С какво да конвертирам към FB2 и от FB2toEpub

За формата на текстовете, използван в библиотеката
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
EveRman
Мнения: 1
Регистрация: 03 февруари 2024, 04:27

С какво да конвертирам към FB2 и от FB2toEpub

Мнение от EveRman »

Здравейте!

Нов съм в начинанието на дигитализацията.
Във форума намирам само несъществуващи и изтекли линкове.

Може ли да ми кажете, след като текста е обработен в SFB формат с коя програма да конвертирам текста за да стане FB2? Самият текст в момента е в .txt вариант. Търся програма, която да форматира офлайн, да не се налага да се влиза в интернет.

С коя програма да конвертирам от FB2 към Epub? Виждам, че тук не се тачи много Calibre. Бихте ли ми казали с коя друга може да се работи?

Прочетох упътванията, но едно нещо не ми стана ясно - когато искам в FB2 да вмъкна картинка, снимка, виждам че се посочва името на файла на картинката. Самият фаил къде го поставям? В zip файла, който съдържа FB2 книгата ли?

Благодаря!
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: С какво да конвертирам към FB2 и от FB2toEpub

Мнение от zl_tsanev »

За създаване/редактиране на .FB2 виж програмата FictionBookEditor(FBE).
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: С какво да конвертирам към FB2 и от FB2toEpub

Мнение от pechkov »

FB2 формата е базиран на XML, и в него се съдържат и бинарните данни, в твоя случай - картинките.

Структурно във FB2 файла изглежда така (пример):

Код: Избиране на всичко

<binary content-type="image/png" id="img_1-1">iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAXoAAAETCAQAAACSUgWJAAAAAmJLR0QA/4e…
За офлайн конвертиране имаше една програма на Мандор - MyLibToFB2. Потърси в нета по име. С нея от SFB можеш да получиш FB2, а от FB2 вече има множество инструменти за конверсия към EPUB или MOBI например. За конверсия от SFB към FB2 - текстовия файл и картинките трябва да са сложени в една директория. Конвертора търси картинките по имена на файловете, както са написани в SFB файла с тага {img}.

ZIP варианта на FB2 (fb2.zip) е просто компресиран FB2 файл в ZIP контейнер, и обикновено пак си съдържа само FB2 файла. Може да се направи компресиране с произволен архиватор - например 7Zip, 7Za, WinZip, WinRar и прочее. Разликата е, че така заема по-малко място на носителя (респективно в паметта на четеца например), и си е грижа на софтуера за възпроизвеждане да си направи декомпресия. Пробвал съм да напъхам по няколко FB2 файла в ZIP, но четеца не го ще по този начин. В техническото описание на четците обикновено пише за конкретно устройство какви формати поддържа, и ако може да работи с компресирани FB2 - тогава трябва да видиш някъде там "fb2.zip".

П.П. Има линк за MyLibToFB2 на тази страница.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости