Допълнителни сървъри

Библиотеката има нужда от помощта ви.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Допълнителни сървъри

Мнение от Борислав »

Напоследък библиотеката пак взе да издъхва, защото наличния трафик стана недостатъчен за обслужване на всички заявки. С други думи, дойде момента, в който е добре да се мисли за децентрализиране на данните и ползване на различни сървъри за обслужване на потребителите. Все още не съм вградил такава възможност в софтуера, но, ако се появят желаещи, все нещо ще ми щукне. Пък и предложения приемам. Абе, не е като без хич. :D

От около месец се глася да пусна и нов раздел за комикси, но сега, покрай тоя проблем с трафика, това хич не изглежда като добра идея. Картинките със сигурност трябва да са на друг сървър, иначе библиотеката съвсем ще окапе.

Идеи? Мнения? Включвания?
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Като начало направи един анализ - кое генерира най-много трафик. Страниците? Произведенията, които се четат през браузера? Произведенията, които се свалят като архиви?
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Трафик ли не достига или процесорно време?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

SecondShoe написа:Трафик ли не достига или процесорно време?
Трафика се явява гърлото на бутилката. Откъм процесор и памет сървъра спокойно може да поеме 3-4 пъти повече потребители от настоящата бройка.
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

аз самия навремето ти предлагах да помислиш за подобна система,и ти каза, че ще помисли как да стане репликацията и синхронизацията... явно си го измислил вече.

доставчика ми предлага 'безплатен' хостинг при следните условия (може да пробва системата тука):

БЕЗПЛАТЕН ДОМЕЙН И ХОСТИНГ

BgMreja предоставя безвъзмездно пространство за хостинг и регисрация на домейн ( .com, .net, .org, .biz, .name, .us, .eu, .info ) както следва:

* План 1 - 1 бр. Домейн, Пространство 8000 MB , Месечен трафик 120 GB;
ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УСЛУГАТА ХОСТИНГ



(последни промени 03.11.2008г.)


BgMreja предоставя безвъзмездно пространство за хостинг на Потребителя, за краткост УСЛУГАТА.

1. Общи условия
Във връзка с получаването на хостинг услугата, потребителят се задължава да спазва следните условия:
1.2. Потребителят се задължава да се съобразява с периода, за който е поръчал УСЛУГАТА хостинг при попълване на онлайн формата за поръчка;
1.3. Спирането на УСЛУГАТА е до 15 (петнадесет) дена, след изтичане на последния платен месец за интернет.
1.4. BgMreja не поема отговорност за цялостта на информацията, на потребител, неплатил УСЛУГАТА в уговореното време, в резултат на което УСЛУГАТА е била прекратена;
1.5. Потребителят се задължава да плаща всички такси свързани с услугите, които получава;
1.6. Потребителят се задължава да не ползва УСЛУГАТА, по начин, нарушаващ българското и международното законодателство.
1.7. Общите условия се променят и при промяна на императивни разпоредби на българското законодателство, засягащи основни положения от тях, като страните се задължават в този случай, чрез преговори да постигнат най-благоприятно и взаимоизгодно споразумение.
1.8 Потребителят е длъжен да следи дати на регистрация и изтичане на домейн и хостинг, както и месечния трафик.
1.9. Ако реалният месечен трафик на потребителя надвиши поставения лимит, хостинг УСЛУГАТА ще бъде прекратена.

2. BgMreja НЯМА ДА БЪДЕ ОТГОВОРЕН ПРИ НИКАКВИ ОБСТОЯТЕЛСВА ЗА:
2.1. ВСЯКА НЕДИРЕКТНА ИЛИ ИНЦИДЕНТНА ВРЕДА - ЗАГУБА НА ИНФОРМАЦИЯ ВСЛЕДСТВИЕ ОТ ИЗПОЛЗВАНЕ НА УСЛУГАТА ОТ ПОТРЕБИТЕЛ ИЛИ ТРЕТИ ЛИЦА
2.2. ВСЯКАКВА ЗАГУБА НА ИНФОРМАЦИЯ ВСЛЕДСТВИЕ НА ЗАБАВЯНИЯ, НЕДОСТАВЯНЕ ИЛИ ПРЕКРАТЯВАНЕ НА УСЛУГАТА.
2.3 BgMreja НЕ ПОЕМА ОТГОВОРНОСТ ЗА ПЪЛНОТАТА, ТОЧНОСТТА ИЛИ ПОЛЕЗНОСТТА НА ИНФОРМАЦИЯ ПРЕДОСТАВЕНА ЧРЕЗ НАШИТЕ УСЛУГИ, СИСТЕМИ, МРЕЖА ИЛИ ИНТЕРНЕТ;
2.4. BgMreja не носи отговорност при нарушаване на чл. 1.6
2.5. BgMreja си запазва правото да променя условията за ползване на услугата, като оповестява промените единственно на уеб сайта www.bgmreja.com.
2.5 Потребителя приема и се задължава да изпълнява Общите Условия.
2.6 Потребителя може да възрази срещу Общите Условия в тридневен срок, след подписването на договор с BgMreja или седем дневен срок след публикуването им в сайта.


ако мислиш, че става за нуждите на читалището - кажим и ще се оптитам да задвижа нещата
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

ivand58 написа:аз самия навремето ти предлагах да помислиш за подобна система,и ти каза, че ще помисли как да стане репликацията и синхронизацията... явно си го измислил вече.
Не съм напълно, но ще се постарая. php5+mysql поддържа ли се?
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

Борислав написа: php5+mysql поддържа ли се?
Не пише :-) Ще ги питам, другите условия пасват ли?
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Ако се напишат някакви приблизителни цифри за необходим трафик, вероятно желаещите да помогнат ще се увеличат.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

SecondShoe написа:Ако се напишат някакви приблизителни цифри за необходим трафик, вероятно желаещите да помогнат ще се увеличат.
Да кажем, 500-600 мегабайта на ден. Всичко ще става с пренасочвания от основния сайт, напр. 20% от тегленията пренасочвай към огледало 1, 30% - към огледало 2, а 50% да са без пренасочване. Така, чрез промяна на процента ще може да се регулира трафика на огледалото и да се напасне, ако не съвпада с желанията на собственика му. Библиотеката в момента прави около 2-4 гигабайта трафик на ден от свалянето на текстовете.

По-важното в случая е да има поддръжка на php5+mysql и около 5-6 гигабайта място.
CyberOto
Мнения: 20
Регистрация: 29 ноември 2007, 13:57

Мнение от CyberOto »

Здравей,

Тези дни ще си местя сайта на нов хост в който ще имам PHP 5, MySQL 5, около 4Gb място и 30 Gb трафик които могат да се ползват.


Поздрави
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

CyberOto написа:Тези дни ще си местя сайта на нов хост в който ще имам PHP 5, MySQL 5, около 4Gb място и 30 Gb трафик които могат да се ползват.
Извини ме за позакъснелия отговор. Начисто, библиотеката има нужда от около 2,3 ГБ място с тенденция да се увеличава с по 50-100 МБ на месец. Отделно има нужда от малко място за складиране на сваляните файлове, но това може да се регулира, ако се стигне горна граница.

В резюме, бих казал, че реално са нужни около 3 ГБ място, за да функционира огледалото поне за година напред. Пиши ми по пощата, ако си готов да се сбогуваш с тях. :-)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Три огледала

Мнение от Борислав »

Да се похваля. От вчера са в действие три огледала на библиотеката. Всички заявки за сваляне на текстове се пренасочват към тях. Основния сървър обслужва останалите страници и, като гледам, доста се радва, че му се намериха помощници.

Обмислям един начин за пренасочване на още заявки към огледалата, най-вече страниците с текстовете. Реално погледнато, те правят другата половина от трафика.
piki
Мнения: 65
Регистрация: 08 септември 2007, 11:35

Мнение от piki »

Днес сайтът (поне за мен) се държи много добре, зарежда бързо и няма нищо общо с предишните времена за зареждане. Поздравления.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Определено така е много по - добре. Форума понякога (особено вечер) ставаше доста бавен, а сега "хвърчи" :)
plamenp59
Мнения: 1
Регистрация: 23 май 2011, 03:16

Re: Допълнителни сървъри

Мнение от plamenp59 »

Борислав написа:Напоследък библиотеката пак взе да издъхва, защото наличния трафик стана недостатъчен за обслужване на всички заявки. С други думи, дойде момента, в който е добре да се мисли за децентрализиране на данните и ползване на различни сървъри за обслужване на потребителите. Все още не съм вградил такава възможност в софтуера, но, ако се появят желаещи, все нещо ще ми щукне. Пък и предложения приемам. Абе, не е като без хич. :D

От около месец се глася да пусна и нов раздел за комикси, но сега, покрай тоя проблем с трафика, това хич не изглежда като добра идея. Картинките със сигурност трябва да са на друг сървър, иначе библиотеката съвсем ще окапе.

Идеи? Мнения? Включвания?
Мога да кача снимките при мен.Обема и трафика не ме притесняват.За страната - до 100мбп.с
скаип plamenp59
asensp

Re: Допълнителни сървъри

Мнение от asensp »

Здравейте, имам възможността да помогна с мощни сървъри. Притеснява ме обаче законовата рамка и нормативната уредба, защото на сървърите държа важна клиентска информация и да не се окаже, че някой има претенции. Другият въпрос е какъв трафик ще се генерира- български и международен. Сървърите са в собствено сървърно помещение с резервираност към най- големите български доставчици. Мога да ви предоставя една виртуална машина. Ако имате интерес, моля някой от администраторите да се свърже с мен на [email protected] Това е от мен, честит празник!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости