Търси се разказ и автор

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
dr3amer
Мнения: 1
Регистрация: 05 март 2010, 21:01

Търси се разказ и автор

Мнение от dr3amer »

Здравейте, искам да попитам дали ще можете да ме ориентирате кой може да бъде този разказ, защото звучи интересно, а не мога да намеря информация. Става дума за това, че в бъдещето, когато цивилизацията ни е много много напреднала, езикът в голяма степен се е променил. По тази причина никой не може да разчете някакъв текст, написан в наше време, който всъщност казва, че светът ще свърши еди-кога си. В крайна сметка това и се случва, но никой не успява да го разбере заради (д)еволюцията на езика. Не знам националността на автора или езика на оригиналната творба, но ще съм благодарен, ако някой друг се сеща и може да помогне :)
Аватар
Alegria
Мнения: 102
Регистрация: 15 септември 2008, 13:31

Мнение от Alegria »

Най-близкото, което съм чела за обясненията ти е този текст.
Enzo

Знаете ли името на този разказ?

Мнение от Enzo »

Преди доста време бях чел един разказ, мисля 4е беше поместен в някой от броевете на БГ комиксите от ранните 90 години.
Разказът се казваше нещо от сорта на "Така ре4е/каза Теди..."
Ставаше дума как след време вси4ки деца се обу4ават от малки ме4ета-машини, които им втълпяват нормите на поведение и по тази при4ина вси4ки престъпления бяха изкоренене, но една група хора искаха да убият президента на страната, който беше зъл тиранин (явно и в бъдещето страдат от такива болести), та променят настройките на едно от ме4етата, така 4е то да позволява убийство. Накрая детето,4ието ме4е променят пораства, но в крайна сметка убива заговорниците.

Някой да има идея къде мога да намеря разказа? Или поне автор?
Veritas
Мнения: 1
Регистрация: 21 декември 2008, 11:15

Re: Знаете ли името на този разказ?

Мнение от Veritas »

Enzo написа:Преди доста време бях чел един разказ, мисля 4е беше поместен в някой от броевете на БГ комиксите от ранните 90 години.
Разказът се казваше нещо от сорта на "Така ре4е/каза Теди..."
Ставаше дума как след време вси4ки деца се обу4ават от малки ме4ета-машини, които им втълпяват нормите на поведение и по тази при4ина вси4ки престъпления бяха изкоренене, но една група хора искаха да убият президента на страната, който беше зъл тиранин (явно и в бъдещето страдат от такива болести), та променят настройките на едно от ме4етата, така 4е то да позволява убийство. Накрая детето,4ието ме4е променят пораства, но в крайна сметка убива заговорниците.

Някой да има идея къде мога да намеря разказа? Или поне автор?
Ако правилно се сещам, разказът се казва "Каквото каже Теди" (I Always Do As Teddy Says), от Хари Харисън. Но не помня къде беше публикуван и къде да го търся...
Enzo

Мнение от Enzo »

Беше публикуван в списание "Детски Свят", доколкото помня.
Кремена

Мнение от Кремена »

Здравейте! Бих искала да попитам за разказ или повест. Мисля, че е била публикувана в някое от списанията Наука и Техника или Космос, или друго 70-те, 80-то години. Разказва се свят,в който хората от раждането им ги зареждат с подходящи за тях програми и така предопределят живота им. Има обаче изключения. които не се поддават на програмиране. Те са отлъчени и презрени. Но в края на краищата те са Създателите.
Търсим текста от доста време, преровихме много списания. Ще съм благодарна дори за малко упътване.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Прилича на разказа „Професия“ от Айзък Азимов.
Гост

Мнение от Гост »

Mandor, благодаря Ви много. Точно това е! Поздрави!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости