Лиценз за ползване на .mobi формат?

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
molokov
Мнения: 3
Регистрация: 16 януари 2010, 18:38

Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от molokov »

Здравейте,

знам, че е дискутирано много за "читанка" и .mobi формата и не искам да разгарям стари спорове. Абсолютно подкрепям спазването на правилата наложени от авторите на проекта.

Имам само една молба.

От няколко дни търся безуспешно "лицензните правила" за ползване на .mobi формата, но не мога да намеря нищо. Най вероятно причината е в мен :(

Та молбата ми е, ако някой знае къде може да се прочете официална информация за рестрикциите и правата на ползването на този формат, моля да сподели.

Ще му бъда безкрайно благодарен!
mechok1

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от mechok1 »

Всичко зависи за какво искаш да ползваш този формат.
За момента няма рестрикции, освен върху текстовете (книги, произведения) с установено DRM.
Хубаво е да прочетеш за какво става дума:
http://wiki.mobileread.com/wiki/MOBI
и тук
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management
После можеш да се позаровиш във форумите по тези теми и там дори можеш и да питаш.
Ако си решил да правиш пари от всичко това - предварително ти казвам, че няма да стане. И по-добре за всички, че е така.
Ако просто искаш да постигнеш нещо друго, предполагам ще намериш доста програми и най-вече хора, които вече го правят.

Успех!

П.П. Ползвай Wikipedia на английски, както и на български де. Там има всичко или почти.
molokov
Мнения: 3
Регистрация: 16 януари 2010, 18:38

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от molokov »

Мерси за отговора, не че е официален източник, но все пак е нещо, пред нищо.
mechok1 написа:Всичко зависи за какво искаш да ползваш този формат.
Естествено, че за електронни книги :D.

Идеята е дали могат да се форматират книги в .mobi формат и да се предлагат за разпространение (платено или безплатно) на комерсиални сайтове, без това да им навреди.
Има автори/преводачи, които искат произведенията им да се популяризират пред максимално широка публика и се интересуват, защо в повечето платени библиотеки им отказват качване на произведенията в .mobi. Отказа бил с обяснението, че нямали право да качват книги в този формат ?!? Хората търсят алтернативи ...
За момента няма рестрикции, освен върху текстовете (книги, произведения) с установено DRM.
За .mobi с DRM - ясно. То си е AZW - комерсиалния формат на Amazon. Въпроса ми беше за .mobi без DRM.
Ако си решил да правиш пари от всичко това - предварително ти казвам, че няма да стане. И по-добре за всички, че е така.
И защо толкова нападателно???
Милен

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от Милен »

Аз лично нищо не разбрах. Какви са тези платени библиотеки? Да не би да имаш предвид интернет-книжарници, които предлагат и електронни текстове?
И това "автори/преводачи" също не разбрах - един преводач няма право да разпространява свой превод на творба, освен ако тя вече не е публично достояние.
И т.н., и т.н.
Щом са отказали качване (които и да са тези те), мисля, че няма да се трогнат от лицензни правила. Така че моят съвет е да преразгледаш идеята си - най-малкото mobi форматът ограничава "клиентелата" ти до определен кръг хора; една нормална интернет книжарница би трябвало да предоставя повече формати, освен ако не е специализирана (като Амазон).
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от Бам Бам »

http://www.mobipocket.com/en/downloadso ... reator.asp

Долу вдясно на тая страница пише "Sell copyrighted content with DRM protection - It's free!".

Това е сайтът на създателите на .mobi.
molokov
Мнения: 3
Регистрация: 16 януари 2010, 18:38

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от molokov »

Мерси Бам Бам! :)
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Re: Лиценз за ползване на .mobi формат?

Мнение от Alegria »

Милен написа:... един преводач няма право да разпространява свой превод на творба, освен ако тя вече не е публично достояние.
Абсолютно грешно. Един преводач има право да прави каквото си иска с превода си на някоя творба.
Изключение е варианта "продажба" в случая когато не е получил съгласието на автора за превод.
:wink:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости