Преводи. Редакция

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Преводи. Редакция

Мнение от Hawthorne »

Първа Идея > Преводи

Една идея, която бих искал да видя да има в Моята библиотека, е начин няколко човека, да могат да превеждат даден текст. Тъй като аз се занимавам с преводи на книги или истории, който знам, че няма да бъдат издадени скоро, това би ме улеснило, тъй като предполагам не бих бил единствения.

Идеята ми накратко е система, в която бива въвеждан текста ( предполагам отначало тази система ще се свежда до основни езици за превод - от руски, френски, немски и английски > на български ). Човека въвел текста, може да променя всички части на текста, и да одобрява предложените преводи на определени сегменти от този текст. Отделно, хората, който се запишат да превеждат този текст, според човека въвел текста за превод, ще могат или да си "заплюят" дадена част от текста. Другата идея, пак според настройките е, те автоматично да получават сегмент, или пък, според общия им брой ( например 4 човека като броим потребителя въвел текста ), всеки получава процент от текста за превеждане ( в този случай 25% за всеки ), като човека въвел текста, ще може да изключва или включва себе си в този процент по собствена преценка, и каквото и да става, частта от текста, която той си е "заплюл" да превежда, винаги се изключва от горепосочените автоматични действия.

Втора Идея > Редакция Текстове

Тази идея, е отчасти вдъхновена от горната. Всеки потребител да има правото, да предложи редакция на отделна част или на цяло произведение. Например, чете си част от книга (глава 15 например), и вижда правописни грешки. И например в края на 15 глава, ще има линк, който води към страница, където я има същата тази глава, и потребителя може да въведе промените, и съответно да ги изпрати за одобряване от администратора/модератора/длъжностното лице.


Моля критикувайте, коментирайте или усъвършенствайте тази система, кой както си иска ;)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
nlr
Мнения: 63
Регистрация: 29 декември 2006, 15:06
Местонахождение: Варна

Мнение от nlr »

Hawthorne, само внимавай с думичките "който" и "които" в преводите ти. :)

За втората ти идея, с редакцията - и на мен ми се е искало да мога да поправя някоя дума, пропуснат нов ред и т.н., но не знам дали е възможно да се направи отделни индивиди (за начало само някои, докато не се докажат и други :)) да могат да редактират направо от браузъра текстовете в библиотеката.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Великолепна идея!!!
Предлагам едно допълнение по организацията на тази страхотна идея- да се организират групи от хора, тимове с капитан(координиращ дейността и политиката на тима, включването и изключване на членове). Поемането на отговорност от тимовете за определена дейност ще е голямо облекчение за Борислав.

//добавено Не е ли по-добре да се премести в раздел идеи!?
Може и така да е, ...!
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Сзговорна дружина, планина повдига

Мнение от ivand58 »

Здравей Hawthorne, преди гонина или две, група ентусиасти ме питаха за софтуер, чрез който да пишат съвместно роман... Идеята за съвместна работа не е нова и съответно вече има доста средства, чрез които да се улеснява този процес. Може би един от най-широко използваните тулове е този на сорсфорджа (ковачницата на свободен софуер). Обикновенно това са сериозни, ресурсоемки системи. Разбира се има и много други, по-леки решения, например cvstrac и др. Всички те се ползват активно от софтуеристите, които работят върху общ текст (програми) и благодарение на тях (софтуеристите-ентусиасти и туловете за съвместна работа и контрол на версиите) има хубави неща като линукса. Разбира се ако Борисляв няма възможност да качи нещо от типа на cvstrac, това не значи ще нещата трябва да спрат (или да не почват въобще). Винаги когато има желаещи, ще се намери и начин за постигане на поставените цели. Пожелават ти (ви) успех!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Благодаря досега за коментарите, и nlr, вярно е, правя грешки, затова когато превеждам каквото и да е, го предавам на един приятел, който просто е безупречен педант, когато стане дума до текстове, и ми намира грешките.

Също, преди да забравя, идеята за отборите ми харесва, и то много, а освен всичко друго, тези отбори могат да се грижат и за текстовете както GeOrg каза, могат да проверяват новите, както и старите текстове, и да им се правят редакции. Господ ми е свидетел, че някой от книгите, които съм изчел, са ме измъчили с правописни и пунктуационни грешки :)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

На мен също ми харесва идеята да се правят допълнителни редакции на текстовете в библиотеката, но ми се струва че на практика това е трудно изпълнимо. Все пак говорим за 3100 книги и нарастват.А иначе съм сигурна че има доста грешки в качваните книги. Бедата е там, че редакторите не ги ловят и трябва да се чете целия текст, което е доста досадно, ако си го чел вече няколко пъти.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

nqgolova написа:На мен също ми харесва идеята да се правят допълнителни редакции на текстовете в библиотеката, но ми се струва че на практика това е трудно изпълнимо. Все пак говорим за 3100 книги и нарастват.А иначе съм сигурна че има доста грешки в качваните книги. Бедата е там, че редакторите не ги ловят и трябва да се чете целия текст, което е доста досадно, ако си го чел вече няколко пъти.
Вярно трудно ще е да се прегледат всички текстове, но не и неизпълнимо ако всички нови минават през такава редакция преди да бъдат качени. Това разбира се да е задължение на този тим, а не на сканиралия текста и редактиралия го на който вече му е писнало от същия.

За качените вече в библиотеката текстове не зная до колко е изпълнима следната идея. Да се направи контейнер за открити грешки в текстовете от потребители четящи текста онлайн. Действията които трябва да се извършат:
- открита е грешка от потребител
- маркиране на изречението
- десен клик върху него
- от контекстно меню изпращане в контейнера
в контейнера отива автор, произведение, изречение- което да послужи за търсене и поправка от член на тима имащ това право.
Възможно ли е да се направи нещо такова? Ако е възможно давайте коментари и предложения за да огледаме и изчистим тази идея от всевъзможни ъгли.
Може и така да е, ...!
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

Мисля, че е възможно, но повече като маркиране на секция/част от текста, и даване на "координати" от вида "знак 10100 до 10108 за текст ....", който автоматично да се обработват. Но наистина, тази част с десен бутон, май не е възможна, трябва да се измисли някакъв друг начин. Ако някой има идея, моля да сподели!
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

GeOrg написа:в контейнера отива автор, произведение, изречение- което да послужи за търсене и поправка от член на тима имащ това право.
Възможно ли е да се направи нещо такова?
Ако се ползва Джаваскрипт, е възможно, но според мен не е много удачен точно този подход. Предпочитам, ако някой е намерил грешка, сам да я оправи и новия текст да се сложи на опашка за одобрение.

Също така ще е по-лесно за имплементация, ако маркирането става по абзаци. Представям си го така: Натиска се някакъв клавиш, например Shift, с който се влиза в режим на маркиране. После се щрака върху въпросния абзац и той се отбелязва като маркиран (сменя му се фона например). Ако след това се щракне върху друг, по-долен абзац, маркировката се разширява до него, включвайки и междинните абзаци.

След маркирането се появява бутон, чрез който суровия еквивалент на маркирания текст може да се извика в отделен прозорец. Там той може да се редактира и да се изпрати за одобрение.

Всичко това ще става чрез Джаваскрипт. Без Джаваскрипт: Не е възможно маркирането, затова чрез евентуален постоянно видим бутон съответната глава от текста може да се отвори в нов прозорец, там да се редактира и изпрати.

След изпращането системата генерира разликов файл, който може да бъде разгледан от редакционния екип (или каквото име му изберем :-)). При одобряване на промените има два варианта: или текста се обновява веднага, или промените се изпращат на основния администратор и той обновява текста. В началото ще бъде по втория начин.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Ре: Преводи. Редакция

Мнение от Борислав »

Hawthorne написа:Първа Идея > Преводи
[...]Идеята ми накратко е система, в която бива въвеждан текста[...]
Едно уики няма ли да свърши работа? Пази се историята, има възможност да се видят разликите, може да се редактира по раздели, може да се обсъжда...
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Ре: Ре: Преводи. Редакция

Мнение от Mandor »

Борислав написа:Едно уики няма ли да свърши работа? Пази се историята, има възможност да се видят разликите, може да се редактира по раздели, може да се обсъжда...
Лично аз бих препоръчал нещо, което подлежи на по-силен централизиран контрол. Както беше описал в предишното съобщение. Иначе ще стане една...

//Добавено:
Всъщност не съм много наясно с възможностите на уики-системите. Ако има функция "отложено редактиране", в смисъл, че всички промени всъщност са само предложения, които се одобряват и прилагат по-късно, тогава вероятно няма разлика дали ще е уики, или нещо саморъчно направено.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Ре: Ре: Ре: Преводи. Редакция

Мнение от Борислав »

Mandor написа:Всъщност не съм много наясно с възможностите на уики-системите. Ако има функция "отложено редактиране", в смисъл, че всички промени всъщност са само предложения, които се одобряват и прилагат по-късно, тогава вероятно няма разлика дали ще е уики, или нещо саморъчно направено.
Това го предложих за преводите, не за текстовете в библиотеката. Да не се обърка някой. :-)
В Медияуики (с други уикита не съм работил) не е възможно отложено редактиране, но пък редакциите винаги могат да се върнат. Също може да ограничим редакциите само до регистрирани потребители. Можем да ограничим дори регистрациите - да се активират едва след одобрение.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Ре: Ре: Ре: Преводи. Редакция

Мнение от Mandor »

Борислав написа:Това го предложих за преводите, не за текстовете в библиотеката. Да не се обърка някой. :-)
Уф-ф, аз определено се обърках. Извинявам се. Да, за преводи става.
Но все още смятам, че е неподходящо за редакции.
Аватар
GeOrg
Мнения: 203
Регистрация: 04 август 2006, 15:52
Местонахождение: Пловдив, Ивайловград

Мнение от GeOrg »

Наистина настъпва объркване! Май ще е хубаво да се разделят двете предложения за превода да остане тук а за редакцията в нова тема(копиране на на съответните мнения дали ще е възможно за да не се губи последователност в идейте)
Може и така да е, ...!
Аватар
ivand58
Мнения: 55
Регистрация: 03 юли 2007, 21:53

Мнение от ivand58 »

Здравейте. С риск да вляза в категорията 'едно си баба знае - едно си бае' пак ще предложа да хвърлите едно око на си-ви-ес-трака (www.cvstrac.org). Вики-вики-то е добро приложение, но има малко по-различно предназначение от система за поддръжка на съвместната работа по редактиране или превод на материял. Между другото cvstrac има вградена вики-вики. Ако сте на линукс платформа е достатъчно само да пуснете изпълнимия файл... конфигурира се през веб-а и може да се задават потребители със съответни права. разбира се, че има (поддържа) история на промените, могат да се пускат заявки (ишута) за промени, коментари и тн, както и да се проследи работат по всяка една от тях. Напълно професионална програма, лесна за настройка, и разбрира се е безплатна. Е, не е само тази програма на света, но тази е като че ли нак-леката за конфигуриране/ползване.
АМИН ;-)
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Мнение от Борислав »

ivand58 написа:пак ще предложа да хвърлите едно око на си-ви-ес-трака (www.cvstrac.org)
Нямам никакъв контрол върху сървъра, затова не мога да инсталирам нито версионна система, нито cvstrac. Но дори и да можех, се съмнявам, че това е подходящ вариант за хора с малки или никакви технически познания.
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Преводи

Мнение от Hawthorne »

Ето още по-опростена версия на всичко предложено досега:

При пускане на подготвяно произведение, да се избира между "сканирано произведение" и "произведение за превод". Първото ще е сегашния формат, а ако се избере второто, разликите ще са, че ще може да се качва файл за превод на английски, и отделно преведеното досега, като ще се променят там от иконките, първата от "Планира се сканиране" на "Набират се преводачи" или "Планира се превод", втората "Сканира се" на "Превежда се", и след това пак другите си оставят, защото даже и преведено, винаги има редакция. Това ми изглежда като най-семплата система, защото както е в момента, човека, който е пуснал нещо на работа в екип има последната дума, и пак може да набере хора да превеждат с него. Също, няма да е зле, да има някъде на самия сайт отгоре едно местенце, където да има малко прозорче за момента както е да са сложени на показ всички работи в екип, който имат нужда от хора за редакцията, и в бъдеще ако се направи това за превода, да се слагат и работите, който търсят преводачи.

Коментари? Критика? :) Борислав, от тебе особено очаквам инфо доколко е възможно всичко това във тази форма, сега просто ми хрумна така по-просто да е, по-бързо да може да се направи, и като цяло по-ефективно вероятно ще е така да се направи, отколкото сложната горна система, макар че и тя е добра, но вероятно ще ти отнеме повече време за направа, отколкото да преработиш нещо, което вече имаш.
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Отг: Преводи

Мнение от Борислав »

Hawthorne написа:При пускане на подготвяно произведение, да се избира между "сканирано произведение" и "произведение за превод". [...] по-просто да е, по-бързо да може да се направи, и като цяло по-ефективно вероятно ще е така да се направи, отколкото сложната горна система, макар че и тя е добра, но вероятно ще ти отнеме повече време за направа, отколкото да преработиш нещо, което вече имаш.
Ами, аз мислех да мина метър и просто да пусна едно отделно уики за преводите, без да добавям нищо в софтуера на библиотеката. Просто един страничен проект.

От друга страна се чудя дали въобще да се занимаваме с преводи на текстове с авторски права. Не ми се ще да си докараме главоболия и с чужди издателства.
Последната и единствена промяна е направена от Борислав на 24 юли 2007, 08:58.
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Отг: Преводи

Мнение от Hawthorne »

Дай да го формулираме по интересен начин. Даже и да са преводи, това са фенски преводи, който главно ще пускаме за книги и кратки истории, който скоро време няма да излязат на български. Пък и, какъв е шансът чуждо издателство да забележи нашия сайт, без някой да му го посочи, а още по-големия шанс, някой от това чуждо издателство да знае български...1 към 10 000 000 горе-долу :)
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Отг: Преводи

Мнение от Борислав »

Hawthorne написа:Пък и, какъв е шансът чуждо издателство да забележи нашия сайт, без някой да му го посочи, а още по-големия шанс, някой от това чуждо издателство да знае български...1 към 10 000 000 горе-долу :)
Уцели. Винаги ще се намери посочвач. Не се съмнявай в това! А пък нужда да знаеш български няма. И без него по оригиналните заглавия се разбира какво представляват текстовете.

Впрочем, за какви произведения става дума?
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Мнение от Hawthorne »

От моя страна, главно ще пускам произведения на Тери Пратчет, който не са били и по всяка вероятност няма да бъдат преведени. Също има доста други книги, който така и не съм намирал в книжно състояние на български, пример за мене е поредицата Галактическа Болница на Джеймс Уайт, от тази серия съм намерил само първите 3 книги, а доколкото знам общо има 12 написани в периода 1962 - 1999. Има 3 книги, включващи общо 9 от тези стари книги и пак не са излезли в България или на български по мое знание. Също има доста класически автори, чийто произведения не са изцяло в тази библиотека, пример за мене са Джефри Чоусър и Натаниъл Хоторн.
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
moosehead
Мнения: 137
Регистрация: 17 февруари 2007, 18:29
Местонахождение: София

Мнение от moosehead »

Това с преводите е отлична идея. А относно очакваните главоболия с някои издателства, няма как да се разбере предварително, докато не се пробва. Така, че - аз съм "за".
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

moosehead написа:... А относно очакваните главоболия с някои издателства, няма как да се разбере предварително, докато не се пробва. Така, че - аз съм "за".
Веселба! :D :D :D :D :D :D
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости