Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

За коригирането на текстове след сканиране
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
volcom
Мнения: 2
Регистрация: 23 юли 2014, 13:00

Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от volcom »

Здравейте! От скоро имам скенер и сканирах няколко книжки в .jpeg.
Поизправих ги и с ABBYY FineReader 11.0.110.121 ги конвертирам в текстови файлове.
Всички символи се разпознават коректно, но може ли при конвертирането буквите да излизат като печатни символи?
При увеличаването на контраста в jpeg символите се удебеляват или нащърбват, а аз се опитват да ги заменя с ясни печатни знаци, такива, каквито са в книгата.
Ще съм благодарен на вашата помощ!
~HT

Re: Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от ~HT »

volcom написа:... Всички символи се разпознават коректно, но може ли при конвертирането буквите да излизат като печатни символи?
При увеличаването на контраста в jpeg символите се удебеляват или нащърбват, а аз се опитват да ги заменя с ясни печатни знаци, такива, каквито са в книгата.
Ще съм благодарен на вашата помощ!
Като видя подобно съобщение, винаги имам чувството че е писано от бот. Думите са ОК, но някак смисъла се пързаля по тангента. Уж го има, но не съвсем.

Ако не сте бот, напишете съобщението отново, на по-човешки и сигурно някой ще ви отговори.
volcom
Мнения: 2
Регистрация: 23 юли 2014, 13:00

Re: Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от volcom »

Проблемът ми е, че при конвертиране от .jpg в .pdf буквите остават такива, каквито са в jpg-то. Или поне аз не мога да ги коригирам.
Например, след конвертирането, текста в пдф-а ми изглежда така:
Изображение

докато се аз опитвам да го изчистя, все едно съм го печатал аз, ето така:
Изображение

Може би е някаква елементарна настройка.
~HT

Re: Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от ~HT »

От това което сте показал оставам с впечатление, че jpg изображенията се пакетират в pdf контейнер.

За да получите желания от вас резултат е нужно, както предишният потребител вече ви е казал, да 'разчетете' текста; т.е. програмата да го разпознае и обърне от изображение - bitmap - в редактируем текстови формат.

Тогава освен в pdf, бихте могли да го запишете и в разнообразни други формати за съхранение на документи.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от notman »

Към volcom: здравей! Като начало се запознай с ето този текст.
3Mag
Мнения: 53
Регистрация: 23 декември 2011, 10:26
Местонахождение: Бургас

Re: Помощ за конвертиране на текст от .jpeg

Мнение от 3Mag »

volcom, написал си че всички символи се разпознават коректно, но pdf-a изглежда като сканиран. Да не би да получаваш нещо подобно на този pdf http://workroom.chitanka.info/todo/8790 ... ntzAll.pdf от този запис в ателието http://chitanka.info/workroom/entry/8790 ? Тук най-вероятно имаме разпознат текст наложен върху изображение.
Такива pdf-и съм срещал и преди, направени с мултифункционално устройство (принтер, скенер, копир) с листоподаващо устройство. Чрез натискане на "едно" копче софтуера, който си върви с тях, "изплюва" точно такива pdf-и. С настойките по подразбиране. Ако твоя случай е такъв, явно трябва да промениш настройките на софтуера.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост