Размисли - Есе

Тук можете да публикувате собствените си произведения, които желаете да бъдат прочетени и коментирани от аудиторията на библиотеката.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
dimitrofski
Мнения: 6
Регистрация: 18 май 2012, 20:22

Размисли - Есе

Мнение от dimitrofski »

Здравейте ! Никога не съм писал в този форум , но ползвам библиотеката , за което съм благодарен . Умувам си тези дни относно общата ситуация на човечеството и написах два реда мои виждания за нещата , ще ги споделя с вас ! Твърдо вярвам в това , което съм написал ,а това ме натъжава :(
Прикачени файлове
Есе Covid19.docx
(19.04 KiB) Свален 155 пъти
~HT

Re: Размисли - Есе

Мнение от ~HT »

Ето го есето копи/пейст за улеснение на четящите :)

============================================================

Covid 19
От Димитър Димитров
31,03,2020 – София

Започвам тези редове, за да споделя своето виждане за пандемията развила се в края на 2019-та година и поразила почти всяка страна на планетата.Казвам Планета , защото както ще стане ясно в следващите редове , човечеството е станало изключително арогантно и е забравило къде точно се намира. Ако проследим еволюцията на човека , ще видим , че мозъкът се е развивал доста през годините , но е имало дълги периоди , в които човекът просто е бил ловец , размножавал се е и се е научил да ползва някои природни ресурси , които да му помагат да се справя и да оцелява . Тогава човешкият род е бил благодат за земята , помагал е на земята . Човекът е бил нужното звено във веригата на живота . Тази симбиоза е продължила хиляди години , но човешкият мозък се е развил повече и всичко се е преобърнало за много кратко време . Според мен , първите арогантни хора , имащи се за „свръхчовеци“ са били инките и маите . Арогантността им е била огромна , а като прибавим и вярата им в техните богове се е получило нещо безпрецедентно . Човекът тогава е решил , че е над природата , създали са се градове високо в планината първо , за да са по близко до „боговете“ (Слънце,Луна и т.н) и второ , за да се предпазят от други племена , също толкова арогантни . Това е коствало много животи на хората , които са строили тези градове . Това е било началото на идеята , че човек може всичко . Идеята , че човекът е господар на Земята ! Тази арогантна идея избухва със страшна сила и при много други народи , например Египтяните . Те правят невъзможното ,жертват хиляди животи , за да построят нещо невиждано . Нещо , пред което целият свят да ахне , да си каже – Това не са хора , това са Богове !!! Дълги години след построяването на пирамидите ние още им се удивляваме , търсим вътре скрита мистика , търсим божественото , някои дори търсят извънземна намеса …….. Ще си кажете , че няма нищо лошо един владетел да реши да погуби със зверски труд хиляди хора , за да му построят огромна пирамида или статуя като Сфинксът например , но казвайки това , човекът най-често е застанал пред пирамидата с фотоапарат в ръка или гледа документален филм по телевизията . Едно е ясно , човекът , вярващ ,че е бог се е появил . Достатъчно е било един владетел да мисли така и да накара всички хора , които той управлява да мислят като него . Ражда се свръхчовекът , полу-човек полу-бог . Дали е бил развит човешкият мозък още тогава прекалено много при някои хора ? Според мен да ! Следват дълги години на възходи и падения на различни по раса и произход нации . Образуват се огромни империи , водени пак от арогантни владетели . Без съмнение хората са се променили . Вярването ,че една нация е по-силна от друга започва да приема все по-изразителна форма . Примерите са безброй и дори хора с малко исторически познания като мен ги знаят . Войните са неизменна част от развитието на живите организми , но мащабите при хората са наистина сериозни . Ако разгледаме приматите , например шимпанзетата , то те също воюват . Ако индивид от една група попадне в ареала на друга , то ще бъде наказан , най-често разкъсан и убит .Но при животните говорим за наистина малък ареал , там е водещ инстинкта за размножаване и запазване на храната . В историята на човечеството няма нито една война която да е породена , защото няма достатъчно храна !

Войните при хората винаги се пораждат от арогантността ! Императорът решава , че ще създава основно войска , с която ще завладява територии , които да му набавят работници , храна и ще му строят кораби и всичко необходимо . Отново всички примери за израждането на човешкото мислене са налице . Няма да изброявам отделни примери , нито ще намесвам религията , която също играе огромна роля в развитието на човека . Средновековието по нищо не отстъпва на горенаписаното , войни , империи ,завладяват се все по отдалечени територии , човекът вече е измислил как да се придвижва , по–бързо и по-сигурно ! Променя се и друго според мен съществено нещо , а именно , расте броят на големите градове . Създават се все повече гъсто населени общества . Причината е ,че човешката популация се е увеличила многократно . 1-ви век от н.е според официални данни човешката популация е 200 млн. души , за 1000 години се увеличава двойно , през 19-век имаме вече първият милиард . През 21-ви век надхвърля 7 млрд . , само за малко над 100 години имаме свръх популация ! Защо обаче става това , някой дали се е замислял ? Какво кара хората да се размножават толкова , кое им дава тази сигурност в днешни дни ? А може би смъртността е по-малка , поради напредналата медицина ? Моят отговор отново е свързан с „владетелите“ . Само преди няколко десетки години в много държави се насърчаваше раждаемостта . Ще кажете , че няма нищо лошо ,че нали децата са смисълът на човешкият живот ? Държава , в която има повече хора ще е по-богата , по-силна , просперираща и могъща ! Един човек на територията на континента Америка решава , че там ще основе нова държава . Държава либерална , гостоприемна за всеки , който иска да се присъедини . Отнемат я със сила от коренните жители и се настаняват там като господари . Те са модерните хора , мислещи се за над всичко ! Над природа и планета . Естествено това е само един от проблемите ! За мен голямата грешка са също някои открития ,които са променили света . Едно от тях е двигателят с вътрешно горене . Отново имаме устрем към новото , към усъвършенстване на човека , за сметка на планетата . На човек трябва да му е удобно , да се развива и популира ! Човекът започва да става мързелив ! Измислят се машини , стартират първите фабрики и поточни линии . Има и в момента нации , които се гордеят , че те са пионерите в тази област . Другите пък взимат пример и не остават по назад . Точно това е големият взрив , това е бумът , който казва на хората – И преди сме били силни , но сега нищо не може да ни спре ! Животът почва да тече на такива бързи обороти , че сме смаяни , за пленени сме . Започват масови открития , технологично изпреварваме няколко стотин години , дори хиляди . Светът изглежда красив , големи светещи градове , лъскави коли ,огромни сгради (пак израз на човешката арогантност ) , можеш да се качиш на кораб и да обиколиш света…… да , това вече е Живот,нали ! На кораба има всичко , което го има и в сградите на сушата , но някак е по шик да си на вода , добре е че можеш да си го позволиш , та ти вече си успял човек , покажи го на хората . Нека да помечтаят и те малко . Бизнесмени летят с лични самолети до екзотични дестинации с красиви жени . Съвсем нормално е в днешно време някой „Успял“ човек да се качи на самолета , да измине 1000 километра , за да яде автентично ястие !А мечтателите се впускат в стремглаво преследване на тази мечта , работят , крадат ,убиват ако трябва , те вече са запленени , не могат да устоят . Искат този живот и нищо на света няма да ги спре ! Градовете се пълнят , селата опустяват , та кой иска да живее на село , сред природа , чист въздух и качествена храна . В градовете никой не си губи времето , устрем и пак устрем , икономика и прогрес . Цената е мръсен въздух , тонове отпадъци , трудно предвижване заради огромния трафик , климатични промени . Милиони хора , милиарди са навън и преследват Живота ! Животът сега е имане на неща ,ако можеш да имаш всичко най-добре . Крилата фраза от последните години – Повярвай в себе си ,ти можеш всичко ! Някои неща не можеш и в скоро време ще го разбереш . Едно от тях е да погубиш планетата , на която живееш . Рано или късно тя ще се погрижи за нормализирането на нещата . Ако тя не го направи , то аз вярвам в арогантността на хората , те могат всичко ! Хората се превърнаха в тежест за планетата Земя !
~HT

Re: Размисли - Есе

Мнение от ~HT »

Ще си позволя два съвета към автора:

1. Слагайте препинателните знаци веднага след края на думата и без интервал от ляво.

2. Четете, мислете и пишете за себе си щом имате желание, но си дайте 10 години преди да направите мислите си отново публично достояние. Би било от полза както за вас, така и за света.
dimitrofski
Мнения: 6
Регистрация: 18 май 2012, 20:22

Re: Размисли - Есе

Мнение от dimitrofski »

Благодаря, за никой в момента не е от значение дали пише правилно, а историята показва, че се случва каквото се случва.10 човека да ме разберат, без да издребняват е все пак нещо :)
dimitrofski
Мнения: 6
Регистрация: 18 май 2012, 20:22

Re: Размисли - Есе

Мнение от dimitrofski »

Няма популизъм в думите ми, то това остава сега, повече да се развива нещо си, напротив,минимализъм трябва, всеки който се мисли за велик няма да разбере и думичка
dimitrofski
Мнения: 6
Регистрация: 18 май 2012, 20:22

Re: Размисли - Есе

Мнение от dimitrofski »

Ето вие HT според мен сте олицетворение на арогантност. Бидейки Модератор имате арогантността да давате съвети, без да подозирате дори какъв човек и на колко години седи срещу вас. Това се поражда, защото всеки сега се мисли за много знаещ, велик и умен. Всеки иска да купи на детето си айпад , новия айфон и плейстейшън, за да седи и дебелее пред монитора, а ако стане добър играч,то тогава милиони тъпунгери гледащи неговите клипове да му кажат - Ти си БОГ
Fabiven.BG
Мнения: 22
Регистрация: 05 юли 2017, 18:46

Re: Размисли - Есе

Мнение от Fabiven.BG »

Единствено ще си позволя да интерпретирам коментара на "~HT".
-1. За препинателните знаци съм напълно съгласен в опит на разбиране ще кажа, че може би е навик на автора да натиска <Space> на всяка дума.
(Но задължително след написването на темата/произведението да проверява ЗА правописни и/или пунктуационни грешки).
-2. С опасност да бъда неразбран (в някой случай) смея да твърдя, че едва ли имате право да давате "упътване" по такъв начин: как, кой, кога, на колко, до колко и/или след колко време има право да пише (изразява мнение).

!!! Всеки роден Има право да изразява мнението си и/или да бъде чут независимо по какъв начин дори и чрез публично достояние.
(Благодаря предварително)!.
~HT

Re: Размисли - Есе

Мнение от ~HT »

dimitrofski написа:Ето вие HT според мен сте олицетворение на арогантност. Бидейки Модератор имате арогантността да давате съвети, без да подозирате дори какъв човек и на колко години седи срещу вас. Това се поражда, защото всеки сега се мисли за много знаещ, велик и умен. Всеки иска да купи на детето си айпад , новия айфон и плейстейшън, за да седи и дебелее пред монитора, а ако стане добър играч,то тогава милиони тъпунгери гледащи неговите клипове да му кажат - Ти си БОГ
Мило дете,

Причините изобщо да ви обърна внимание, като напиша два съвета са:

1. Да ви направя добрина, като ви посоча нещо, което може да подобрите на мига и за цял живот, за да не се излагате повече и да 'звучите' малко по-грамотно.

2. Да ви направя втора, още по-голяма добрина, като ви насърча към въздържание, за да ви бъде спестен срама в бъдещето, ако случайно претърпите развитие.

Сегашното ви 'есе' е просто несвързано, неграмотно бръщолевене, написано от 'автор' без всякакви познания, усет за езика, композиция или изграждане на аргумент; 'автор', който се излага, каканижейки фалшиво пред публика, а после се зъби на публиката, за това че не му ръкопляска и в пристъп на отмъстителна ярост хвърля развалени домати по зрителите.

Бъдете здрав и работете над характера си, който на този етап изглежда доста невъздържан и небалансиран. Ако имате затруднения да контролирате емоциите си, потърсете помощ. Един бъдещ мъж не бива да изпуска нервите си толкова лесно.
~HT

Re: Размисли - Есе

Мнение от ~HT »

Fabiven.BG написа:Единствено ще си позволя да интерпретирам коментара на "~HT".
-1. За препинателните знаци съм напълно съгласен в опит на разбиране ще кажа, че може би е навик на автора да натиска <Space> на всяка дума.
(Но задължително след написването на темата/произведението да проверява ЗА правописни и/или пунктуационни грешки).
-2. С опасност да бъда неразбран (в някой случай) смея да твърдя, че едва ли имате право да давате "упътване" по такъв начин: как, кой, кога, на колко, до колко и/или след колко време има право да пише (изразява мнение).

!!! Всеки роден Има право да изразява мнението си и/или да бъде чут независимо по какъв начин дори и чрез публично достояние.
(Благодаря предварително)!.
Fabiven.BG,

Вие от същия клас ли сте, драги ми адвокате?

Това за правата от Грета Тунберг ли го научихте?

А какво ще речете за правата на читателя да изразява мнение относно лично творчество, постнато в публичен литературен форум?

Явно Snowflake Generation съществува вече и в България. Интересно... Не знаех.
Заключена

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости