Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Здравейте!
Първо искам да изкажа благодарността си на целия екип на Читанката, за огромния труд, който полагате и прекрасната библиотека, която сте създали!

Имам проблем със свалянето на книги в mobi формат директно на киндъла. През линка https://pechkov.chitanka.info/mobi/index.php ми дава съобщение, че не може да зареди страницата. До сега само от там съм сваляла книги. Опитах и през chitanka.info, зарежда си страници, сърфирам без проблем, но като опитам да сваля книга в mobi, отново дава същото съобщение. Опитах и през историята на стари тегления, също не зарежда. Киндълът на съпруга ми се държи по същия начин, затова предположих, че причината е във wi fi. Опитах и с двата киндъла през друг wi fi, същото.
Помолих познати да пробват, те нямат такива проблеми и свалят книги от линка на Печков и от читанката с навигиране, могат да свалят в mobi.
Ако има някакво значение, устройствата са Paperwhite 3, firmware 5.6.5 и 5.8.2.1

Моля за помощ!

ЕДИТ:
Проверих в менюто, бутон"Update your Kindle" не е активен, вероятно защото киндълите ни не са регистрирани в Амазон, не искахме да ги регистрираме, когато ги купихме. Версията ми е 5.6.5, а новата май е 5.15.1.1, така ми казаха.

Предполагам, че когато е работено по моби формата, нещо е разбутано и със старите версии не може да се теглят книги в моби формат.
Дали е възможно да се оправи това?
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от notman »

Здравей! Доколкото зная, пакетите с обновяванията могат да бъдат сваляни на компютър и оттам прехвърляни на съответното устройство. Мисля, че moosehead ми беше писал по този въпрос в друга тема за Kindle и даже беше дал връзка откъде могат да се свалят тези пакети.

Редакция: ето я темата, потърси какво е писал moosehead на 24 август 2022: viewtopic.php?t=2563&sid=bb0ae15b68ea20 ... &start=150
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Благодаря, notman!
При мен бутонът Update Your Kindle не е активен. Дали ще стане активен след това упражнение? А и малко ми е сложно, не зная дали ще се справя. Аз съм само читател, не разбирам от техника и ми беше лесно и удобно да изключа самолетния режим за малко, да вляза в линка, да си намеря търсения автор и книга и да я изтегля. Вероятно има доста други като мен, които се затрудняват да си осъвременят старите версии.

Предполагам имаш предвид този пост:
moosehead написа: 25 август 2022, 00:27
notman написа:Ъпдейтите как ги качваш с кабел? И по-важното - откъде ги сваляш? Аз предимно заради тях от време на време изключвам самолетния режим.
Елементарно е. Отиваш на този линк, намираш си твоя модел, сваляш bin файла и го качваш в основната директория на Kindle. Изключваш го от кабела и или чакаш малко и той сам тръгва да се ъпдейтва или отиваш на Menu/Settings, после пак Menu и там Update Your Kindle трябва да е активен. Цъкаш и готово.
Ако все пак нещо не е ясно, на страницата от линка в началото има Before you start и има помощни страници как се ъпдейтва и как да откриеш кой точно е твоят модел.
Operation_Z написа:А за какво ти е да инсталираш ъпдейти на нормално работещ четец?!?
Ами с новите фърмуери оправят някои бъгове и понякога правят и визуални промени.
Е, понякога чупят по нещо. :D С версията 5.14.3 промениха малко визията на менюто, но батерията почна да пада много бързо. Но бързичко предложиха 5.14.3.01 и оправиха бъга с батерията.
-----------------------
ПС
На мен ми се изправи косата и от тази новост, направо ми е на чужд език:
https://chitanka.info/resources/archives

Забележка: Обобщените архиви се разпространяват като торенти с "магнитни" линкове. Необходимо е използването на торент-клиент, за да бъдат изтеглени.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от notman »

Kiena написа: 21 май 2023, 17:11
Предполагам имаш предвид този пост:
Този, да. Предполагам, че бутонът ще се активира, когато качиш пакета с обновленията на устройството. Не е нещо сложно, когато закачиш четеца с кабел към компютъра, ще ти се появи като ново устройство, точно както при включването на флашка. Съответно и работата с него е все едно работиш с флашка.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от moosehead »

Само да се намеся и аз - понеже имам същия Paperwhite 3 и ми е с последния фърмуер 5.15.1.1. Установих, че почна да харчи батерията по-бързо от преди. Затова препоръчвам да се сложи преднaта версия - 5.15.1.

Ето линк за изтегляне за фърмуера за Paperwhite 3 - https://s3.amazonaws.com/firmwaredownlo ... 5.15.1.bin

Копира се bin файла в основната директория на Kindle и после Settings/Update Your Kindle и ако е светнал го цъкате. Ако не е светнал бутона - просто рестартирайте книгата, пак ще стане.
Успех.

P.S. Също препоръчвам да не се свалят файлове в mobi формат, а да се конвертира epub в azw3 и да се качват с кабел. :)
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Благодарна съм за всички съвети и помощ!
Ако се рестартира, няма ли да се загубят книги? Чела съм, че се губела информация при рестарт, а имам доста качени книги, които не искам да губя.
Може ли, ако в компютъра, без да зная, имам някакъв вирус или друга зловредна програма, да се намърдат и в киндъла без да разбера, с това прехвърляне на новата версия?
P.S. Също препоръчвам да не се свалят файлове в mobi формат, а да се конвертира epub в azw3 и да се качват с кабел. :)
Какви са причините? Как се конвертират? Чела съм за разни програми, но се съмнявам, че ще се справя. Сещам се, че срещнах, че новите киндъли четат epub. Ако ъпдейтна версията, няма ли да чете epub ?
И като се прехвърлят от компютър към киндъл, пак ли излизат автори и заглавия на кирилица и могат да се подреждат по автор, както ако са свалени направо на киндъл, или както на компютъра излизат само имена на файлове на латиница с долни тирета?

Много се надявам, някой от екипа да напише, че ще го оправят и ще може пак да се тегли със старите версии. :)
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от moosehead »

Kiena написа: 22 май 2023, 23:37 Ако се рестартира, няма ли да се загубят книги? Чела съм, че се губела информация при рестарт, а имам доста качени книги, които не искам да губя.
Може ли, ако в компютъра, без да зная, имам някакъв вирус или друга зловредна програма, да се намърдат и в киндъла без да разбера, с това прехвърляне на новата версия?
Здравейте.
При ъпдейт на фърмуера не се губят книги, поне при мен не се е случвало такова нещо, а аз обновявам фърмуера поне 2 пъти в годината. :)
Ако има вирус в компютъра, надали ще повлияе на Киндъла, по простата причина, че компютъра ви е най-вероятно е с Windows, а Киндъла е с нещо базирано на Linux. Така че, не виждам опасност за четеца.

Конвертирането до azw3 не е задължително. Просто това е по-новия формат и установих, че книгите се визуализират по-добре в сравнение с mobi. Освен това като обновите фърмуера ще може да си добавите допълнително шрифтове, които обаче могат да се ползват само когато се чете книгата в azw3 формат. Ако решите да конвертирате - пишете ми, ще ви пратя каквото е необходимо.

Има и друг начин - в сайта mobileread.com има описание как да се хакне Киндъл с фърмуер по-малък от 5.14.2, но не съм го правил и има вероятност Киндъла да спре да работи. Но ако се хакне успешно, ще може да чете всякакви формати.

Въпросът дали Киндълите могат да четат epub - директно не могат. Първо трябва да обновите фърмуера, второ - да регистрирате Киндъла с акаунт в Амазон и трето - изпращате книгата в epub формат на служебния е-майл който ви създава Амазон при регистрацията, конвертира в azw3 и ви я връщат обратно в Киндъла.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

При ъпдейт на фърмуера не се губят книги
Ако не е светнал бутона - просто рестартирайте книгата, пак ще стане.
Имах предвид, ако бутона за ъпдейт не стане активен ( да светне) и се наложи рестартиране на киндъла след ъпдейта на версията, дали няма да се загуби информация/книги?

ПС
Никак не ми се иска да осъвременявам версията на киндъла. Както и Вие пишете, новите харчат повече батерия. А от моя скромен опит с Windows, с всяко обновяване нещата стават по-калпави.

--------------------
ППС
Първо трябва да обновите фърмуера, второ - да регистрирате Киндъла с акаунт в Амазон и трето - изпращате книгата в epub формат на служебния е-майл който ви създава Амазон при регистрацията, конвертира в azw3 и ви я връщат обратно в Киндъла.
Само аз ли имам съмнение, че Амазон са създали това 'удобство", за да получават книги наготово, на всякакви езици и в някакъв момент ще ги пуснат срещу заплащане?
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от moosehead »

Много го мислите. :)
Имате 2 Киндъла. Вземате тоя с по-малко книги и обновявате фърмуера. Както казах по-горе препоръчвам 5.15.1. Като бях с него батерията държеше наистина много, а все пак Киндъла ми е 6 годишен. Освен това след 5.13.x има доста визуални и други промени във фърмуера.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от notman »

@Kiena

Няма да се изгуби нито информация, нито книги. Аз моя четец и на по-сериозни интервенции от обновяване на фърмуера съм го подлагал, книгите в него така и не изчезнаха.
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Благодаря за съветите и за линка с новата версия.
Съпругът ми я инсталира на неговия киндъл,версия 5.15.1 , влиза в линка за сваляне в моби формат https://pechkov.chitanka.info/mobi/index.php
Менюто е ужасно в сравнение със старите версии и непрекъснато изскача дразнещ бутон, който го кара да се регистрира в облака.
Няма да си причинявам тази нова версия, не ми харесва.
Ако си купувам нов четец, май ще се поогледам за други, ползващи повече формати, колкото и да харесвам киндълчето.
Мисля да чакам, с надеждата от екипа да оправят моби формата, да може да се тегли и със старите версии. Изненадана съм, че до сега никой от екипа не реагира.
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Първи впечатления, киндълът на съпруга ми, след ъпдейта на версията, започна доста да забива.

Преди 2 дни свалих на лаптопа книга за опит от https://pechkov.chitanka.info/mobi/index.php , а днес не мога и на лаптопа да свалям, отваря файловете на някаква невъобразима шльокавица, вместо да ги сваля.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от pechkov »

Kiena написа: 26 май 2023, 17:25 … а днес не мога и на лаптопа да свалям, отваря файловете на някаква невъобразима шльокавица, вместо да ги сваля.

Извинявам се за закъснелия отговор, но чак днес видях темата.

В браузъра кликвате с десен бутон върху MOBI файла, и избирате от контекстното меню "Запазване на връзката като…", след което ще имате възможност да запишете файла върху хард-диска си. … Не знам откога точно се е появил въпросния ефект, нито пък защо. При мен през Chrome прави същото, а през Firefox (вече застаряла версия) сваля файловете нормално.

Ако намеря решение за настройка на браузъра така, че да не се опитва да отваря MOBI файла като текстов - ще пиша отново в тази тема.

П.П. Допълних скрипта така, че да предизвиква принудително "download" на файловете. Пишете ми дали на Kindle вече се свалят файловете.

С поздрав,
pechkov
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Kiena
Мнения: 7
Регистрация: 19 май 2023, 23:27

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от Kiena »

Благодаря!
Не знам откога точно се е появил въпросния ефект
На 24.05 можеха да се свалят на лаптоп, на 26.05. вече не можеха.
Пишете ми дали на Kindle вече се свалят файловете.
Не, все още не могат да се свалят на киндъл, версия 5.6.5 . Продължава да изписва, че не може да зареди страницата https://pechkov.chitanka.info/mobi/index.php

---------------
ПС, Може ли да се преинсталира по-стара версия на киндъл, ако е инсталирана по-нова? Вчера взех, че купих още едно киндълче за поредния член на семейството, но е с версия 5.15.1.1 и както каза moosehead, наистина харчи доста бързо батерията. Иска ми се д сложа поне 5.15.1
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Проблем със сваляне на книги със стара версия на Киндъл

Мнение от moosehead »

Kiena написа: 31 май 2023, 21:15 ПС, Може ли да се преинсталира по-стара версия на киндъл, ако е инсталирана по-нова?
За съжаление не може.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости