да даде само човек, който не страда от предубеждения, и е склонен да приеме съществуването на повече от два варианта. Манихейството принципно трябваше да е изчезнало като движение преди стотици години, но за съжаление в ежедневието си срещам много от тях, с вечното тъпанене с онази тъпотия: "Щом не си с мен, значи си против мен", която показва единствено техния егоцентризъм, тесногръдие и мания за величие. Смятат се за толкова важни, че решенията на околните да са винаги свързани с тяхната особа.

Хората са различни. Има хора, на които им харесва материалистичния начин на живот. Да работят много, да изкарват много пари, да харчат много пари, и да демонстрират охолство пред роднините си, пред приятелите си, пред колегите си…
От друга страна в САЩ и дори в покварена Европа се разпространи и фрийганството като движение. И не става въпрос само за бездомници, които принципно са смачкани от системата, а сред фрийганите има и високо квалифицирани хора, които са заемали високо платени длъжности, и са можели да си позволят лукс, но са избрали един вид свобода.

Материализма и фрийганството застават може би като противоположности. Едните ценят повече вещите си, за придобиването на които дават голяма част от жизненото си време. Другите искат да запазят времето за себе си, и не искат да са финансови роби. Човек винаги има избор, и правото да избира не трябва да му бъде отнемано. Относно това дали направения избор е правилен - няма отговор. Отговор можеше да се получи само ако имахме възможност да се връщаме назад във времето, и да опитваме алтернативни реалности, от които да сравняваме резултатите.

Благодаря за вниманието,
За да бъдеш добър човек - трябва да бъдеш добър всеки ден, през целия ден.
За да се превърнеш в лош човек - е достатъчно да бъдеш лош само веднъж.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Голям почитател съм на Фреско и наистина много неща са взаимствани от неговия поглед над света и доразвити.
По принцип съм съгласен с тезата която представяш, но като прочетеш цялата книга ще видиш, че има и трети път който удовлетворява и двете страни. Ключовата нужна промяна е стоките да бъдат за обща употреба и преизползване, а не за лична. Това на практика обезмисля материализма като такъв защото можеш да ползваш всичко което ти е нужно без да го притежаваш. Тъй като всеки може да го ползва обезмисля се класовия характер на стоките - за бедни и богати. Като цяло не бива да забравяме, че всичко в социален контекст е просто една измислица, не е обективна реалност и вбъдеще ще бъде просто един спомен. Обективната човешка природа която толкова се стремят да заличат не познава собственост и власт, това са понятия които са инсталирани на много по-късен етап. Стар трек следваща генерация доста точно описваше какво може да бъде едно еволюирало общество от към ценности и разбирания също.

Благодаря за споделеното мнение.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Автономни градове - изследване на куполни градове

Колкото по-екстремно време преживяхме, толкова повече ни привличаха куполните градове. Нашите автономни градове, изградени с помощта на интелигентен дизайн, бяха достатъчно компактни, за да използват мобилна куполна конструкция. С описаните по-рано прототипи се задоволихме с кръгова зона с радиус 1 km и диаметър 2 km. Куполната конструкция трябваше да бъде приблизително 3,14 кв. км. с активна подкрепа отдолу.

Идеята беше поставена за гласуване. Най-привлекателното предложено предимство беше да можем да използваме нашата обществена инфраструктура целогодишно. Въз основа на прехода към автономия вече не съхранявахме комунални услуги у дома и всички те бяха разпръснати из центъра на града. Обществени компютърни терминали, обществени телефони, обществени оранжерии, шезлонги и чилаут зони. Цялото общество прекарваше по-голямата част от времето си на открито и отиваше на закрито само за сън и малко уединение.

С куполни градове успяхме да изградим напълно климатизирани градове с постоянна температура от порядъка на 20-22 градуса, което позволява пълноценен живот на открито. Хората спяха навън със спални чували, защитени от дъжд, слънце, студ, горещина и вятър. Значението на жилищата намаля още повече, тъй като обществените пространства станаха използваеми през цялата година.

Тъй като автономните градове са напълно мобилни и могат да бъдат разглобени и преместени в друга област в случай на природни бедствия, куполът е проектиран по същия начин. Той беше модулен, мобилен и лесен за сглобяване и разглобяване.
mar1n3r0
Мнения: 83
Регистрация: 17 август 2023, 17:14

Re: Автономия

Мнение от mar1n3r0 »

Какво ни накара да преосмислим всичко

Много хора се опитват да си припомнят как започна всичко. И още повече как премахнахме монетарната система. Бяхме достигнали точка, в която паричната система беше просто остаряла в сравнение с нивото на производителност, автоматизация и нашата ценностна система. Ситуацията беше такава, че живеехме в общество на свръхпроизводство и свръхконсумация. Системата за растеж не можеше да реши това, защото тя го създаде на първо място. Парите като монополна игра на натрупване не могат да намалят производството, потреблението, екологичните щети и стреса върху обществото. Това също не може да реши морални или етични проблеми, тъй като е само игра на числа и нищо друго. Свободният пазар отдавна беше изчезнал със 100 корпорации, произвеждащи всичко в една централно планирана глобална икономика. Автоматизацията беше толкова ефективна, че повечето работни места бяха буквално безсмислени и без стойност за обществото или индивида. Елитът имаше планове излишните да живеят с базов доход, но вместо това ние просто свалихме елита и системата, която имаше вродена тенденция да създава елити.

Имахме ясен път напред. С почти 50% от хората, освободени от задължителен труд, можехме незабавно да намалим работната седмица до 20 часа и да изкореним безработицата. Новосъздаденото свободно време ни позволи ежедневно да участваме във вземането на решения на всички нива от производството до дистрибуцията. Когато иновациите постепенно се увеличиха, ние се отървахме от термина работа като цяло. Преминахме към непланирани спонтанни дейности. Ефективността и рационалността вече не бяха мантрата на деня. Човешкото удовлетворение беше новата парадигма. Специализацията отстъпи място на генерализацията. Вече не се свързваме с етикети като - водопроводчик, лекар и учител. Вместо това разработихме холистичен поглед върху света, където осъзнахме взаимосвързаността на всички въпроси.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости