Електронна книга

За всичко около електронното публикуване
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Електронна книга

Мнение от mddinev »

Здравейте. От два месеца съм собственик на електронна книга Pocketbook Touch Lux 5. Чете .epub, .PDF и други формати. НО имам следния проблем. Когато отворя книга на английски език примерно и всичко е подредено като в истинска хартиена книга, но тези на кирилица оставя много пространство между редовете и текста е по-разпръснат. Има ли настройка да се оправи?! :( :oops: :oops:
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронна книга

Мнение от pechkov »

Дай малко повече информация. Откъде е изтеглена книгата, и в какъв формат?
На четеца правил ли си актуализация на фирмуера?
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Re: Електронна книга

Мнение от mddinev »

Книгите са PDF формат - изтеглени са от тук, замунда и яндекса. Всички книги ми ги отваря по един и същи начин с тази разлика, че редовете на книгите на английски и други езици са добре подредени, а при кирилицата има доста голямо разстояние между редовете и пренасянето е неправилно. :( Ще се опитам да направя снимка.
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Re: Електронна книга

Мнение от mddinev »

221162121_542677063822530_5892653302683276119_n.jpg
221162121_542677063822530_5892653302683276119_n.jpg (51.5 KiB) Прегледан 4740 пъти
cattiva2511
Мнения: 151
Регистрация: 04 октомври 2015, 16:19

Re: Електронна книга

Мнение от cattiva2511 »

PDF не е препоръчителен формат за електронни книги. В Читанката няма PDF файлове за сваляне, а Яндекс е търсачка… теглете книгите във формати fb2, epub, mobi… ако е възможно. Тогава вече вижте как ви се визуализира текстът и дали ще имате проблем.
pechkov, мисля, е имал предвид да дадете линк към точно определена проблемна книга, за да се види, дали самият файл не е лошо направен.
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Re: Електронна книга

Мнение от mddinev »

223666652_519221169312269_6346365633073509192_n.jpg
223666652_519221169312269_6346365633073509192_n.jpg (60.31 KiB) Прегледан 4740 пъти
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Re: Електронна книга

Мнение от mddinev »

Някой книги ги свалям от Yandex Disk. Майка ми разполага Pocketbook по-стар модел и той чете единствено .epub, но текса също се визуализира по този начин. Ще се опитам да изтегля книги в друг формат да пробвам. Просто искам да го наглася текса да е излежда като на истинска книга. :( Иначе е много удобно, но ме дразни така.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронна книга

Мнение от pechkov »

mddinev написа:Книгите са PDF формат …
Много пъти е обсъждано защо PDF не може да бъде електронна книга, така че ще пропусна това обяснение.

За книгата на английски ми се струва, че не е в PDF.

Не каза дали си правил актуализация на четеца. Ако не си - пусни да провери за нова версия.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
mddinev
Мнения: 13
Регистрация: 20 декември 2017, 17:12

Re: Електронна книга

Мнение от mddinev »

Извинявам се. Просто за първи път ползвам електронен четец и съм пълен лаик. Използвам интернета на устройството и ги свалям във формат .epub и текста е добре. До сега ги прехвърлях с кабела и може за това да не се е получавало.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронна книга

Мнение от pechkov »

mddinev написа:… До сега ги прехвърлях с кабела …
Няма значение по какъв начин си ги наточил в четеца, важното е файловете да не се повредят. А "повреда" може да стане ако например използваш някой недоносен софтуер от рода на Calibre, който "услужливо" ти преправя цялата структура на файловете преди да ги изпрати към четеца.

Ако използваш например EPUB файлове от Читанка - би трябвало винаги да се отварят в приличен за четене вид, без излишно накъсване на редовете, както се случва с PDF например, и без да ти омазва пейзажа с измислени серифни шрифтове, както се случва с издателските EPUB файлове. Структурата на EPUB формата е такава, че позволява добавянето на определен шрифт във файла, с който да се визуализира текста. Файловете от Читанка нямат вградени шрифтове, и за показването на екрана се използват настройките, които си направиш в четеца. FB2 също е подходящ за четците Pocketbook, но в "чист" вид заемат повече място. Ако бъдат компресирани до fb2.zip - тогава заетия размер спада драстично, а четеца може да си ги отваря нормално без нужда да се прави каквото и да е.

Отново подсещам да погледнеш за актуализация на четеца. Аз също имам Pocketbook-ци, и работата е в това, че са произведени преди известно време, в паметта им е записана тогавашната версия на фирмуера, и например последния ми четец не можеше да сричкопренася, също като твоя имаше известни проблеми с разстоянията между редовете и прочее досадни неща. Междувременно производителя е направил промени в софтуера му, които могат да бъдат изтеглени през интернет. Включих го към WiFi, цъкнах от менюто да провери за обновления, намери си нещо, изтегли го, и нещата се промениха драстично. Вече сричкопренася на български език нормално, няма проблеми с настройките на отстъпите и редовете. Е, бележките под линия ми се искаше да ги показва малко по-добре, както CoolReader например, но един компромис може да се направи.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости