каква е далаверата от "запомни ме за месец", защо не завинаги?

Питайте, ако нещо в библиотеката е неясно.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
dts.dreamer
Мнения: 18
Регистрация: 26 юни 2012, 14:00

Re: каква е далаверата от "запомни ме за месец", защо не завинаги?

Мнение от dts.dreamer »

Ползата за сайта - сесията на вписания потребител е само един месец и след това би трябвало да се инвалидира/изтрие, за да се пести минимално количество памет.
Също така, по този начин сайта повишава, макар и минимално, сигурността на потребителите като ограничава времето за валидност на текущата сесия (подобна практика имат сайтовете на банки/финанови институции).

Неудобството за потребителя е очевидно - нуждата от вписване на име и парола след изтичане на сесията.
Ако имате добра/силна и дълга парола, неудобството може да се заобиколи чрез използването на така наречените програми за управление на пароли (Password managers).
Всички модерни програми за достъп до интернет (браузъри) - също разполагат с тази функция.
Последната промяна е направена от dts.dreamer на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
Причина: правопис
познай кой
Мнения: 7
Регистрация: 15 октомври 2020, 09:30

Re: каква е далаверата от "запомни ме за месец", защо не завинаги?

Мнение от познай кой »

Полза за сайта няма. На сървъра нищо не се пази. При логване той изпраща на потребителя бисквитка (coocie), едно от полетата на която е "срок на валидност на сесията". Единствено в нея се записва за колко време да е валидна, като този срок може да бъде и безкраен. Има сайтове с милиони и десетки милиони потребители (например популярните наши и световни торент тракери), в които можеш да се логнеш веднъж и да влизаш след това неограничено време. Ако сървърите им пазеха данни за всяка сесия, отдавна да са сдали багажа.

Полза за потребителя също няма. За каква сигурност можем да говорим в сайт, който се използва само за споделяне на мнения за книги?!? Причината за едномесечния срок най-вероятно е, че като е инсталирал админа форума, това е било опцията по подразбиране. И него го е домързяло да я промени.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости