Програма за преобразуване на глас в текст?

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
mistar_ti
Мнения: 30
Регистрация: 08 септември 2007, 23:34

Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от mistar_ti »

Има ли такава програма която се справя добре с Български език? Моля споделете мнение ако сте ползвали такова "животно".
Steis
Мнения: 17
Регистрация: 04 август 2011, 10:13

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Steis »

Аз ползвам balabolca и гласа Гергана за бг реч. Преобразувам си книгите в mp3, качвам си ги на телефона, слушалките в ушите и вече досадните занимания - къщната работа, висенето в банката, шофирането с часове - не са толкова скучни :)
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от petrovich »

Тук доколкото виждам се иска обратното - глас в текст. ;)
Гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Гост »

На Гугъл системата в Андроид работи разкошно, разпознава ми дори моя фъфлещ говор. Скоро се очаква да я вградят и за Windows 8, но реално всеки телефон става за диктофон. Избира се гласово въвеждане като метод за клавиатура и работи безпроблемно.
Аватар
vog
Мнения: 86
Регистрация: 03 август 2013, 10:59
Местонахождение: София, България

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от vog »

Steis, Свалих Balabolka, но няма глас на български. Иначе е добре.
mistar_ti
Мнения: 30
Регистрация: 08 септември 2007, 23:34

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от mistar_ti »

Ако има версия за Windows ще е супер.
Гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Гост »

Освен глас Гергана, разбрах че има и глас Ирина който до някъде ми се стори може би по добър. Някой знае ли подробности за гласа Ирина?
Steis
Мнения: 17
Регистрация: 04 август 2011, 10:13

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Steis »

petrovich написа:Тук доколкото виждам се иска обратното - глас в текст. ;)

Да, добра забележка, благодаря :) Явно съм отвикнала да чета - внимателно :)
Steis
Мнения: 17
Регистрация: 04 август 2011, 10:13

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Steis »

vog написа:Steis, Свалих Balabolka, но няма глас на български. Иначе е добре.
Да, гласът се инсталира отделно (между другото е платен) и след това се избира в балаболка. Има информация как се инсталира в нета.
За "Ирина" не съм чувала.
Аватар
vog
Мнения: 86
Регистрация: 03 август 2013, 10:59
Местонахождение: София, България

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от vog »

Благодаря, Steis.
госттт

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от госттт »

http://espeak.sourceforge.net/download.html , безблатна и многоплатформена. Езиците са си интегрирани включително и БГ. Разбрах, че при инсталацията на Windows версията, трябвало да се посочат ръчно езицит,е които ще се ползват. При линукс са си сложени всичките. Има и конзола и GUI . Не е с дразнещия глас Гергана, по ми харесва тоя. Има опция и за мъжки и за женски глас.
mistar_ti
Мнения: 30
Регистрация: 08 септември 2007, 23:34

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от mistar_ti »

Нещо не можах да разбера ползва ли някои такава програма или само сте чували?
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от petrovich »

До момента никой не е предложил програма, която да преобразува глас в текст (а не текст в глас), така че не виждам решението за теб за момента.
Endymion
Мнения: 101
Регистрация: 05 септември 2008, 12:39

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Endymion »

Още в четвъртото мнение в темата госта е дал отговр. Разпознаването на глас в Андроид работи отлично.
До колкото знам, няма програма за Windows или Linux, която да поддържа разпознаване на глас на български. Не знам какво е положението с OS X, но най-вероятно и там нашият език не се поддържа.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от petrovich »

Тествал съм и използвам Google Voice Recognition, но проблемът е, че е ограничен само до Android и Google Chrome. Евентуално можеш да използваш API, но пак си ограничен чрез обвързване с Google.
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от notman »

Още едно предложение:

http://shop.nuance.com/store/nuanceus/e ... .253972800

Не мисля, че разпознава българска реч.
lisafox
Мнения: 2
Регистрация: 24 септември 2013, 14:59

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от lisafox »

Nuance не разпознава Български, но всичко друго си му е наред.
Аз лично ползвам по-старата версия - 10 и съм доволна, доста работа ми върши.
Mayа

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Mayа »

DictaNote - има БГ в настройките за език.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от petrovich »

Препращам какво ми е написал Виктор от bezmonitor.com във връзка с това запитване:
Има такава програма за български, знам го от човек, който е сътрудничил при направата на Спийчлаб. По негова информация, тази програма е в Сиела, но чудно защо те не я продават.
Иначе ето наскоро тука турих мостри на всички (почти) гласове на български:
http://bezmonitor.com/chetene
На пръв поглед (слушане) гласът "Ирина" звучи по-близо до човешка реч, но не си струва да се купува и да се ползва, Спийчлаб е най-доброто.
dd
Мнения: 168
Регистрация: 12 април 2009, 05:05

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от dd »

Ъпдейт: Неактуален пост.
Последната и единствена промяна е направена от dd на 11 май 2022, 00:19.
ventcis
Мнения: 20
Регистрация: 16 ноември 2011, 19:27

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от ventcis »

Това пробвали ли сте го?
Писане в произволно приложение без клавиатура. Човекът диктува, а компютъра пише.
http://www.download.bg/index.php?cls=fo ... 283560&p=1
гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от гост »

Направо с мисли по добре :)
https://www.youtube.com/watch?v=fs2GDSYYCoA
Дали ще се управлява с това удобно някой "Скачач" :)
гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от гост »

Само да не работят тия програми, като този асансьор с гласово управление ;)
Гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Гост »

Ето форум за програма Бърборино (глас в текст и командване на компютър, телевизор)
последните постове са на последната страница:

http://www.download.bg/index.php?cls=fo ... 294563&p=1

Работи на XP, Windows-7 и 8

Самата програма:
http://bivaood.com/#


Дано съм бил полезен
--------------------------------------------------А
kastadiva

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от kastadiva »

dd написа:Доста отдавна работя върху модул за четене, вграден в IDI Spell Checker 3.XX, и като реша, че е достатъчно добър, надявам се по-късно тази година, ще го пусна. Преобразуване на глас в текст е малко по-сложно.
Прекрасна програма е IDI Spell Checker 3.XX! Благодаря Ви за нея! Ползвам я отдавна и съм много доволна. Аз също се вълнувам от трансформирането на глас в текст и съм убедена, че ако се заемете, ще бъде на ниво! Дори бих платила за нея. Остава само да се надявам, че ще сбъднете моята и на мнозина мечта. Бъдете здрав!
calliope007
Мнения: 3
Регистрация: 14 август 2013, 08:49

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от calliope007 »

Гост написа:Освен глас Гергана, разбрах че има и глас Ирина който до някъде ми се стори може би по добър. Някой знае ли подробности за гласа Ирина?
Да, преди няколко дни купих Ирина. (Това звучи не на място.) Много съм доволна, въпреки че има доста грешки в терминологията, която "ми чете", но това е нормално, защото използвам научна литература.

Относно програма за глас в текст: Наскоро си инсталирах Dragon Naturally Speaking, но е много тежка, трудно разбира говора ми и най-важното - не работи с български. С други думи - не си заслужава.
Виктор Любенов

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Виктор Любенов »

На пръв поглед, така да се каже, :-) гласът "Ирина" на гръцката фирма Иноетикс звучи по-близо до човешка реч, но можете да ми се доверите, че гласът "Гергана" на Българската асоциация за компютърна лингвистика от синтезатора им Спийчлаб е много далеч над нивото и изобщо над всичко, което представлява в момента гласът "Ирина". Ако ползвате често единия и другия съвсем скоро ще се убедите колко измамно е по-високото качество на "Ирина". Ако ще си купувате синтезатор на реч, то по-добре си купете Спийчлаб с глас "Гергана", то за момента и няма друг глас. Можете например сами да се убедите, че "Ирина" дори понякога си измисля думи, които изобщо ги няма в текста, например ето на линка по-долу съм сложил малко демонстрации на наличните за момента гласове за Windows и Android.
http://bezmonitor.com/chetene
По едно време "Ирина" казва "уводим", а такава дума в четения от всичките тия синтезатори текст няма. При това е съвсем случайно взет тоя текст, не съм го търсил специално, че да се представи един или друг синтезатор по-добре или по-зле.
Аз всекидневно ползвам синтезатори на реч, затова се осмелявам да изкажа мнението си, че до момента на български по-добро от Спийчлаб с глас "Гергана" няма, а и скоро не се очертава да има, поне 5-10 години.
Ако някой се интересува по-конкретно от нещо, моля, пишете ми на имейл bezmonitor[маймунско а]gmail[ . ]com
Рядко минавам в тоя форум, та затова.
Гост написа:Освен глас Гергана, разбрах че има и глас Ирина който до някъде ми се стори може би по добър. Някой знае ли подробности за гласа Ирина?
Гост

Re: Програма за преобразуване на глас в текст?

Мнение от Гост »

Напротив има страхотни приложения, които се теглят от Apps на търсачката Google Chrome - VoiceNote 2, Dictanote, Voice recognition. Изтегляш ги, настройвай езика на български, разрешаваш микрофона, оправяш си настройките и диктуваш. После прехвърляш написаното в документ или др. Единственото условие за да работи - Интернет.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости