Литература за руското усвояване на Сибир. Експанзията на казаците.

Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
readbooker
Мнения: 7
Регистрация: 28 февруари 2014, 15:57

Литература за руското усвояване на Сибир. Експанзията на казаците.

Мнение от readbooker »

Здравейте.
Иска ми се в една тема да съберем цялата известна литература на български език - приключенски романи, пътеписи или документални книги, посветени на руската експанзия в Сибир. Еквивалентът в Русия на американските романи - на Ф. Купър за първите американски заселници, и по късните - за Дивия Запад. Струва ми се, че изследователските и завоевателни походи на изток от Урал, не са достатъчно популяризирани извън пределите на Русия. В България със сигурност, но и в световен мащаб е същото. Впрочем, това е голям пропуск в ПР-а на националната доктрина на руснаците. По воински качества казаците по нищо не са отстъпвали на траперите и ловците на бизони, а при покоряването на местните, руснаците водят пълномащабни войни срещу народи от бившия състав на Златната орда. Поне в Източносибирското ханство е така.
Очаквам "ийстърн" вълна в руската кинематография в близките години, но тя би се базирала на вече разработени сюжети. Сигурен съм, че има много такива - книги, романи и пътеписи, но са на руски език. И те също могат да участват в списъка, ако някой е така добър да ги спомене. Но за начало нека започнем с преведените и издадени на български.
Благодаря на всеки, който се включи.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост