Предложение за слушане на някои произведения от канал

От време на време се появяват идеи за странични проекти. Обсъждайте ги тук.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
KoNi приказкочет
Мнения: 4
Регистрация: 15 август 2020, 15:49

Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от KoNi приказкочет »

"Здравейте!
Казвам се Корнелия Николова.

От година и половина имам любителски :
* Канал KoNi приказкочет в You Tube : https://www.youtube.com/channel/UCdfoz7 ... M7akm0qAqQ ;
* Facebook страница KoNi :
https://www.facebook.com/KoNi-240579337 ... _todo_tour

Записвам приказки и разкази за слушане и в по-голямата си част ползвам произведения, които Вие сте качили в chitanka.
Прочетох, че всичко тук е без заплащане и въпреки това желанието ми да бъдем полезни за всички хора (със зрящи проблеми , "по-мързеливи деца"и т.н) чрез моите приказки и разкази за слушане е по-силно от това, че не се заплаща.
Затова след като прегледате и ако желаете, може да си сътрудничим и да ползвате всичко от канала ми като го качите в раздел."


ПРИЯТЕЛИ, ЧЕТЯЩИ ХОРА!
Написах горецитираното писмо до CHITANKA. Те ме посъветваха да обсъдим с всички Вас тук моето предложение. Очакваме коментари и предложения за това дали искате линковете от канала да са активни и тук, за да може да слушате произведенията.

Поздрави!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от pechkov »

В грамофончето вече има качени подобни записи.

Можеш да прослушаш някои от тях, например тези.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
KoNi приказкочет
Мнения: 4
Регистрация: 15 август 2020, 15:49

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от KoNi приказкочет »

Здравейте! Знам за Грамофончето, но с админите на chitanka питаме дали желаят всички ползватели да слушат приказките и разказите от моят канал KoNi приказкочет безплатно, за да измислим как да ги прехвърлим тук.
Поздрави!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от pechkov »

Здравейте.
Аз не съм от админите, а само един досаден участник, който се възползва от свободата на словото, за да каже мнението си.

Прослушах няколко от вашите записи, и бих искал да обърна внимание на качеството на изпълнението - дикцията, и да се направи пост-обработка на записите, за да се изчистят залитанията и грешките. Дадох линк към приказки, издадени от "Балкантон", като разбира се не очаквам всеки да може да прави такива професионални записи с актьорски състав, музикален съпровод и студийна обработка, но все пак старанието за по-високо качество не е излишно.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
KoNi приказкочет
Мнения: 4
Регистрация: 15 август 2020, 15:49

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от KoNi приказкочет »

Здравейте!
Знам , че не сте от админите и ценя мнението на всеки-приемам критиката, защото тя е градивна за мен. Всичко в канала си правя сама и естествено не с професионална техника и без изолиране на външните шумове или преправка на глас и т.н чрез техника. Благодаря за мнението Ви! Ще се радвам и други участници да изкажат гледните си точки по поставеното предложение.
Поздрави!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от Борислав »

Към всяко произведение могат да се добавят връзки към външни ресурси, вкл. и видеа от YouTube. Показват се в раздела „Сваляне / Връзки“. Всеки потребител може да предложи такива връзки, а самото добавяне се извършва от администратор.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от NomaD »

Силно се надявам да се допускат професионално записани актьорски изпълнения, а не любителски рецитации.
Изображение
dd
Мнения: 168
Регистрация: 12 април 2009, 05:05

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЛУШАНЕ НА НЯКОИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАНАЛ

Мнение от dd »

NomaD написа:Силно се надявам да се допускат професионално записани актьорски изпълнения, а не любителски рецитации.
В нета има качени доста добри стари неща от грамофонни плочи. Почти всички нови професионални записи са платени, освен това днешните актьорски изпълнения рядко са сполучливи, тъй като неминуемо включват опит да се чете с чувство, субективно поставяне на паузи и куп други проблеми (да не говорим, че някои имат дори дефекти в говора). Тубата също е пълна със съмнителни (меко казано) опити. Иначе не виждам проблем да се линква каквото има, включително любителско, стига да не е брутално зле, пък всеки може да го спре след секунда, ако не му харесва. Единственият проблем е, че нищо не гарантира, че външните линкове ще работят след време, както и досадната задача на администраторите да преценяват дали да добавят предложен линк, или да откажат.
Последната и единствена промяна е направена от dd на 30 декември 2020, 12:39.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от NomaD »

И двата ти примера, dd, онагледяват само и единствено репродуциране на текст. Разликата е, че едното лошо изпълнено, другото е технически професионално - и като качество на аудиозапис, и като техника на рецитиране (но само монотонно рецитиране, а не актьорско изпълнение). Ефектът обаче един и същ- провокиращ слушателя бързо да се откаже от прослушването им. Даже смятам, че вредата от „професионалните четци“ (да - това е професия) е по-голяма от тази на любителските изпълнения.

Аз говоря за актьорски изпълнения, по възможност и режисирани.
Веднага илюстрирам какво имам предвид.
Ето изпълнение разказ на Й. Йовков от същия професионален четец на романа на Дюма: „През чумавото“.
Ето изпълнение на същия разказ от актьора Валентин Андреев - Рафе: „През чумавото“.
Разликата е повече от очебийна в полза на второто изпълнение.

Също така посочвам като отличен пример за аудиокнига и този запис на „Немили-недраги“.

Десетки, а може би са стотици добрите и перфектните изпълнения на произведения на българската литература само в Youtube. И бих препоръчал рецитациите в канала Audiobook BG (Аудио книга), където се подвизава този професионален четец, само в краен случай, при липса на алтернатива.

Ще дам няколко положителни примера на актьорско изпълнение от Тубата.

На утвърдени актьори от XX в., каквито са Апостол Карамитев и Константин Коцев:
„На оня свят“;
„Андрешко“.

По-ново добро изпълнение на „Дядо Йоцо гледа“, което, макар и от Аудио книги, е реализирано актьорски.

Изпълнение на стихотворението„Сенки“ на Яворов, при това записано в домашни условия.

Актьорски изпълнения на стихотворения с музикален фон:
Христо Ботев - „Елегия“;
Гео Милев -„Септември“;
Димчо Дебелянов - „Помниш ли, помниш ли...“...

Мога да изброя още десетки такива актьорски изпълнения.
Едно скорошно приятно откритие за мен са изпълненията на стихотворения на Петя Дубарова от чудесни млади хора, още деца, членове на студио за актьорско майсторство: ето плейлистата.

Има сполучливи опити за съчетаване на актьорско четене и визия:
Иван Вазов - „Новото гробище над Сливница“;
Христо Смирненски - „Цветарка“.

А понякога дори наглед аматьорски клипове са за предпочитане пред монотонното професионално четене: Атанас Далчев - „Див бурен“.

С тези примери обосновавам твърдението си, че трябва да предоставяме връзки към актьорски изпълнения, които колкото може повече съответстват на високите художествени качества на литературните произведения, които илюстрират.

Бих могъл също така да посоча и примери на чужди произведения, присъстващи в Читанка, на оригиналния си език, при това реализирани в различна стилистика. Но все пак ценя свободното си време...

За финал ще предоставя линк към едно съвършено съчетание между актьорско майсторство и музика, изпълнено от Рафе: Иван Пейчев - „Път“.
Изображение
dd
Мнения: 168
Регистрация: 12 април 2009, 05:05

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от dd »

NomaD, в общи линии си прав. Това с линковете тръгна от моя идея да качим стотина машинно четени класически книги заради застаряващи и ослепяващи хора като мен, които ще са доволни да има нещо прилично, без да е съвършено. Повечето вече ги има из нета, но са правени зле, а може да се направят една идея по-сносно и точно това е идеята. Тубата едва ли е най-доброто решение, та ще видим дали изобщо идеята ще отлепи.
Последната и единствена промяна е направена от dd на 30 декември 2020, 12:41.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от pechkov »

В обобщение: Направата на аудио-книга от гледна точка на качеството не е по-различно от направата на текстова книга. Както всеки ентусиаст може да си пусне Word на компютъра и да корегирва, така би могъл да стартира "Диктофон" на смартфона си, и да записва аудио-книги. В библиотеката обаче с течение на времето летвата за качеството бе вдигната високо за текстовете, и няма причини да се правят големи компромиси с аудио-книгите, като се допускат (или въобще да се толерират) очебийно некадърни изпълнения.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
KoNi приказкочет
Мнения: 4
Регистрация: 15 август 2020, 15:49

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от KoNi приказкочет »

Привет! Несъмнено в нета има многобройни опити за четене на литературни произведения, кои от тях са подходящи и кои не зависи от индивидуалният вкус на слушателя , неговото чувство за ритъм, моментно настроение и безброй още фактори. Съгласна съм с позицията на dd. Който има желание да слуша от канала #KoNiприказкочет -да слуша, който не-да не го прави. Решението на админите си е тяхно дали да прикрепят линкове от канала към произведенията в chitanka или не. Така или иначе аз взимам материала за прочит от тук и реших да съм в полза на всички, които желаят да слушат творби на литературата докато извършват ангажиментите си. Както гласи една поговорка "На харизан кон, зъбите се не гледат". Ако желаят админите могат да поставят и линк в раздел "Из мрежата" на канала.Както преценят.
Поздрави!
dd
Мнения: 168
Регистрация: 12 април 2009, 05:05

Re: Предложение за слушане на някои произведения от канал

Мнение от dd »

Вече има машинни гласове, които са почти неразличими от живите. Засега изборът на бг гласове е много ограничен (има 3 или 4 читави) и лицензирането е сложно, но до няколко години неминуемо ще се появят масово достъпни алтернативи, съответно за създаване на прилична (без да е съвършена) аудиокнига няма да има никаква нужда от актьори.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости