Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
a_atanasov69
Мнения: 1
Регистрация: 18 ноември 2014, 12:25

Re: Електронен четец

Мнение от a_atanasov69 »

Здравейте.
Отскоро съм притежател на Киндъл Тъч 7 от 2014 г. Преди имах Кобо Мини, но го "ожених". Дадох двойно пари, но не получих двойно повече като устройство.
Свалих си от Читанката няколко книги и ги конвертирах с Калибре.
Въпроса ми е - може ли и как да се показват кориците на свалените книги, както е с вградените в устройството?
Благодаря предварително.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

Книгите имат корици, произведенията - нямат. Всички книги съдържат произведения, но не всички произведения са включени в книги. Имаш възможност да свалиш нещо избрано от теб или като книга, или като произведение. За MOBI формат можеш да ползваш наготово архива с произведения или директорията за поединично сваляне в MOBI формат. Линкове има в тази тема: http://forum.chitanka.info/topic3415.html
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
dragonson
Мнения: 1
Регистрация: 12 февруари 2015, 16:06

Re: Електронен четец

Мнение от dragonson »

Здравейтe,
интересува ме дали някой има Kobo Aura и ако може да сподели своите впечатления от него. Също така как стой въпроса с качването на книги от сайта и дали подсветката може да се спира/пуска ръчно?
stoicho85
Мнения: 8
Регистрация: 10 февруари 2015, 18:29

Re: Електронен четец

Мнение от stoicho85 »

Аз имам от няколко дни и за сега съм много доволен от него, макар че не съм го сравнявал с други, поръчах го по интернет.
От сайта свалям книги без проблем.
Подсветката се може да се спира и пуска ръчно, има бутон.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

dragonson написа:Здравейтe,
интересува ме дали някой има Kobo Aura и ако може да сподели своите впечатления от него. Също така как стой въпроса с качването на книги от сайта и дали подсветката може да се спира/пуска ръчно?
Аз имам Kobo Aura HD и съм супер доволен от него. Сравнявал съм го с Kindle Paperwite и Sony PRS-T3 и за мен Kobo-то е по-добро. Предимството на Sony-то е че е по-бързо, но пък няма подсветка, а подсветката на Kobo-то според мен и според ревютата които съм чел е най-добрата от всички.
Kindle-ите не четат epub и книгите трябва да се конвертират до mobi или трябва да се jailbrak-ва, което не е за всеки.
Kobo-то чете epub книгите от Читанка без никакъв проблем.
Сега излезна и наследникът на Kobo Aura HD - Aura H2O, който има още по-добър Carta екран.
Kobo Aura HD/H2O имат и по-голям 6.8" екран който е по-удобен според мен за четене от колкото 6"-вите екрани на останалите ридери, но ако HD/H2O са ти скъпи, взимай Aura-та.
тонитка
Мнения: 4
Регистрация: 28 февруари 2015, 00:54

Re: Електронен четец

Мнение от тонитка »

ха здравейте и от мен :D
след 5 часа плуване в океан от информация се спрях на четец KINDLE
но не знам какво ще го правя ако не ще да чете някой формати :?
да и защо в България са по скъпи от другите страни :?:
моля дайте ми съвет искам простичък четец до 200 -250 лева
ще чета книги :lol: не ми трябват екстри като връзки с нета и скайп и др. соц. мрежи
благодаря на всички вас за информацията
thefish33
Мнения: 1
Регистрация: 15 октомври 2010, 22:57

Re: Електронен четец

Мнение от thefish33 »

Не са чак толкова скъпи :) .Вземи си Киндъл 4 , бърз преглед в нета показа цени между 165-180 лв.Чете почти всички формати за електронни книги.
stoicho85
Мнения: 8
Регистрация: 10 февруари 2015, 18:29

Re: Електронен четец

Мнение от stoicho85 »

тонитка, бих добавил само да има осветление четеца, независимо на какъв ще се спреш.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Може да ползваш четеца (и) само за четене, но преполагам, че ще искаш да ти е по-комфортно, а това зависи от доста неща:
1. Размера на екрана и разрешаващата му способност, както и контраста.
2. Възможностите на приложенията за четене на различните формати ел. книги - по-точно възможността да ги настроиш според твоите вкусове и желания за възпроизвеждане на книгите(основен текст и формат на параграф, заглавия, подзаглавия, цитати, бележки под линия, таблици и т.н.).

Според мен е препоръчително да си вемеш четец с Android OS.
cherrycrush
Мнения: 7
Регистрация: 30 ноември 2014, 16:48

Re: Електронен четец

Мнение от cherrycrush »

тонитка написа:ха здравейте и от мен :D
след 5 часа плуване в океан от информация се спрях на четец KINDLE
но не знам какво ще го правя ако не ще да чете някой формати :?
да и защо в България са по скъпи от другите страни :?:
моля дайте ми съвет искам простичък четец до 200 -250 лева
ще чета книги :lol: не ми трябват екстри като връзки с нета и скайп и др. соц. мрежи
благодаря на всички вас за информацията
Здрасти,
Аз имам Киндъл вече повече от 2 години и съм ужасно доволна - но ми беше подарък от Щатите, така че нямам идея какви точно са цените в момента, макар и за мен самата да няма логика да са толкова скъпи в България. Моят е Paperwhite първата версия и намирам адски удобно това, че има вградена светлина (особено като пътувам по много и чета тогава).
А за форматите не се притеснявай, има страшно много програми (като например Calibre, която е безплатна), които конвертират книги в какъвто се сетиш и искаш формат.
Препоръчвам ти, независимо на какво се спреш, да отидеш в магазина и да ги разгледаш, защото пък така може нещо да ти грабне окото, успех! :)
тонитка
Мнения: 4
Регистрация: 28 февруари 2015, 00:54

Re: Електронен четец

Мнение от тонитка »

благодаря ви много за ценните съвети
много ми помогнахте
пак ще пиша ако имам проблем
Aeropagities

Re: Електронен четец

Мнение от Aeropagities »

Аз ползвам Kindle paper white 2.Има вградено осветление,и използва и-инк което е много добре.
Подържа различни формати, но лично аз винаги си конвертирам всичко в .mobi, заради избора на глави който се подържа само в този формат. Най-лесно е като си изтеглите .epub и после посредством кнвертор(calibre) си го правя в моби.Най-доброто на четеца носите няколко стотин книги в джоба си.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

thefish33 написа:Не са чак толкова скъпи :) .Вземи си Киндъл 4 , бърз преглед в нета показа цени между 165-180 лв.Чете почти всички формати за електронни книги.
Киндъл не чете нито един формат за електронни книги, освен техните си.
mitakka
Мнения: 2
Регистрация: 31 януари 2011, 13:44

Re: Електронен четец

Мнение от mitakka »

Аз моя го взех за 50 евро от немския амазон. За 100 лева беше егати далаверата, един cool reader 3 отгоре защото оригиналният четец е мега зле и за да не се занимавам с конвертиране като повечето канарчета в читанка и нещата заспаха. Не проумявам защо толкова хора изтъкват, че можело да носи човек със себе си хиляди книги. Освен да си задръстиш списъка не виждам друга полза. Ако смяташ да ги прочетеш тези хиляди книги устройството ти ще се развали 20 години преди да успееш.
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

mitakka написа:Не проумявам защо толкова хора изтъкват, че можело да носи човек със себе си хиляди книги. Освен да си задръстиш списъка не виждам друга полза. Ако смяташ да ги прочетеш тези хиляди книги устройството ти ще се развали 20 години преди да успееш.
Kindle е продукт за американци. Защото зад океана индивид, който чете по една книга на месец-два минава за виден интелектуалец :D Но ако само домашната ти библиотека наброява над 2000 произведения, а има поне още 3-4000, които си прочел и винаги искаш да имаш под ръка, както и още няколкостотин на няколко езика, които са ти се сторили интригуващи и си ги изтеглил за четене през следващата година-две, ще разбереш предимствата на OnyxBook с Android, където можеш да си качваш неограничен брой книги и да инсталираш тълковни речници.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Освен за художествена литература четеца може да се ползва и за справочна литература от най-различно естество: научна, техническа, правна, и пр. и пр.
Голяма част от нея е във вид на сканирани страници, записани като PDF или DJVU формат със значителна големина на файла - стигат и до 100-200 МБ.
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Електронен четец

Мнение от Бам Бам »

Според мен за подобни справочни цели обикновените таблети са много по-удобно и евтино решение.
nozo
Мнения: 9
Регистрация: 29 декември 2012, 23:45

Re: Електронен четец

Мнение от nozo »

Имам въпрос относно Pocketbook mini, машинката си работи перфе, но отчитането на страниците ме обърква, индикатора отдолу показва смяна на страницата при три мои прелиствания, т.е. 1,2,3 ми ги отчита отдолу като 1, а 4,5,6 като 2 и т.н., не че пречи на четенето, но е леко дразнещо, да не би да трябва да ъпдейтна, че след изваждането от кутията още не съм се занимавал
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Електронен четец

Мнение от pechkov »

nozo написа:... отчитането на страниците ме обърква, индикатора отдолу показва смяна на страницата при три мои прелиствания...
В какъв формат са книгите, откъде са сваляни, с оригиналния софтуер ли ги отваряш?
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

nozo написа:Имам въпрос относно Pocketbook mini, машинката си работи перфе, но отчитането на страниците ме обърква, индикатора отдолу показва смяна на страницата при три мои прелиствания, т.е. 1,2,3 ми ги отчита отдолу като 1, а 4,5,6 като 2 и т.н., не че пречи на четенето, но е леко дразнещо, да не би да трябва да ъпдейтна, че след изваждането от кутията още не съм се занимавал
Това е нормално, не му обръщай внимание. Просто за да се изобрази цялата оригинална страница трябват 2-3 страници на твоя ридер. Това зависи от настройките за изобразяване на текста, размера на шрифта, размера на екрана и естествено размера на оригиналната страница в книгата. При мен на Aura HD понякога 1 страница е 1 прелистване, на други книги 2. На твойто Мини му е много малък екрана, затова му трябват повече прелиствания за да изобрази 1 страница. По принцип на някои ридери има опции за настройване, дали да показва броя на оригиналните страници или тези които реално се изобразяват.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Доколкото ми е известно единствено CoolReader-а работи с реалния размер на изобразяваната на екрана страница, съобразен с избраните параметри на текст и страница(шрифт, размер, междусимволно и междуредово отстояние и т.н.).
Другите програми за четене използват размер на виртуална страница за отразяване на текста и поради това номерацията на страниците е различна от тази за физическия размер.
За Pocketbook има портирана версия на CoolReader: http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=18522
nozo
Мнения: 9
Регистрация: 29 декември 2012, 23:45

Re: Електронен четец

Мнение от nozo »

Благодаря за бързия отговор, а и изобразяването на страниците спрямо размера действа при f2b файловете, снощи го пробвах докато при epub не действа(досега бях отварял само такива) поне на моята машинка
Ако може някой да преведе малко от този руски ли е украински ли е форум че руския ми е никакъв, уж сложих coolreader-а но не мога да го стартирам
EDIT добре че преди години учих за малко немски в училище http://papierlos-lesen.de/cool-reader-f ... touch-lux/ това е супер лесно за следване и с 4-5 натискания всичко тръгва
Азъ

Re: Електронен четец

Мнение от Азъ »

Здравейте,
искам да ви помоля за съвет. Искам да си избера четец, но не съм сигурен какъв, защото никак не ги разбирам тези неща.

- ще чета много, всеки ден предимно на български, английски, немски, понякога руски;
- ще чета на всякакви места, защото пътувам често;
- ще търся книги от всякакви източници и във всякакви формати: от читанка, амазон, хеликон и сиела, пиратски сайтове, приятели.

До колкото разбирам ако си зема Kindle ще мога да чета книги от Амазон, но не и други, а ако си взема друг четец ще мога да чета всички други без книжките от амазон... няма ли начин с един четец да чета всичко?
Азъ

Re: Електронен четец

Мнение от Азъ »

Още нещо - ако може да е на поносима цена...
Jakkal
Мнения: 38
Регистрация: 24 ноември 2013, 19:03

Re: Електронен четец

Мнение от Jakkal »

Мога да ти препоръчам Kobo Aura, Aura HD, Aura H20 или Glo HD. Четат и epub и mobi (формата на Amazon) и имат наи-добрата подсветка.
Аз имам Aura и Aura HD и съм много доволен.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Лошото е, че окончателен отговор на тоя въпрос за момента няма:
1. Киндле пейпъруайт 2 - невероятна надсветка, карта екран с най-големия контраст (май сам аура хд има карта), евтино, най-бързото от устройствата, но трябва нещата да се преконвертират за да се четат, няма поддръжка на директорийна структура, много бавно при опит за зареждане на >200 книги, хаковете са практически невъзможни на новите устройства
2. Кобо аура/гло хд - невероятна надсветка, поддръжка на много формати без конвертиране, по-скъп от киндъла, по-кофти екран (не е кой-знае колко разликата), не поддържа директории (не знам как е като го хакнеш и сложиш един куулриидър например)
3. Нууковете - поддръжка на много формати без конвертиране, евтино, кофти надсветка, кофти екран, заделена огромна част от паметта за тения стор, няма директории
4. Покетбуук тъч лукс 2 например - поддържа де що се сетиш за формат, има директории, та може да си изсипеш цялата читанка подредена, по-кофти надсветка, синее (на киндлето например е по-жълта, като книга) по-кофти екран от киндлето, значително по-бавен, скъп....

Та в тоя дух как да ти кажа "ей това е устройството за теб"... просто не става. За "fire and forget" тип потребител бих препоръчал покетбуук-а, по-адвансед - хакнато кобо аура хд например, стара версия на киндле пейпъруайт дето може да се ровичка в нея също става
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

Моят съвет е Onyx BOOX AfterGlow 2 (или Onyx BOOX T68 Lynx, ако предпочиташ 6.8", а не 6" екран), защото:
- чете абсолютно всякакви формати;
- има подсветка на екрана;
- поддържа йерархична структура на директориите;
- работи под Android, т.е. можеш да си слагаш каквито искаш програми за четене - CoolReader, FBReader, AlReader и т.н. и да си ги актуализираш периодично с последни версии, плюс каквито си искаш речници - двупосочни, тълковни, енциклопедии;
- не на последно място - има управление както с хардуерни клавиши, така и с touch screen, така че ако ти се повреди хардуерното копче за прелистването (а аз съм сменял две мишки Microsoft за по над $60 всяка заради повредени бутони), четецът ти продължава да работи с функционалността на ново Kobo или Kindle.
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

Ако не държиш толкова на Android, т.е. на речниците, можеш да си вземеш от тук Onyx BOOX i62HD FIREFLY на съвсем прилична цена. Има 8 GB вградена памет (плюс възможност за SD карта до 32 GB), подсветката е дори по-добра от на новия AfterGlow 2 (с по-топъл, жълтеникав цвят е, а не синее) и има всички останали предимства - поддръжка на всякакви формати, хардуерни бутони, тъч скрийн, йерархични директории. Има само един основен недостатък - ако качиш .ZIP архив с няколко файла, отваря само първия от тях. Така че се налага да разархивираш предварително книгите, изтеглени от тук. Но дори и в разархивиран вид само на вътрешната памет от 8 GB можеш да запишеш 5-6000 книги, които ще ти стигнат поне за 20 години четене :)
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Фракс написа:...Има само един основен недостатък - ако качиш .ZIP архив с няколко файла, отваря само първия от тях. ... :)
Пълните Android версии на Cool Reader и AlReader могат да работят и с многофайлови архиви, като се премине през "Библиотека -> по автори"(или по заглавия, което според мен е по-неудобно). Тогава се виждат всички налични в архива книги/произведения от дадения автор и съответно може да се избере желаното за четене. НО отварянето е сравнително бавно. Затова и аз работя с единични файлове. Това съм го пробвал с FB2 формат. В момент съм с ONYX BOOX T68 с последната версия на немския FW.
Фракс

Re: Електронен четец

Мнение от Фракс »

zl_tsanev написа:
Фракс написа:...Има само един основен недостатък - ако качиш .ZIP архив с няколко файла, отваря само първия от тях. ... :)
Пълните Android версии на Cool Reader и AlReader могат да работят и с многофайлови архиви...
Зная, че могат. Обаче Onyx BOOX i62HD FIREFLY не е с Android. Точно затова смених стария си FIREFLY с AfterGlow 2. Но впечатленията ми са, че като изпълнение FIREFLY е с по-добро качество - по-приятен цвят на подсветката, двупосочни хардуерни бутони от двете страни срещу еднопосочни на AfterGlow 2, тъч скрийна е малко по-чувствителен... Затова препоръчвам на човека ако многофайловите архиви и речниците не са му приоритет, да си вземе FIREFLY. При това цената му в немския сайт, който съм посочил, е идеална - 200 лева в комплект с корица. FIREFLY има и още една екстра - като хардуер е идентичен с произвеждания за руския пазар Onyx BOOX i62ML Aurora и фърмуера му може да се префлашне лесно. А за Aurora има много custom flash-ове с какви ли не екстри из тях, вкл. руско-английски и английско-руски речници, руски тълковни...
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости