Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Бам Бам »

Гост написа:Я да сметнем - значи да кажем, че съм автор и напиша книга (от около 300 стр.). Това ще ми отнеме средно 1 година, но ако съм изключително концентриран, талантлив и не си доспивам, ще успея вероятно за половин година. В България максималните тиражи са около 1000 бр. (мисля, че вече са значително по-малки). Книгата може би ще струва 15 лв. Ще получа 15% от нея, но ако съм Велик автор или издателят ми е Много добър приятел - да кажем, че поставя рекорд и се договоря за 20% - това прави 1000 х 15 х 20% = 3000 лв., делено на 6 месеца труд = 500 лв. месечно при тези оптимални варианти...
След три години тази книга ще попадне в "Читанка" и ще е безсмислено да настоявам пред издателя за каквото и да е второ издание или допечатка.

Хммм - всъщност кой ненормалник иска да бъде автор?!
В Читанка не се качват книги на живи български автори без тяхното изрично разрешение, ако ще да са минали 50 години от издаването на книгата. Другата ти теория за тиражите също е несъстоятелна. В Читанка има книги на български автори, които са продадени едновременно с наличието им тук в многохилядни тиражи.
Гост

Мнение за сървър

Мнение от Гост »

Извинявайте ако повтарям някого. Просто не можах да прочета всички мнения по темата. Моето предложение е да се последва примера на Pirate Bay и да се премести Читанка на корейски сървър при Pirate Bay това решение действа. Аз не живея в България и не че немога да си купя книгите проблема е когато се местя от жилище в жилище, който е пренасял книги ще ме разбере, затова смятам че библиотеки като Читанка са изключително полезни за любителите на книгите.
Андро

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Андро »

Бам Бам написа: В Читанка не се качват книги на живи български автори без тяхното изрично разрешение, ако ще да са минали 50 години от издаването на книгата. Другата ти теория за тиражите също е несъстоятелна. В Читанка има книги на български автори, които са продадени едновременно с наличието им тук в многохилядни тиражи.
Супер, значи щетите са само за "дебелите империалисти"...
Обаче дали имате и писменото съгласие на преводачите или съответно техните наследници (защото така е по закон...)?
Аватар
ehobeho
Мнения: 3
Регистрация: 18 май 2014, 10:26

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от ehobeho »

Ще продължавам да сканирам и коригирам и разпращам книги, дори и нови. Дайте ме под съд.
Petarcho

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Petarcho »

Интересен ход от страна на издателите. По тяхната логика да очакваме скоро и хлебопроизводителите да направят постъпки за забрана на купуването на брашно, защото виждате ли от него можем да си правим хляб в къщи. Тези май не си дават сметка, че докато се наклатят да издадат нещо и то вече е достъпно в чуждоезичните електронни сайтове. Като караме с най-скъпия бензин нали не си мислим, че това е за сметка на книгите. Достатъчно е да поназнайваш английски или руски и съвсем спокойно имаш достъп до всичко НАЙ-НОВО (големите букви са за бълг издатели). Даже в момента им правим голяма услуга като ги коментираме тука....
Гостенка

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Гостенка »

Бих предложила, само като идея, която евентуално би могла да спести драми и проблеми, просто да се вдигне срока от 2+1 на 5 или 10+1 години, или ако книгата е нова да се качва само част от нея - примерно половината или една трета - колкото да се даде възможност на читателя да избере дали да си купи книгата или да не си харчи парите за глупости. Сигурно в Читанката сте ги мислили тези варианти, де, но едва ли някога АБК ще спрат да бабаитстват, а особено преди избори има кой да им се връзва и да навредят на проекта в дългосрочен план. Та са наложителни някои идейни промени в този страхотен проект, за момента поне.
3Mag
Мнения: 53
Регистрация: 23 декември 2011, 10:26
Местонахождение: Бургас

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от 3Mag »

Към предните няколко поста:

Вие прочетохте ли публикацията в блога на Григор Гачев?:
Диан Жон написа:Още размишления по темата с текущото спиране на библиотеката в блога на Григор Гачев (прочетете и коментарите).
Ако сте го прочели, обърнахте ли внимание на този абзац?:
блога на Григор Гачев написа:(И моят личен опит казва същото. Без никакви опити да рекламирам или разпространявам първата си книга, „Докосвания“, вече съм продал към двеста екземпляра и продължавам да получавам поръчки. Тя е сборник записи от блога ми, достъпни свободно в него – по логиката на АБК трябва да не можех да продам и един екземпляр, нали? В реалния свят обаче е обратното. Ако тези записи не бяха свободно достъпни и хората не ги бяха прочели и харесали, колко екземпляра щях да успея да продам? По моя преценка – между пет и десет…)
А на коментарите към блога?:
блога на Григор Гачев написа:Никола Райков Says:
September 16th, 2015 at 3:54 pm
Съжалявам за колегите, чиито книги са издадени чрез съответните издателства. Имам добри приятели и страхотни автори сред тях, но не мога да запазя мълчание по този въпрос.

Моите книги са налични свободно на читанка. Знаете ли защо? Защото аз съм им ги пратил. Знаете ли колко са ми зле продажбите в резултат на това? “Голямото приключение на малкото таласъмче” до края на годината ще приключи четвъртия си тираж и ще влезе в пети!
ventcis
Мнения: 20
Регистрация: 16 ноември 2011, 19:27

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от ventcis »

Днес се присетих за този цитат... тези "радетели на духовността", от АБК, идеално се вписват...

Движим се със затворени очи и запушени уши; разбиваме стени, в които вратите очакват да ги отворят с едно докосване; търсим опипом стълби, забравили, че имаме криле; молим се, сякаш Господ е глух и сляп, сякаш Той се намира някъде. Нищо чудно, че ангелите сред нас са неразпознаваеми.
(Хенри Милър, "Nexus")
Longanlon

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Longanlon »

Малко да се позабавляваме и позамислим:
http://ime.bg/bg/articles/polezna-ideq- ... m-peticiq/

Човекът си го е написал през 1845 г. и от тогава идеите на някои хора още не са се променили.
Григор

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Григор »

3Mag написа: А на коментарите към блога?:
блога на Григор Гачев написа:Никола Райков Says:
September 16th, 2015 at 3:54 pm
Съжалявам за колегите, чиито книги са издадени чрез съответните издателства. Имам добри приятели и страхотни автори сред тях, но не мога да запазя мълчание по този въпрос.

Моите книги са налични свободно на читанка. Знаете ли защо? Защото аз съм им ги пратил. Знаете ли колко са ми зле продажбите в резултат на това? “Голямото приключение на малкото таласъмче” до края на годината ще приключи четвъртия си тираж и ще влезе в пети!
За тези, които не знаят: тиражите на „Голямото приключение на малкото таласъмче“ са от по хиляда броя. Тоест, до момента Никола Райков е продал около 3600 броя и до края на годината ще мине 4000.

Ако някой български писател, който издава чрез активен член на АБК, е стигнал тези тиражи, моля да се обади. С изключение на класиците, които се изучават в училище и учениците са длъжни да ги купуват, не вярвам да има такъв. Включително сред известните от писателите.
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от gzagorov »

Като че ли малко встрани от темата, но напълно в унисон мненията за дерибейството на българските книгоиздатели бих искал да припомня случая с един, според мен, талантлив български писател - Калофер Русев. Той е написал няколко малки книжки, които се четат на един дъх и (все още) не са публикувани в интернет. Доколкото разбирам, книгоиздателят му не е член на АБК. И все пак, г-н Русев има какво да каже ЗА КНИГОИЗДАВАНЕТО.
И така, очевидно това е поредният български автор, достигнал до извода, че е по-добре книгите му да бъдат публикувани и свободно достъпни в интернет. Стават все повече. Защо ли?!
Rabin
Мнения: 4
Регистрация: 18 септември 2015, 22:11

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Rabin »

На няколко пъти стана въпрос в темата за уредения проблем с музиката. Днес цял ден си слушам музика от Youtube, има почти всичко от излизалото изобщо някога и някъде. Би било в печалба на издателите ако Youtube някак си го заняма, в ущърб на милиарди потребители, и за кеф на няколко. Дори самите изпълнители вземат трохи от издателския бизнес.
Що не вземат да затворят Гугълския продукт? Бизнес-моделът му е точно същия като на Читанка. Или говорим за авторски права само където може да мине?
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Бизнес моделът не е същият. Гугъл и звукозаписните компании заедно с изпълнителите печелят пари от рекламите, които се показват на потребителите. В случай, че някой смята за нарушени авторските му права може да изпрати заявка за свалянето на видеото. В този случай говорим за комерсиална цел.
Библиотеката и хората, които се грижат за нея не печели пари. Некомерсиална цел = без пари = pro bono. Когато след акцията от 2010 г. (ГДБОП, по заявка на изд. "Бард") се реши, че когато има заявки за сваляне на книги от библиотеката те ще бъдат удовлетворени. Това явно не беше достатъчно и резултатът може да се види от опитът на АБК през 2013 г. чрез ФБР да измисли вариант посредством, който да преустанови съществуването на библиотеката. След този опит беше взето решение да не се свалят вече качени книги в библиотеката. И идваме на последния случай, заради който библиотеката в момента не работи. В предишен коментар беше много точно посочено каква е причината хостинг доставчикът да преустанови услугите:
Гост написа:Натискът не е бил „държавен“, а просто от „фирма за натиск“, наета от АБК. Това са правни фирми, които са специализирани в тормоза на доставчици на хостинг - знаят как да си формулират исканията, тормозят служителите на доставчика на хостинг, докато не капитулира (защото тези служители получават заплати, а потребителите на хостинг не са съгласни да купуват твърде скъпа услуга - има конкуренция).
Иначе казано не им се занимава да разберат кой е крив и кой е прав. Затова решението е да се намери подходяща хостинг фирма, която не се поддава на такива "заявки".
gzagorov
Мнения: 17
Регистрация: 23 август 2013, 10:34

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от gzagorov »

Rabin написа:На няколко пъти стана въпрос в темата за уредения проблем с музиката. Днес цял ден си слушам музика от Youtube, има почти всичко от излизалото изобщо някога и някъде. Би било в печалба на издателите ако Youtube някак си го заняма, в ущърб на милиарди потребители, и за кеф на няколко. Дори самите изпълнители вземат трохи от издателския бизнес.
Що не вземат да затворят Гугълския продукт? Бизнес-моделът му е точно същия като на Читанка. Или говорим за авторски права само където може да мине?
Ако съпоставяме с музиката, може да споменем и модела Spotify. Резултатът от него - безплатен неограничен и напълно законен достъп до практически всяка световноизвестна и не само музика, предлаган с високо качество. Рекламите в системата са сведени до критичния минимум, колкото да ги има. Музикалната индустрия още не е фалирала, заради Spotify, даже напротив, активно участва в обновяването на музикалната библиотека. Очевидно има защо.
Rabin
Мнения: 4
Регистрация: 18 септември 2015, 22:11

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Rabin »

Диан Жон написа:Бизнес моделът не е същият. Гугъл и звукозаписните компании заедно с изпълнителите печелят пари от рекламите, които се показват на потребителите. В случай, че някой смята за нарушени авторските му права може да изпрати заявка за свалянето на видеото. В този случай говорим за комерсиална цел...
Приемам забележката, напълно основателна е, благодаря за допълнението. Имах предвид, че гигантът хоства съдържание, милиарди пъти по-обширно от Читанка. Потребителите качват каквото решат, а ако има оплакване - смъкват конкретното видео. Този модел бърка в очите на многомилиардни издатели. А нашите хубавци се хванали за авторски права на единична дума, и искат всичко да стане офлайн!
По националния ефир с бясна сила се въртят турски и индийски сапунки. В останалото време - риалитита и про-правителствени новини. Че и от хазната ги финансират, частните телевизийки! Просвета били правели...
Насила искат да опошлевят каквото е останало от просветеността на българина. Това и по турско не са го правили, доколкото знам не са закачали книжовниците по онова време. Богатите хора са вадили от джоба си за читалища, а съвременните ганьовци отиват да ги палят!
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Тук говорим за пари. Ивайло Борисов много точно описва картинката с книгоиздаването. От време на време си препрочитам какво е написал, за да не забравя кой съм и какви роли играя.
Бизнесът си е бизнес и той няма нищо общо с просвета. Повечето издателства въобще не се интересуват от това кой колко и каква информация е придобил от издаваните от тях книги.
veli_petkov
Мнения: 24
Регистрация: 22 февруари 2015, 14:19

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от veli_petkov »

Не съм специалист, но поразсъждавах малко върху правната страна на въпроса. Библиотеката не би ли била много повече библиотека, ако се забранят опциите за download. Не съм много навътре в PHP, но ще се поровя в сорс кода на софтуера и ако успея да забраня download-а отново ще пусна огледалото на моя сървър. Съжалявам, но смятам, че в сегашния си вид Читанката поне мъничко нарушава закона. Затова засега съм спрял достъпа към моето огледало.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от pechkov »

veli_petkov написа:... в сегашния си вид Читанката поне мъничко нарушава закона. ...
Този въпрос е минал през съдебна зала, нарушение на закона не бе установено. Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
veli_petkov
Мнения: 24
Регистрация: 22 февруари 2015, 14:19

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от veli_petkov »

pechkov написа:
veli_petkov написа:... в сегашния си вид Читанката поне мъничко нарушава закона. ...
Този въпрос е минал през съдебна зала, нарушение на закона не бе установено. Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се.
Благодаря за любезния отговор. Не съм запознат със законите в БГ. От много години съм навън. При вас може и да е законно, но аз ще се съобразя със законите на мястото където живея.
Някой

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Някой »

Диан Жон написа:Затова решението е да се намери подходяща хостинг фирма, която не се поддава на такива "заявки".
Тези са железни http://www.online.net/en - Не е реклама, изпробвано. А и като цени определено ще ви допаднат. Може би са едни от най-добрите като цена/качество и възможности.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от notman »

veli_petkov написа:
pechkov написа:
veli_petkov написа:... в сегашния си вид Читанката поне мъничко нарушава закона. ...
Този въпрос е минал през съдебна зала, нарушение на закона не бе установено. Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се.
Благодаря за любезния отговор. Не съм запознат със законите в БГ. От много години съм навън. При вас може и да е законно, но аз ще се съобразя със законите на мястото където живея.
Ако живееш в ЕС, можеш да бъдеш спокоен - „Читанка“ по никакъв начин не нарушава законодателството на съюза, това също е проверено и доказано.
Гост

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Гост »

Много внимание обръщате на поредния агент... Най-вероятно много добре знае, това дето му го обяснявате. Просто се мъчи да убеди останалите в обратното.
veli_petkov
Мнения: 24
Регистрация: 22 февруари 2015, 14:19

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от veli_petkov »

Гост написа:Много внимание обръщате на поредния агент... Най-вероятно много добре знае, това дето му го обяснявате. Просто се мъчи да убеди останалите в обратното.
:D :D :D Наистина ме разсмя. Съжалявам, нито съм агент, нито много добре знам това дето ми го обясняват. Просто се опитвам да живея по правилата. И това не винаги е лошо. :D :D :D

пп. Агресията срещу другомислещите рядко помага да ги убедите че сте прави. Все пак, благодаря на хората, които ме разбраха. :D
гост

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от гост »

@veli_petkov, каква агресия?!
veli_petkov
Мнения: 24
Регистрация: 22 февруари 2015, 14:19

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от veli_petkov »

гост написа:@veli_petkov, каква агресия?!
ОК. Може би не се изразих точно. Може би "високомерие" е по-точно.

Мислех си, че пускайки огледало бих могъл да помогна на проекта. Но за да го пусна трябва да съм убеден, че е законно. И отговори от вида "Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се." не биха ме убедили в правото ви. :D
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от notman »

veli_petkov написа:
гост написа:@veli_petkov, каква агресия?!
ОК. Може би не се изразих точно. Може би "високомерие" е по-точно.

Мислех си, че пускайки огледало бих могъл да помогна на проекта. Но за да го пусна трябва да съм убеден, че е законно. И отговори от вида "Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се." не биха ме убедили в правото ви. :D
Ако не си убеден, че „Читанка“ е напълно законна, защо не спреш и да сваляш книги оттук? Все пак ти сам каза, че искаш да спазваш правилата.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от pechkov »

veli_petkov написа:... отговори от вида "Ако ти знаеш повече от съдиите и адвокатите - моля, изяви се." не биха ме убедили в правото ви. :D
Точно това е поведение на провокатор. Избирателно цитираш пасажи от изказвания, пропускайки най-същественото. Вече обясних - въпроса дали има нещо незаконно в дейността на библиотеката вече е минал пред съд, и нарушения не бяха установени.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
veli_petkov
Мнения: 24
Регистрация: 22 февруари 2015, 14:19

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от veli_petkov »

pechkov написа:Вече обясних - въпроса дали има нещо незаконно в дейността на библиотеката вече е минал пред съд, и нарушения не бяха установени.
Благодаря за което. И това щеше да е достатъчно. Единствено това "моля, изяви се" беше в повече. Няма значение. Съжалявам, че изразих мнение, което засегна някого. Бъдете здрави, няма повече да ви развалям атмосферата.
Фракс

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Фракс »

Гледам, че най-после дойдохте на моя акъл ;) Визирам анкетата на началната страница:
В момента в „Моята библиотека“ не се добавят книги, чиито хартиени издания са излезли през последните две години, без да се брои текущата. Например, към септември 2015 г. в библиотеката се добавят само книги, които са издадени най-късно през декември 2012 г. Какво смятате вие, има ли нужда от промяна на този срок? Дайте мнението си!
Т.е. демонстрирате готовност да използвате оръжието, което имате и деликатно го намеквате на издателите. От друга страна - никой не може да ви обвини в пряко изнудване. Фин майсторски ход в духа на Сун Дзъ, без да нарушава принципите на Мусаши. Поздравления за което! :)
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Франкс, мисля че са разбрахме 3 страници по-рано да спреш със спама. Никой не е казал, че въпросната анкета ще доведе до нещо. Използваме случая, за да разберем мнението на всички, които имат желание да отделят време. Ако щеш го наречи сондиране.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: един гост