Книги от Тери Гудкайнд за редактиране

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Книги от Тери Гудкайнд за редактиране

Мнение от Борислав »

Пратиха ми четири книги на Тери Гудкайнд:
  • Храмът на ветровете
  • Душата на огъня
  • Вярата на прокудения
  • Колоните на сътворението
И четирите имат нужда от още редактиране, за да мога да ги добавя в библиотеката. Има доста грешки, останалите след разпознаването. Освен това е нужно правилно разграничаване (форматиране) на абзаците.

Ако някой има желание да ги редактира, да заповяда. ;)

Книгите, между другото, са в отвратителния формат DOC на Майкрософт.

Ново: (18 януари 2007)
След лека редакция от goblin, добавих книгите в библиотеката: Нуждата от още редакция остава.
Последната промяна е направена от Борислав на 3. Мнението е било променяно 3 пъти.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ако някой не е разбрал - има се предвид човек, който притежава хартиения вариант и който ще редактира спрямо него. Простото изчитане няма да свърши работа в този случай.
mitio

Мнение от mitio »

без оригинала възможно ли е редактирането?
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Аз изтеглих 'Колоните на сътворението' и опитах, но наистина има места където без книгата е невъзможно да се оформи текста :(
Може и така да е, ...!
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Хванах наслуки една от четирите книги (Храмът на ветровете) и си поиграх малко с нея.
Изчистването на боклука, обединяването на абзаците и отделянето на главите стават за няколко минути (със съответния софтуер, разбира се), но до тук свършва веселата част. :o
Ако някой се интересува, ще разкажа как се прави.

Оказа се, че липсват главите от 34-та до 37-ма.

Ще изпратя файла на Борислав да го качи. Ако някой има повече свободно време и търпение (и непременно книгата под ръка!), може да продължи делото. :)
еека

Мечът на истината

Мнение от еека »

според мен най-добре ще е, който е сканирал книгите да качи някъде бачовете от FineReader, защото най-удачно там се отстранява основната част от грешките. в текстов редактор, без картинките за сравнение, редакцията може да се окаже от кошмарна до невъзможна - да не говорим че не е лесно да се търси текст в книга - все пак в книжния вариант нямаш функциите find или replace.
corwyn

Мнение от corwyn »

Имам почти цялата първа част на уязвимата империя сканирана в .bmp с резолюция 5553x4016 но тъй като книгата вече не е при мене така и не успях да я сглобя. Ако искате мога да я кача в data.bg примерно и и някой ако има книгата да я сглоби ( губят ми се не повече от 4-5 страници но заради тях така и не я доизкарах през fine reader )
Всъщност вече я пуснах да се копира ( доста е като обем 450MB но исках минимална загуба на словото при разпознаване с fine reader ). Съжалявам че не съм я прекарал цялата през fine reader но първо се надявах да я досканирам, а после вес не оставаше време. Надявам се все пак да съм помогнал.
ааааа ето го и линка:

http://store3.data.bg/corwyn/ne1

там са и двата .doc които би трябвало да са отначало но средата на втора глава ми се губи и не съм сигурен дали съм сканирал докрая.
Аватар
piligrim
Мнения: 55
Регистрация: 18 април 2007, 22:32
Местонахождение: Русе

Мнение от piligrim »

corwyn написа:Имам почти цялата първа част на уязвимата империя сканирана в .bmp с резолюция 5553x4016 но тъй като книгата вече не е при мене така и не успях да я сглобя. Ако искате мога да я кача в data.bg примерно и и някой ако има книгата да я сглоби ( губят ми се не повече от 4-5 страници но заради тях така и не я доизкарах през fine reader )
Всъщност вече я пуснах да се копира ( доста е като обем 450MB но исках минимална загуба на словото при разпознаване с fine reader ). Съжалявам че не съм я прекарал цялата през fine reader но първо се надявах да я досканирам, а после вес не оставаше време. Надявам се все пак да съм помогнал.
ааааа ето го и линка:

http://store3.data.bg/corwyn/ne1

там са и двата .doc които би трябвало да са отначало но средата на втора глава ми се губи и не съм сигурен дали съм сканирал докрая.
Това, което сте сканирали е разпознато и редактирано (но със сигурност са останали някои дребни неща за дооправяне).
Ето адреса:
http://piligrim.data.bg/Books/Uqzvimata ... t%2001.txt
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Вярата на прокудения 2

Мнение от Борислав »

Пратиха ми няколко книги на Тери Гудкайнд, въвеждани на ръка. Сред тях е и втората част на "Вярата на прокудения". Ако някой има желание и време, може да пробва да свери този нов вариант с наличния в библиотеката. Вероятно ще успее да изчисти някои грешки.

Останалите пратени ми книги са:
  • Дългът на костите
  • Първото правило на магьосника
  • Кръвта на братството (първа част)
Няма да ги качвам в директорията за подготовка, защото си мисля, че наличните в библиотеката са с доста добро качество.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Действително книгите

* Храмът на ветровете
* Душата на огъня
* Вярата на прокудения
* Колоните на сътворението

имат нужда от още много редакция. Не мога да си обясня защо в тях има цели задраскани изречения като ги отварям в мрежата. Като ги изтегля са добре, нямат нищо задраскано. На какво се дължи това?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

nqgolova написа:Не мога да си обясня защо в тях има цели задраскани изречения като ги отварям в мрежата. Като ги изтегля са добре, нямат нищо задраскано. На какво се дължи това?
Наскоро във формата SFB въведох маркери за задраскан текст. Ето така: -задраскано-. Реших, че е удачен избор, защото малкото тире (дефис) се среща доста рядко и почти никога няма интервали около него. Засега не съм срещал проблемни места, с изключение на такива грешки, които трябва да се оправят. В случая, около тиретата просто трябва да се поставят интервали и думите няма да се показват като задраскани.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Започнах втората част на "Уязвимата империя" от поредицата "Мечът на истината" на Тери Гудкайнд. Ако някой се занимава с нея, моля да ми каже, за да не се трудя напразно.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Започвам да редактирам "Колоните на сътворението" на Тери Гудкайнд.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Намерих най-после книгата "Душата на огъня" на Тери Гудкайнд и ще я редактирам. Ако успея да намеря и другите две ще оправя и тях.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости