Блогове

Място за читателски отзиви. Обърнете внимание, че към творбите в библиотеката също могат да се оставят коментари.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор

Трябва ли да се препечатват постове от блогове?

Анкетата е приключила на 20 юни 2009, 15:15

Не, никога
1
33%
Може, но само много забележителни произведения
2
67%
Да, редовно
0
Няма гласове
 
Брой гласове: 3

Jogy
Мнения: 7
Регистрация: 21 април 2009, 15:03

Блогове

Мнение от Jogy »

Попадайки случайно на тази "статия": "Войниците, дългът и справедливостта" от Паула Лайт
се замислям - по какъв начин се подбират и слагат тук такива материали?
Това не е литературно произведение или статия, това е пост от личен блог.

Според мен Моята Библиотека не трябва да дава политическа трибуна за подобни едностранчиви мнения,
а да се ориентира основно към художествени произведения от чуждестранни и български автори.
Антицензор

Една излишна и негативистична анкета

Мнение от Антицензор »

Смятам, че анкетата и постингът са конфронтационни и не се основават върху принципни или ценностни съображения.
Но все пак...

1. Тази електронна библиотека е на Борислав Манолов, негова лична! Само той добавя текстове, той определя политиката на сайта и и си е абсолютно негова отговорност какво смята за уместно или неуместно да публикува.

2. "Моята библиотека" е отворена не само към художествени, но и към научни и публицистични текстове.

3. Текстовете на визираната авторка са публицистика - може би са твърде злободневни и с ниски художествени достойнства, но СА публицистика. И аз съм против каквато и да е проява на цензура спрямо авторката и който и да е друг автор. Тя с нищо не пречи. На когото не му харесва, нека просто отмине. Но без призиви за "лов на вещици"!

И последно - няма да участвам в анкетата.

А най-добре е темата да се заключи и дори изтрие - тя не е продуктивна и позитивна.
Jogy
Мнения: 7
Регистрация: 21 април 2009, 15:03

Мнение от Jogy »

1. Напълно съм съгласен - сайта си се поддържа от Борислав и той си решава какво да публикува и какво не.
Аз само отправям предложение, може спокойно да бъде игнорирарано.

2. Тук е въпросът - доколко лични блогове могат да се сметнат за публицистика? Много хора в последно време пишат блогове за какво ли не.

3. Проблемът тук е че се препечатват само определени блогове. Цензурата е не само спирането на мнения, но и публикуването само на мненията на определени автори.
Антицензор

Блогове и публицистика

Мнение от Антицензор »

1. Блоговете са съвременна форма за публицистична изява, при това възможно най-демократична - блогове имат както изявени журналисти, така и съвършено неизвестни хора.

2. Борислав едва ли се занимава да копира и пейства публицистични материали от блогове по негов си избор. Предполагам, че самата авторка му изпраща текстовете си. И той е решил и ги публикува и тук - в съгласие със своите принципи и критерии.

3. Чел съм статии на Паула Лайт. Не ми харесват. Но това не ми пречи. Не ми пречат както блогът й, така и наличието на нейни текстове в "Моята библиотека". Определено обаче ми пречи някой дори да предлага статиите й "да бъдат премахнати", т.е. авторката да бъде забранена.
Jogy
Мнения: 7
Регистрация: 21 април 2009, 15:03

Мнение от Jogy »

В случая на става въпрос за "забрана" на авторката - тя си има блог, пише си там, който иска - чете.
А за това, че художественото ниво на някои от произведения е твърде ниско, и просто не подхожда на библиотеката.
chefo
Мнения: 3
Регистрация: 21 април 2009, 19:46

Мнение от chefo »

Спред мен такъв тип статии не са подходящи за публикуване тук, дори да са изключително надъхващи. Както отбелязахте и двамата, куцо и сакато публикува <<творчество>> в интернет (като в никакъв случай не бих искал да обидя конкретната авторка) и ако всеки блогър реши да публикува и тук, библиотеката ще се наводни? Гугъл кешира всичко така че безценните статии няма да се загубят, та да има нужда да се съхраняват тук. Това по отношение на доста политизираните статии без художествена стойност (като искам да подчертая, че хабслютно никак не се вълнувам от всякакви политически настроения).
От друга страна тази библиотека дава много добра възможност за млади/непознати автори да публикуват свои текстове (които да бъдат оценявани/критикувани обективно) и би било много жалко да се цензурират хора на принципа "е тая статия е пълна глупост, мен не ме кефи, Х"

Просто би било добре библиотеката да не се политизира и да не се разводнява... стурва ми се.
Антицензор

Относно "художественото ниво" и "куцото и сакатото"

Мнение от Антицензор »

Jogy,chefo

Хайде, моля ви се, да не се изживяваме като литературни експерти и да не определяме кое "не подхожда" на библиотеката и я "разводнява". Приемете, че вие имате лични вкусове, основани върху повече или по-малко литературна и културна компетентност. Вие преценявате, че дадени текстове не отговарят на вашите чувствителни представи за "художествено ниво" и "художествена стойност". Но не налагайте както на поддържащия сайта, така и на другите читатели какво да НЕ четат. Това вашето е порив към цензура, към аутодафе. Оставете и другите да преценят сами "силни" ли са, "слаби" ли са дадените творения.
Колкото до това да няма "политизирани" текстове, ами да почнем тотална чистка: Вазов, Петко Славейков, Ботев, Захари Стоянов, Алеко Константинов, Смирненски, Гео Милев, Вапцаров, Георги Марков, Солженицин... Каталогът на "политизираните" може да се увеличи. Чудесна клада бихме спретнали! Не пресилвам - обикновено се тръгва малкото и уж незначимото.
И не се безпокойте за имиджа на библиотеката - разнообразието и широтата й е всъщност нейното предимство.
Гост

Мнение от Гост »

Виж, наистина не съм искал да обидя никого. Попаднах на тези статии миналата седмица, прочетох някои неща, не ми харесаха и спрях да ги чета. Не ми пречат по никакъв начин, просто ги игнорирам. После видях че и някой друг са го издразнили и реших да си кажа мнението, понеже е сходно. Толкова - аз така или иначе съм независим, щото нали нищо не зависи от мен :) peace. И без това темата не предизвиква особен интерес, така че предлагам да прекратим споровете.
Jogy
Мнения: 7
Регистрация: 21 април 2009, 15:03

Мнение от Jogy »

Може би реакцията ми с тази тема да е малко пресилена, но просто ... прочитайки въпросната статия, имах чувството, че чета някое жълто издание на "Труд" - пълно със дребнави злобни заяждания, че този не бил ходил войник, че онзи се бил отървал от казармата и т.н. И затова не ми се видя редно това "произведение" да споделя една виртуална лавица със например произведенията на Джером К Джером ... Също така видях че и други хора са се изказвали отрицателно за подобните писания.

Затова предложението ми към Библиотеката е:
Каквото е публикувано вече, публикувано е, но за следващи статии от този вид - има си и сложени линкове към блога, така че който му харесва, много лесно може да отиде и да чете, няма нужда да се препечатват и тук.
Антицензор

Мнение от Антицензор »

1. Без да разсъждавам върху неуместността на термина "препечатване", когато се отнася за електронна среда, отново уточнявам - Борислав не взема статиите от блога на авторката, тя самата му ги праща. Борислав е достатъчно коректен да прилага линк към източника, ако е взел текста от другаде. Ето един пресен пример:
http://chitanka.info/lib/text/11254

2. Единствено Борислав решава какво ще добавя към ЛИЧНАТА СИ колекция, която щедро е оставил на свободен достъп чрез този сайт. Той е сметнал, че тези текстове може да се прибавят към колекцията МУ, и не е редно да бъде приНУЖДАван (с "категорическия императив" "няма НУЖДА") да спре да публикува неща, дето на някои не им се харесват.

3. Не съм фен на дискутираната авторка, но следвайки принципа на Волтер: "Аз не споделям Вашите възгледи, но главата си давам за Свободата да ги изразявате...", настоявам Борислав да не се поддава на кампанията за цензуриране на Паула Лайт и да продължи да публикува нейните текстове!
Jogy
Мнения: 7
Регистрация: 21 април 2009, 15:03

Мнение от Jogy »

Значи, ако примерно Бойко Борисов напише статия за "Кухата лейка Сергей Станишев" и я прати тук - също трябва да бъде публикувана, защото иначе би било нарушаване свободата на словото, цензура и т.н. ...

А впрочем, ти твърдиш, че си за свободата на словото, против цензура ... обаче в първия си пост предлагаш да ми се затвори и изтире темата, т.е. да ми се наложи цензура, защото смяташ че моето мнение е неконструктивно и конфронтационно ... с други думи ти също би бил склонен да ограничаваш свободата на словото ако нещо много те е подразнило.


Но хайди стига толкова, нищо няма да излезе от тази тема .... кучетата си лаят, а Борислав ще си направи каквото си реши.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Хайде, стига толкова

Мнение от Mandor »

Jogy
Не, не е точно така - ако Бойко Борисов напише статия за "Кухата лейка Сергей Станишев" и я прати тук, Борислав ще реши дали да я сложи в сайта.
Точка.

Изобщо, смятам че изразихте възгледите си достатъчно ясно още в първите постове, затова ще ви помоля да прекратите тази дискусия.
Благодаря предварително.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости