Търся някой, който може да сканира книги

Един е питал, друг — отговарял…
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
evgenidb

Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от evgenidb »

Търся някой, който може да сканира книги, които трудно или въобще не се намират из книжарниците. Имам няколко такива и ми се иска да ги споделя и с други хора, които ги нямат. Някакви кандидатури?
MBB

Мнение от MBB »

Напиши какви са книгите и може да обмисля предложението.
evgenidb
Мнения: 8
Регистрация: 22 юни 2007, 22:18
Местонахождение: София, Варна

Мнение от evgenidb »

Основно книжки от Star Wars. Имам няколко книжки от серията "Ученик на Джедая" и предполагам, че ще намеря още някоя друга хубава книжка, която да се сканира. Тези книжки вече не могат да се купят из книжарниците и вероятно трябва да се обиколят доста сергии, които продават стари книги, за да се намерят, ако въобще това е вече възможно.
And may the Force be with you!
И нека Силата да бъде с вас!
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

http://borislav.free.fr/mylib/text/3050 - преписал?!
Похвално, evgenidb, похвално. :)
evgenidb
Мнения: 8
Регистрация: 22 юни 2007, 22:18
Местонахождение: София, Варна

Мнение от evgenidb »

Първата книга от поредицата вече не съм я преписвал сам, а с баща ми (аз почнах и от някъде той продължи). Само че накрая забравих да направя някои работи и сега се налага да я търся. Оредих се да я взема назаем във сряда, така че някъде сряда-четвъртък-петък ще я пратя на админа да я качи и нея. А другите вече искам да ги сканирам (първо, че не ми се преписва, второ - следващите книги от серията ги имам и са лично мои, така че ако им се случи нещо по време на сканирането, поне няма да отговарям пред други).
And may the Force be with you!
И нека Силата да бъде с вас!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Междудругото, мисля че се казваше "набрал" на клавиатура...
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
evgenidb
Мнения: 8
Регистрация: 22 юни 2007, 22:18
Местонахождение: София, Варна

Мнение от evgenidb »

Училището си казва думата! :D
And may the Force be with you!
И нека Силата да бъде с вас!
MBB

Мнение от MBB »

Съжалявам evgenidb но няма да ти помогна с книжките за Star Wars.
Мисля има достатъчно любители на фантастиката които може да се решат.
Аз нещо не си падам по точно тези.
evgenidb
Мнения: 8
Регистрация: 22 юни 2007, 22:18
Местонахождение: София, Варна

Мнение от evgenidb »

Няма проблем. Някой друг желаещ?
And may the Force be with you!
И нека Силата да бъде с вас!
evgenidb
Мнения: 8
Регистрация: 22 юни 2007, 22:18
Местонахождение: София, Варна

Мнение от evgenidb »

Открих още няколко книги за сканиране: "Гонитба за Икар" и трилогията за Завоевателите. И двете са на Тимъти Зан.
And may the Force be with you!
И нека Силата да бъде с вас!
martin79_bg
Мнения: 2
Регистрация: 11 април 2009, 19:05

Мнение от martin79_bg »

Колко жалко, минали са 2 години, а още никой не е помогнал на момчето.Има толкова много читатели,които чакат с нетърпение да излезе някоя книига на Тимъти Зан или от поредицата на Star Wars,а вие ги избирате за сканиране по вкус ,все едно скенера подбира Дикенс от Толкин.За съжаление съм в Испания и няма как да взема книгите да ги сканирам,но много ви моля тези ,които имат възможност да помогнат.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Мартине, проблемът не е в сканирането (или разпознаването), а в редакцията. Библиотеката е пълна с текстове с ниско качество, защото редакцията се извършва надве-натри или дори изобщо се пропуска. В раздел "Сканиране" има доста книги, които чакат някой да ги редактира, за да се качат на сайта.
p1amen
Мнения: 5
Регистрация: 18 март 2011, 15:40

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от p1amen »

Здравей, "сканирането" става и с дигитален фотоапарат без проблеми. Просто наснимай страниците. Последните версии на ABBY Fine Reader разпознават текст без проблеми и от снимани с фотоапарат документи.

Mandor, наистина е така. За мен проблема с редактирането идва от това, че все още както аз така вероятно и други сканирали книги не сме убедени в смисъла на SFB форматирането. На всички текстови документи/книги които съм свалял с такова форматиране първата ми работа е била да го премахна. Пречеше ми и при конвертирането от текст в звук, дразни и при четене с eBook четец или на компютъра. Повечето потребители а също така и тези които сканират явно имат същия проблем като мен с разбирането на въпросния формат и от там липсата на хора които да го прилагат в работилницата. Разбира се не твърдя, че SFB форматирането няма смисъл, просто не го разбирам и причината надявам се не е в това че не съм запознат. Прегледах това което има по темата на сайта но не ми помогна да проумея смисъла. За мен един .txt документ трябва да е максимално изчистен не е необходимо да има усложнения от този вид не присъщи за формата. За тези неща си има други формати.
Последната и единствена промяна е направена от p1amen на 24 март 2011, 23:17.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от pechkov »

p1amen, ако можеш да предложиш алтернативен формат за е-Книги, моля, предложи.

SFB е най-близък до TXT формата от гледна точка на редактора. Доста по-трудоемко е да се редактира в FB2 формат например.

А колкото до таговете - можеш да сваляш файлове от Читанка и в TXT формат, в който няма никакви тагове, и няма да ти се пречкат при конвертирането в звук. Но за други конверсии TXT едва ли ще е подходящ, тъй като липсва информация за заглавия и подзаглавия, цитати, и прочие неща, кавито нормално би могла да съдържа една е-Книга.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
p1amen
Мнения: 5
Регистрация: 18 март 2011, 15:40

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от p1amen »

Благодаря за бързия отговор. За да не дописвам си коригирах горния пост. Накратко това което предлагам е в тхт файловете да се премахне SFB формата.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от NomaD »

Не се приема.
Точка.
Изображение
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от pechkov »

p1amen написа:Благодаря за бързия отговор. За да не дописвам си коригирах горния пост. Накратко това което предлагам е в тхт файловете да се премахне SFB формата.
В TXT файловете няма SFB тагове. Провери отново какви файлове си теглил.

Читанка предлага четири основни формата за сваляне на произведения: TXT, SFB, FB2 и EPUB. Можеш да избираш, и ако те не са ти достатъчни - използвай например Calibre, и конвертирай към какъвто искаш от предлаганите в нея формати.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
p1amen
Мнения: 5
Регистрация: 18 март 2011, 15:40

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от p1amen »

Само тхт тегля. Вероятно аз греша с формулировката но имах предвид маркирането като A$, А>, > и т.н. примерно в откъса по-долу.
Вярно, че напоследък го няма май...

[Kodirane UTF-8]

| Том Кланси
| Оперативен център


A>
Светът не е спрял да воюва. На ръба между войната и политиката балансира и новосъздаденият Оперативен център. Екипът е страхотен — бивши асове от армията и тайните служби. Но и предизвикателството е жестоко. Кризисни ситуации с терористи и заложници, наркомафиоти и шантави диктатори, търговци и крадци на оръжие… Бойното кръщение на центъра е ужасяващ терористичен акт. Някой се опитва да сблъска Северна и Южна Корея. И докато експертите от центъра трескаво търсят подбудителя, специалната бойна група вече лети към инцидента. Ако Оперативният център не овладее кризата, ще заговорят оръдията…
A$


> 1.
> ЧЕТВЪРТЪК, 16:10 Ч., СЕУЛ

Грегъри Доналд отпи от уискито си и огледа гъмжилото от хора в бара.
— Сещаш ли се понякога за миналото, Ким? Не за тази сутрин или предишната седмица, а за доста по-отдавна?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от pechkov »

В момента ТХТ линка към това произведение не работи, не знам защо, но ще дам пример с друго произведение.

Това:
http://chitanka.info/lib/text/10184-haos.txt.zip
е ТХТ формат.

Това:
http://chitanka.info/lib/text/10184-haos.sfb.zip
е SFB формат.

Отвори, разгледай.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от Борислав »

p1amen написа:Mandor, наистина е така. За мен проблема с редактирането идва от това, че все още както аз така вероятно и други сканирали книги не сме убедени в смисъла на SFB форматирането.
Бъркаш понятията. Mandor говори за редакция или корекция на разпознатия текст. Форматирането в SFB е съвсем отделна тема.

Накратко за формата. SFB е нужен като универсален формат, от който да се получават всички други формати. Забелязал си, че текстовете ги има и в HTML, нали? Е HTML не пада от небето, а се получава от SFB.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Търся някой, който може да сканира книги

Мнение от Mandor »

Борислав е прав; имах предвид точно корекцията (на грешките от разпознаването). Последващото форматиране е съвсем отделна тема.
А иначе разяснение на смисъла на SFB съм се опитал да представя в това съобщение.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости