Електронен четец

Въпроси, отговори и съвети за четенето на текстове със и без достъп до Мрежата.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Ф р а к с с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с с »

1. Пробвай на друг USB порт на същия компютър.
2. Обърни внимание на екрана на четеца. При някои модели като го включиш в компютъра, излиза въпрос дали устройствтоо да се използва като USB flash disk. Трябва да отговориш с OK или Yes.
3. Ако не излиза въпрос и четецът ти не се разпознава на нито един порт, опитай да използваш друг USB to microUSB кабел. Сред тези кабели често се срещат дефектни, при които двата проводника за напрежението работят, но единият от другите два, по които минават данните, е прексънат.
4. Ако нищо от изброеното не помага, опитай се да включиш четеца си към друг компютър. Ако и там не се разпознава - носи го в гаранционния сервиз.

Забележка: ако някой с много сила и малко мозък се е опитвал да напъха microUSB кабела в куплунга на четеца на обратно и го е повредил механично, това не е гаранционен дефект. Куплунгът се сменя в сервиз, цената е между 25 и 35 лв.
zagria
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2017, 10:40

Re: Електронен четец

Мнение от zagria »

Пробвал съм в три порта за USB. Имам и още, но тия са си в ред, щото с флашките нямам проблем. На четеца имам опция да избера когато свързвам с компютъра "Зареждане на батерията", "Връзка с компютъра" и "Избери ръчно едно от двете". Всичките съм ги пробвал - връзка ми се е получавала, само когато дам "Избери ръчно" и ми се покаже опцията . Щото при избиране ръчно когато компютърът не реагира изобщо при свързване, не ми излиза и въпроса на дисплея на четеца. Куплунгът не е повреден, много внимателно съм гледал преди да го вкарвам. Единствено изглежда остава да пробвам и с други портове, кабели и компютри и евентуално - носене в сервиза.
Аватар
summer-knight
Мнения: 133
Регистрация: 13 август 2015, 17:22

Re: Електронен четец

Мнение от summer-knight »

Пробвай на друг компютър. Пробвай първо да ръгнеш включен четец към изключен компютър и тогава да стартираш компютъра. Може ли четецът да е заспал и да трябва да му натиснеш копчетата, за да се събуди и компютъра да го види? Мърдаш ли случайно кабела? При мен mp3 плейъра ако му мръдна кабела изчезва като устройство и пак трябва да го вкарвам. Ако четецът случайно се появи в устройства и принтери, с дясно копче също има опция да махнеш драйвера и после рестарт.
zagria
Мнения: 6
Регистрация: 25 юли 2017, 10:40

Re: Електронен четец

Мнение от zagria »

Благодаря ви много! Кабелът е бил. С друг кабел няма грешка. Със моя се случва и да направи връзка, ама редко.
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Електронен четец

Мнение от DrunkenDonkey »

Едит: не съм забелязал, че има и още една страница мнения и въпроса е решен :)
sexyTy
Мнения: 1
Регистрация: 17 февруари 2018, 14:41

Re: Електронен четец

Мнение от sexyTy »

k_raev написа:Здравей,

Пробвай този речник: https://dl.dropboxusercontent.com/u/742 ... garian.dic

Копирай файла в директорията system/dictionaries.

Аз съм Basic Touch 2 - PB625. Щом работи на моята книга, би трябвало да работи и на твоята.

Мислех си от известно време да се занимая с речника, но нямах зор. Днес се пробвах с тези указания и се получи. Конвертирах от БГ Офис речника в StarDict формат.

Ще може ли нов линк за речника? Този вече е изтекъл.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Tolino vs Kobo aura one

Мнение от taurus »

В момента съм с Paperwhite 3.
Гледам Tolino shine 2D:
184 Gramm срещу 205г на PP3 ( a Tilino vision 4 HD e 175g и е с топла подсветка.
Ако имаше и опция за аудиокниги (вървящи докато четеш адаптирана) литература - нямаше да има цена).

Но се замислям за 7" или 8 по-скоро (с качествен екран най-вече и лек)
След злощастния опит с Кобо Аура Х2О (бавнничък и бързо избледняващ текст, след 3тото прелистване...) се върнах пак на Киндъл ПП3... но ми малее вече, а и с тези големи бели полета, често се прелиства.

Та, гледам сега 8 инчовите... една приятелка ми каза че е по-добре спрямо 6". Има ли някой пробвал тук (по-специално Кобо Аура One)?
Тolino epos 7,8" макар и по-нов май е по-слабия избор спрямо Кobo аura one
https://www.mobileread.com/forums/showt ... p?t=291636

Пряко сравнение:
https://kagoo.co.uk/e-book-readers/comp ... olino-epos

Цената на Кобо аура оне в Ибей е доста примамлива... (145паунда срещу 220Е в amazon.it)
Само ме притеснява, че е от преди 2г модел... но пък Aura H₂O, е бил от 1 October 2014.
Харесва ми теглото му: 230г(за 7.8") а PP3 6" е 205г) :shock:

Топлата подсветка - предимство ли е? Предполагам заради липсата на синьо - по-малко ще уморява очите.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Виж и това: https://www.pocketbook-int.com/bg/produ ... ifications
Цветната температура на подсветката е регулируама.
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

Наистина - чудесен модел! Единственият недостстък, който намирам, е че не е с Android. Следователно читателят е принуден да се адаптира към фирмения му PocketBook Reader, вместо да прехвърли любимия си AlReader, CoolReader или FBReader с всичките му настройки. Виждам обаче, че PocketBook Reader се предлага свободно и като приложение за Android. Ще го инсталирам на моя OnyxBoox, за да видя как се държи. И ако ми допадне, може и да си купя устройството. В описанието прочетох, че има възможност да заспива при затваряне на корицата. Но в секцията с допълнителни аксесоари в сайта не намирам корица за него. Имате ли повече информация за конкретния модел, колега Цанев?
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

На Кобо може ли директно да му се сложи cooreader? Интересува ме и анг-анг и анг-бг речник.
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

taurus написа:На Кобо може ли директно да му се сложи cooreader?
Може, но много трудно. Kobo Aura ONE също не е с Android. Има група ентусиасти, които правят къстъм пачове за моделите на тази марка. Но ги ползваш на собствена отговорност. Слагайки такъв пач, губиш гаранцията и ако някой от въпросните програмисти е объркал нещо и устройството ти блокира, единственият вариант е да си купиш ново.
taurus написа:Интересува ме и анг-анг и анг-бг речник.
Е, чак такива екстри - само на четец с Android...
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

@ zl_tsanev

Колега, до сега си играх с тоя PocketBook Reader. Представа си нямаш какво дръвце е! След CoolReader и AlReader - все едно от Win 7-ца сядаш на Правец-8... Колкото и да им е добър хардуера на PocketBook-овете, с тоя осран софтуер за нищо не стават!
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Всъщност за какво ни е Кулрийдър и Олрийдър ако си е ОК софта на четеца?
Вие на какво държите?

ПП: За речника, ми казаха че можело да се сложи с лесни стъпки... (на Кобо).
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

taurus написа:Всъщност за какво ни е Кулрийдър и Олрийдър ако си е ОК софта на четеца?
Вие на какво държите?
Ами аз държа да мога да си настройвам... всичко :) Шрифт на основния текст, заглавията и забележките; размер на шрифта; разстояние между редовете; разстояние до ръбовете на екрана; информация, която да се извежда над или под текста в пълноекранен режим; действия, които да се изпълняват при единично и при двойно докосване на всяка от 9-те зони на екрана; действия, които да се изпълняват с различни жестове с един и с два пръста; действие при докосване на дума от текста със задържане; речник, който да се отваря, когато поискам превод на дума; икони, които да се появяват в менюто за бърз достъп, което се вика с едно докосване - за добавяне на нов bookmark, преход към bookmark, търсене на текст, отваряне на нова книга, списък на последните прочени книги... И в CoolReader, с който четох до скоро, и в AlReader, който ползвам в момента, всички тези възможности съществуват. И могат лесно да се прехвърлят на ново устройство само с копиране на един конфигурационен файл.
taurus написа:ПП: За речника, ми казаха че можело да се сложи с лесни стъпки... (на Кобо).
Сигурен ли си, че става въпрос за английско-български двупосочен речник? За английски тълковен не се и съмнявам, че има; за английско-руски - също... Но пък може и да има, просто аз да не зная за това...
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

CoolReader3 за PocketBook(https://github.com/blchinezu/pocketbook ... r/releases) се инсталира(копира) без проблем на InkPad3. Директорията system е системна, скрита, но може да се визуализира - променят се настройките в Windows. Възможностите за настройки на CR3 са както и при другите версии. Доработката за PocketBook включва възможност за визуализиране в колонтитула на текуща страница/брой страници до края на главата/общ брой страници - това, което го има в AlReader като възможност. Възможностите за фина настройка на стилове са запазени и могат за се променят както чрез съответния *.css файл, така и от менюто на CR3. Във втория случай *.css следва да се модифицира внимателно/минимално за да не пречи на възможността за интерактивни настройки от менюто. Потребителските шрифтове се записват в system/fonts.
Ето пример за fb2.css:

Код: Избиране на всичко

body { text-align: left; margin: 0; text-indent: 0px }

p { $def.all } 

empty-line { height: 1em }

hr { height: 1px; background-color: #808080; margin-top: 0.5em; margin-bottom: 0.5em; /* 2px */ }

a { display: inline; $link.all }
a[type="note"] { color: #444040; $footnote-link.all }

image { text-align: center; text-indent: 0px; display: block }
p image { display: inline }
li image { display: inline }

li { display: list-item; text-indent: 0em;  }
ul { display: block; list-style-type: disc; margin-left: 1em }
ol { display: block; list-style-type: decimal; margin-left: 1em }

v { text-align: left; text-align-last: right; text-indent: 1em hanging }

stanza { $poem.all }
stanza + stanza { margin-top: 1em; }
poem { margin-top: 1em; margin-bottom: 1em; text-indent: 0px }
text-author { $text-author.all }

epigraph, epigraph p { $epigraph.all }
cite, cite p { $cite.all }

title p, h1 p, h2 p { 
    $title.all
}

subtitle, subtitle p, h3 p, h4 p, h5 p, h6 p { 
    $subtitle.all
}

title, h1, h2, h3, h4, h5, h6, subtitle { 
	hyphenate: none; 
}

h1, h2, h3, h4, h5, h6 {    
	display: block; 
   	margin-top: 0.5em; 
   	margin-bottom: 0.3em; 
     	padding: 10px ; 
     	margin-top: 0.5em; 
     	margin-bottom: 0.5em; 
}
title, h1, h2 { 
	page-break-before: always; 
	page-break-inside: avoid; 
	page-break-after: avoid; 
}
subtitle, h3, h4, h5, h6 { 
	page-break-inside: avoid; 
	page-break-after: avoid; 
}
h1 { font-size: 150% }
h2 { font-size: 140% }
h3 { font-size: 130% }
h4 { font-size: 120% }
h5 { font-size: 110% }

table { font-size: 80% }
td, th { text-indent: 0px; padding: 3px }
th {  font-weight: bold; text-align: center; } 
/* #808080; */
table caption { text-indent: 0px; padding: 4px; }

tt, samp, kbd, code, pre { font-family: "Courier New", "Courier", monospace; } 
code, pre { 
    display: block; 
    white-space: pre; 
    $pre.all
}

body[name="notes"] { $footnote.all }
body[name="notes"] section title { display: run-in; text-align: left; page-break-before: auto; page-break-inside: auto; page-break-after: auto; }
body[name="notes"] section title p { display: inline; $footnote-title.all }

body[name="comments"] { $footnote.all }
body[name="comments"] section title { display: run-in; text-align: left; page-break-before: auto; page-break-inside: auto; page-break-after: auto; }
body[name="comments"] section title p { display: inline; $footnote-title.all }

description { display: block; }
title-info { display: block; }
annotation { $annotation.all }
date { display: block; font-size: 80%; font-style: italic; text-align: center }
genre { display: none; }
author { display: none; }
book-title { display: none; }
keywords { display: none; }
lang { display: none; }
src-lang { display: none; }
translator { display: none; }
document-info { display: none; }
publish-info { display: none; }
custom-info { display: none; }
coverpage { display: none }

head, form, script { display: none; } 

b,strong,i,em,dfn,var,q,u,del,s,strike,small,big,sub,sup,acronym,tt,sa mp,kbd,code { 
   display: inline; 
} 

sub { vertical-align: sub; font-size: 70% }
sup { vertical-align: super; font-size: 70% }

strong, b { font-weight: bold }
emphasis, i, em, dfn, var { font-style: italic; color: #444040 }
u { text-decoration: underline; } 
del, s, strike, strikethrough { text-decoration: line-through; } 

small { font-size: 80%; } 
big { font-size: 130%; } 

nobr { display: inline; hyphenate: none; white-space: nowrap; } 

dl { margin-left: 0em; } 
dt { display: block; margin-left: 0em; margin-top:0.3em; font-weight: bold; } 
dd { display: block; margin-left: 1.3em; } 

img { 
   margin: 0.5em; 
   text-align: center; 
   text-indent: 0em; 
   border-style: solid; 
   border-width: medium; 
} 
PS: Някои от възможностите за настройки на CR3 са ограничени (сравнено с версията за Android). Липсва библиотечния модул, директно зареждане на файл. Списък с отворените последно файлове има, добавянето на Bookmark също. Могат да се промянят действията с тъч екрана и клавишите - както и при Android версията. За речника не мога да коментирам - не съм го пробвал.
Колега, до сега си играх с тоя PocketBook Reader. Представа си нямаш какво дръвце е! След CoolReader и AlReader - все едно от Win 7-ца сядаш на Правец-8... Колкото и да им е добър хардуера на PocketBook-овете, с тоя осран софтуер за нищо не стават!
Не бързай с категорична оценка - възможностите са повече. Но за софтуера си прав - ако нямаше възможност за добавяне на CR3, малко потребители биха го предпочели.
А за "Правец-8..." - еее-х какви времена бяха - в 48К можеше и електронна таблица да използваш. Първата си програма на ASM писах на него (май беше с Merlin или BigMag) - модул за графичен печат на матричен принтер М80.
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

zl_tsanev написа:...
Ей, колега, ти друга работа нямаш ли си?!? ;) Пусна ми мухата, досега четох за модела и... ще се разделя тези дни с 450 лева... :mrgreen:

Машинката работи под Linux, така че инсталирането и настройката на програми са дори по-лесни, отколкото на Android. А и работи по-бързо и стабилно. Библиотечен модул и без това не ползвам, предпочитам да си търся книгите във файловата система, както съм ги записвал на "големия брат". CoolReader разпознава вградения речник ABBYY Lingvo. Свалих си от братушките страхотна база за него:

Мегаэнциклопедия - в одном словаре (230МБ) собраны:
+ Большой Энциклопедический Словарь
+ Большая Советская Энциклопедия (БСЭ)
+ словарь Даля, словарь Ефремовой
+ словарь С.И.Ожегова
+ толковый словарь Д.Н.Ушакова
+ Энциклопедия Брокгауза и Ефрона.

При търсене на дума показва резултатите от всички речници заедно.

Като го купя, ще му драсна едно ревю.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Заслужава си. Ето линк към архив с инсталиран CR3 и поправен конфигурационен файл(оригиналната програма за четене на четеца е eink-reader.app): http://dox.bg/files/dw?a=b41f8fffac
Архива е по-голям поради включените мои потребителски шрифтове.
В Technopolis цената е 439 лв. а обложка може да вземеш от vali.bg:https://www.vali.bg/bg/product/12784/Ка ... inch-Кафяв
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

Благодаря :) Но мой клиент е дистрибутор на "Вали" и купувам от тях по цени на едро. Четеца + калъф и доставка ще ми дойде на цена малко под 450 лева с ДДС. Мисля да поръчам и ето тази корица в черно, защото оригиналната с държачите отгоре не зная дали ще е достатъчно удобна. Пък и свикнах в последните години да ползвам OnyxBoox с корица тип "лодка"...
Ich_Will_
Мнения: 2
Регистрация: 10 август 2015, 14:10

Re: Електронен четец

Мнение от Ich_Will_ »

zl_tsanev написа:CoolReader3 за PocketBook(https://github.com/blchinezu/pocketbook ... r/releases) се инсталира(копира) без проблем на InkPad3. Директорията system е системна, скрита, но може да се визуализира - променят се настройките в Windows. Възможностите за настройки на CR3 са както и при другите версии.
Всъщност на Windows 10 не е необходимо. В подчертаното поле се изписва ръчно system и папката се появява без проблеми. Изпробвано е и работи. При останалите операционни системи не знам как стоят нещата. За речниците ще чакам отзиви, че са ми крайно необходими.
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

При всеки Windows е така. Едни от първите неща, които всеки грамотен потребител прави, е да настрои Windows-а си да показва скритите папки и да не крие разширенията на файловете. Но понеже повечето хора, използващи компютър, са... не ми е удобно да кажа с какви познания, МикроМеките са преценили, че който не знае как да види системните папки, няма работа в тях. Все пак положението е по-добре от Linux, където всеки бива третиран като малоумник, на когото е забраненто да пипа почти навсякъде, докато не докаже, че не е, въвеждайки root паролата. И трябва да я въвежда наново за всяко свое действие...

За речниците - какво има да чакаш? Виждаш какви бази има за ABBYY Lingvo и преценяваш устройват ли те. Ето линк за сваляне на повечето налични. Кликаш плюсчето в ляво от "Словари. Коллекция словарей для PocketBook", избираш и теглиш...
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Ich_Will_ написа:
zl_tsanev написа:CoolReader3 за PocketBook(https://github.com/blchinezu/pocketbook ... r/releases) се инсталира(копира) без проблем на InkPad3. Директорията system е системна, скрита, но може да се визуализира - променят се настройките в Windows. Възможностите за настройки на CR3 са както и при другите версии.
Всъщност на Windows 10 не е необходимо. В подчертаното поле се изписва ръчно system и папката се появява без проблеми. Изпробвано е и работи. При останалите операционни системи не знам как стоят нещата. За речниците ще чакам отзиви, че са ми крайно необходими.
Всичко може да се направи и през DOS прозорец - не е необходимо да се правят каквито и да било промени в Windows. Командите copy и xcopy ще свършат работа за копиране/пакетно копиране към и от system директорията. Но предположих, че повечето потребители не са привърженици на работа в текстов режим.
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Kobo Aura one не ме впечатли с качествен екран... текста не стоеше добре след 5-10 прелиствания.
Единствено лекотата му ми харесва.
Някакви идеи други?
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

Друга идея - да почакаш няколко месеца... :) Защото в началото на есента се очаква излизането на OnyxBoox Nova. Същите размери като PocketBook 740, 7.8" дисплей със същата резилюция, Android 6, 4-ядрен процесор, 1 GB RAM, 16 GB вътрешен диск, 2800 mAh батерия...

Аз иначе продължавам да чета за PocketBook 740... Руските потребители отбелязват, че екранът е със стъклена основа, но горната му част е пластмасова. Докато при моделите на OnyxBoox от горния ценови клас имат въдху екрана защитно стъкло. От друга страна - прототипът на Nova засега е без хардуерни бутони за прелистване, с което за мен отпада като вариант. И няма регулация на температурата на подсветката. Обаче пък от руското представителство на OnyxBoox твърдят, че това е само прототип, а в крайния продукт могат да бъдат направени промени до излизане на търговската версия. Явно няма пълно щастие... :)
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Ф р а к с написа:Друга идея - да почакаш няколко месеца... :) Защото в началото на есента се очаква излизането на OnyxBoox Nova. Същите размери като PocketBook 740, 7.8" дисплей със същата резилюция, Android 6, 4-ядрен процесор, 1 GB RAM, 16 GB вътрешен диск, 2800 mAh батерия...
Явно ще почакам руснаците... то до там ли опряхме :shock:
Иначе чета тук за Tolino Epos 7.8" и този текст ми дава надежда, че след 4-тата страница няма да започне да избледнява текста, както на Кобо-тата.

... In the settings menu there are options to change the refresh rate of the e-paper screen. This is the only e-Reader we have ever seen that goes beyond the standard every one to six pages. You can do every 60th page or even every 100th page if you want. If you turn it completely off, which is an option, you can read for a very long time without the screen flashing when you are flipping pages.

Може би за това е и на такава цена (и е само 260г) - все още не ми се прежалват 400лв...но обмислям да го поръчал с опция за връщане на тяхна сметка от тук или амазон.де за 200Е

PS: Виждам че тук поназнайвате доста от софтуер... Дали вече има работещ хак за Paperwhite 3 - ако намаля белите полета до 1мм - може и с него да си продължа, или да го оставя само за път. Хардуера му е много добър! По-специално екрана.
Tук има инфо, но за моя (5.9.6.1 фърмуер версия) май няма още...
https://www.mobileread.com/forums/showt ... p?t=275877

ПП:
Четох, че бил бавен... това не се ли оправя с ъпдейтите или с качване на кулрийдър (все пак е андроид)?
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Ф р а к с написа:Друга идея - да почакаш няколко месеца... :) Защото в началото на есента се очаква излизането на OnyxBoox Nova. Същите размери като PocketBook 740, 7.8" дисплей със същата резилюция, Android 6, 4-ядрен процесор, 1 GB RAM, 16 GB вътрешен диск, 2800 mAh батерия...
Ще подебна Епоса в аукционите, да го видя лично как се държи.
Пусналиса Nova-та на $264 (250лв) от Алито, но кой знае колко време ще е на тази висока цена, а и в ЕС още не съм го мяркал.
Има го и на склад от Испания 2-5дни (но без Tracking Information).

PS: Обаче [urlhttp://www.boox.com/boox-nova/]данните [/url]на Onyx-а впечатляват, най вече и това ако е вярно:

Easy on your eyes
Unlike the LCD screens emitting blue lights to your eyes, the Nova screen reflects ambient light from environment to your eyes.You can comfortably read for longer hours without eyestrain.

New Regal refresh technology
New E Ink regal refresh technology leaves no shadow and ghosting lines after page turns and provides you a clearer reading view.

Cortex-A17 1.6GHz Quad-core
2GB LPDDR3 memory
32GB EMMC storage
Android 6.0 software
Formats supported: PDF, EPUB , TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM, and others.
Audio format:WAV, MP3
Support DRM
USB-C port
Battery 2800mAh Li-Polymer
Dimensions:196.3 x 137 x 7.7mm
Weight:240 grams
Front Light with CTM (Warm and Cold)

Докато Епоса е с 20г по-тежък и доста бавен
Li-polymer battery, 1200 mAh
Battery capacity Up to 4 weeks
Processor 1000 MHz Freescale i.MX6
RAM 512 MB
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

Nova-та не става, в окончателната версия няма хардуерни бутони за прелистване. А и microSD card слота са икономисали жълтурите... От 7.8" модели като приемлив вариант остава само PocketBook InkPad 3. Но той не е с Android и там настройките ще са малко по-сложни. Данните не ги гледай, те са на практика едни и същи за всички e-inc четци.
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Електронен четец

Мнение от zl_tsanev »

Onyx Boox Nova и Boyue Likebook Mars T80D са ги пуснали и тук: https://ereader.store/en/8-screens-27.

Boyue Likebook Mars T80D поддържа карта до 128Gb. При тези цени InkPad3 според мен е за предпочитане(а има и поддръжка и сервиз в България).
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Електронен четец

Мнение от taurus »

Ф р а к с написа:Nova-та не става, в окончателната версия няма хардуерни бутони за прелистване. А и microSD card слота са икономисали жълтурите... От 7.8" модели като приемлив вариант остава само PocketBook InkPad 3. Но той не е с Android и там настройките ще са малко по-сложни. Данните не ги гледай, те са на практика едни и същи за всички e-inc четци.
Не е баш едно и също...
Кобото например е едно ниво под Киндъл, като дисплей.
Този инкпад е само с 8 GB вътрешна памет и слот за microSD карта (до 32 GB) - и 1ГБ РАМ и по-слаба батерия... не е Андроид. :arrow:

Не че ми трябва (имам си отделно МП3 плеър...). Всъщност защо ви е слот, след като има 32ГБ памет Новата?
Мен копчетата вече не ми трябват - едва ли има по-добри от Киндълските, а и вече свикнах на тъч. Важен е дисплея.
Поне синьото са махнали Инкпада.
Ф р а к с

Re: Електронен четец

Мнение от Ф р а к с »

taurus написа:Всъщност защо ви е слот, след като има 32ГБ памет Новата?
А бе, и това е вярно, но винаги е по-добре носителят да е сменяем. Защото ако се повреди, замяната му е доста по-евтина. А както ни учи "Пътеводителя...", разликата между нещата които могат и тези, които не могат да се развалят е, че когато вторите се развалят, те обикновено не могат да се поправят :) В този ред на мисли - IncPad-а е уникален с това, че дори вътрешната му памет с фърмуера е на втора microSD карта, която може да бъде свалена след отваряне на задния капак. Т.е. можеш да си направиш копие на целия софтуер на четеца и ако го омажеш с промени в настройките или бъглива версия на фърмуера, да си го възстановиш 1:1.
taurus написа:Мен копчетата вече не ми трябват - едва ли има по-добри от Киндълските, а и вече свикнах на тъч.
Копчетата си трябват. Защото не всички сме чекисти :mrgreen: Т.е. не винаги имаме горещо сърце, хладен ум и най-вече - чисти ръце :) А да четеш от екран на петна не е особено приятно...
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

ревю на - new Kindle Paperwhite 2018

Мнение от taurus »

Ето и моето впечатление за новия Kindle Paperwhite 2018
Сравних го с 2015 PP3 - и се оказа че има подобрения, но и един основен недостатък спрямо PP 3 2015.

Предимства:
- Много равномерна подсветка
- видимо по-бързо опресняване при прелистване
- 16г по-лек /182 по каталог, по моята везна= 184г)
- повече памет и водоустойчивост (за мен нямат значение)

Недостатъци:
- видимо прозиране на текста, т.е. нисък контраст (по-ниска оптична плътност, спрямо стария, дори с различни шрифтове...).
Пробвах с двата болднати шрифтове /halvetica, amazon ember bold/ ,малко по-добре е, но аз чета със серифни (bookerly)... май имало опция за болдване както е Kobo. Ще го тествам с bookerly ако мога да го настроя и тогава ще реша дали ще го запазвам за мен.

Опитах да ъпгрейдна, но няма подобрение.

2. има луминисцентен фон (студено бяло), за разлика от по-топлия фон на стария ми, но той има в дъното лека сянка, която не прави впечатление вече.
На снимките разликата се е потушила с 50%...

Изображение

Изображение
Ето и актуалната версия на четеца: 5.10.0.2 - с тази си и беше. Регистрирах го.
Четох и в mobileread.com/forums че имат този проблем с контраста, вероятно заради допълнителния панел... като цяло силния контраст идвал с екрани от инфрачервена сензорика, като Kobo.
Някой дали е виждал на живо вече Kobo Clara HD 6", koйто е на добра цена от 102Е (заради промоционалния paperwhite 4 може би) или ONYX BOOX NOVA
Ониска ми е по-интересен заради размера, но го няма в от Европа с опция за връщане... а и доста са го надули. :lol:
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости