озвучаване на книги

Хрумнало ви е как може да се подобри Моята библиотека...
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Teddy crazy
Мнения: 2
Регистрация: 15 септември 2015, 06:56

озвучаване на книги

Мнение от Teddy crazy »

Здравейте, читатели! Бихте ли искали да се превърнете в слушатели? Какво ще кажете за идеята качени вече в сайта книги да бъдат озвучени с гласовете на "актьори" непрофесионалисти? Аз мисля, че освен полезно, това би могло да се превърне и в едно изключително забавно начинание!
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: озвучаване на книги

Мнение от DrunkenDonkey »

Не да ти развалям ентусиазма, но лично мнение - обаянието от четенето на книгата идва от това, че си изграждаш собствена представа за описваните събития, места, хора... и гласове. Както филмите представят една интерпретация, така и озвучена книга би била натрапване на нечие виждане даден персонаж какъв глас би имал, с каква интуация, емоция и така би се представял. Допълнително, непрофесионалното изпълнение означава много герои с едни и същи гласове, несъответствие на сила на звука между различните герои, неконсистентност дори при един и същи глас и подобни. Обичам да играя стари игри, които още се поддържат от фенове, създава се ново съдържание и озвучаване. При все лимитирания набор от реплики, многото желаещи и ентусиазма, непрофесионалното озвучение за съжаление е ужасно и понякога ме кара да го спирам и да чета информацията.
Това казано, озвучена книга не е като да няма предимства - когато не може да четеш, защото се занимаваш с нещо, но честно, предпочитам машинен TTS при това положение, и то е ужасно, но понеже е тотално еднакво някакси мога да се абстрахирам от гласа и да почна да приемам информацията с моя си интерпретация, все едно съм го прочел.
Victor
Мнения: 28
Регистрация: 23 юли 2010, 10:25
Местонахождение: София
Връзка:

Re: озвучаване на книги

Мнение от Victor »

Някои хора, разбира се, най-вече слепите (сега наричани незрящи), какъвто съм и аз от 20-30 години, четем, тоест слушаме файловите книги със синтезатор на реч. Например за PC става най-лесно с безплатната програма Балаболка, първият резултат в Гугъл, като се напише името на програмата, и разбира се, поне един синтезатор, за български най-добрият е Спийчлаб.
Със този синтезатор и с Балаболка може да се чете от екрана, да се слуша, а също и да се направи текстовият файл на MP3 например.
Ако някой се интересува от повече подробности, може да чуе синтезаторите на български на линка по-долу, а също и да ми пише по имейла, на заглавната страница най-долу са ми пощите:
http://bezmonitor.com/chetene
Не само аз,, но и много други хора вече предпочитат да слушат книга прочетена от синтезатор на реч, отколкото от човек, па бил той и актьор, точно поради причините, които изтъква DrunkenDonkey.
SY, Victor
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости