Помощ за Фред Хойл "Черният облак"

— Започнали сте да сканирате/редактирате и сте срещнали проблем, напр. липсват страници
— Търсите издание, за да го сканирате
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
hammster
Мнения: 79
Регистрация: 08 юли 2006, 20:24
Местонахождение: София
Връзка:

Помощ за Фред Хойл "Черният облак"

Мнение от hammster »

Мислех да сканирам книгата, но се появи потенциален проблем.
Преди да сканирам дадена книга първо я преглеждам за фрапиращи дефекти, липсващи страници, символи от китайската азбука :wink: и др., и добре че го направих, защото забелязах една страничка с математически формули, които се чудя как да претворя в файл който да изпратя на Борислав.
Ето какво измислих: http://hammster.data.bg/4erniat%20oblak.rtf, а ето и самата снимка: http://hammster.data.bg/4erniat%20oblak.tif.
Ако смятате, че така става за побликуване да почвам да сканирам книгата, ако ли не да я трия от секцията "Сканиране" и да се заема с друга. Естествено мога пратя формулите и като снимки, но все ми се струва че има и друг начин.
Ако имате идеи пращайте ми ги на мейла.
Благодаря предварително!
С пари можеш да купиш книга, но не и знание.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Лично мнение (или по-точно, как бих го направил аз):
Всяка сложна формула с дроб се поставя в текста като картинка, освен това се поставя на отделен ред (независимо, че в текста е другояче). Простите изрази ("делта алфа", "делта T = 20") и простите дроби ("алфа върху делта алфа", "dt върху d алфа") се изписват със символи на същия ред, като дробта се замества с наклонена черта ("dt/da"), а специалните символи се указват с unicode-кода им.
Аватар
hammster
Мнения: 79
Регистрация: 08 юли 2006, 20:24
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от hammster »

Брагодаря за съвета.
Май няма друг по-удачен начин да се пресъздаде хрумването на автора :). Понеже в произведенитето има още 5-6 схеми които със сигурност трябва да са в картинков формат, си помислих, че поне тук може да ги избегна.
Така по-добре ли е? http://hammster.data.bg/4erniat%20oblak.rtf.
С пари можеш да купиш книга, но не и знание.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

Ами да, точно това имах предвид...
Единственото допълнение, което ми хрумва е, че ако искаш да подобриш качеството на картинките, можеш да напишеш формулите в Word-а (или каквото ползваш) и да направиш "снимка" на екрана при увеличение на текста напр. 200%. Разбира се, това не може да стане за графиките...
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

Светльо, ако решиш да последваш съвета на Мандор да ползваш Уърд, ми прати и текстовия документ с формулите, за да ги сложа като алтернативен текст на картинките. Не всеки може да види картинките и в такива случаи алтернативния текст е единственото решение.
Гост

Мнение от Гост »

здравейте

първо искам да кажа че файла с картинката е корумпиран (невалиден тифф формат, според ирфанвюто)

второ, проблемът с формулите е много стар и е решен по два начина - единият е с картинка, както предложихте; а другото е специялен език (тех, латех)
кофтито за картинките е че много читанки искат (работят само с) чист текст... във википедията например ползват латек формата ....
Аватар
hammster
Мнения: 79
Регистрация: 08 юли 2006, 20:24
Местонахождение: София
Връзка:

Мнение от hammster »

Ще отговоря на последните мнения/съвети както следва:
(Mandor) И на мене ми дойде същата идея, и снощи доста си поиграх, но станаха доста добре.
(Борислав) Мисля, да направя следното:
Ще ти изпратя книгата в два варианта, единия с картинки, а другия в текстови вариант, та ако се налага да отредактираш неправилно написаните формули, да се консултираш с картинките.
(Гост) Качих наново картинката, и можеш да я изтеглиш от същия линк.
С пари можеш да купиш книга, но не и знание.
Гост

Мнение от Гост »

hammster написа: (Гост) Качих наново картинката, и можеш да я изтеглиш от същия линк.
дръпнах го, всчико е "ток".
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости