Търсим тестери с е-четци

За всичко около електронното публикуване
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Разработваме сериозна е-библиотека /няма да правя реклами, не е това темата/.
Търсим желаещи тестери с е-четци за тестване на PDF и EPUB.
На емулаторите всичко работи добре, но е друго да се тества на хардуер.
Молба - да не превръщаме темата във флейм - за/против ПДФ и всякакви затворени формати.
Пишете ми /може и на лични/ с какви четци разполагате и какви формати поддържат.
Благодаря предварително.
Тестерите ще получат дългосрочен абонамент.
slacker
Мнения: 62
Регистрация: 15 октомври 2009, 03:24

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от slacker »

И двата формата са отворени:

http://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Document_Format
http://en.wikipedia.org/wiki/EPUB

С възможностите за DRM не съм запознат доколко са адекватни.
JR-Fire
Мнения: 5
Регистрация: 09 юли 2010, 12:42

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от JR-Fire »

Цялата идея звучи прекрасно и с удоволствие бих се включила (и в ползването, когато сте готови с библиотеката, и в тестването преди това) :)

Моят reader е Sony Reader Daily Edition (PRS-900), подържа .pdf, .epub, .lrf, .rtf от книжните формати. Не съм го русифицирала, т.ч. чета на английски или с вградени шрифтове (за epub-овете на читанката даже си направих tool-че да ми ги вгражда). Доколкото знам Sony имат възможност за заемане на книга от електронна библиотека, но засега такива опции в БГ библиотеките няма... Книгите се заемат за две седмици, след което спират да се отварят. Не зная дали тази опция я имат и други reader-и.

Майка ми има B&N Nook и също може да дава отзиви - Nook чете .pdf, .pdb и .epub. Доколкото си спомням русификацията за Nook има и .fb2 reader, но още не сме решили дали ще й подменяме firmware-а.

@slacker: доколкото съм запозната с DRM-а при .epub (мисля, че и за .pdf работи така), Adobe-ския е най-разпространен и се базира на подписване на книгите към определена регистрация на account (съответно затова са предупрежденията, че ако си пререгистрираш reader-а отново към същия account, няма да могат да се отварят закупени преди книги, които са 'вързани' към старите ключове). Премахването на DRM-а мисля не е трудно, но пък нарушава лиценза на книгата, т.е. е незаконно.
Sleep all day. Party all night. Never grow old. Never die.
Гост

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Гост »

Хм-м-м...
А дали наистина това нещо ще е библиотека?
Ако да - защо ще се прави нова, след като почти всички съществуващи се отказаха и се включиха към тази? Която предлага и ePUB?
Ако не - защо е представена като такава?
Защо ще се предлагат само PDF и ePUB - единствените формати, които поддържа DRM-системата на Adobe - най-разпространената (ако не и единствената що-годе надеждна) в момента?
Откъде ли ще вземат текстове, след като издателите ни проглушиха ушите преди няколко месеца, че никой не искал да им продава правата за електронно разпространение, и то (най-вече!) заради сайтове като Моята библиотека?
Ето такива странни питанки са ме налегнали...
Извинявайте за флейма.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Да не спорим за понятието отворен формат. Визирах, че не са текстови както FB2 и прочие.
DRM-a e безсмислен за нашите условия - който може ще краква и краде, а който не може ще има само проблеми.

@Гост - книгите са на български автори, с подписани договори и са на нашето издателсто. Към момента има качени 50, надяваме се до откриването в близките дни да качим поне 100.
Честно казано е-четците поне още 2-3 години няма да са основен сегмент, а народа ще чете основно от монитор.
Библиотеката си е законна, със спазени всички условия на Закона за библиотеките.
Идеята ни е, не да качваме квото намерим в нета - това го правих през 98 със Словото, а да реализираме система, чрез която авторите могат да получават пари за произведенията си.
Гост

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Гост »

@Odisey:
PDF не е текстов формат, но ePUB е. Просто уточнявам.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

JR-Fire написа:Цялата идея звучи прекрасно и с удоволствие бих се включила (и в ползването, когато сте готови с библиотеката, и в тестването преди това) :)

Моят reader е Sony Reader Daily Edition (PRS-900), подържа .pdf, .epub, .lrf, .rtf от книжните формати. Не съм го русифицирала, т.ч. чета на английски или с вградени шрифтове (за epub-овете на читанката даже си направих tool-че да ми ги вгражда). Доколкото знам Sony имат възможност за заемане на книга от електронна библиотека, но засега такива опции в БГ библиотеките няма... Книгите се заемат за две седмици, след което спират да се отварят. Не зная дали тази опция я имат и други reader-и.

Майка ми има B&N Nook и също може да дава отзиви - Nook чете .pdf, .pdb и .epub. Доколкото си спомням русификацията за Nook има и .fb2 reader, но още не сме решили дали ще й подменяме firmware-а.

@slacker: доколкото съм запозната с DRM-а при .epub (мисля, че и за .pdf работи така), Adobe-ския е най-разпространен и се базира на подписване на книгите към определена регистрация на account (съответно затова са предупрежденията, че ако си пререгистрираш reader-а отново към същия account, няма да могат да се отварят закупени преди книги, които са 'вързани' към старите ключове). Премахването на DRM-а мисля не е трудно, но пък нарушава лиценза на книгата, т.е. е незаконно.
Извинявам се, посмъртно не мога д апратя лична бележка тук, а уж съм запознат с тоя софтуер.
Пишете ми на [email protected] за да ви изпратя няколко книги.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Гост написа:@Odisey:
PDF не е текстов формат, но ePUB е. Просто уточнявам.
Зависи кой PUB, въпреки че има конвертори.
JR-Fire
Мнения: 5
Регистрация: 09 юли 2010, 12:42

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от JR-Fire »

Гост написа: Ако да - защо ще се прави нова, след като почти всички съществуващи се отказаха и се включиха към тази?
Както аз го разбирам, разликата е, че става дума за нещо законно... Т.е. някой върши работата, а клиента си плаща за абонамент и т.н.
Наясно съм, че има разни хора, които не виждат разлика, и такива, които не харесват, че я има, обаче е факт, че я има и е сериозна:) (леле, колко тавтология се събра)
Sleep all day. Party all night. Never grow old. Never die.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от petrovich »

JR-Fire написа:
Гост написа: Ако да - защо ще се прави нова, след като почти всички съществуващи се отказаха и се включиха към тази?
Както аз го разбирам, разликата е, че става дума за нещо законно... Т.е. някой върши работата, а клиента си плаща за абонамент и т.н.
Наясно съм, че има разни хора, които не виждат разлика, и такива, които не харесват, че я има, обаче е факт, че я има и е сериозна:) (леле, колко тавтология се събра)
Да, не би да намекваш, че това, което правим е незаконно?
Inf много ясно обясни каква е ситуацията с всички дела и изземвания. Само прах в очите и уволнението на някой съдия.
Ако имаше реклама съм съгласен, че би било незаконно.

Радвам се, че нещата се раздвижиха и че има нови проекти. С удоволствие бих си закупил книги в електронен вариант стига да ми харесва начина, по който са представени, както и цената. :wink:
Гост

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Гост »

@Odisey:
Иван В. Богданов? А защо трябва да оперираш толкова... хм, анонимно?
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Гост написа:@Odisey:
Иван В. Богданов? А защо трябва да оперираш толкова... хм, анонимно?
Хъм, това ми е ника от форума на Ефремов и мисля, че не е изненада за никой.
Както казах по-горе - търся тестери, а не си правя реклама.
Имам толкова работа по форматиране на книги за библиотеката, че нямам време за грам флейм.

П.С. А ти защо ме питаш така анонимно?
JR-Fire
Мнения: 5
Регистрация: 09 юли 2010, 12:42

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от JR-Fire »

petrovich написа:
JR-Fire написа:
Гост написа: Да, не би да намекваш, че това, което правим е незаконно?
Inf много ясно обясни каква е ситуацията с всички дела и изземвания. Само прах в очите и уволнението на някой съдия.
Ако имаше реклама съм съгласен, че би било незаконно.
Дали е законно или не решава съда, тук си прав (аз не съм адвокат). Не визирах последните събития и опити за дела. Това, което съм чела по въпроса, беше извадката от закона, публикувана някъде из форума. Моето лично мнение е, че chitanka.info не би могла да използва закона за своя защита (не и без доста сериозни EULA и т.н., които към настоящия момент липсват, а и принципно намирисват на адвокатски оправдания).
Законът и моралът също така са две неща, често без всякаква връзка. Дали на мен нещо ми харесва или не, нито го прави законно, нито обратното. Читанката е нещо чудесно, но това няма общо със законите.

Съжалявам за голямото количество спам в темата :(
Sleep all day. Party all night. Never grow old. Never die.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Inf »

Колко много издатели се събраха.. :)
В случая става въпрос точно, за е-книжарница и това "объркване", ми е много познато, плюс мнението, че "народа ще чете основно от монитор"... Кой остана да вярва в това?! След като не се пише издателството, авторските права и т.нт., вероятно става въпрос точно за същата законност, като платената поръчка от скоро или като авторските права на Ангел Каралийчев (и още много други), които нямат наследници, но имат гладни праводържатели. Най - ми е забавно, когато издател, започне да говори за морал и как е съвсем морално да се затварят библиотеки (независимо какви са), но... няма нужда от повече "тавтология"...

Накратко - предлагам, към въпросните издателства, които вече "изразиха" отношението си към електронни библиотеки, да отвърнем, поне малко със същото или да направим нещо по - правилно - да ги игнорираме. Ако се сметне, че това мнение е крайно (а то е :)) или се представят достатъчно данни за проекта, тогава поне, да се поправи заглавието на темата за каквото практически става въпрос - Е-КНИЖАРНИЦА. За мен грешката Е-БИБЛИОТЕКА и Е-КНИЖАРНИЦА, не е направена случайно и лично аз вече имам изградено мнение за проекта - предимно песимистично.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Изрично помолих темата да не става флейм.
Нямам грам намерени е да обяснявам разликите м/у библиотека и книжарница. Има закон където си е описано.
Не съм обсъждал и проблема със закоността на Читанка и други подробности.
Помолих за тестери, ако има желаещи.
Само за сведения на г-на, който не ме познава, но за сметка на това набързо ме квалифицира - през 1992 съм пуснал първия библиотечен сървър libvar.bг, през 98 с Митов направихме Словото, през 2001 направих Буквите. Сега развиваме Книгите;) Всички неща, за които тепърва се говори тук съм ги тествал пробвал, проверил кое работи за БГ, кое не. Както виждате изобщо не се опитвам да налагам мнението си.

Нещата си върят добре, има си средно около 200 прочита дневно, темата "ще се чете ли от екран" не стои на дневен ред изобщо. Опитваме се да развием частта с е-черците, но тъй като нямаме много наличен хардуер търсим тестери.

П.С. Всички книги са нови, на български автори, оздадени след подписан договор с тях.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от moosehead »

Не знам кой кой е, но аз намерих това: http://liternet.bg/publish/gchobanov/notes/5.htm
Изводите - всеки за него си.

P.S. Всяко съвпадение с действителни лица и събития… :wink:
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

moosehead написа:Не знам кой кой е, но аз намерих това: http://liternet.bg/publish/gchobanov/notes/5.htm
Изводите - всеки за него си.

P.S. Всяко съвпадение с действителни лица и събития… :wink:
Това ми е най-любимата част на спора - кога се премине към лични нападки.
Само като контрапункт - има официално съобщение на пресцентъра на МВР за разбита престъпна група, за заловени два сървъра, за милиони лева кражби. И това не не на конкурентен сайт, а на съвсем официално място.
Какъв е извода? Че всичко писано в интернет е вярно, или че просто е по-лесно да плюем.

Предлагам да се върнем на темата - търсят се тестери.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от petrovich »

Odisey написа:
moosehead написа:Не знам кой кой е, но аз намерих това: http://liternet.bg/publish/gchobanov/notes/5.htm
Изводите - всеки за него си.

P.S. Всяко съвпадение с действителни лица и събития… :wink:
Това ми е най-любимата част на спора - кога се премине към лични нападки.
Само като контрапункт - има официално съобщение на пресцентъра на МВР за разбита престъпна група, за заловени два сървъра, за милиони лева кражби. И това не не на конкурентен сайт, а на съвсем официално място.
Какъв е извода? Че всичко писано в интернет е вярно, или че просто е по-лесно да плюем.

Предлагам да се върнем на темата - търсят се тестери.
В такъв случай не виждам защо си правите реклама и търсите тестери в сайта на "престъпниците". Никой не е тръгнал да се заяжда с вас, но когато някой иска нещо е нормално хората да разберат какви са неговите цели и подбуди (както и какъв е той), особено когато това става във форум на електронна универсална библиотека с голям брой посетители, а не онлайн книжарница.
Odisey
Мнения: 37
Регистрация: 07 август 2010, 13:23

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Odisey »

Хъм, нямам спомени да си правя реклама, даже ме питаха защо така анонимно.
А на въпроса - концентрацията на хора с е-четци тук е най-голяма и понятия като ПДФ, ЕПУБ и прочие са най-ясни.

В тази и други теми отбелязвам, че този форум е доста не гостоприемен?
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от moosehead »

Г-н Odisey,
С даването на линка по-горе не съм целял да обидя никого, както и сам забелязвате не съм споменавал имена, нито пък в някой от по-горните отговори става еднозначно ясно, че Odisey и Ив. Богданов сте едно и също лице.
С приемането на линка за лична нападка вече ясно и еднозначно го потвърждавате. А дали да се приеме информацията в линка за истина или лъжа - всеки сам може да прецени.
Причината заради която сложих линка е, че сайта за който иде реч в него, умишлено или не, го пропуснахте. Все пак трябва да сме обективни.

Но да се върнем на темата: за да няма туй-онуй по-късно - не разчитайте на мен да бъда "тестер", щото нямам e-book. :D
Има по-лоши престъпления от изгарянето на книги. Едно от тях е да не ги четеш.
Рей Бредбъри
todormitov

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от todormitov »

Надявам се да не съм закъснял. :)
Имам желание да тествам, разполагам с iBooks.
Дъртия
Мнения: 3
Регистрация: 06 март 2013, 14:06

Re: Търсим тестери с е-четци

Мнение от Дъртия »

Здравейте,
с удоволствие бих се включил в инициативата Ви да създадете е-библиотека. От няколко седмици съм горд собственик на Kobo Glo, чете EPUB, PDF, JPEG, GIF, PNG, TIFF, TXT, (X)HTML, RTF, CBZ, CBR формати.
Свалих си от Вашата (Моята :D ) библиотека Кървав меч: Бойните ровове на Крарт и хиперлинковете не работят. Не знам как са били направени, но ми излиза номера на епизода с диез отпред (#513) и не ме прехвърля на съответния епизод. Тъй като се занимавам с уеб-програмиране бях приятно изненадам като разбрах,че EPUB всъщност е HTML+CSS. Препоръката ми е като се прави хиперлинк текста да е в отделен <p> елемент, в който да се намира препратката, за да може по-лесно да се "цъкне" върху него и към всеки отделен епизод да се прави отделен <p>. Пробвах така направената книга и стана доста сполучливо (няма проблем с е-четеца) и определено доста по-удобно, отколкото да се "целя" в някое малко номерче.
Аз така или иначе ще си редактирам тези книги и като са готови мога да Ви ги изпратя, ако желаете да ги публикувате.


п.с.
Кървав Меч е спомен от детството ми, когато нямаше компютри и конзолни игри и тази поредица ми е любима. Видях че се обработват 4-а и 5-а книга в момента, мога да Ви намеря и 3-тата (от форума на knigi-igri.net), но сканирана само.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости