Съвет за покупка на "Електронна книга"

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Xentagede
Мнения: 1
Регистрация: 24 февруари 2021, 11:47

Съвет за покупка на "Електронна книга"

Мнение от Xentagede »

Не съм запознат с този артикул, моля за съвет какво да търсите при избора. Какъвто и да е екранът, паметта, подсветката / ако има такава екстра /, марка и въобще всичко, което е важно за безпроблемно използване. Разбира се, цената не е незначителна. Повече от 200 лв. Не ми се дават. Не ми беше дадено и на 100, но това е друг въпрос. Искам да си купя книги за „Как да играя в казино“ Намерени на този сайт добри български казина и искам да опитам да спечеля пари.
Последната и единствена промяна е направена от Xentagede на 01 март 2021, 11:19.
lichobg
Мнения: 9
Регистрация: 11 май 2008, 14:21

Re: Съвет за покупка на "Електронна книга"

Мнение от lichobg »

Аз като потребител на Покетбоок бих ви посъветвал за модела
PocketBook Basic LUX 2 PB616 който е 6 инчов и има подсветка. Ако обичате да четете в леглото без осветление подсветката е незаменима и има предимството да се регулира финно (да не уморява очите) Цената му е малко над 200 /210.
Ако не искате подсветка тогава PocketBook PB606 - Basic 4 който е за около 180 лева.
И двата модела имат хардуерни бутони за прелистване, което за мен е много важно.
Имат достатъчно вътрешна памет за книги, поддържат всички популярни формати CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TX и имат слот за карта памет. За да си зареждате книги на тях ви трябва компютър. PocketBook Basic са най-евтините без подсветка и може да си потърсите и употребявани модели за да ви излезе по-евтино. PocketBook Basic LUX са същите но с подсветка. Търсете по ибей и подобни употребявани модели. Те са на цена около 60 евро.
Според мен е по-добре да си вземете с подсветка :)
Ако 6 инча Ви е малко тогава Покетбоок Инкпад 3 или Про но цената му далеч над 200. Ако искате цветен екран еинк тогава Покетбоок колор 6 инча (Калейдо 1во поколение). Имайте предвид че цветните модели имат по-ниска разделителна способност и по-нисък контраст и 6 инча цвят не дава нищо. Съвсем друго е Покетбоок Инкпад колор 7,8 инча и цветен екран Калейдо второ поколение. В Германия струва около 280 евро става за четене на комикси и цветни списания.
Всички изброени модели са с Е-инк екран. Аз тендирам към Е-инк и освен четци на Е-инк имам телефони на еинк чернобял и цветен и монитор на еинк (Дасунг). Не уморяват очите и са добре за четене.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Съвет за покупка на "Електронна книга"

Мнение от zl_tsanev »

Мнението ми е че цената би следвало да е препядствие, не ограничение.
Обърнете внимание и на софтуера за четене, който(е инсталиран) може да се инсталира на четците - комфорта при четене се определя(в голямя степен и) от него. От значение е и операционната система и енергопотреблението при четене. В това отношение Покетбук-четците имат предимство.
Що се отнася до подсветката - всички нови модели имат такава. Обърнете внимание на възможността да се регулира цветната температура.
pechkov
Мнения: 726
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Съвет за покупка на "Електронна книга"

Мнение от pechkov »

Хайде отново, старата песен на нов глас…

Като начало, за да не се повтаря едно и също много пъти, да разгледаме старa темa, в които се обсъжда същия въпрос:
topic5967.html


Една малка забележка: Тези четци нямат под-светка, а над-светка. Или за по-неутрално можем да го наричаме просто "осветление на екрана".

Да споделя и малко личен опит:
Преди години имах Pocketbook 360+, който избрах по съвет на приятел. Чудесна машинка, с добре изпипан софтуер, успях да му инсталирам и програмата Cool Reader, има си собствен пластмасов капак за защита на дисплея, и се събира в джобчето на якето. Само хардуерни бутони, без тъч, без осветление, без звук, но има слот за MicroSD памет, и поддържа повечето от най-разпространените формати за книги, включително и заключени с DRM, каквито се продават в е-книжарниците в България. Но заради скроомните 5 инча дисплей реших да си взема по-голям. … Е, взех си Pocketbook Basic 3. С цели 6 инча дисплей, също има слот за microSD памет, без звук, не е тъч, но хардуерните му бутони са малко по-корави. Обаче се появи проблема с опазването на дисплея. Наложи се да купувам отделно калъфче, което също струваше пари, а заради по-големия му размер вече не можеше да се събере в някои от джобовете на дрехите. Предимството спрямо стария четец беше, че събира повече текст на екрана, и прелистването на страниците вече се прави на по-големи интервали.
В крайна сметка дойде момент, в който поисках нещо по-добро, и "скочих" нагоре към Pocketbook PB740 - 7.8 инча дисплей, с надсветка, регулируема, поддържа звук, може да свири MP3-ки, с тъч-екран, по-висока резолюция… Само че на цена от приблизително 430 лв (не помня точно колко беше), плюс още 25-30 лв за калъфче… В крайна сметка най-сетне съм доволен. За съжаление продадох стария Pocketbook 360, а сега ми се ще да си го бях запазил… или изобщо да не бях купувал по-малките модели, а направо да имах хубавия. Само че човек може да направи най-добре сравнение едва след като види и пипне лично. Така че потърси приятели, които имат четци, поискай да ти покажат, и го обмисли преди да даваш парите. И като отидеш в магазина - отиваш да купуваш, а не да избираш. Консултант-продавачите в магазините често имат навика да се опитват да променят мнението на купувача. Не знам защо. Може би от липса на други занимания, или просто да се отчете, че са свършили някаква работа. Разгледай спецификациите, провери кой четец какви формати поодържа, като си преценяваш сам дали ще ти се занимава с конвертиране, ако например си избрал Kindle (Kindle работят с MOBI формат, а и нямат слот за SD памет), дали ще имаш намерение да купуваш е-книги, които от нашенските електронни клижарници са с DRM защита, и някои четци няма да могат да ги отварят (е, има решение със сваляне на защитата, но си е разправия), и т.н.

В търговската мрежа има разнообразие от марки четци - Pocketbook, Kindle, Kobo, и не помня още какви. В най-общия случай каквото и да купиш, дори гаранционната поддръжка ще е под много голям въпрос. Имах случай със счупен дисплей на Pocketbook, звъннах в София на някакъв "представител" да питам за резервен дисплей за да го сменя, и… отговора беше еднозначен. Дисплеи няма. Особено на застарял модел. … Но поне за Pocketbook може да се намерят дисплейчета от Китай, поръчах, дойде след три седмици, смених, работи, клиента е доволен. С Kindle положението е малко по-зле. Спецификации нито един производител не дава, а схемите може би ги има само в архивите на Пентагона (т.е. на място до което никой от нас няма достъп), и никой не иска да ремонтира на ниво "компонент". Съветите най-често са: Купи си нов. … А новия струва още пари…
За да бъдеш добър човек - трябва да бъдеш добър всеки ден, през целия ден.
За да се превърнеш в лош човек - е достатъчно да бъдеш лош само веднъж.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости