Въпрос на начинаещ потребител

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
zloradi
Мнения: 8
Регистрация: 15 ноември 2010, 10:37

Въпрос на начинаещ потребител

Мнение от zloradi »

Здравейте, отскоро посещавам този сайт и много ми хареса идеята му. Реших, че и аз мога да допринеса с нещо. Имам доста книги в своята библиотека, които мога да сканирам с домашното си мултифункционлно устройство. До сега не съм сканирала книги и не съм много наясно. Тъй като нямам никакво време за редактиране на книгите, възможно ли е да ги качвам като jpg или pdf, а някой друг да ги редактира в txt.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Въпрос на начинаещ потребител

Мнение от moosehead »

Сакън, недей в jpg или pdf.

Супер е, че искаш да помогнеш в обогатяването на библиотеката, макар и само със сканиране, но поне го направи като хората, за да се улеснят после желаещите да разпознаят и редактират текста. А на теб няма да ти отнеме повече време.

Записвай сканираните изображения в TIFF — за сивите и цветните картинки използвай LZW или ZIP-компресия.
300dpi за текст, а 600dpi за корицата и картинки, които има връзка с текста и според теб ще е добре да се сложат в книгата.
После е желателно графичните файлове с текст да се обработят със ScanTailor, но може и друг да го направи по-късно.

Повече подробности за цифровизирането на книги - тук.
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
zloradi
Мнения: 8
Регистрация: 15 ноември 2010, 10:37

Re: Въпрос на начинаещ потребител

Мнение от zloradi »

Благодаря за отговора. Уж прегледах сайта за подобни съвети, но не открих. Ще прочета по-обстойно дадения от теб линк и тогава ще се пробвам.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости