Книга за самотния човек

Теми, свързани с литературата, но непасващи на горните раздели
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Книга за самотния човек

Мнение от taurus »

Препоръчайте ми книга за живота, бита на самотния човек, аутсайдерът, пътя му до там и т.н.
Фаворита ми е Мартин Идън, предполагам и Степния вълк влиза в този "жанр", но не съм го чел още (имах един опит).
Последната и единствена промяна е направена от taurus на 30 април 2016, 09:00.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Книга за самотния човек

Мнение от notman »

Еталон в тематиката е "Среднощен каубой" от Джеймс Лио Хърлихи. Книгата е издавана на български преди 30-ина години. Има и екранизация - "Midnight cowboy" с Джон Войт и Дъстин Хофман.
Добавям "Пилето" от Уилям Уортън, "Кери" от Стивън Кинг, може би и "Спасителят в ръжта" от Селинджър.
Аватар
radinajekova
Мнения: 12
Регистрация: 30 август 2015, 17:38
Местонахождение: Sofia

Re: Книга за самотния човек

Мнение от radinajekova »

Можете ли да ми препоръчате някоя книга за човека и битието, която не е свързана със самотата, а точно обратното, има оптимистичен поглед върху нещата
Суат Джервиз

Re: Книга за самотния човек

Мнение от Суат Джервиз »

До Телец: Ако изобщо може да се говори за подобен "жанр", то класикът тук би бил Кафка. Произведенията на Херман Хесе, Макс Фриш и дори Кърт Вонегът също могат да се класират. Аз лично ти препоръчвам четири книги, които отговарят доста точно на търсенето ти - "Златният Храм" на Юкио Мишима, "Морето, Морето" на Айрис Мърдок, "Роден син" на Ричард Райт и "Къщата на спящите красавици" на Кавабата Ясунари.
До Радина Жекова: Не знам защо според теб самотата е антипод на оптимизма, но не искам да споря. Препоръчвам ти една (за мен) велика книга "Земя от водата" на Греъм Суифт, която определено разглежда битието под един доста ведър ъгъл.
Фракс

Re: Книга за самотния човек

Мнение от Фракс »

@taurus
Към вече споменатите бих добавил "Чужденецът" и "Чумата" на Камю, "Погнусата" на Сартр, "Сговор на глупци" на Джон Кенеди Тул, "Синдромът Cri du chat" на Ричард Калич, “Човекът се е появил през холоцена” на Макс Фриш... А може би "Алексис Зорбас" на Никос Казандзакис покрива критериите и на двамата питащи :)
Аватар
radinajekova
Мнения: 12
Регистрация: 30 август 2015, 17:38
Местонахождение: Sofia

Re: Книга за самотния човек

Мнение от radinajekova »

Благодаря, може би не се изразих много точно :)
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Книга за самотния човек

Мнение от taurus »

Фракс написа:@taurus
Към вече споменатите бих добавил "Чужденецът" и "Чумата" на Камю, "Погнусата" на Сартр, "Сговор на глупци" на Джон Кенеди Тул, "Синдромът Cri du chat" на Ричард Калич, “Човекът се е появил през холоцена” на Макс Фриш... А може би "Алексис Зорбас" на Никос Казандзакис покрива критериите и на двамата питащи :)
Суат Джервиз написа:До Телец: Ако изобщо може да се говори за подобен "жанр", то класикът тук би бил Кафка. Произведенията на Херман Хесе, Макс Фриш и дори Кърт Вонегът също могат да се класират. Аз лично ти препоръчвам четири книги, които отговарят доста точно на търсенето ти - "Златният Храм" на Юкио Мишима, "Морето, Морето" на Айрис Мърдок, "Роден син" на Ричард Райт и "Къщата на спящите красавици" на Кавабата Ясунари.
Може ли да препоръчате нещо на тях, (Хесе, Вонегът, Фриш), не съм чел нищо от тях?
"Чужденецът" съм го чел като бях по-млад и не успях да достигна до нея или тя до мен.
"Степния вълк", имах опит, но не бях на тази вълна да речем.

Предполагам, героите са изтъкани от достойни добродетели и правдива вътрешна мотивация.
Идеята ми е да са жизнеутвърждаващи, както беше с "Мартин Идън", а не да вляза в някоя друга депресия или поне да има смисъл в това :D :idea: :roll:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости