Сканирам, моля за съвет и помощ

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Сканирам, моля за съвет и помощ

Мнение от nedjalkov »

Сканирам "Вихър от мечове" т.3 от "Песен за огън и лед" на Дж. Мартин. Сканирането не ми е проблем-бързо и качествено(5-6 сек. на страница) се образуват pdf файлове. Проблем ми е да ги конвертирам в текстова програма, файн ридъра не ми разрешава да запазвам текстовите файлове и т.н. Търся някой от вас, да приеме pdf файловете и да ги дооправя, т.е. сканирането от мен, другото от вас. Или да пратите по-дружелюбна версия на файн ридъра. Изобщо дайте акъл, мога много работа да свърша със скенера.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Я да видим дали съм те разбрал:
Сканираш и всяка страница я правиш на отделен pdf, след което ги вкарваш във FineReader и там се опитваш да ги запазиш като txt, но не се получава?
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Мнение от nedjalkov »

Да, точно това е проблема. Точно това не разбирам - конверсията от пдф в някакъв текстови файл. Купих си скенер, имам голям мерак да участвам в сайта, но ми трябва малко помощ първоначално.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

nedjalkov, проблемът е че изходните ти файлове първоначално трябва да са .jpg (т.е. картинки), а не pdf документ. То не че не става да разпознаеш и pdf файл във FineReader, но това е друг въпрос.

В твоя случай - пускаш FineReader и цъкаш на File -> Open PDF/Image. Избираш си всички файлове, които ще разпознаеш и ги отваряш. Предварително погледни дали поредността на файловете (страниците) е правилна. Също, ако си сканирал по две страници на един лист, от Tools -> Options -> 1. Scan/Open избери "Split dual pages".
Като извършиш тази операция, в прозореца "Batch" трябва да виждаш отворените файлове. Цъкаш на "Read All Pages" и чакаш да свърши с разпознаването. Нататък следва редакция и чак тогава ще можеш да си запишеш разпознатия текст във .txt файл или какъвто ти харесва формат.

Разгледай темите в раздела и ще видиш, че на доста от въпросте си ще намериш отговор.
Хвърли едно око и тук: Технически въпроси

Успех! :)
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Мнение от nedjalkov »

За съжаление, това, което казваш не ми помага. Първо, Файн Ридър(опитах и 8.0 и 7.0 версии)категорично отказва да извърши каквото и да било запаметяване, сейф-ване и транспортиране на разпознат вече файл, тъй като е демо версия. Отлично конвертира от пдф в какъвто искаш текст. Проблемът е, че само показва какво може, но не иска да работи докато не платиш продукта. Изчел съм внимателно всичко писано по въпроса в настоящия форум. Опитах и други OCR програми-зле работят. Явно при достъпния за мен софтуер не мога да се справя. Въпросът ми е дали някой се наема да дообработи сканирани от мен текстове или да зарежа цялата работа. Благодаря.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

И аз имах същия проблем преди известно време и понеже не можах да се оправя със серийните номера, българския език и т. н. си изтеглих версия 6.0 на Fine Reader . Абсолютно никакви проблеми нямам с нея. Програмката е екстра. Може да е стара, но работи добре.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Е, трябваше с това да започнеш. Явно проблемът ти е от по-друго... естество. :)
Имаш ЛС.
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Мнение от nedjalkov »

Благодаря, с удоволствие бих работил с 6.0, но не мога да я сваля от никъде. Ако ми съдействаш по някакъв начин, ще свърша много работа.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Имаш ЛС.
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Мнение от nedjalkov »

:lol: извинявай nqgolova, но нещо не съм получил личното ти съобщение, би ли го повторила? Нещо се бъгва форума на моменти. Благодаря за съдействието! :D
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Пратих ново съобщение, дано да го получиш този път.
nedjalkov
Мнения: 10
Регистрация: 01 януари 2007, 16:13

Мнение от nedjalkov »

Специални благодарности на колегите nqgolova и nrl за съдействието, всичко вече е наред, купона тръгна. Ще ви търся евентуално за съвети при редактирането. Луд умора няма, нали знаете.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости