Фон-тема за четене

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Mikgigs

Фон-тема за четене

Мнение от Mikgigs »

Здравейте,
по принцип повечето рийдъри (например Stanza) поддържат по условие
черен фон със светли букви и повечето хора ползват имено такъв режим - по-малко се напрягат
очите и контраста е по-приятен за четене.

Подобна фон-тема тук ще ми улесни живота безкрайно.
Това - портокал, роза, маслинено е много хубаво и стилно, но не е професионално според мен.

С уважение,
Mikgigs
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Мнение от MikoBG »

И аз подкрепям идеята. Най-често изтеглям четивото в HTML формат и чета на iphone. Файлът си запазва всички атрибути и съм съгласен, че светли букви на тъмен фон по-малко уморяват...:)
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Светли букви на тъмен фон има в "Маслинова нощ". Ако на някой не му харесва може да си тегли книгите и да ги чете в отделна програма с каквито си иска букви, на какъвто си иска фон.
Гост

Мнение от Гост »

Когато чуя думата библиотека, си представям тихо, чисто и светло място. Настоящия дизайн на сайта ми създава точно такова усещане. Не мога да си представя гробарски черен цвят и ярки букви. А за продължително четене си има специализирани програми, като Ice Book Reader.
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Който желае такава цветова схема - просто избира:
Настройки -> Облик -> "Негротокал" :D
Изображение
mikgigs

Мнение от mikgigs »

Гост написа:Когато чуя думата библиотека, си представям тихо, чисто и светло място. Настоящия дизайн на сайта ми създава точно такова усещане. Не мога да си представя гробарски черен цвят и ярки букви. А за продължително четене си има специализирани програми, като Ice Book Reader.
Болшинството от хора четат светли букви на черен фон и е хубаво да има такава тема..., а това какво на Вас ви харесва никой не ви пречи - ползвайте си роза, крем, праскова и не знам какви други теми.

Болшинството хора, които работят на компютри - програмисти, оператори, работещи с текст, предпечатна подготовка използват затъмнени среди със светли букви, за да не ги болят очите(особено във времената на CRT).

Ice Book Reader e прекрасен пример за добра програма, а библиотеката ми е любимо място за четене, браузване, разглеждане на книги, на автори, на отделни глави и така нататък...мое лично мнение е, че това би направило сайта по-добър

Негропортокал темата е почти идеалната такава..
Аз предлагам, да има възможност да се избира фон - меню, заглавие, елементи, поле за четене; цвят на букви - меню, заглавие, елементи, поле за четене
Mikgigs

т.е

Мнение от Mikgigs »

негротокал
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Интересни вариации на името се получиха. :) Всъщност съвсем съзнателно "сгреших" името на темата - "Негортокал" е всъщност :D
mikgigs

Мнение от mikgigs »

Inf написа:Интересни вариации на името се получиха. :) Всъщност съвсем съзнателно "сгреших" името на темата - "Негортокал" е всъщност :D
Хитрец си ти, находчив форумец...и остроумен шегаджия...
но това не е важно...
"Негортокал" е тема със син оттенък..
Не става!
Все ми е едно вече всъщност.
Във форума видях, че и други хора са поствали подобни теми, а това ме радва, че не съм само аз, който се оплаква...
i_m_i
Мнения: 42
Регистрация: 06 август 2008, 21:42
Местонахождение: Троян

Мнение от i_m_i »

Мен пък след пет минути ме заболяват очите от черен фон със светли букви - явно всичко е въпрос на привикване.
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Струва ми се, че мненията в тази тема се отнасят за различни неща. Всъщност тя има две страни. Едната е чисто естетическа от гледна точка на теорията за цветовете. Хората харесват някои цветови комбинации, а други ги дразнят. Идеята е същата като при подбора на дрехи — чувстваме се по-добре в някои цветове. Втората страна е практическа относно това кое е по-здравословно за очите. Две неща изморяват очите от физиологична гледна точка — много цветове и много контраст (а не разделителната способност, както някои си мислят — нали нямаме проблем да гледаме телевизора при 320x240 точки). Това е заради обема информация, който очите трябва да регистрират и мозъкът да анализира. Това за контраста може да ви учуди, но е много важно той да не е прекалено голям или прекалено малък. Ако контрастът е малък, ние се напрягаме да различим написаното; ако пък е голям, тогава все едно сме сложили екрана пред осветен прозорец и окото не може да се настрои. Както почти винаги се случва, идеалното е някъде по средата. Не знам дали си спомняте, но преди еуфорията по графичните интерфейси, IBM-терминалите представяха тъмнозелени символи на черен фон и само алармиращите текстове бяха червени или жълти, а помощният текст беше сивкав (мръснобял). Това беше най-балансираната здравословна комбинация за окото и хората нямаха проблем да „съзерцават“ мониторите дълго време. Знаете, че са различни частите на окото, които възприемат цветната информация, от тези, които възприемат черно-бялата. Казано просто — шареното и изпъкващото изморяват окото. Останалото е само психологическа емоционална нагласа.
Така че за обобщение — тук ние говорим за няколко вариации на цветови схеми, които да задоволят хората естетически с цветовете си, но в същото време да не са много шарени и лъскави.
Накрая 2 съвета за четене от екран изобщо:
1. Изградете умение да не се взирате (фокусирате) прекалено много върху текста, а да го възприемате по-скоро като картина. Стремете се да асимилирате по-големи области от екрана наведнъж като при телевизор; по този начин очите не се уморяват бързо от прекаленото фокусиране и преместване.
2. Не забравяйте да отмествате погледа си от екрана на чести интервали и да го насочвате към по-отдалечени обекти с цел тренирането на едни мускули на очите, докато други си почиват; в противен случай се получава нещо като „ленивост на окото“.
Последната и единствена промяна е направена от Boman на 03 април 2009, 07:33.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

mikgigs написа: Във форума видях, че и други хора са поствали подобни теми, а това ме радва, че не съм само аз, който се оплаква...
Сайта предлага базови функции за четене на книги през браузъра. Придирчивите могат да си изтеглят специализирана програма за четене и да си я настроят по техен вкус. Кое не е ясно?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Някой ден ще добавим възможност за собствени стилове. Понеже това не е от основните приоритети, едва ли ще е в близките месеци. Дотогава всеки може да си настрои собствени стилове чрез браузера. В Огнелис (Файърфокс) хватката става чрез userContent.css. Следния код ще промени единствено страниците за четене (.p-text), като направи текста с бял цвят, а фона - с черен:

Код: Избиране на всичко

#www-chitanka-info.p-text, #www-chitanka-info.p-text * {
	color: white !important;
	background-color: black !important;
}
Това пък ще важи за всички страници в библиотеката:

Код: Избиране на всичко

#www-chitanka-info, #www-chitanka-info * {
	color: white !important;
	background-color: black !important;
}
Аватар
noemis
Мнения: 31
Регистрация: 13 май 2008, 11:43

Мнение от noemis »

Boman написа:Струва ми се, че мненията в тази тема се отнасят за различни неща. Всъщност тя има две страни. Едната е чисто естетическа от гледна точка...........
Boman, много добре си го обяснил.
Можеш ли това мнение да го пуснеш и в тази тема или поне да дадеш линк към него (пак от там).
mikgigs

решен

Мнение от mikgigs »

Благодаря Борислава, това е решението.
Гост

Re: решен

Мнение от Гост »

mikgigs написа:Благодаря Борислава, това е решението.
Човек, не се обиждай, печатна грешка - Борислав
Аватар
strix
Мнения: 15
Регистрация: 03 март 2007, 20:16

Мнение от strix »

За използващите Mozilla Firefox - решението на Борислав от по-горе за "затъмняване" на Моята библиотека, вложено като стил за Stylish:

http://userstyles.org/styles/23540

Може да се използва както като стил в Stylish, така и като скрипт в Greasemonkey.

Промених единствено шрифта на Palatino Linotype (лесно може да бъде заменен с шрифт по избор) и цвета на шрифта на светло-сив.

П.П. Забелязах, че този стил може да се използва и от потребителите на Opera (като стил) и Google Chrome (като скрипт).
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости