Teхнически подробности при четенето на електронни книги.

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Teхнически подробности при четенето на електронни книги.

Мнение от SecondShoe »

Много хора сме, които теглим книги оттук. Въпроса е как ги четем и как изглежда по-точно екрана на устройството, което ползваме?
Според мен десктоп компютрите не трябва да се ползват за четене и ако някой чете на настолния си компютър веднага трябва да преустанови това си занимание. Дори и да сте с LCD монитор пак нанасяте непоправими вреди на здравето си. Първото и най-важно е че седите на стол в една и съща поза часове наред. Това е много вредно и най-малкото ще ви докара болки в краката, кръста и други части на тялото. Втори неприятен ефект е ъгъла на виждане на монитора, който не ви дава много сви принуждава да не мърдате за да виждате двобода на действие и обре екрана. Освен това настолните компютри издават постоянен шум заради охлаждането, хард-диска и др. такива, а този шум може да ви увреди трайно слуха (който не вярва да пита лекар).
Като най-евтин и удобен вариант за себе си съм открил четенето от лаптоп. В момента съм в САЩ, но знам че в България вече се намират доста евтини лаптопи от рода на Пентиум 150 Mhz 16-32 RAM и т.н. Те вървят по 150-200 лева, че и по-малко. На тях перфектно се подкарва някакъв Уин 98 и оттам нататък има десетки програми за четене. Аз винаги чета легнал. Не е удобно като истинска книга, но и с лаптоп в леглото се чете без проблем. Можеш да се въртиш наляво и надясно - смяната на позициите не е проблем. Препоръчвам когато се чете яркостта на лаптопа да се намали максимално колкото позволяват настройките на лаптопа. За бекграунд да се ползва черен цвят, а цвета на буквите да е някакъв нюанс на тъмносивото (нивото на сивото си го избирате вие). Не ползвайте скинове, цветови схеми и др. такива - само ще ви разсейват. Най-удобно е ползването на вариант, при който виждате две страници на екрана подобно на истинска книга. Всякакви аутоскрол, скролиращи с анимация и др. такива режими не са практични. Поради тази причина истинските книги съществуват в сегашния си формат, а нямат вид на тоалетна хартия например :) . Пробвал съм всичко възможно като програми за четене и само една досега ми е задоволила напълно предпочитанията. Ползвам Cool Reader и то една по-стара версия защото новите имат някаква тъпа рамка, която посмъртно няма махане от екрана :( . След многобройни опити съм установил, че шрифта Verdana е най-подходящ особено за LCD екрани на дърти лаптопи, които нямат XP и съответно ClearType. В Cool Reader има опция за заглаждане на ръбовете, която работи добре под WIn 95 и 98. Ето един екран от моя лаптоп:
Изображение
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Четенето от десктоп или от лаптоп е практически еднакво неудобно. За обокновен мобилен телефон да не говорим...въпреки че става и на него. Преди да излезе рекламираната е-book /с цена около 400 евро/
http://www.kaldata.com/comments.php?sho ... 25&catid=2

http://www.irextechnologies.com/products/iliad

има много по-елегантно решение - pocket PC. Съвременните модели покети са с процесори от порядъка на 624 Мхц - т.е. много над посочените по горе лаптопи втора ръка - да не говорим че батерията на един лаптоп 8особено на повече години е съвсем сдала багажа. Но и по слабите покети са с 200-266 Мх....

Инвестицията в един Pocket PC е напълно оправдана. Така например изглежда една страница от e-book на покета /съжалявам че не намерих картинка на кирилица/. Но така или иначе е голямо удобство да се чете на покет. Дори е по-удобно от обикновенна книга - по-лека, държи се с една ръка, прелистването е елементарно, избор на шрифт, не ззависи от осветлението и др. Работи с отразена светлина - на принципа на обикновен лист хартия т.е. няма вредно влияние. Батерията издържа 8-9 часа. на 1 Гб карта съм сложил всички книги на български които съм намерил в нета / около 2000 заглавия, без да се броят разказите/...и има още място на нея.


Изображение

А ето ви един линк към страница на която са дадени различни видове настройки при една от програмите за четене на покет.

http://buchkritiken.starke-muegge.de/in ... Lesbarkeit

Всъщност един покет не е чак толкова голяма инвестиция - обикновените модели струват по около 350 лв..май беше без ДДС.Например този модел е великолепен -

http://www.risk.bg/bg/products.php?cid=86&pid=837

Процесора дава възможност да се гледат и филми в DivX формат на него. Аз моя го ползвам само са четене на книги.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Звучи чудесно ама е много скъпо. Моя вариант е 150 лева, 350 са доста пари само заради едното четене на книги. Пусни някакъв реален скрийншот от твойта машинка в работен режим за четене. Интересно ми е да го видя.
Какво искаш да кажеш с "работи с отразена светлина"? Аз мислех, че тея покет писита са осветени като телефоните.
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Втора ръка може да е намери и за 200 лева. Например в магази близо до попаима следното предложение:

http://www.pdashop-bg.com/product.php?pid=189

А в един друг форум имаше наскоро следното предложение за същия модел:

http://www.pocketbulgaria.com/forum/vie ... php?t=4245


Повярвайте - след взимането на подобна машинка в ръце човек се привързва много към нея.
Гост

Мнение от Гост »

мойте препоръки :D

използвайте subnotebook, сив фон с черни букви, страницата завъртяна на 90 градуса
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

В крайна сметка зарязах лаптопите и си купих Fujitsu Stylistic 3500. Това е комбинация между лаптоп и покет пс. Четох по разни форуми, че хората го хвалят когато става въпрос за четене на книги отидох в eBay и днеска пристигна по пощата. Заредих го с CR2 и 1GB книги и почвам тестове.
http://www.pencomputing.com/frames/fujitsu3500.html

Изображение
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Много приятна машинка - ползвах една близо месец и ми хареса. единственият проблем е батерията . При мен издържаше 2 до 3 часа .
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Аз си го държа постоянно включен към захранването и батерията не ми е проблем. Дотук съм много доволен. Тежи 1.5 кг. (два пъти по-малко от лаптоп) и вентилатора не се включва почти никога, така че е напълно безшумен, за разлика от лаптопите дето постоянно все нещо им свисти. Препоръчвам такова нещо на всеки, който иска качествено е-book преживяване :) .
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Един покет тежи от 120 до 200 грама. Батерията издържа 7-8 и повече часа / при четене на книга и неизползване на другите екстри/. С такова устройство си почти независим от електромрежата, което е и основното му предимство. Не мога да схвана какво толкова ти е направило впечатление в това устройство - ако можеш да се обосновеш по-подробно.
П.С.Моя лаптом тежи 1,4 кг :D - и пак е неудобно да легнеш в леклото на една страна и да си четеш.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

slavy написа:Един покет тежи от 120 до 200 грама. Батерията издържа 7-8 и повече часа / при четене на книга и неизползване на другите екстри/. С такова устройство си почти независим от електромрежата, което е и основното му предимство.
seconded
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Аз пък чета от екрана на 17" монитор ползвайки ICE Book Reader в режим на скрол вълна на шрифт големина 28 , легнал на легглото си :lol: . Трябва да ви кажа че е все едно гледаш филм и никак не е уморително, тъй като текста е неподвижен и вълната го замества много плавно от горе на долу. Може и да си поспиш ако ти доскучае книгата :lol: . И да ви кажа от разтояние около 3 метра няма никаква умора или напрежение при четенето. Единственото което трябва да направите е да регулирате скоростта на скрол вълната по скоростта на вашето четене. А ако имате дистанционна клавиатура и мишка е върха, може да си мързелувате и да не ставате изобщо от там.
Може и така да е, ...!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

ОК колко инча е екрана на покета ти и от какво разстояние четеш? Ако четеш от разстояние по-близко от 60 см. тотално разказваш играта на очите си.
Въпросното устройство, което ползвам е с размери колкото една нормална книга и достатъчно леко за да не ми тежи докато чета легнал. Затова го смятам за много удобно, както и много други хора (пообиколи малко форумите на английски и попрочети какво пишат хората). И все пак пусни някакъв скрийншот на твоя покет в работен режим с отворена книга.

@GeOrg: А монитора LCD ли е или CRT? Така както обясняваш звучи много добре измислена твойта система. Най-добре си купи удължителен кабел за клавиатурата и си прелиствай с нея. Тея кабели са евтини, а и ще ти е много по-удобно да четеш без да се притесняваш за темпото.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

SecondShoe написа: @GeOrg: А монитора LCD ли е или CRT? Така както обясняваш звучи много добре измислена твойта система. Най-добре си купи удължителен кабел за клавиатурата и си прелиствай с нея. Тея кабели са евтини, а и ще ти е много по-удобно да четеш без да се притесняваш за темпото.
За сега обикновен CRT монитор "Philips", чакам да паднат още малко цените на LCD-тата и ще си купя направо 19". Програмата "ICE Book Reader" трябва да се ползва с добра графична карта за да няма трептене на текста и скрола да е плавен. Има и обикновен скрол на текста, но като го ползвам после имам неприятното усещане че земята върви на някъде :roll: . Заради тези екстри това ми е една от любимите програми за четене на е-формат, да не говорим че има страхотно огранизирана библиотека в компресиран режим зада се пести място на харда. Изобщо май не му е тук мястото, но я препоръчвам на всички, в моя рейтинг тя е на първо място. Разбира се има и някой недостатъци но те се губят в сравнение с предимствата и.
Колкото за дългия кабел има вече безжични, както мишки така и калвиатури, така че няма никакъв проблем, а и не ти се мотаят кабели, при които задължително някой минава и отнася всичко :evil: .
Може и така да е, ...!
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Разстоянието от което се чете покет е аналогично на разстоянието от което се чете книга. както ти казах работи с отразена светлина и практически не натоварва очите повече отколкото обикновена книга, та дори и по-малко - все пак можеш да настройваш светлината. Точно защото съм ровил доста по форуми избрах това устройство. Когато съм стациониран в къщи си имам обикновени книги...предостатъчно. Скрийншотовете които съм ти дал са абсолютно реални, представляват реална снимка на екрана в размер едно към едно - така се чете от покет, като можеш и да настройваш и шрифта. Не се заяждам с теб, стремя се тези, които нямат подобни устройства, да се ориентират какво би им свършило повече работа.
На тази страница можеш да видиш как изглежда отворена книга на покета /има вариант и за фул скрийн като не се виждат иконите за управление/:
http://buchkritiken.starke-muegge.de/in ... Lesbarkeit
А за удължителен кабел, препоръчван от теб една беззична клавиатура работи от 7-8 метра - защо му е кабел не разбирам.
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

GeOrg
В момента има промоция на Sony - 19 инчов TFT монитор с контраст 1000:1 е на цена 499 лв. с ДДС
http://computers.market.dir.bg/xoffer.p ... shop_id=28
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

slavy написа:GeOrg
В момента има промоция на Sony - 19 инчов TFT монитор с контраст 1000:1 е на цена 499 лв. с ДДС
http://computers.market.dir.bg/xoffer.p ... shop_id=28
За съжаление дадох част от прите си за да купя ЦФ и да се включа в делото за да има повече книги за четене, така че това ще почака, промоции винаги има. В момента правя експерименти с новата играчка, а и свалям ABBYY-то но много ми е слаб нета и не върви. Когато съм готов ще се включа в правенето на книги, а аз имам много :) . Тъкмо докато ги редактирам много от тях ще си ги препрочета.
Може и така да е, ...!
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Аз бих те посъветвал да сваляш и инсталираш AbbyFineReader 8.0 с плъгина за български език. Справя се с разпознаването впечатляващо добре...в сравнение с предишните версии и другия софтуер за OCR, който върви обикновено със скенерите. Вземи за пример тази книга:

http://e-bookbg.com/index.php?option=co ... fo&id=2267

Не съм правил никаква редакция на текста излязъл от AFR 8.0 и въпреки това се е получило доста добре.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

slavy написа:Аз бих те посъветвал да сваляш и инсталираш AbbyFineReader 8.0 с плъгина за български език.
:lol: Четох доста по форумите и определено съм се спрял на него!
Може и така да е, ...!
Аватар
Deem
Мнения: 14
Регистрация: 16 септември 2006, 15:14
Връзка:

Мнение от Deem »

GeOrg написа:
SecondShoe написа: @GeOrg: А монитора LCD ли е или CRT? Така както обясняваш звучи много добре измислена твойта система. Най-добре си купи удължителен кабел за клавиатурата и си прелиствай с нея. Тея кабели са евтини, а и ще ти е много по-удобно да четеш без да се притесняваш за темпото.
За сега обикновен CRT монитор "Philips", чакам да паднат още малко цените на LCD-тата и ще си купя направо 19". Програмата "ICE Book Reader" трябва да се ползва с добра графична карта за да няма трептене на текста и скрола да е плавен. Има и обикновен скрол на текста, но като го ползвам после имам неприятното усещане че земята върви на някъде :roll: . Заради тези екстри това ми е една от любимите програми за четене на е-формат, да не говорим че има страхотно огранизирана библиотека в компресиран режим зада се пести място на харда. Изобщо май не му е тук мястото, но я препоръчвам на всички, в моя рейтинг тя е на първо място. Разбира се има и някой недостатъци но те се губят в сравнение с предимствата и.
Колкото за дългия кабел има вече безжични, както мишки така и калвиатури, така че няма никакъв проблем, а и не ти се мотаят кабели, при които задължително някой минава и отнася всичко :evil: .
Аз също ползвам "ICE Book Reader" но вместо 17 CRT" монитор позлвам 21 " Телевизор :).. понeже видеo картата ATI X700 разполага с TV out .
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

:D Става и за телевизор, но трябва да са в една стая с компа защото иначе управлението на скрола на текста ще е малко трудно. Принципно не се различава с нищо, не съм пробвал този вариант тъй като не разполагам с телевизор в стаята си.
Може и така да е, ...!
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

С телевизор не става както трябва - много са ниски характеристиките на екрана - резолюция, опресняване и т.н.
Ако се говори на тема размери, аз пробвах да си пускам книгите на мултимедията на стената /както си гледам филмите/, но при четене на книги на става.
Аватар
Deem
Мнения: 14
Регистрация: 16 септември 2006, 15:14
Връзка:

Мнение от Deem »

slavy написа:С телевизор не става както трябва - много са ниски характеристиките на екрана - резолюция, опресняване и т.н.
Ако се говори на тема размери, аз пробвах да си пускам книгите на мултимедията на стената /както си гледам филмите/, но при четене на книги на става.
Аз съм пробвал лично и става :) значии ТВ е Daеwoo на 60 HZ но ICE book reader-ra ce спрява чудесно :).Все едно четеш субтитри ... да не забравим че с Боок редера има атниалейсинг на 4х4 и няма значение колко са големината на шрифтовете !.Всичко зависи от видео картата просто.
Слави
Мнения: 37
Регистрация: 13 юли 2006, 20:35

Мнение от Слави »

Написал съм че "не става както трябва" - все нещо се получава...и цепи главата след това.
Sui_Iuris
Мнения: 2
Регистрация: 20 октомври 2008, 19:58

Мнение от Sui_Iuris »

В крайна сметка не разбрах какво имате против мобилните телефони с приличен шрифт и на дневна (светло, но не някво супер слънчево) светлина телефонът е доста добро решение. Екранът е малък и често се налага да се сменят страниците (нали се разбрахме за големия шрифт), но иначе е почти като книга. Аз прибягвам и други номера чета бяло на черно, за да не ми свети много и червено на черно също е вариянт дри може би по-добър съшо може черно на мръсна охра (като стара хартия или пергамент) пак е добро решение просто да не е много контрастно иначе много свети даже при светлина на телефона на минимум. Телефоните издържат и доста време два дни при умерено четене и един ден без спиране.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Лично за мен санитарния минимум е 4.5 инча, но кой както е свикнал в крайна сметка.
Гост

Мнение от Гост »

Здравйте и от мен . Аз ползвам ICE Book Reader , също така имам и Reader на MP4 Player , който върши добра работа .
За четенето на персоналния компютър дори и с уголемения вариант на шрифта в ICE Book Reader , ползвам и защитни очила за четене пред компютъра .



/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
От мненията до тук разбрах , че Slavy има непреодолимо желание да се заяжда с вскички а останалите просто си дават предложенията :)
Аватар
Boman
Мнения: 89
Регистрация: 03 февруари 2007, 08:24

Мнение от Boman »

Това е препратка към мое мнение в друга тема, което има частично връзка с настоящата дискусия.
Закон на Мърфи: ако мнението ми във форума може да бъде разбрано погрешно, то това ще стане!
elektrichar

Мнение от elektrichar »

Преди доста време четях на монитора, след това на мобилния телефон, но това е убийствено за очите. Намерих си програма ,, Balabolka'', която преобразува написаното в говорна реч. Програмата може да чете на български, руски и английски. Освен това чете TXT, PDF, FB2, DOC, има настройка за скорост и височина на гласа и може да прави МР3 файл. Това позволява да слушаш книга на мобилен телефон и МР3-плеер, докато работиш, бягаш, караш велосипед и т.н. За да чете на български трябва да се изтегли задвижка ,, Гергана'', а за руски ,, Nikolai''. Ако увеличиш скоростта, една нормална книга можеш да прослушаш за 5-6 часа. Живеем в 21-ви век и новите технологии трябва да се използуват по-рационално. Освен това така си запазваме зрението.
jovchev
Мнения: 13
Регистрация: 30 август 2009, 21:10

Мнение от jovchev »

Четях на монитора. (какви ли не модели, от CRT до големи LCD)
Четях на телефона. (Нокия комуникатор)
Четях на лаптопа. (между 13 и 15 инча)
Четях на Нокия Интернет Таблет. (N770)

Не знам за PDA да работи с отразена светлина, защото има подсветка екрана.

И после открих Истината - eInk. Ей това е наистина като хартия.
Преди известно време един приятел ми донесе Сони PRS-505 събира доста книги. Трябва да се кирилизира, има готов фирмуер за това.
Дисплеят е много близък до гланцирана хартия. Бялото не е чисто бяло, леко сивкаво е, ако четете на сумрачно/слаба нощна лампа, може да е малко проблем контраста, но съм виждал книги с подобено качество на хартията (ниско). Проблемите с очите които имах от четене на светещ дисплей към теб, а не отразена светлина приключиха.

Та моят съвет е - купете си едно такова. Като цена не е кой знае какво, но като го сравних с парите които давам за книги, и колко струва четеца, просто си заслужава. Очите ни винаги са много по-скъпи от цената на едно устройство.

// Кирил
Аватар
Inf
Мнения: 94
Регистрация: 20 юли 2008, 13:52

Мнение от Inf »

Имам стар PDA (Psion Revo), който няма никаква подсветка на екрана и определено не е подходящ за книги :(.
Вероятно eInk е истината... но не и при сравнително слабо осветление. За момента, това му е единствения недостатък и затова не е перфектния вариант за мен. Пък и все още не съм готов да се разделя с толкова пари... не още :). Остава варианта с PocketPC. Общото мнение е, че проблема за очите се причинява от светлината, излъчвана от дисплея, но това е твърде опростено, чак до елементарно мислене. Неподходящата светлина при четене на конвенционални книги може да бъде в пъти по - вредна. Намерил съм някакви решения за по - големите недостатъци на PocketPC при четенето на електронни книги и мисля, че темата е подходяща, да ги надраскам, като идеята е да спестя време на някой, тръгнал по същия път :).


В случая това е стар модел HP iPaq, работещ с WM2003, което е без особено значение.

Изображение

Най - големия проблем е времето за работа. Конкретния модел би трябвало да работи поне 4 часа, но заради остарялата батерия, едва постига 2 пълни часа, при това не винаги. Най - големия консуматор е дисплея. Необходимата яркост, за нормално четене е дори прекалено висока в най - намалено положение.

Изображение

Следващия по консумация е процесора, затова изглежда добра идеята, да му се контролира честотата, което лесно става с програмата XCPUScalar.

Изображение

Най - удобното в случая е, че при тези настройки, напълно автоматично процесора ще работи с 4 пъти по - ниска честота от нормалната при слабо натоварване (<5%) т.е. при четене и това би трябвало да се почувства сериозно, като понижена консумация.

Резултата от всичко това е, че дори с тази проблемна батерия се постигат повече от 4 часа работа. Естествено това не е дори близо до eInk устройствата, но в повечето случаи е достатъчно. Все пак е добре на 4 часа четене, да се прави малка почивка... :)



Не на последно място по важност е избора на софтуера за четене на книгите и настройките му. В случая избора ми е Haali Reader при това използвам старата версия на автора на програмата. Интерфейса е изчистен и точен. Няма нищо липсващо или излишно като функции.

Изображение _ Изображение _ Изображение _ Изображение

Без проблем работи със ZIP архиви, при това е изключително бърз. Има и възможност за индикация на състоянието на батерията при четене (в проценти - долу в дясно).

Изображение

Естествено е включено заглаждането на ръбовете (Smooth) на шрифта, като не съм убеден, (или съм убеден :)) че Tahoma не е идеалният шрифт за целта. Не ми е стигнал ентусиазма да продължа с експериментите с други шрифтове, но в началото на темата е препоръчан шрифта Verdana и от снимката си личи, че това е почти перфектния шрифт.

Много важна е настройката на цветовете при четене. Правил съм много експерименти при различна осветеност. Всеки има различни мнения, но аз смятам, че е вредно за очите да се използва черен фон и ярки букви. Идеалните цветове за мен са напълно черни букви и бял фон с оптимална яркост в зависимост от типа и силата на осветеността. В случая съм си направил 3 основни профила, за ярка светлина, слаба отразена светлина и почти липса на осветление.

Изображение _____ Изображение _____ Изображение

Може да се стигне до крайност и да се коригират RGB цветовите съставки на фона, за да се компенсира изкривяването от дисплея и да се получи цвят почти без никакъв цветови оттенък.

Използването на светещи дисплеи, трябва задължително да става при някаква светлина (за не-светещите важи същото :D). Очите се натоварват много, при пълна липса на друго осветление. При всичко е важен баланса и правилния избор на яркостта в зависимост от осветлението.


При съответните настройки смятам, че четенето на книга с лошо качество на хартията е много по - вредно отколкото с PocketPC. Каквато мигрена съм си докарвал от четенето на книга с ниско-качествена тъмносива хартия, дори при идеално регулируемо и подбрано халогенно осветление (което е най - близко до слънчевия спектър и няма трептения), с нищо друго, което е екран не съм успявал.

Ето снимки на конвенционална, хартиена книга - излезе дори прекалено добре, отколкото е в същност.

Изображение _____ Изображение

Снимката е некачествена, от телефон, но идеята е само да се направи сравнение на фона и буквите. Избрал съм една от малкото страници в която не е имало проблеми с отпечатването и съответно няма почти никакво размазване, като хартията си е наистина с оттенъци от сиво към жълто-кафяво.
Последната промяна е направена от Inf на 5. Мнението е било променяно 5 пъти.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости