Предизборно

Тук можете да публикувате собствените си произведения, които желаете да бъдат прочетени и коментирани от аудиторията на библиотеката.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
dian2n
Мнения: 3
Регистрация: 29 септември 2022, 19:28

Предизборно

Мнение от dian2n »

Преди всичко да кажа, че произведението е писано НЕ за тези избори. Не и за тези преди тях. Че и за по-предните не.
Всичко в него са разсъждения и метафори .

Българско кисело мляко.

Днес киселото мляко беше учудващо вкусно.И миналият път също беше така. А всъщност от доста време това мляко все е добро. А преди не беше така.
Преди имаше мляко което не можеше да се яде-с лоша консистенция,с лош дъх... За щастие имаше голям избор, макар и труден на моменти, но все се намираше една две марки ,които бяха добри за ядене. Е изборът си костваше време и пари,но пък имаше добро. А лошото беше много. Да се чудиш просто,кой го купува. Може би някой който изпробва? Или някой който не знае какво да яде. А може би просто хората имат притъпени вкусови усещания?
Обаче сега явно нещата се оправят. Явно някой е затегнал положението и се върви към подобрение. Трябва да е така, защото от доста време насам всичкото кисело мляко което купувам е добро, дори доста добро.
Като си помисля обаче, нещо не ми се вярва нещата да са се подобрили- не съм чул някой да е решил сериозно да разрешава хранителните проблеми на нацията. Но пък аз новини така и не гледам, та е напълно възможно да са се задействали отново по някой проект.Може да са измислили още някои държавни стандарти- знае ли човек? И току виж покрай киселото мляко и държавата се оправила...
За съжаление аз няма да съм допринесъл с нищо затова- не съм гласувал. Но пък то и с негласуване май се постигаха резултати. Пък и кой може в днешно време да е сигурен ,че точно гласуващите са имали пръст в крайните резултати? Все неизвестни в цялото уравнение и нито едно известно. Е било то с действие или с бездействие може би и аз да съм дал своя принос.
Но пък как и да гласува човек? Май по-лесно е да си каже истината - "не можах да избера". Избор всеки има - това е така. Обаче понякога избора е с ограничено време. И за това време не винаги човек може да избере.Да кажем просто ,че аз не съм успял в избора. Е глупав съм, мислих ,мислих , не можах и толкоз. От друга страна те затова децата не гласуват- защото не могат да изберат . Аз дете ли съм? Глупаците деца ли са? А кой каза, че възрастните задължително са умни? Ако сме задължително умни не би ли следвало да взимаме винаги правилните решения? Тогава аз защо не успях да избера? Това глупост ли е? Значи всички успяват да изберат , аз не мога . А защо тогава не избират всички едно и също? Защо всеки избира различно щом всички сме умни?
Може би понеже сме различни? Всеки вижда различни неща и избора му е различен от този на останалите. Но дали това не се дължи на ограниченото време на избор? До колко това времево ограничение ни кара да притъпим усета си към всичко което виждаме и да спрем да обръщаме внимание на някои детайли? А кой казва , че тези детайли са маловажни? Дали всъщност не блокираме важните детайли , а останалите са преобладаващо незначителни? И в крайна сметка ,гонени от времето, решаваме да си затворим очите и наслука да посочим нещо- само и само да не сме в групата на глупаците - на тези на които времето не им е стигнало. Да се похвалим , че сме избрали, и да се самозалъгваме че този избор е правилният.
И тогава , къде е гаранцията , че разликата в избора ни се дължи на различията между нас, а не е плод на случайното подреждане на игнорираните от нас фактори?
И тогава всъщност аз ли съм глупав, защото не оставям нищо на случайността, или всички други които довеждат нещата до край, с цената на някои компромиси. Защото никой не казва " не прави компромиси!". Всеки казва "избери". Но не казва с каква точност.
А компромисът е неточност. А неточността поражда грешки. И къде е гаранцията,че процентът на грешка при изборът няма да клони към сто ?
Какви са факторите ,които подобряват нашия избор и го карат да е правилен? Една камара празноглави обещания, излъчвани по медиите с менторски манталитет , набиващи ни в главите едни и същи идеи. И това би следвало да е опорна точка? По скоро е опорна точка на досадата. Досадата ,която ще ни накара в последствие да теглим чертата на над половината от факторите ,които биха ни помогнали за правилен избор и всъщност би оставила останалите фактори само като едни голи, абсолютно с нищо неподкрепени тези, да бъдат основен източник на нашият избор. "Тези" ,които само нашето въображение поддържа . "Тези" базирани на моментното ни настроение и реакция към заобикалящия свят. В крайна сметка нищо логично и достоверно на което да се опира нашият избор. И най-накрая този избор си остава само една идея за избор, която нашето съзнание е оформило и изградило възоснова на свои си вътрешни вярвания , нямащи никакви допирни точки с реалността. Фактически това е насила изградено усещане за осъществен избор.
Реално погледнато такъв избор е безмислен. И ако всички умници са взели безмислени решения, тогава въобще трябва да им се забрани да гласуват. А аз нали съм си глупак, и не успявам да избера. И затова успехът няма да е моя заслуга. А ако успеем ,при положение , че изборът е продиктуван от безмислени и хаотично взети решения, то тогава наистина може да се каже, че успехът ще е просто случаен. И нито аз ,нито някой друг ще е причина за него. Всичко ще бъде една велика случайност.
А дали киселото мляко не е по случайност добро? Случват се и такива неща.
А може би е дошло време и аз да загубя вкусовите си усещания както всички останали хора и всичкото мляко което ще ям занапред ще ми харесва...

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости