Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Разни теми, разни идеали
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Сивия

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от Сивия »

pechkov написа:
Сивия написа:Има ли архиви в *.txt - формат?
Аз поне не съм правил архив в този формат. При ТХТ не се запазва форматирането на текста. Ако споделиш за каква цел ти е нужен, може би ще се намери решение.
Здравейте, pechkov.

С цел по-рационално използване на паметта на четеца ми, както и на практика - универсалността на формата, що се отнася до устройства и операционни системи.

Аз, лично, не държа на форматирането - чета книги в електронен вид от много години и не ми прави впечатление. Ако книгата няма картинки или форматиране, без които съдържанието не може да бъде предадено, то *.txt е предпочитаният от мен формат.

Вероятно съм един от малкото, които смятат така, но след като всички книги в читанката са достъпни в *.txt формат, предположих, че такъв архив съществува и малко се учудих, че не го намерих.

Весела Коледа!
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

Сивия написа:... С цел по-рационално използване на паметта на четеца ми, както и на практика - универсалността на формата, що се отнася до устройства и операционни системи...
Не си споделил какъв четец имаш, но освен Киндъл - повечето други марки имат слот за допълнителна SD памет. Провери дали твоя четец има такъв, и ако да - можеш да му добавиш.

При електронните книги стремежите са за максимално наподобяване на техните хартиени събратя, и това както вече знаеш - се постига с формати, разработени точно за тази цел. FB2, EPUB и MOBI са най-разпространените засега (има и други), и устройствата за четене по принцип поддържат именно тези формати, тъй като за това са направени. За PC има написани съответните програми за отваряне на е-книги, като мога да ти препоръчам Cool Reader 3.

Все пак ако много държиш на ТХТ - в интернет има много конвертори, с които по подходящ начин можеш да конвертираш целия FB2 архив към ТХТ. Ако не можеш да се справиш - пиши ми на скайп "pechkov", и ще помогна.

С поздрав
pechkov
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Сивия

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от Сивия »

Понастоящем използвам Prestigio PER 5162 (Вероятно, скоро ще премина на Poketbook Touch Lux). И двете устройства имат слотове за MicroSD с максимален размер от 32GB.

Към момента, колекцията ми от книги е с размер около 29GB - много книги и справочници, на няколко езика, някои от които, по самото си естество, налагат използване на по-обемисти формати - *.djvu, *.pdf и т.н. Затова пазя книги, в които няма схеми, диаграми, или илюстрации, които да са абсолютно задължителни в най-ефикасно компресиращия се формат - *.txt

Разбира се, наясно съм, че мога да използвам повече от една MicroSD карта. Смяната на картите при сегашния ми четец, обаче, налага отваряне на корпуса, а дори и да не го налагаше, пак бих избрал компактност пред красота. Разбирам, че за много хора, как изглежда една книга е от голямо значение и в това няма нищо лошо. За мен, обаче, важното е съдържанието и нищо друго. Голяма част от книгите, които съм свалял поединично от Читанка, вече ги имам и пазя в *.txt.

Предположих, че след като има архиви на Читанката в почти всички използвани формати, а даже за *.FB2 архивите дори са два, вероятно ще съществува и такъв в *.txt. Явно, съм сгрешил. :)
jovchev
Мнения: 13
Регистрация: 30 август 2009, 21:10

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от jovchev »

Предполагам, че част от хората които следят тази тема може да бъдат заинтересувани от това което направих.
Версия на моята библиотека за Киндъл ето тук http://forum.chitanka.info/post18310.html.
aaangelll
Мнения: 20
Регистрация: 31 август 2012, 18:25

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от aaangelll »

Ще имали обобщен архив за миналата година. И ако има, кога ще излезе. Ползвам предимно FB2 формата.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

aaangelll написа:Ще имали обобщен архив за миналата година. И ако има, кога ще излезе. Ползвам предимно FB2 формата.
Да, работи се по въпроса. Конкретен срок не мога да кажа, следете тази тема, ще бъде публикувана информация.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
aaangelll
Мнения: 20
Регистрация: 31 август 2012, 18:25

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, FB2.ZIP, EPUB и MOBI формат

Мнение от aaangelll »

Много ви благодаря за трудът който полагате за общото благо.
aaangelll
Мнения: 20
Регистрация: 31 август 2012, 18:25

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от aaangelll »

Благодаря за архива. Само да попитам, дали може да се направи на кирилица. Все пак сме в България и си имаме много хубава азбука.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от v5ev »

Като начало - благодаря за положения труд и новия архив. За мен (предполагам, че ще има и други потребители с този проблем) има само едно неудобство. Обобщеният архив е добър за нови потребители. Аз обаче прилежно от доста време си свалям архивите, т.е. последно обобщения за 2012 и месечните за 2013. И сега се оказва, че за да имам и архива за януари 2014 (само той ми липсва), трябва да смъкна няколко ГБ (трябват ми в mobi и epub) вместо няколко МБ за един месец. Ще се появи ли отделен архив за януари 2014 или да започвам да точа?
Поздрави
DrunkenDonkey
Мнения: 161
Регистрация: 06 юни 2009, 22:32

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от DrunkenDonkey »

Точи, винаги е било така - в началото на годината се започва с нов архив.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от v5ev »

DrunkenDonkey написа:Точи, винаги е било така - в началото на годината се започва с нов архив.
Донякъде си прав - започва се с нов архив, но до декември включително. Януари е от новата година и логиката сочи, че трябва да е в отделен архив. Не е болка за умиране, ама така ни разглезиха тука с най-различни опции и варианти (mobi формат примерно), че реших да попитам.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от v5ev »

pechkov написа:.

"name" - файлове надписани с имена (на латиница). Подредба: "Първа буква" - "Автор" - "Поредица" - "Заглавие"

В архива FB2 "num" е приложена програмата MyLibFB2Ren за преименуване и компресиране на FB2 файловете както досега.

.

MyLibFB2Ren ще може ли да се използва и за преименуване на mobi и epub, или да използваме програмката FNT от предишните архиви?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

aaangelll написа:Благодаря за архива. Само да попитам, дали може да се направи на кирилица. Все пак сме в България и си имаме много хубава азбука.
Може, но с имената на кирилица се получават някои проблеми за хората, които живеят извън страната, и по разбираеми причини настройките на компютрите им са съобразени за тамошните условия. Използвай FNT за преименуване към кирилица. Справя се, макар и не на 100%, заради някои условности.


v5ev написа:... Ще се появи ли отделен архив за януари 2014 или да започвам да точа?
Зная, Дядо Мраз малко закъсня, тъй като беше закъсал с шейната, но все пак доживяхме за архива. Но този кумулативен архив е изцяло обновен. И заради някои структурни разлики, стария архив се препоръчва да бъде изцяло заменен с новия, за да пасват бъдещите обновления.


v5ev написа:MyLibFB2Ren ще може ли да се използва и за преименуване на mobi и epub, или да използваме програмката FNT от предишните архиви?
Доколкото съм запознат с MyLibFB2Ren - тя работи само с FB2 файлове.

С FNT ще можеш да обърнеш имената от латиница на кирилица от "NAME" архивите, с някои малки разлики - например заглавието "Призрак V" сега на латиница е написано "Prizrak V", но ако го върнеш на кирилица с FNT - ще се получи "Призрак В". FNT не поддържа unicode, може да има проблем с преименуването, ако регионалните ти настройки не са "Bulgaria". Засега се случва предимно на хора, които живеят извън страната, и ползват компютри с други настройки. Те могат да ползват "name" архив, в които имената на файловете са надписани на латиница с имена на автори и заглавия.

chitanka.info.filter - програмата служи за копиране на файлове от "num" архивите, и може да се задават критерии за търсене. Така притежателите на четци, на които им е ограничена паметта ще могат да извадят от архива само това, което желаят. Програмата е предназначена за всички формати в "NUM" варианта. Тя работи с таблица, и при копиране си търси файловете по техния номер, затова работи само с "NUM" архивите. Приложена е в архивите FB2 "num", EPUB "num" и MOBI "num". Тази програма също не поддържа unicode засега.
Последната и единствена промяна е направена от pechkov на 02 февруари 2014, 12:38.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
v5ev
Мнения: 127
Регистрация: 06 януари 2010, 20:39

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от v5ev »

Помощ!! Щом трябва да се точи новия архив - ще точим. Да, ама не! При опит да заредя торента се получава съобщение "You’re not authorized to download. Sorry...". Аз съм в Германия, да не сте ограничили достъпа?
ПС - Трябва да създадеш акаунт! "Скоростта" е също супер - до края на деня трябва да съм готов. Все пак благодаря!
Диди

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от Диди »

Гледам в Epub архива последния (с имената) са изчезнали кориците :(
Ще има ли вариант с корици, че си е друго в Nook-a да се показват кориците?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

Диди написа:Гледам в Epub архива последния (с имената) са изчезнали кориците :(
Ще има ли вариант с корици, че си е друго в Nook-a да се показват кориците?
За кориците вече изяснихме - корици има само в книгите. А архива е направен от произведения. Произведенията нямат корици. Аз също исках да имам и кориците, но още работя по проекта за смесване на файловете. Когато стане - ще напиша тук.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
aaangelll
Мнения: 20
Регистрация: 31 август 2012, 18:25

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от aaangelll »

Свалих си архива с номерата. С програмката си го сортирах, но когато имената са на кирилица и произведенията са компресирани вътре в архива, не се показват правилно имената. Ако си ги архивираш ръчно с уинрар няма проблем, но няма как талкова много файлове ръчно.
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

aaangelll написа:Свалих си архива с номерата. С програмката си го сортирах, но когато имената са на кирилица и произведенията са компресирани вътре в архива, не се показват правилно имената. Ако си ги архивираш ръчно с уинрар няма проблем, но няма как талкова много файлове ръчно.
Проблема с имената на кирилицата вътре в архива го установихме, и се получава най-вече заради регионалните настройки и/или глупави архиватори. Поясни как архивираш поединично файловете с WinRAR, и ще помислим как може да стане автоматично. Като такива лирични отклонения е по-добре да ги обсъждаме по скайп, за да не пълним темата с много постинги. Скайпа ми е "pechkov".
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
nikalas
Мнения: 1
Регистрация: 24 януари 2014, 10:20

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от nikalas »

В архива FB2 names липсват авторите с първо име Джеймс
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

nikalas написа:В архива FB2 names липсват авторите с първо име Джеймс
"Dzhejms"
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
Съндицате

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от Съндицате »

Има ли начин да се разбере кои са новите файлове от 01.2014.? Тъй като в стария архив съм си добавял собствени файлове и ако ползвам сегашния, а изтрия стария ми заминават и моите файлове. :?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

Съндицате написа:Има ли начин да се разбере кои са новите файлове от 01.2014....
http://chitanka.info/new/texts/2014/1

Но ще останат някои дублирания на произведения.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
ijkl

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от ijkl »

FNT работи добре, но дава грешка при едно дълго име

Книга - http://chitanka.info/book/3948-shahtata
Формат - FB2
Режим на преименуване - латиница към кирилица, с промяна на оригиналните имена
OS - Windows 7
Regional Settings - US

Файлът в архива е в директория \A\Anelija St....\Anelija St... и е с много дълго име (самата директория също)
След преименуване операцията продължава, ще доложа ако има още подобни
ijkl

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от ijkl »

Има и още 4-5 такива издънки с дълги имена - напр. Спящата красавица на Шарл Перо и компания и някои други.
FNT има бъг, но докато се оправи - преименуването на дългите имена върши работа.
boby007
Мнения: 2
Регистрация: 08 февруари 2014, 12:48

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от boby007 »

Торента е качен на някакъв тракер, който изисква регистрация, която не желая, но дори да се опитам то тя не е възможна - сайта не дава ... може ли да се направи нещо по въпроса или да чакаме някой да я качи в thepiratebay например ?
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

boby007 написа:... чакаме някой да я качи в thepiratebay например ?
Ok, качих го в thepiratebay. Но за това, че описанието от кирилица се превърна в джинджифлютки - не е по моя вина.

Търси го по думите "архив моята библиотека".


ijkl написа:Има и още 4-5 такива издънки с дълги имена - напр. Спящата красавица на Шарл Перо и компания и някои други.
FNT има бъг, но докато се оправи - преименуването на дългите имена върши работа.
Направих тест. При разпакетиране на архива в директория D:\FB2 и пускане на FNT от тази точка да преименува с поддиректориите - не даде проблем в нито един файл.

При разпакетиране на архива в директория: D:\Моите Документи\Книги\Книги сваляни оттук-оттам\Читанка\Новите архиви от 2014 година\файлове с имена\fb2 и стартиране на FNT от тази точка да преименува с поддиректориите - се получават много грешки.

Все пак файловата система има ограничения, и при генериране на имената на произведенията съм ограничил дължината им, доколкото е допустимо, за да не се изрязват прекалено много думи. Но трябва и пътят до тях да не е много дълъг.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
boby007
Мнения: 2
Регистрация: 08 февруари 2014, 12:48

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от boby007 »

Архива с имена дава грешки при екстрактване заради дълги имена. Да очакваме ли fb2.zip ? Смисъл от чист fb2 няма ...
pechkov
Мнения: 715
Регистрация: 06 април 2009, 21:39
Местонахождение: Монтана

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от pechkov »

boby007 написа:Архива с имена дава грешки при екстрактване заради дълги имена. Да очакваме ли fb2.zip ? Смисъл от чист fb2 няма ...
Зависи от програмата с която екстрактваш и от "пътя" в който искаш да бъдат сложени файловете. В предишния постинг дадох пример, опитай с по-къс път, например: D:\fb2

За да получиш fb2.zip - можеш да използваш bat файла "compress.bat" (изисква "7za.exe" в същата директория), и изчакай търпеливо да приключи процеса по компресиране. След това bat файла ще изтрие fb2 файловете, и така получаваш само fb2.zip. Повече варианти на архива няма да има, поне до следващия кумулативен архив. Дотогава който има предложения кое как да се прави - моля, нека сподели.
Когато инженерите конструират нещо дуракоустойчиво - тогава дураците стават по-изобретателни.
ijkl

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от ijkl »

Това ще свърши работа докато (или ако въобще) се оправи бъга в FNT:

subst x: "D:\Моите Документи\Книги\Книги сваляни оттук-оттам\Читанка\Новите архиви от 2014 година\файлове с имена\fb2"

После си работите от X: и това е.
kraflo
Мнения: 1
Регистрация: 24 януари 2014, 01:07

Re: Архиви на 'Моята библиотека' в FB2, EPUB и MOBI формат

Мнение от kraflo »

Здравейте,
лек офтопик :)
Искам да изкажа своята благодарност към човека/хората нагърбили се с този къртовски труд за изграждане, поддържане и конвертиране (mobi) на архива "Моята библиотека"!
Колкото повече навлизам в дербите на "електронното четене", толкова по-голяма става моята благодарност.

След известно колебание си закупих Киндъл 4 с калъф и скриин протектор, почти веднага след това закупих втори - за съпругата ми.

Върнахме се в едно отдавна забравено време, времето на безгрижното четене.
Във въртележката на натовареното ежедневие, съвсем спряхме да четем, шкафчетата и бюрата се затрупваха с недочетени книги, които в крайна сметка се прибираха обратно в библиотеката.

Със закупуването на устройствата дойде и логичната върховна наслада (съпоставима с малко неща:))
Понякога се смея сам на себе си, четем при всеки сгоден случай, даже има и елементи на измама и скътавки :)

Та, още веднъж - Благодаря и най-искрени пожелания за успех.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости