Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

За всичко фантастично в литературата
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от taurus »

Искам да не се отплесвам направо към новата фантастика, а преди това да премина през класиката (hard sci-fi). И все пак да не ми отнеме цяла година. Чел съм няколко неща от старите, но е твърде малко.

Засега съм решил да се запозная с Роботите и Фондацията, понеже са писани от учен, а и се застъпват технически неща. Фондацията и Роботите - кое е минимумът, които да прочета (за Фонд-ята съм чел че по едно време вече става разводнена/насила писана?)

Препоръчайте по 1-2 заглавия, от следните автори и други, които пропускам.

Лем, Стругацки, Дик, Азимов, Кларк, Шекли, Бредбъри... и някои класики в жанра, като Денят на трифидите, Дюн, Хиперион...
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Бам Бам »

Най-добре започни с Клифърд Саймък.
FuneralPyre
Мнения: 8
Регистрация: 23 август 2014, 17:24

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от FuneralPyre »

Може и с Хърбърт Уелс да започнеш.
Yasen6275
Мнения: 8
Регистрация: 03 септември 2015, 20:42

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Yasen6275 »

Личното ми мнение е че роботите и фондацията не се четат избирателно и на парче. Или почваш от "Аз, Роботът" и после поредицата в правилния ред или не се занимаваш.
Фракс

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Фракс »

Ох, милия той! Искал "да премине през класиката на фантастиката", обаче "все пак да не му отнеме цяла година" :) :D :lol: Вероятно с цел след това да се хвали в местаната чалготека: "Аз цялата фантаситка съм я минал, вий к'во занЙти беееее!" :mrgreen: Мога да ти препоръчам само един петогъглен шесто(БИЙП!)ник. Защото, както са казали старите хора: "Да е (БИЙП!) - да ти го набие човек, ама акъл - няма как!" ;)

За първи път осъзнах (или по-скоро - преживях) екзистенциалния абсурд в шести клас. Когато си дадох сметка, че дори да доживея до сто и с нищо друго да не се занимавам, а всяка седмица да чета и осмислям по една стойностна книга, написването на някои от които е отнело на авторите им години, десетилетия или понякога цял живот, пак не съм в състояние да се запозная с повече от 1-2% от литературното богатство на човечеството. И че за всеки писател идва ден, в който той бива напълно забравен. Защото на света няма нито един жив човек, който го е чел... От тогава измина близо половин век, в който не съм преставал да чета. Препрочитам след години някои произведения и усещам как съм се променил с времето. Но никога и през ум не ми е минавало, че ще дойде момент, в който ще "премина" през някакъв литературен жанр. По-скоро, като Зенон от Елада, колкото повече научавам, толкова по-добре разбирам колко малко зная...
Аватар
zl_tsanev
Мнения: 270
Регистрация: 27 май 2008, 07:54
Местонахождение: Шумен

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от zl_tsanev »

Искам да не се отплесвам направо към новата фантастика, а преди това да премина през класиката (hard sci-fi). И все пак да не ми отнеме цяла година. Чел съм няколко неща от старите, но е твърде малко.
М-дааа! (ПО)Желанията нямат граници(по отношение на минимума в случая).
Почни от където и да е и ще свършиш до където стигнеш.
Yasen6275
Мнения: 8
Регистрация: 03 септември 2015, 20:42

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Yasen6275 »

zl_tsanev написа:
Искам да не се отплесвам направо към новата фантастика, а преди това да премина през класиката (hard sci-fi). И все пак да не ми отнеме цяла година. Чел съм няколко неща от старите, но е твърде малко.
М-дааа! (ПО)Желанията нямат граници(по отношение на минимума в случая).
Почни от където и да е и ще свършиш до където стигнеш.
TТова малко на дзен коан ми мяза :)
Аватар
vegetosayajin
Мнения: 31
Регистрация: 05 септември 2009, 11:19
Местонахождение: Пловдив
Връзка:

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от vegetosayajin »

Фракс написа:...
Макар да не бих се изразил чак толкова остро, все пак съм абсолютно съгласен.Прилича на тийнейджърски порив от тип повишаване бройката без реално си имал каквато и да е реална връзка с нито една от тях.
---------

Може би ако пробваш по малко от всеки един предложен ти автор и откриеш някой, който най-много ти харесва: тогава може да прочетеш и евентуално да осмислиш творчеството му.
Просто молбата ти е абсурдна.
katia.gr
Мнения: 4
Регистрация: 06 март 2013, 13:53

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от katia.gr »

taurus написа:Искам да не се отплесвам направо към новата фантастика, а преди това да премина през класиката (hard sci-fi). И все пак да не ми отнеме цяла година. Чел съм няколко неща от старите, но е твърде малко.
Идеята ти е добра, защото ако се отплеснеш направо по новата фантастика, едва ли ще ти се връща към класиката.
Фондацията е разводнена още в първата книга и доста бедна технически. Изобщо Азимов трябва да се чете в юношеска възраст, защото после захитряваш, ограмотяваш се технически и писането му започва да те дразни. ...
Ако си млад читател, дерзай... Обаче, ако си вече на възраст, помисли дали има смисъл да посветиш цяла година от живота си на простосмъртен за класиката, имайки предвид, че в новата фантастика всички идеи на класиците са доразвити и представени много по-добре и комлексно...
Yasen6275
Мнения: 8
Регистрация: 03 септември 2015, 20:42

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Yasen6275 »

Би ми било любопитно да чуя кои според теб са идеите на Фондацията и кой/кои са успели да ги доразвият и представят по-комплексно. :shock:
katia.gr
Мнения: 4
Регистрация: 06 март 2013, 13:53

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от katia.gr »

Yasen6275 написа:Би ми било любопитно да чуя кои според теб са идеите на Фондацията и кой/кои са успели да ги доразвият и представят по-комплексно. :shock:
Например организирането на хиляди светове в Галактическа Империя и борбите за власт, впоследствие се срещат като Империята в Дюн, Хегемонията в Хиперион...
Yasen6275
Мнения: 8
Регистрация: 03 септември 2015, 20:42

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Yasen6275 »

Естествено разпадащата се империя vs изкуствено стагнираната империя vs технологично поробената империя.

Права си има някаква градация на тема империя. :roll:
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Шаркан »

Лем - Кибериада; Пиркс; Соларис
Азимов - Самите богове; Краят на нощта; Краят на вечността
Саймак - Резерват за таласъми; Отново и отново
Джон Уиндъм - Денят на трифидите; Какавиди
Франк Хърбърт - Кошерът на Хелстрьом
Джек Лондон - Скитник между звездите
Хърбърт Уелс - Храната на боговете; Първите хора на Луната; Война на световете
Кристофър Прист - Машината на пространството (вързана е към Уелсовите Война на световете и Машната на времето)
Кларк - Одисея 2001; Фонтаните на рая

ако след тези книги не ти се услади и не почнеш да четеш наред, значи това не е твоят тип литература
taurus
Мнения: 72
Регистрация: 28 март 2012, 00:26

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от taurus »

katia.gr написа:
taurus написа:Искам да не се отплесвам направо към новата фантастика, а преди това да премина през класиката (hard sci-fi). И все пак да не ми отнеме цяла година. Чел съм няколко неща от старите, но е твърде малко.
Идеята ти е добра, защото ако се отплеснеш направо по новата фантастика, едва ли ще ти се връща към класиката.
Фондацията е разводнена още в първата книга и доста бедна технически. Изобщо Азимов трябва да се чете в юношеска възраст, защото после захитряваш, ограмотяваш се технически и писането му започва да те дразни. ...
Ако си млад читател, дерзай... Обаче, ако си вече на възраст, помисли дали има смисъл да посветиш цяла година от живота си на простосмъртен за класиката, имайки предвид, че в новата фантастика всички идеи на класиците са доразвити и представени много по-добре и комлексно...
Точно това е, че съм вече над 30 и технически ми стоят остарели (Владетелят на света, главата на проф. Доуел... преди няколко години ги четох и не бях... запленен).
Но, все пак искам да прочета по нещо от тези автори :idea:
Другото е - липсата на достатъчно свободно време... затова искам да съставя някакъв кратък списък или изобщо да не се захващам... (поне с по-обемните произвединия).

От изброените по-горе, съм чел само:
Джек Лондон - Скитник между звездите


Кларк - Одисея 2001;
Може да са стари, но много ми харесаха, особено на Лондон. :wink:
Ще ги добавя в списъка и останалите (някои са отдавна там и чакат) :idea:
ПП: Имах един от 10тина класики, но като го изровя ще го споделя и него.

Целта е - ограмотяване по темата - (твърда) научна фантастика. Не да се хваля еди си къде. Фен съм на технологиите и развитието им.


Значи няма опция за Роботите и/или Фондацията за сбит вариант :(
(Знам, че първата Рама си струва, както и първите два тома от сагата на Симънс - Хиперион).
vegetosayajin написа: Може би ако пробваш по малко от всеки един предложен ти автор и откриеш някой, който най-много ти харесва: тогава може да прочетеш и евентуално да осмислиш творчеството му.
Просто молбата ти е абсурдна.
Да, май ще е това. Дано уцеля произведенията им.
Петър78

Re: Препоръчайте по 1-2 книги от всеки класик - hard sci-fi

Мнение от Петър78 »

Соларис, Завръщане от звездите
Странник в странна страна
Самите богове, Немезида, Фондациите /3/
Градът и звездите, Една одисея в космоса през 2001 г.
Всичко живо е трева, Градът, Междинна станция, Отново и отново
Пикник край пътя, Трудно е да бъдеш бог...
Дюн
Играта на Ендър, Говорителят на мъртвите
Пътят на Икар
451° по Фаренхайт, Марсиански хроники
Пътеводителят...
Покякога е трудно да се огранича с 1-2.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости