Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от taurus »

Търся литература на следните тематики:

1. Алтернативна, самоподдържаща, саморегулираща се общност или изолирана от държавата/вите, остров, планетата... със закони, затворен цикъл (собствени ресурси: енергия, храна, услуги и т.н.), без почти никакво външно внасяне, вмешателство (тук може да има и конфликт между държава и държава в държавата); собствени ресурси (борба): енергия, храна, услуги и т.н..

- научна-фантастика, анти-утопия...
- Не съм прочел все още "Сол", "Кошерът на Хелстрьом", за други не се сещам в момента

Такъв пример има в романът на А. Ранд „Атлас изправи рамене”, но не беше много развита идеята, и не е фантастика, не че е задължително условие.

Сещам се и за проекта „Венера” (ресурсно-базираната икономика), но не съм много запознат, четох че са започнали да строят на някакъв остров...

1.1. На планетата се случва катаклизъм, в който един от ресурсите изчезва или е в голям дефицит или след неутронна бомба/война електрониката се унищожава... или пък човечеството е на прага на оцеляването и е върнато със 1-2 века назад.

2. За гений, химик... в краен случай и само точна наука става, а може и да е част от екип учени - химикът ;)

Малко ОффПодфорум :lol:
3. Роман за млад мъж и по-зряла жена :roll:

4. Роман за преуспял, от нищото човек (например "Мартин Идън"), нещо инспириращо, мотивиращо; възстановяване сслед спортна травма или болест;


Благодаря
Читател

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от Читател »

1. Поредицата Драконовите ездачи от Перн (The Dragonriders of Pern)
2. Поредицата Маддракс — Тъмното бъдеще на Земята
3. Поредицата „Хейнски“ цикъл (Hainish)
4. Вечната война
5. Врата към лятото
6. Имението на Фарнъм
7. Луната е наставница сурова
8. Градът, Заложници в Рая
9. Поредицата за патрулите
10. Задачата
11. Затъмнение 2000
12. Изгубената Динотопия
13. Кръстоносци в космоса
14. Кухият човек. Може и други на Симънс - Хиперион или Илион/Олимп, но те са по-скоро друга тематика
15. Операция Риба

....


Тук може и други на Хайнлайн - Отвъд залеза и Достатъчно време за любов. Особено "Достатъчно време за любов" е може би най-добрата, но не съм я намирал он-лайн.

Ако си падаш по прокомунистичски утопии виж Иван Ефремев - особено Часът на Бика . Или Гианея
Кирил Иванов
Мнения: 35
Регистрация: 30 април 2012, 06:43

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от Кирил Иванов »

"Пазителят" от Лоис Лаури. Доста тънка и хубава книга-това е моето мнение за нея. :) Няма я в библиотеката понеже е издадена тази година. Мисля, че това е първата книга на въпросния автор. Светът в нея просто ме заплени по-някакъв еднакъв и сив начин, примесен със разкритията на главния герой за миналото и куп други важни неща. :D Не знам дали се смества в твоите стандарти, но някои определено спазва. :wink: Историята не е точно каквато искаш, но е подобна. В книжарница "Пингвините" струва 9:99 лв. За цените в други книжарници като "Хеликон" не знам, за съжаление :(
Един вечен мечтател запленен от приказните светове.
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от Шаркан »

Урсула Льо Гуин - Освободеният
maximilian

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от maximilian »

здравейте наскоро прочетох една съвсем нова книга от Хиликон,казва се" Целувката на сатаната" автор Зайн.Много силна книга,готина и малко шокираща на моменти,препоръчвам я с удоволствие.
Читател

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от Читател »

Случайно минавам оттук и веднага препоръчвам една от любимите ми книги- "Изгубеният полк". Автора така и не си го спомням. Романа е в две части.
pechkov
Мнения: 716
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Препоръчайте ми романи за алтернативно общество; гений

Мнение от pechkov »

"Билет за Транай"
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости