Представяне на Библиоман

От време на време се появяват идеи за странични проекти. Обсъждайте ги тук.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Rista.69 написа:Ако мога с нещо и аз да допринеса за идеята Ви се включвам с удоволствие.
Можеш, разбира се. В Библиоман има записи, при които са качени само сканирани страници, без да е попълнена останалата информация. Ще ги познаеш по думите „Записът е непълен. (Има само сканове)“. Като попаднеш на такъв запис, го отваряш за редактиране през бутона с моливче и започваш да въвеждаш информацията от скановете.

Препоръчвам ти да работиш с два прозореца на браузъра, сложени вертикално един до друг. В единия отваряш основната страница на записа, където са скановете, а в другия – страницата за редактиране. На страницата за редактиране вляво има едно меню, което може да се скрие, за да има повече място за формуляра с отделните полета. Менюто се скрива, като се щракне на иконката с трите хоризонтални черти в горния ляв ъгъл.
Безимен
Мнения: 8
Регистрация: 16 септември 2016, 15:11

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Безимен »

Илияна написа:Здравейте,
идеята е чудесна.
Не се ли дублира донякъде с каталога поддържан от националната библиотека?
На този твой почти риторичен въпрос ще отговоря, Или Яна, че ме кефи да гледам как некои използват доброволчеството ви за свои лични ползи и се смеят в лицето на наивните добросъздавачи.

Конкретно на въпроза: да, дублира се като информация, но не и като интелектуална собственост.
Докато Националната библиотека има интелектуалната собственост върху пространния си каталог, то каталогът, създаден тук от вас, овчиците, ще е интелектуална собственост на сайта Цхитанка.енфо и, съответно, на индивидите, държащи неговите права финтернета, Или Яна...
Прочее, дерзай: пътят към ада бил павиран с добрите ви намерения :lol:

Пак ще ме баннат, но нейсе – аз да си кажа :D
Аватар
vog
Мнения: 86
Регистрация: 03 август 2013, 10:59
Местонахождение: София, България

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от vog »

Гледай, ти! Не бях се замисляла - да отнесат част от клетите мозъци като "своя собственост" финтернета. :(
rumensz
Мнения: 2
Регистрация: 12 декември 2015, 21:52

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от rumensz »

Освен, че засега е зле организиран, информацията и сега я има към всяка книга в Читанка, но не в този "лъснат" вид. Кое по-полезно - усилията да се насочват към публикуване на книги от преди 5-годишния срок, към създаване на биографии, подобряване на текстовете, публикуване на готовите десетки книги?
Безимен
Мнения: 8
Регистрация: 16 септември 2016, 15:11

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Безимен »

vog написа:Гледай, ти! Не бях се замисляла - да отнесат част от клетите мозъци като "своя собственост" финтернета. :(
Организатори на доброволците.
Дайте да дадем.

Така се опорочи и тъй наречения соцялизъм.

Хъ хъ хъ :lol: :lol: :lol:

We are living in wrong century https://youtu.be/l56BvNtEbdc?t=125
въпрос

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от въпрос »

Само едно не разбрах - какъв всъщност е смисълът от цялото меропртиятие? Книгите служат за четене. Тук текстове няма да има, само заглавия и корици. Кому е потребна подобна информация и за какво може да се използва?
blankcat
Мнения: 3
Регистрация: 07 септември 2009, 16:52

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от blankcat »

Първо, трябва ли де е скан? Може ли например снимка от смартфон, но с подходящо осветление без отблясъците?

Второ, има ли някакъв енджин, който проверява за вече въведено заглавие във формата за попълване, или първо да си потърсим сами евентуална дублираща публикация?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

blankcat написа:Първо, трябва ли де е скан? Може ли например снимка от смартфон, но с подходящо осветление без отблясъците?

Второ, има ли някакъв енджин, който проверява за вече въведено заглавие във формата за попълване, или първо да си потърсим сами евентуална дублираща публикация?
1. Да, допускат се снимки от телефон. Записано е в документацията.

2. Във формуляра за добавяне на книга се прави автоматична проверка дали въведеното заглавие присъства в базата от данни. Пробвай да впишеш някое заглавие и премести фокуса в следващото поле.
plamen187
Мнения: 1
Регистрация: 28 април 2017, 18:30

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от plamen187 »

Много се изивинявям, как става добавянето на нова книга?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

plamen187 написа:Много се изивинявям, как става добавянето на нова книга?
Дадох ти съответните права.
vesi_libra
Мнения: 1
Регистрация: 17 септември 2010, 13:02

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от vesi_libra »

Здравейте, и аз бих искала да се включа. Нямам скенер, но ще пробвам да снимам с телефона.
А също мога да въвеждам и сканираните информации.
Ренета

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Ренета »

Здравейте,

Благодаря Ви за невероятния труд! Книгите които се продават на пазара в днешно време често не са за показване на децата. Затова с голям трепет намирам книги в изданията които съм имала като дете. Има една книга която беше много любима, Приказки Братя Грим, 2 дебели тома, с твурди кафяви корици, без картинки. Приказките бяха разказани невероятно. За съжаление книгата е загубена от дома ми- живея в чужбина, но ако успея да я намеря/купя някъде ще я изпратя на вас. Ще опитам да я потърся в Народна библиотека и да я снимам. Ако успея ще ви пиша.

Поздрави,
Ренета
dima83
Мнения: 2
Регистрация: 16 февруари 2012, 11:55

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от dima83 »

Здравейте, аз чета много книги на различни езици и тематика, тъй като съм преводач на свободна пракика. Оделно пиша стихове, разкази и напоследък покрай сина ми и детски приказки. Имам доста книги, които майка ми, а и не само тя събира повече от 50г. ако мога да съм полезна ще се радвам да помогна. Нямам скенер, но ако има някой наблизо ще се радвам да се включа.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

dima83 написа:Нямам скенер [...]
dima83, ако имаш телефон с камера, можеш с него да снимаш кориците и информационните страници на книгите.
dima83
Мнения: 2
Регистрация: 16 февруари 2012, 11:55

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от dima83 »

Благодаря за идеята и за бързия отговор! Само кориците ли и кои страници? Има ли значение тематиката или като ви ги пратя на снимка вие ще си ги сортирате? И как и къде да ви ги пратя?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

dima83 написа:Само кориците ли и кои страници? Има ли значение тематиката или като ви ги пратя на снимка вие ще си ги сортирате? И как и къде да ви ги пратя?
Прегледай документацията на Библиоман. Накратко, нужни са снимки на всички страници преди и след основното текстово съдържание на книгата. Ако книгата има съдържание, трябва да се снима и то.

Тематиката на книгите е без значение, но според мене е най-добре да хванеш най-старите книги. Те се срещат по-рядко и вероятността някой друг да ги има и опише, е по-малка.

Файловете можеш да ги качиш направо в Библиоман. Просто създай запис за съответната книга и там качи всички снимки. Ела в чата, ако имаш още въпроси.
Vrana
Мнения: 1
Регистрация: 16 август 2016, 12:55

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Vrana »

Бих се радвала да участвам. Имам достатъчно свободно време. Но нямам скенер. Въвежданет на данни за мен е удоволствие, но в скенерната част съм безсилна. С какво мога да помогна?
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Борислав »

Vrana написа:[...] нямам скенер. [...] С какво мога да помогна?
Виж това мое съобщение.
dao
Мнения: 11
Регистрация: 29 август 2016, 08:47

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от dao »

Здравейте, добри Читанки,
с тъга в сърцето ще споделя, че екипът Петя - дао прекъсва своята работа по проекта Библиоман:
Многоуважаемата Петя е много заета със следването си, а скромний дао започна редакция и допълване на бащината книга "История на село Долнослав" (окр. Пловдивски).
Разбира се, ние си запазваме правото да продължим при по-добри времена.
Останаха ни обаче около 124 сканирани книги, които доброволец(ка) може да въведе.

https://mega.nz/#F!8tNDVBgY!qzQlTv-60UHsS-2Jvljvdw

Това е тяхното място -линк- сега.
За мен ще бъде удоволствие да помогна на проекта.
Само бих искал в полето .... Сканирано - дао 2017 г. .....
Благодаря.
Разбира се, книгите се предават ..такива, каквито са и
всякакви бъдещи неудачи с тях не може да бъдат приписвани на дао....
EULA :))

ПС: С Петя общо сме въвели 303 книги.

Победа будет за нами!
теди

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от теди »

Здравейте,
можете да използвате сайта на националната библиография:
http://www.bg.cobiss.net/
Предполага се, че съдържа описания за всички книги, издавани в България.
Гост

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Гост »

Здравейте! Всичката информация за книги, издавани на български език е налична в COBISS. (Ако има грешка при изписването - моля за извинение.)
Конструктивно предложение: разполагаме с преводи на български език на книги, които НЕ са били издавани в България. Наши - на авторско сдружение - преводи. Издателският свят така се е поставил във взаимоотношенията си с нас, че НЕ намираме смисъл повече да контактуваме с издатели.
Може би сайтът Ви има мнение по такава идея: НЕПУБЛИКУВАНИ в тираж книги на български език (или фрагменти от тях за събуждане на интерес). Нататък е въпрос на детайлизиране и подробности. Адрес: ahuri[маймунско а]mail[ . ]bg
Аватар
Еми
Мнения: 138
Регистрация: 26 януари 2012, 16:14
Местонахождение: София

Re: Представяне на Библиоман

Мнение от Еми »

Покажете ми къде в COBISS представят книгите с корици и страници така, че сама да прочета какво е написано, а не преписано.
Когато имаш желание - намираш начин. Когато нямаш желание - намираш оправдание.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости