Полезна информация за кандидат-писатели

Място за читателски отзиви. Обърнете внимание, че към творбите в библиотеката също могат да се оставят коментари.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Тъй като е много трудно за стартиращия писател да напише значимо произведение, дори и да има страхотна идея за сюжета, реших да помогна доколкото мога. За съжаление лекциите са на английски език и скоро няма да имам необходимото свободно време да направя българските субтитри. Все пак, ако разбирате английски горещо ви препоръчвам да изгледате лекционния курс. Лектор е един от любимите ми фентъзи писатели от последното десетилетие - Брандън Сандерсън. Ето и препратка към самия лекционен курс: http://www.youtube.com/watch?v=CbL-84SkT4Q
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Шаркан »

има три прости съвета към начинаещите:
1) първата чернова я пиши както ти идва, на вълна емоции;
2) при работа над втората, включи разума (самокритика, логика, чети си текста на глас - където те спъне, редактирай или направо трий спънката);
3) довършвай! ако трябва, първо напиши началото и края.
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

С първите два съвета съм напълно съгласен, но за третия имам различно мнение. Аргументът ми е, че често, когато последната глава (краят) е написан още в началната фаза на създаване на произведението, на писателя му се налага да "напасва" в последствие нещата. Освен това, ако човек е решил да разкаже историята си в повече от една книга задачата с написването на завършека става още по-трудна и нерядко орязва сюжетни линии, които са се появили след първоначалния замисъл, и тогава се губи ценно време ( и коства много нерви) да преправиш нещо, което си мислел за свършено. Ще добавя и аз един съвет- ако имате близки приятели, които да желаят да помогнат с четенето на суровия материял и да изкажат мнението си като читател не се колебайте да ги използвате :)
Гост

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Гост »

Е, той за третия човекът си казва "ако трябва", не "на всяка цена" :)

Моето наблюдение е, че няма универсален правилен метод, всеки трябва да намери за себе си онзи подход, който дава резултати в индивидуалния случай. Но при всички положения курсовете, лекциите, работата в групи са безкрайно полезни неща; няма как да знаеш дали един или друг начин ще подейства при теб преди да си пробвал, а не е толкова лесно човек да се сети за всички възможни неща сам.
Конкретно лекциите на Брандън са прекрасни, пълни с полезни неща и поднесени по страхотно достъпен начин; ако сте като мен, гарантирам, че на средата на втората или третата най-много ще ви засърбят ръцете да грабнете молива (или клавиатурата, каквото предпочитате) и да почнете да пишете. На човека просто си му идва отвътре да говори пред публика и да обяснява с такъв мерак, че няма как да не ви "зариби". :wink:

Да не забравя, част от лекциите са предназначени не само да ви помогнат да бъдете по-читав писател, но и да бъдете по-успешно издаван писател. "Бизнес" частта поне на мен не ми беше толкова интересна, колкото обясняването на майсторлъка, но при всички положения тия неща е добре да се знаят.

Искрено благодарско на timotybg за линка - беше едно от най-полезните неща, попадали ми в последно време. :)

Ето тук е целият курс, подреден по лекции, ако ютуб ви дразни с разхвърляността си:
http://www.writeaboutdragons.com/brandon_w2012/
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Кал »

Ако ви е интересно, погледнете и писателските работилнички, които си правим в Човешката библиотека.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Шаркан »

timotybg написа:когато последната глава (краят) е написан още в началната фаза на създаване на произведението, на писателя му се налага да "напасва" в последствие нещата.
още по-сложно е.
В хода на работата над текста (блока между епизодите "начало" и "край") се случва да пренапишеш и началото, и края.
Все пак те не са ти зададени свише, за да не смееш да ги пипнеш, нали?
Освен това, ако човек е решил да разкаже историята си в повече от една книга задачата с написването на завършека става още по-трудна
ммм... решението за история в повече от една книга си идва само, след като завършиш вече замисленото. Поне според моя опит, но пък авторите са толкова разни...
и нерядко орязва сюжетни линии, които са се появили след първоначалния замисъл, и тогава се губи ценно време ( и коства много нерви) да преправиш нещо, което си мислел за свършено
мисля, че главната опасност за един автор е да смята текста си за "съвършен".
Ще добавя и аз един съвет- ако имате близки приятели, които да желаят да помогнат с четенето на суровия материял и да изкажат мнението си като читател не се колебайте да ги използвате :)
одобрявам този съвет. Но - внимателно! Симпатията на приятеля-читател към автора може да повлияе на мнението. А в критиките се съдържа повече полезна информация, отколкото в аплодисментите (те са само за почесване на самолюбието, което също е важно - авторите се хранят с признание... хм, за съжаление, налага се да ядат и банални неща като хляб и сирене де...)
Аз не бих давал суровия материал. Все едно да показвам нещо, което е без кожа и с недоизваяни кости и органи.

за съжаление, не мога да прегледам лекцията с моя ужасно бавен и нестабилен интернет, но ето това също е много полезно (като изключим комерсиално-рекламните вметки): http://chitanka.info/book/2551-za-pisan ... a-zanajata

и, наистина - няма универсален правилен метод.
(щото, кво значи "правилен"? субективно туй нещо е, както казва далечният прадядо на Чебурашка, оня зеления, Йода...)
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от thedem »

Ето това екстеншънче за LibreOffice, може да дойде доста полезно за писателите, които искат да са по самостоятелни: http://lukesblog.it/ebooks/ebook-tools/writer2epub/ . Доста добре работи , само не забравяйте да слагате Heading за дели chapter-ите. И е добре да се нагласи да дели само на h1 :)
Доста рових по въпроса и се оказа, че няма много инструменти. 1-2 доста скъпи и другите за нищо не стават, а тоя е Open , лесен и качествен :)
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Шаркан »

само не забравяйте, че компютърът и разните софтове САМО НАМАЛЯВАТ СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НА МАТЕРИАЛА (думите са доста опърничав материал!), но не пишат вместо автора... поне засега
(сетих се за един кратък роман-шега на Фриц Лейбър за машинното писателство. Беше преведен на руски като "Серебрянные яйцеглавы", има го в библиотеката Флибуста)
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Много се радвам за заформилата се дискусия. Благодарен ще съм ако някой може да сподели опит и виждания за начините и съответно успеваемостта на процеса на издаване. Интересно ми е дали работите с издатели/агенти, кои са те и дали някой е пробвал да се самоиздава чрез Kindle,Createspace и подобни.
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от thedem »

Ами за киндъл , ако си преведеш книгата на английски що па не :) http://www.amazon.com/s/ref=ntt_athr_dp ... evancerank получаваш широка аудитория :)
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Да, това имах отчасти предвид. То може и без да я преведеш на английски, но се интересувам повече дали някой има опит с процеса и дали иска да сподели лични преживявания и наблюдения :) Мисля си, че публикуването като е-книга е много по-лесен и достъпен начин да се самоиздаваш а и със сигурност имаш достъп до по-голяма аудитория.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Шаркан »

твърдо съм за пряко (само)издаване. И тук авторите ще бъдат подкрепени от сдружения на читатели, подобни на сегашната "Човешка библиотека", която партнира на автора с редакция, критика на етап чернова, а нататък координира желанията на онези читатели, които желаят да имат произведението и на хартия.

рязко негативно съм настроен спрямо съвременните рекламно-търговски модели: http://sf-sofia.com/forum/index.php?f=7 ... =viewtopic (цялата тема, не е дълга).
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Благодаря за препратката, Шаркане. Благодаря ти и за споделения опит. Доста...хъм..емоционална дискусия сте заформили :) В такива случаи съм близо до мисълта да се натъжа, че не съм се родил американец или в краен случай канадец, или австралиец. На фона на рязко намаляващата бройка читатели през годините реакцията и мерките,които вземат българските издатели за разгръщане на пазара, е граничеща със самоубийство.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Бам Бам »

Реално погледнато издателите са просто малки бизнес организации от семеен тип и не им е работа, нито във възможностите да учат хората да четат. Това трябва да го върши държавата. Нейна работа е да създава учебни програми, които произвеждат образовани хора, а не дегенерати, непрочели и една книга през живота си. Какво прави нашата държава? Не стига че нищо в областта на литературата и четенето, ами и опитва да унищожи проекти като Читанка без да предложи алтернатива.
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Бам Бам, съгласен съм с мнението ти и на теория то е 100% вярно. Изразил съм се неправилно, или поне неясно. Идеята ми беше, че англоговорящият (като роден език) автор има много по-широк пазар от всеки друг. Съгласен съм, че издателствата в България са предимно от описания от теб тип, но те абдикират от инвестиции в рекламата на книги, която реклама в случая все пак е начин да научиш хората да четат. От друга страна много вероятно е и такава инвестиция да не доведе до никакъв резултат, поради която причина може би и не се прави нищо по въпроса. Колкото до намесата на държавата - овцете се "водят" много по-лесно от хора и според мен това е съзнателно провеждана държавна политика от десетилетия, не само в България. Жалко е, защото за да пише човек качествено все пак трябва и да яде, при това по възможност редовно и достатъчно. В България писането на книги е на път да се превърне в особен вид мазохизъм :(
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от thedem »

А защо българските автори, да не се знаят и в другите държави? Да ги има и в Амазон на английски. Толко единия превод ли е проблема? Аз съм сигурен, че само тук в читанка, могат да се съберат няколко екипа за това, за професионална работа. Колко струва един превод ? Няма ли хора, които да си търсят работа като преводачи и техния труд заедно с автора да се продава навън .
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Кал »

thedem написа: Колко струва един превод ?
Ориентировъчно.

(С Човешката библиотека и по-специално преводаческото ѝ крило превеждаме българска художествена литература и ѝ търсим реализация навън от 2005-а. Трудно и бавно е... но то кое хубаво нещо не е? ;))
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от thedem »

Ами ако е добър автора, заслужава си инвестицията. Иначе инвестира издателство и прибира парите после. Пък и един път, като се пусне книгата в Amazon, ще си има постоянни приходи за автора от всяка продажба, може и години напред. Но автора сам ако не си вярва, че ще си избие парите от тая инвестиция ...
timotybg
Мнения: 18
Регистрация: 04 август 2011, 14:15

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от timotybg »

Не е така точно така, thedem. Както Калин каза в Човешката библиотека превеждат (аз бих казал вършат чутовна работа за "без пари") български автори, но това е само върхът на айсберга, образно казано. Частта по превеждането е по джоба на повечето автори, да речем. В Амазон обаче има може би милиард книги и за да си купиш конкретна творба трябва или целенасочено да я търсиш, или да попаднеш на нея чрез реклама. Сам разбираш, че колкото и да е добър авторът, без да е издаван ( и съответно познат на някаква публика) той ще остане непродаден. Въобще, колкото и парадоксално да звучи, написването на книгата се явява само част, и то често лесната такава, от целия процес по реализиране на нейната продажба и привличането на бъдещи фенове. Това естествено е демотивиращо за младия писател, сам разбираш защо..
Последната и единствена промяна е направена от timotybg на 03 септември 2013, 21:10.
thedem
Мнения: 34
Регистрация: 23 март 2009, 21:05

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от thedem »

Няма по добра реклама от доволния клиент :) а тая реклама е, като право пропорционална зависимост.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Полезна информация за кандидат-писатели

Мнение от Шаркан »

Бам Бам написа:... не им е работа, нито във възможностите да учат хората да четат. Това трябва да го върши държавата. Нейна работа е да създава учебни програми, които произвеждат образовани хора, а не дегенерати
тъкмо производството на дегенерати (или полудегенерати - такива с подбрана "кошница за четене") е задача на държавата. Инак хората няма да имат нужда от нея.

(по цял свят държавните и частните учебни програми търпят основателни и доста остри критики по тази линия)
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости