Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
гост

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от гост »

Диан Жон написа:
gost написа:А тези книги, които бяха свалени неотдавна, по искане на АБК, ще бъдат ли качени обратно?
За момента ще останат така. Допълнително ще бъде обсъден и този въпрос.
Ще следя форума за тази дискусия. Според мен това е излишна мярка, след като АБК нагледно показаха, че независимо от нея с склонни да атакуват.
filchef
Мнения: 63
Регистрация: 20 септември 2015, 20:44

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от filchef »

Гост написа:Честито завръщане!
Читанка ще пребъде. Специално си направх биткойн портфейл, закупих малко биткойни и направих малко дарени на даденият адрес.
След толкова години на четене на книги от читанка, мисля това е най-малкото което може да се направи за да я имаме и в бъдеще.
Само сметнете половината от читателите да дадат по левче - ще има хостинг за дълго време напред.
Мисля и в бъдеще да правя пак малки дарения.
Успех!
Какъв е биткоин адреса и аз искам да направя малко дарение.
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Има го в първия коментар, но заповядай за твое удобство: 1Em92wfJvyhfeMsPMRjqnV36Rucsq63h38
mitko

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от mitko »

Радвам се, че "Читанка" отново е достъпна.

Във връзка с авторското право и по-общо с правото се сещам за Ноам Чомски и "Петата свобода" - свободата ("правото") на САЩ да използват ресурсите на страните от "Третия свят".

Ето част от предговора от Георги Константинов Георгиев (преводач):
" Сегашната употреба на термина "демокрация" в американската риторика означава една система на управление, в която елитни елементи, базирани върху класата на гешефтарите, контролират държавата благодарение на доминращите си позиции, докато населението е пасивен зрител... Народното участие във вземането на политически решения се разглежда като сериозна заплаха. Не като крачка към демокрацията, а като нейна "криза". Този проблем, който се поставя пред САЩ и сателитите му, дава простор на мерки, които ескалират от организираните пропагандни кампании на масмедиите до създаването на ескадрони на смъртта..."

Звучи ми доста актуално за тази тема на форума.
filchef
Мнения: 63
Регистрация: 20 септември 2015, 20:44

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от filchef »

Диан Жон написа:Има го в първия коментар, но заповядай за твое удобство: 1Em92wfJvyhfeMsPMRjqnV36Rucsq63h38
готово ID - 7d0d621b5a70684d4c225c6b67fe566194d167586a970ed8d2ace5495234b9c4
Fingli
Мнения: 12
Регистрация: 17 август 2013, 15:41

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Fingli »

Аз не съм бил много активен във форума, но съм „съучастник“ :) при качването на няколко книги в Читанка и четейки темата, реших да изкажа и моето мнение. Разбира се съм „за“, противен случай не бих съ/участвал тук.

В няколко мнения се прокрадват намеци, че Читанката е пиратско пристанище и т.н. един вид подобно на „пиратското пристанище“ за музика, филми и софтуер. Но качването на текстове в Читанка, не е като rip-ване на филм от DVD или музика от CD, в които, забележете съдържанието вече е дигитално. Текстовете в Читанка най-често са от физически (хартиени) източници, от които след продължителен процес на обработка са прави електронен вариант. Това си е труд, и то безвъзмезден от сътрудниците.

Бих бил склонен да се съглася че Читанка прави нещо незаконно (пиратства) ако в България имаше поне една книжарница за електронни книги, от която „лошите Читатели“ вземат копия и ги разпространяват безплатно от техния си сайт :)) Случаят съвсем не е такъв, в Читанка има текстове, които дори не се продават на хартия, камо ли на електронен носител.
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

filchef написа:готово ID - 7d0d621b5a70684d4c225c6b67fe566194d167586a970ed8d2ace5495234b9c4
Оценяваме твоята подкрепа и благодарим за стореното!
Използвам случая да благодарим и на останалите дарители. До този момент са получени 99$, които са оползотворени за хостинг услуги. Всеки, който е по-запознат с биткойн системата може да прегледа всички преводи към биткойн адреса упоменат в първия коментар на тази тема.
Гост

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Гост »

Здравейте,

Може да дарите на chitanka без да има нужда да се занимавате с биткойн по какъвто и да е начин.

На този линк в hash.bg сме показали как става това, но ето накратко как може да го сторите:

Намирате автомат на CashTerminal (има ги в офисите на Vivatel, Billa, метро спирките - карта тук), избирате "Други плащания" от менюто, после Crypto.bg, след което вкарвате потребителски номер 101010.

Отдолу в ляво ще ви излезе биткойн адреса на chitanka, след това вкарвате колкото желаете лева или стотинки и натискате Плати.

Може да проверите, че платените от вас биткойни са пристигнали в блок веригата на биткойн от тук: https://blockchain.info/address/1Em92wf ... Rucsq63h38
stamen123
Мнения: 5
Регистрация: 24 септември 2015, 10:49

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от stamen123 »

Нещо не работят линковете във форума, ето пак:


http://hash.bg/?p=1806
kipe
Мнения: 1
Регистрация: 16 август 2014, 09:29

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от kipe »

Гост написа:Здравейте,

Може да дарите на chitanka без да има нужда да се занимавате с биткойн по какъвто и да е начин.

На този линк в hash.bg сме показали как става това, но ето накратко как може да го сторите:

Намирате автомат на CashTerminal (има ги в офисите на Vivatel, Billa, метро спирките - карта тук), избирате "Други плащания" от менюто, после Crypto.bg, след което вкарвате потребителски номер 101010.

Отдолу в ляво ще ви излезе биткойн адреса на chitanka, след това вкарвате колкото желаете лева или стотинки и натискате Плати.

Може да проверите, че платените от вас биткойни са пристигнали в блок веригата на биткойн от тук: https://blockchain.info/address/1Em92wf ... Rucsq63h38
Обръщам внимание, че има разлика в потребителския номер посочен тук 101010 и този посочен в статията на сайта на hash.bg 1010101? Иначе, браво това наистина ще помогне много за даренията.
Дебелия

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Дебелия »

Id - 922bc47441eec5ecd5f451cc5bf85ceaa21ea3bb37bb89776d34ea9c4174976f

Скромна подкрепа от един скромен потребител.
stamen123
Мнения: 5
Регистрация: 24 септември 2015, 10:49

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от stamen123 »

Обръщам внимание, че има разлика в потребителския номер посочен тук 101010 и този посочен в статията на сайта на hash.bg 1010101? Иначе, браво това наистина ще помогне много за даренията.
мерси, действително имаше разминаване, но сега вързахме и 1010101 към същия адрес, като поправихме грешката в статията :)
Стиляна

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Стиляна »

Здравейте, аз също съм потребител на вашият сайт, но пък ми се струва, че се демонизират издателствата, малко повече от колкото е необходимо. Мисля че на всички ни е ясно, че те плащат за правата на книгите които издават. Все пак тези хора с това се хранят. Коментрът ми е напълно добронмерен и се надявам, че няма да ме линчувате :)
mIRCata
Мнения: 58
Регистрация: 19 ноември 2009, 22:59

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от mIRCata »

Някъде назад се направи препратка към правилата на сайта, точка 6. Е в нея най-долу четем, че качени произведения няма да се свалят. Ако премахнатите произведения не са махнати заради нарушението на правилото за 3-те години, то АБК постигна победа и се връщате като победени. Видяха, че е възможно, и ще покаже и на други издателства, че с достатъчно упорство може и ще стане една....
Ако проблема със свалянето на текстове е заради хостинг компанията и е възможна смяна, предлагам когато бъде завършен процеса, свалените книги да се върнат по на-бързия начин за да им покаже, че не сте вие тези податливи на натиск и извиване на ръце. В противен случай ще ви преследват с искове където и да идете.
Какво сега ще им попречи след месец да ви почнат с нова порция книги за сваляне? И кога ще се спре това?
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Благодаря за коментара. Именно заради подобен род съображения този въпрос ще бъде обсъден скоро.
eldofar

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от eldofar »

Смятам, че заплащане под някаква форма изобщо не подлежи на коментар. Всички държим библиотеката да съществува, а за това трябва да има някакви средства, било месечна такса, било дарения. Вие решавате. Мое лично мнение е, че плащане през пейпал е най-добро.
stamen123
Мнения: 5
Регистрация: 24 септември 2015, 10:49

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от stamen123 »

eldofar написа:Смятам, че заплащане под някаква форма изобщо не подлежи на коментар. Всички държим библиотеката да съществува, а за това трябва да има някакви средства, било месечна такса, било дарения. Вие решавате. Мое лично мнение е, че плащане през пейпал е най-добро.
За разлика от биткойн, сметките в пейпал имат добре известни титуляри. И като почнат да получават пари за библиотеката този титуляр трябва да плаща данъци, да не говорим, че ще го обвинят в обогатяване посредством кражбата на интелектуална собственост....
Аватар
vegetosayajin
Мнения: 31
Регистрация: 05 септември 2009, 11:19
Местонахождение: Пловдив
Връзка:

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от vegetosayajin »

jovi4 написа:Колко хора биха си закупили книги от библиотека "Галактика"?
Колко хора четат и биха си закупили Ботев, Смирненски, Ангел Каралийчев в това наше време?
Аз лично съм се "заканил" да си купя любимият Джон Стайнбек, независимо, че тук има негови книги.
Всичко е много простичко. Животът е кратък, в това е проблема!
Аз работя в билиотека. Таксата за една година е 5.00 лв. За половин година - 3.00 лв.
Това за размисъл!
Читанка - българщина на едно място!
Интересно ми е да отговоря.
Аз съм си купувал, но поради цената на книгите започнах да намалявам бройката за година, докато сега е максимум 1-2.Прди това бяха от 10 до 15 книги за година.
За български и световни класици - също съм купувал.
Ходил съм години подред в библиотеки и освен, че е неудобно - не винаги е налично това, което искам(особено с новите бройки книги).
Откакто чета на ebook-четец станаха няколко неща: започнах да чета повече от предните години, по-спокойно и даже съм си купувал електронни книги(чужди), въпреки разликата в цените навън, избирам книги от голям диапазон и се чувствам по-спокоен като цяло.
Всяка година купувам книги, дали за подарък или за собствено ползване, но електронните са по-добрия вариант(когато човек се мести постоянно твърдия носител не е особено добро решение).

Малко се отклоних, но като цяло "българщината" за мен не е това, че хората искат безплатни книги(или въбще услуги), а причината която подтиква 90% от тях да го правят(изключваме далавераджиите на дребно).Това са цените.Няма как да искат човек да удовлетвори желанието си за знания при 2000% надценка на стоките.
Преди се купуваха повече книги, защото бяха евтини като се сравнят с дохода.
Западните книги не са скъпи - 3-10 долара за нормална книга при месечна заплата от порядъка на 3000+ няма да се забележи.

Трябва да има нормално предлагане, за да има нормално търсене - иначе същата чалга култура ще се увеличава, а издателствата ще си изгонят и малкото останали клиенти.
danvan
Мнения: 26
Регистрация: 03 август 2010, 23:05

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от danvan »

Диан Жон написа:Благодаря за коментара. Именно заради подобен род съображения този въпрос ще бъде обсъден скоро.
Кога и къде?
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Тази дискусия ще се проведе между доброволците, които активно са участвали с подпомагане на проекта през годините. Общественото мнение малко или много е отразено от над 10000 човека в последната анкета.
В случай че някой друг иска да участва в бъдещи дискусии може да започне по-активно да допринася за проекта.
danvan
Мнения: 26
Регистрация: 03 август 2010, 23:05

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от danvan »

Това е чудесно, но защо е необходимо да се води дискусия изобщо, при положение че книгите са качени както в съгласие със закона , така и с вътрешните правила на читанката. Ако последните се променят, след атаката на АБК, то тази атака може да счита за успешна и правилна.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от pechkov »

danvan написа:... така и с вътрешните правила на читанката. ...
Правилата са се променяли през годините, а причините за това са обсъждани многократно. Тук не водим война, имаме опоненти, а не врагове, но не сме и на състезание, така че не считаме, че някой е "спечелил". Правим неща, които смятаме за добри, и това е посоката, към която трябва да насочваме мислите си. Всякакви лирични отклонения в стил "е, да, ама..." са излишни, и само отнемат от времето ни, без да допринасят с нищо.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Stas Kirov
Мнения: 107
Регистрация: 28 октомври 2011, 14:52

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Stas Kirov »

Опитах да отговоря на анкетата, но ми поиска google login и се отказах да я попълвам, просто защото не желая да се регистрирам.
Иначе съм за това правилата да се спазват за да се оставят на спокойствие всички, работещи за Читанката.
От друга страна, си мисля, че трябва да бъдат гъвкави, тъй че да не излизат от границите на динамично променящите се закони, но за това пък си има юридически лица, които да помогнат...

Хубаво би било да оцеляват не само най-приспособимите но и тези, дето се борят безкористно в името на идеята.
Благодаря, че се борите!
MerlinBG
Мнения: 19
Регистрация: 20 юли 2012, 15:14

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от MerlinBG »

Fingli написа:Бих бил склонен да се съглася че Читанка прави нещо незаконно (пиратства) ако в България имаше поне една книжарница за електронни книги, от която „лошите Читатели“ вземат копия и ги разпространяват безплатно от техния си сайт :)) Случаят съвсем не е такъв, в Читанка има текстове, които дори не се продават на хартия, камо ли на електронен носител.
Нека Диан Жон ме поправи ако греша, но доколкото разбирам Читанка не прави нищо незаконно, а се съобразява със законите такива каквито са днес в България и Европа. Законът позволява безплатно разпространяване на медия с не-комерсиални цели. Точка. Двете години ограничение за нови книги са самоналожени от Читанка, предполагам с цел да не се провокират издателствата, което обаче както видяхме не винаги работи. Съществуването или не на комерсиална онлайн книжарница не би променила нищо от законова гледна точка.
eldofar написа:Смятам, че заплащане под някаква форма изобщо не подлежи на коментар. Всички държим библиотеката да съществува, а за това трябва да има някакви средства, било месечна такса, било дарения. Вие решавате. Мое лично мнение е, че плащане през пейпал е най-добро.
Доколкто се вижда от дискусиите досега - това не е вариант, защото Читанка ще престане да бъде с не-комерсиални цели.

Коментарът ми за това, че подканването да не се купуват книги от тези издателства е грубо - може би коректният израз е "просташко". Според личната ми представа не съвпада с идеалите, които Читанка представя (поне както аз я виждам) и е сравнимо с реакцията на издателствата, опитващи се да затворят Читанка, без да имат право на това. По-скоро за тези издателства аз бих премахнал ограничението от 2 години, обяснявайки защо така, а също и законната обосновка (сигурен съм, че на доста от читателите не им е ясна и вярват, че посещават пиратски сайт), без да подканвам хората да не купуват - хората сами имат глави на раменете и се очаква да могат да предценят тези неща сами.

И разбира се - честито завръщане! :)
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

По отношение на предложенията за книжарница, подпомагане на автори, преводачи и издатели: преди 1-2 години беше направен прототип на такава платформа (отделна от библиотеката), но тъй като няма кой да реализира идеята, така и до момента не е видяла бял свят. За да стане реалност са нужни технически лица, които да изградят платформата и по-добра образованост на заинтересованите страни, така че да пробват нещо ново.
Ако библиотеката започне да изкарва пари, то тогава със сигурност ще наруши текущите закони. Ако обаче има съвсем отделна платформа, която да спомага връзката между читатели, автори, преводачи и издатели, то нещата могат да се развият още по-добре от сегашната ситуация. Тук отново говорим за напълно законна дейност.

Призивът да не се купуват книги може да се стори груб, но не смятам, че голяма част от читателите имат ясна идея какво коства като усилия библиотеката да съществува и какво се опитват да направят въпросните издателства (не се слагат под общ знаменател всички). Явно ако няма нещо конкретно, с което да се покаже на този тип издателства, че нещата няма да станат така, то те ще продължават в същия дух.
По отношение на законите: видяхме много добре какво стана 2010 г. Абсолютно незаконна акция (което се доказа около 3 години по-късно). Кажи ми какво пречи на някой с определените връзки (примерно собственик на издателство издаващо справочна литература за адвокати) да задвижи машината "подпомагайки" тук и там и отново да се извърши следващата такава акция? И не ми казвай, че не знаеш колко корумпирани са определени хора на определени позиции. Затова и се стига до варианти, в които да се мисли как да се защити този проект с технически средства (включително и чрез призиви).
MerlinBG
Мнения: 19
Регистрация: 20 юли 2012, 15:14

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от MerlinBG »

Не ме разбирай погрешно - възхищавам ви се не само за енергията, с която движите проекта, но и за куража изобщо да се захванете с подобно начинание! Особено в България. И напълно разбирам защитата с технически средства. За призивите обаче съм на друго мнение (което си е лично мое, не се опитвам да убеждавам никого), но бих наблегнал на 2 неща: Изясняване на законовата обосновка и обяснение кои издателства как се третират и защо - и това на началната страница, така че за всички да е ясно дали Читанка е пиратски сайт или просто е нежелана от издателствата. Както и не бих третирал издателствата еднакво - имам предвид тези които създават проблеми и останалите.

Така, друга идея. Мислили ли сте да се обърнете към държавата (не съм сигурен коя институция точно), предлагайки безвъзмездна помощ за библиотеките във формата на достъп до дигитални копия на книги? Идеята е да се приеме официален статус на библиотека, което ще позволи (предполагам?) не само качването на по-нови заглавия, но и би трябвало да отслаби натиска.

Последното вече го споменах в предишни постове, но нека го спомена отново - много бих се радвал да видя проекта ви в световен мащаб, или поне като начало - в европейски. Наясно съм, че такъв мащаб би изисквал коренно различни ресурси, но единствената спънка е да се предцени как да се наберат тези ресурси, без да се наруши не-комерсиалната ориентация на Читанка. Отново бих помислил за статус на библиотека. Подобни сайтове мисля че има, поне в Германия, но са ограничени само за ученици, т.е. все пак на теория е възможно.
IPHopper

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от IPHopper »

stamen123 написа:
eldofar написа:Смятам, че заплащане под някаква форма изобщо не подлежи на коментар. Всички държим библиотеката да съществува, а за това трябва да има някакви средства, било месечна такса, било дарения. Вие решавате. Мое лично мнение е, че плащане през пейпал е най-добро.
За разлика от биткойн, сметките в пейпал имат добре известни титуляри. И като почнат да получават пари за библиотеката този титуляр трябва да плаща данъци, да не говорим, че ще го обвинят в обогатяване посредством кражбата на интелектуална собственост....
И не само! Дори само намек към Пейпал, че го използват за спонсориране на незаконно разпространение на интелектуална собственност води до закриване на сметките.

Стамене ( контакувал съм с теб в друг малко по-специализиран форум ) същото се отнася и за теб, ако ти си търговеца който предоставя услугата през КешТерминал. Надявам се добре си се подковал юридически, ако определени организации проявят нездрав интерес към източника на даренията за незаконна дейност. Адреса изпращач може да е анонимен, донякъде анонимен е и човека вкарал банкнотите, но посредника си е напълно известен.
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

MerlinBG написа:Не ме разбирай погрешно - възхищавам ви се не само за енергията, с която движите проекта, но и за куража изобщо да се захванете с подобно начинание! Особено в България. И напълно разбирам защитата с технически средства. За призивите обаче съм на друго мнение (което си е лично мое, не се опитвам да убеждавам никого), но бих наблегнал на 2 неща: Изясняване на законовата обосновка и обяснение кои издателства как се третират и защо - и това на началната страница, така че за всички да е ясно дали Читанка е пиратски сайт или просто е нежелана от издателствата. Както и не бих третирал издателствата еднакво - имам предвид тези които създават проблеми и останалите.
Точно това сме го обсъждали неведнъж, особено след като беше приключила акцията през 2010 г (помествам общата схема от основния потърпевш през въпросната година). Схемата е общо взето следната: решил си да създаваш НПО. Няма проблем още на следващия ден всички участници (минимумът е 7 за физически лица или 3 броя юридически) ще започнат да получават честитки и заплахи. После се спретва някое мъртво висящо дело (5 години и което никога няма да стигне до съд), след като имат "законно" някакви лица. През тези пет години въпросните хора дават луди пари по адвокати, след което нещата приключват без доказана вина. И пак в изходна точка. Кой печели? Адвокатите, но не и читателите (част, от които поддържат библиотеката) и издателствата. Библиотеката отново продължава да съществува под една или друга форма, просто защото има нужда. И не защото някой е тарикат да си изтегли книгата безплатно (да, има такива случаи), а защото тези книги ги няма никъде другаде в електронен вариант и никоя институция не би се занимавала с това, защото няма ресурсите (за разлика от сегашното общество от доброволци). Можеш да сметнеш какъв процент са 50 книги (за които се предявяват нарушени "авторски права") от общия брой до момента качени книги: 7168. Това означава, че всички останали изваждайки грубо 50 книги + още няколко десетки, за които също в момента текат разпространителски права, ги няма никъде другаде освен (някои от тях) по антикварните книжарници или евентуално в някоя друга библиотека.
Ето това е истинският закон в България (той няма нищо общо с това, което се води по закон). Така дори и невинен много лесно могат да те съсипят (ходи после се жалвай, че са те съсипали; опитай се например да съдиш някоя институция, за да видим какъв резултат ще постигнеш). Общо взето повечето читатели не се интересуват от това. Всъщност голяма част от тях знаят, че това е библиотека, а дори една част пишат чрез обратната връзка мислейки, че това е държавен проект подпомаган от българските институции. :)

MerlinBG написа: Така, друга идея. Мислили ли сте да се обърнете към държавата (не съм сигурен коя институция точно), предлагайки безвъзмездна помощ за библиотеките във формата на достъп до дигитални копия на книги? Идеята е да се приеме официален статус на библиотека, което ще позволи (предполагам?) не само качването на по-нови заглавия, но и би трябвало да отслаби натиска.
Иди в някоя обществена библиотека и се опитай да говориш за тази, в която се намираш в момента. Ще се изненадаш от резултата. Ако те мързи ще те улесня: това е тема табу. Никой не иска да чува за Интернет и електронен вариант на информация. Някои от хората са изплашени, че ще си загубят работата, други въобще не знаят за какво става въпрос. Никой от националната библиотека на иска цифрови копия. Тяхната представа в момента е, че цифровизация = сканиране на страници и пляскането им във файл (без разпознаване на текста). Знаеш ли кое се цифровизира основно? Ами, вестници и стари издания, които са пред разпад или такива, които са дефицитни. На практика дори и да искат да обработят някоя от по-съвременните книги в електронен вариант това е невъзможно. Голяма част от издателствата не депозират издадени книги. Самите библиотеки не разполагат с нужната техника или умения за истинска цифровизация. Опитай се да намериш как да достъпиш текущите материали, които са цифровизирани от физическите библиотеки в България.

MerlinBG написа: Последното вече го споменах в предишни постове, но нека го спомена отново - много бих се радвал да видя проекта ви в световен мащаб, или поне като начало - в европейски. Наясно съм, че такъв мащаб би изисквал коренно различни ресурси, но единствената спънка е да се предцени как да се наберат тези ресурси, без да се наруши не-комерсиалната ориентация на Читанка. Отново бих помислил за статус на библиотека. Подобни сайтове мисля че има, поне в Германия, но са ограничени само за ученици, т.е. все пак на теория е възможно.
Всъщност проекта си е в световен мащаб: библиотеката е достъпна отвсякъде по цял свят. Кодът и е отворен и може да се използва, от който пожелае. По-световно от това здраве му кажи.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Mandor »

Диан Жон написа:Знаеш ли кое се цифровизира основно? Ами, вестници и стари издания, които са пред разпад или такива, които са дефицитни.
Корекция: Сканират се само издания от по-миналия век. С очите си съм виждал полуразпаднали се издания, на които нямат архивни копия и които вече не могат да се възстановят. Имам и снимки (не сканове!) – като за всяка е платено по 0.50 лв, a качеството е сравнимо със сканиране на 100 dpi. Много от тях са на практика нечетими.
Диан Жон
Мнения: 52
Регистрация: 01 януари 2011, 00:48

Re: Нов опит на „АБК“ за спиране на библиотеката

Мнение от Диан Жон »

Благодаря за корекцията. При последната кампания на националната библиотека останах с впечатлението, че "цифровизират" и по-нови издания.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости