Раздели/жанрове на книги

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Раздели/жанрове на книги

Мнение от petrovich »

Не знам дали ви прави впечатление, но много сайтове включително и такива за интерет търговия на книги разделят своето съдържание по жанрове. Според мен това е удачна идея, защото обикновенно всеки човек чете най-общо казано няколко жанра. Така ще се намира много по-лесно информацията, а и шанса да видиш някой нов автор/книга е доста голям. Това до голяма степен прилича като рекламата на Google насочена само към определена група хора. Може и да има подраздели на тези жанрове - пример:
фентъзи, поезия и т.н.
Не съм наясно до колко това е осъществимо, тъй като досега (предполагам) всички книги не са били описвани/селектирани по този начин. Но въпреки всичко може да се опита и с общи усилия нещата да станат.
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Мнение от mIRCata »

petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Не ти говоря по азбучен ред, а по жанр.Има много голяма разлика!
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

В чата Nomad даде >ТОЗИ< линк и заради него, пак ще си отложа половината работа за утре :).
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Би ли споделил с нас как да извеждаме тази връзка. И въпреки всичко според мен могат да се направят под формата на списък.
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Мнение от mIRCata »

petrovich написа:Не ти говоря по азбучен ред, а по жанр.Има много голяма разлика!
Ами натискаш Ф и ти излизат фантасктика, фентъзи и т.н. М - мистика, митология т.н. Ти само азбуката ли видя, или опита да щракнеш върху някоя?
petrovich написа:Би ли споделил с нас как да извеждаме тази връзка. И въпреки всичко според мен могат да се направят под формата на списък.
Много лесно - линка, който ти дадох по-горе - избираш "Всички". За да стигнеш до самия списък -> главното меню - етикети.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Мерси много. Уж толкова съм ровил в този сайт и пак създадох тема, която не е нужна :D
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Не е ненужна темата. И аз често съм изпадал в ситуация да си мечтая за функции, които се оказва, че ги има отдавна. Просто в библиотеката се работи с терминология, която не винаги е разбираема. Логично е хората да търсят "жанрове" и да не обръщат внимание на нещо наречено "етикети". А за да се стигне до въпросната полезна страница с всички жанрове трябва да се щракне на "Етикети" и после на "Всички" след азбуката. Шансът на някой случаен читател, непосветен в тайните на библиотеката, да намери въпросната страница клони към нулата. Отделно, че менюто е твърде дълго и в него се намират прекалено много работи, което допълнително влошава ориентацията.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Мнение от petrovich »

Това е вярно, но в крайна сметка можем да изчакаме на Борислав да му остане малко свободно време и да реши, че е нужна тази промяна. Веднъж вече като си минал през етикети е лесно за ориентиране :)
duplex
Мнения: 20
Регистрация: 24 февруари 2010, 13:38

Мнение от duplex »

Етикетите помагат, но не заместват жанровете. Първо не са вложени във файла като metadata и извън библиотеката не могат да се ползват и второ няма поджанрове, напр. "Наука" -> "История" -> "Древна Гърция". Също така етикетите не са класифицирани а са съвсем произволни, напр. "Награда Курд Ласвиц" или "Полусвободна литература". Наистина е нужно нещо да се направи по въпроса!
sunabouzu
Мнения: 52
Регистрация: 11 декември 2010, 01:59

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от sunabouzu »

Вече почвах да си говоря сам докато я открия тая тема.
Праснете го тоя линк http://chitanka.info/lib/label/mode=simple на главната страница с име ЖАНР моля ви. :idea:
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от petrovich »

Според мен би било добра идея да се зарежда този адрес при влизането във връзка „Етикети“, тъй като повечето хора не могат да се ориентират. Така ще е по-лесно за всички.
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от ivand58 »

Във връзка с този проблем попаднах на следното любопитно решение: http://www.gribuser.ru/xml/fictionbook/ ... assFB.html
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Mandor »

Грибов се опитва да се пребори с жанровата класификация вече повече от десет години, без особен успех. Тази „шестосова“ схема отдавна е зарязана като неперспективна и стои в сайта само с архивни цели.
Гост

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Гост »

Mandor написа:Грибов се опитва да се пребори с жанровата класификация вече повече от десет години, без особен успех. Тази „шестосова“ схема отдавна е зарязана като неперспективна и стои в сайта само с архивни цели.
Глупости! От много години чета ФБ2 и всички си имат вградените жанрове на Грибов...Има си и много програми-библиотекари които работят с тези тагове...само българските книги са струпани всичките в една голяма купчина, която само като си помисля че трябва да я разравям...!

Мандор, май гроздето е кисело...а? :D
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Mandor »

Не са глупости, а факти. Във всяка подверсия, която пуска, най-съществените промени са в жанровата класификация — маха едни, добавя други… В момента е стигнал до 2.21 и още не е фиксирал нещата — просто ги е оставил на самотек.
За шестосната схема — ако следиш редовно форума на FB2-формата, ще разбереш, че това е отдавна изоставена идея.
И изобщо — така и не разбрах кое от написаното от мен определяш като „глупост“. Нито пък репликата за гроздето. Поясни, ако обичаш.
Гост

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Гост »

Извинявай Мандор, не бях влизал много време и затова не бях отговорил.

Имах предвид изречението
"Тази „шестосова“ схема отдавна е зарязана като неперспективна и стои в сайта само с архивни цели"
Като "стои в сайта само с архивни цели" защо тогава се ползва от почти всички програми и сайтове за fb2?

Ето някои от програмите, които съм ползвал и за които се сещам:

1. Четци:
- CoolReader 3
- Alreader 2.5;
- i2reader 4.1.1
- Foliant

2. Локални библиотеки:
- All My Books™;
- Booklet;
- FB2 Librarian;
- JEFLibrarian;
- LibRus - Библиотекарь;
- MyHomeLib;
- MyRuLib;
- TotalBookOrganizer;

3. Редактори:
- Fiction Book Editor 2.0
- FBTools
- BookDesigner

4. Повечето онлайн fb2 библиотеки (да не споменавам имена ;-) ги поддържат също...

...сигурно има и много други програми...не мога да ги пробвам всичките :)

По въпроса за гроздето, имах предвид че колкото и несъвършена да е схемата, по-добре да се ползва с всичките и недостатъци, защото друга няма, отколкото да се отрича напълно. То тогава нямаше да има и Windows, нали?

Не е нужно да се повтаря цялата, може само първите 2-3 нива, или поне да се ползва някаква система от "задължителни" етикети. А то сега 95% от книгите (поиграх си да ги преброя ;-) са в жанра класическа проза, а в останалите 5% има такива нелепости като "Криейтив Комънс", "Древна Гърция", "Магически реализъм", "Робинзониада", "Човек и бунт" и всякакви други измишльотини! :lol:
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Mandor »

Изобщо не разбирам за какво говориш. Посочените програми/библиотеки и т.н. поддържат стандартната, линейна жанрова класификация (уточнявам, че посочената препратка не е последната версия), а посочената по-горе в темата шестосна жанрова класификация никога не е била реализирана. Освен това линейната класификация има само две нива.
Гост

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Гост »

Мандор, за шестосната схема само ти говориш. Аз си ползвам линейната, на две нива и ме устройва.

Все едно да кажеш че много ти трябва кола, ама като все не можеш да събереш за Ферари, пеша ще ходиш, ама на друга кола няма да се качиш, защото "е безперспективна"! :D

Цялата тема беше че такова нещо липсва в Читанката и всичките книги са натрупани в един куп с етикет/жанр prose_classic.
Нека да се ползва линейната класификация тогава! В FB2 където и е мястото, а в EPUB във вид на етикети.

На практика как стои: Пускам си четеца където съм си заредил цялата библиотека и си ги филтрирам първо по жанра, който ми се чете. После си избирам автор, поредица...и почвам да чета....Но... 95% от книгите в Читанка са в един жанр, а останалите просто не се показват защото са в нестандартни жанрове, както описах...

Не става дума да се нагласи Читанката, че на мен да ми е удобно...в която и по-голяма библиотека да влезеш има жанрове - От "Кирил и Методий" до Amazon и Флибуста...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Раздели/жанрове на книги

Мнение от Mandor »

Гост написа:Мандор, за шестосната схема само ти говориш.
Не говоря аз, а ivand58, както може да се види по-горе. Но щом предпочиташ да пишеш, вместо да четеш, ще се опитам да не ти преча.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости