Кратко описание на книгите за сканиране

Търсене и предлагане на помощ при сканиране. Теми за началната работа при цифровизацията.
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
MesserSchmidt

Кратко описание на книгите за сканиране

Мнение от MesserSchmidt »

Тук смятам да направя кратко резюме на книгите които ще сканирам.Също се надявам и други да опишат с какво им е харесала дадената книга и съответно да ни запалят и нас да я прочетем ;-)
Името Дъглас Адамс е много добре известно и няма нужда от представяне.Учудващо обаче поредицата за Дърк Джентли не е толкова известна колкото Пътеводителя - а има доста работи в нея които карат човек да се замисли.Това е и едно от нещата в първата книга от поредицата - Дългия мрачен следобеден чай за душата.Винаги съм се чудил - защо някой хора са сякаш абонирани за успеха? Има ли нещо което ги покровителствува или някой който ги подкрепя?
Ако се замислите ще откриете че доста хора сякаш без да си мръднат пръста и хоп- богати,известни и т.н. Та тук има едно много интересно обяснение на този "феномен" - геният Дъглас Адамс представя oригинални идеи - но какво ли ни учудва - все пак след Пътеводителя
знаем какво е способен .Жалко че ни остави толкова рано иначе щеше определено да напише още много интересни книги.:-(
Тук в разследването на една катастрофа случила се на лондонското летище се включва с холистичните си методи Дърк Джентли - малък неугледен тип с оригинални методи за разследване.
След това в този случай се забъркват още един куп неочаквани личности-смъртни и безсмъртни и на края резултата е малко объркващ но напълно логичен.
Един откъс за събуждане на интереса на бъдещите читатели:

Още една тъничка струнка звънна нейде в дълбокото подсъзнание на Дърк и се изгуби сред глъчката.
Зачуди се за миг като какво ли е да си кит. Физически, помисли си той, той се намира на място, по-подходящо за добро вникване във всичко, макар че китовете са по-добре приспособени към живота, който водят - да се плъзгат насам-натам из обширните сини морски простори, - отколкото той към своя живот - да води битки с движението по „Пентънвил роуд" в стария си, очукан ягуар, - но всъщност онова, за което се сети, бяха песните на китовете. В миналото китовете са
можели да си пеят един на друг през целия океан, дори от един до друг океан, защото звукът може да изминава огромни разстояния под вода. Но днес - пак поради начина, по който пътува звукът - няма такова кътче в океана, което да не кънти безспир от шумотевицата на корабните мотори, и затова сега за китовете е практически невъзможно да чуват песните и вестите, които им изпращат техните събратя.
Майната му, какво толкова - повечето хора точно така гледат на този проблем и много ясно защо, помисли си Дърк. В крайна сметка кой ли ще седне да ти слуша как някаква си купчинка тлъсти риби, ох, добре, де, бозайници, се оригват една на друга?
Но за миг Дърк беше обзет от чувство на безкрайна загуба и тъга и някъде сред лудницата на информационния шум, който всекидневно тресеше живота на хората, му се стори, че би могъл да долови някоя нота, издаваща движението на богове.
Щом зави на север към Айлингтън и започна дългото тът-рузене покрай пицариите и агенциите за недвижими имоти, той се опита да си представи как ли живеят сега тези богове и замалко да откачи...
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Дърк Джентли Холистична детективска агенция
Какво е общото между една мъртва котка, един компютърен гений,Електрически монах който вярва , че светът е розов, квантовата механика, двестагодишен хронолог, Самюъл Тейлър Коулридж(поет) и пицата?
Очевидно не е много, докато частния детектив Дърк Джентли със странния си стил на работа, не се заема да докаже фундаменталната взаимовръзка между нещата, като разкрива едно мистериозно убийство, помагайки на един мистериозен професор, разнищващ мистериозни мистерия(загадка) и изяждайки много пица.Да не говорим че междувременно спасява цялата човешка раза(човечеството!) от гибел(изчезване!)- безплатно.
За да разберете повече, прочететет тази книга, или по-точно купете си я, после я четете, или се обърнете към Холистичната детективска агенция на Дърк Джентли. Едно изключително(невероятно, разтърсващо) добра криминална, спиритуалистична, романтична, музикална, комична, епична история на ужасите.
Ексцентрично пътуване във времето.
----------------------------------------------------------
...ей богу четох я отдавна и съм забравил за какво се разказваше в нея и затова го преписах горното от гърба на самата книга... но се надявам да ви хареса.

Ким Филби Моята тайна война
Спомени на съветския разузнавач

или по точно казано на прочутия двоен агент Ким Филби,издигнал се до позицията на началник на секцията за шпионаж на СССР и комунизма в СИС и едновременнно с това къртица в служба на същите.Интересно четиво описващо доста добре онова време и начините на работа в
една шпионска организация.Също така е превод от английски през руски и цензурата я е поорязала доста здраво според мен.Личи си че на някои места има големи откъси където са махнати и ми се ще да я намеря и прочета на английски да се убедя дали е така.
За незапознатите - Ким Филби е един от Кеймбриджката четворка -(тука спомента като тройка)
започнал като журналист и след това издигнал се до началник на отдел в СИС/МИ-6 резидент в
Турция и офицер за връзка със ЦРУ и ФБР.След бягството на Бърджес е принуден да напусне и разследван но недоказан за връзките си със КГБ(никъде не се споменава междувпрочем така)
лично оневинен от тогавашния министър-председател на Великобритания и след това избягал в СССР(не пише по какви причини е решил да избяга- май все пак се е надявал да получи полагащото му се все пак).
Там доколкото знам бил изолиран от работата на службата, не е получил обещания чин от КГБ и разочарован от строя починал забравен от хората на които е служил.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

АНТОНИО ПИГАФЕТА. Първото пътешествие около Земята.
ЗАПИСКИ НА ОЧЕВИДЕЦ
ЗА ОКОЛОСВЕТСКОТО ПЛАВАНЕ
НА МАГЕЛАН, 1519—1522 г.
ПОДБРАНИ И ИЗДАДЕНИ ОТ РОБЕРТ ГРЮН

Това е дневника на един млад италиански благородник имал щастието да участвува лично в околосветското пътешествие на Магелан и да е един от 18 оцеляли и завърнали се в Испания моряци.
В първата глава на книгата(тя не е писна от Пигафета) Пътят за Сан Лукар е описано началото на Великите географски открития - пътешествието на Де Гама за Индия. Както се казва всичко започва оттук историята на Новото време и причините довели до пътешествието на Магелан.
В самия дневник е описано сбито но увлекателно осноното от похода- диваците обичайте им описания на странни растения и животни причудливи явления и зловещи слухове и легенди.
Всичко върви гладко до злополучната битка в която загива Магелан
(впроем описан като доста храбър но безрасъден войн) и след това бедите следват една след друга и едвам един кораб да се добере в Испания. Чак по късно се сещат и отдават дължимото на личноста на Магелан-главната причина да успее похода.
Книгата си заслужава прочитането от феновете на приключенска литература заради това че е документирано от първа ръка и се е случило наистина всичко описано в нея.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Лорънс Дейвид Куше
ЗАГАДКАТА НА БЕРМУДСКИЯ ТРИЪГЪЛНИК

Авторът е събрал всички произшествия приписвани на тайнствения Бермудски триъгълник от времето на Колумб до 70-те години. Всеки случай е описан как се представя от авторите на мистика и сензации и след това как е бил отразен в тогавашните вестници официални доклади за катастрофите, описания на очевидци и т.н. -въобще всичко което е било документрирано навремето за тези нещастия.При повечето случай според автора има съвсем логични обяснения, но по далече от това да преписва всичко на времето не стига.Има няколко случая които са си странни откъдето и да ги погледне човек.Но пък има и доста случай които пук въобще не би трябвало да се преписват на сметката на Бермудския триъгълник(тука е разширен до квадрат) понеже са станали много далече оттам.Въобще самото описание на катастрофите си заслужава да се прочете и няма залитания по мистика и фантастика с каквато се отличават масата писания по тази тема.Но пък и буквалния превод на английското заглавие на книгата - Разрешената мистерия на Бермудския триъгълник е малко пресилено... Въобще приятно четиво с документален характер, щипка тайнственост и технически грамотно издържани описания- точно по мой вкус..
За предварителен преглед съм качил DJVU вариант на сканираната книга ето тук:

http://dedomrak.data.bg/BG%20Knigi/Bermudski.djvu
Има доста снимки и карти които няма как да ги кача тук.

Останалите книги които съм качил в този сайт на PDF който за мен е най-удобен :
Разпознаване и събиране на билки:
http://dedomrak.data.bg/BG%20Knigi/Bilk ... lgaria.pdf
Билките във всеки дом:
http://dedomrak.data.bg/BG%20Knigi/Bilk ... %20dom.pdf
Животът на Земята:
http://dedomrak.data.bg/BG%20Knigi/Jivo ... orough.pdf

Съдържат всичките илюстрации и са максимално близо до хартиения оригинал.
Следващите сканирани от мен книги сигурно пак ще ги направя на pdf-чета и ще ги кача тук.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Дороти Сейърс
ЛОРД ПИТЪР
ПРАВИ ОГЛЕД НА ТРУПА

Това е сборник с няколко подбрани криминални разказа на
неизвестната (поне аз не знам нищо друго от нея) авторка
Дороти Сейърс.
Главният герой Лорд Питър движи в висшето лондонско общество и случайте които разплита са много умело представени и описани.
Стила на който са написани е също смея да твърдя един от
най-добрите образци в криминалето които съм чел-авторката
демонстрира много широки интереси- от познания за старопечатни
книги, вина до художествени и скулптурни техники и похвати.
Всичко е перфектно забъркано със криминалните случай които
разрешава меко казано блестящия главен герой.
Времето по което са писани и се развива действието в тях е безгрижието на 30-те години на века-поне на мен това ми е
един от любимите исторически периоди.
За любителите на изисканите криминалета препоръчвам да и
хвърлят едно око на книгата - уверявам ги че няма да съжаляват.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Ладислас Фараго
Играта на лисиците

В тази книга се описват операциите на Абвера(военното разузнаване на Германия) в западните страни.
Авторът е почерпил инаформацията си от открит от самия него сандък със хиляди микроленти на които били заснети секретни документи. Макар и с известно пристрастие към своите все пак е описал събитията
достоверно и увлекателно.
Разказано е за икономическия и научно-технически шпионаж в Америка преди войната, за връзките на крупни бизнесмени с абвера и режима в Германия, шпионирането във висшия политически елит, двойните агенти и дезинформатори и т.н.
Който се интересува от тези събития ще му е интересно, за другите може и да им е скучно...

Един откъс от нея:
На 26 април 1945 г. ФБР от името на Кохлер изпраща последното негово донесение в радиоцентъра на абвера за връзка със задграничната агентура, намиращ се нa три хиляди мили, в сенчестото предградие на Хамбург Волдорф. Това е огромна, грижливо замаскирана сграда над подземен железобетонен бункер, който в продължение на почти десет години е център на германската тайна служба.
Само няколко седмици преди това тук е можело да се видят офицери от разузнаването, радисти, шифровачи, секретарки, куриери... Тук са се събирали нишките за връзка със стотици агенти във Великобритания, Северна и Южна Америка и и такива далечни страни
като Патагония и Афганистан.
Сега тук едва ли можело да се наброят повече от десетина души, равнодушни към всичко.
Над тях огромният Xaмбург, лежал в руини, а до падането му оставали няколко часа. Радиостанцията все още действувала с помощта на запасни генератори, но ако по-рано всяка смяна приемала стотици донесения, сега всяка телеграма предизвиквала учудване.
На кого още му е притрябвало да поддьржа връзка с Волдорф?!
Радистът, приел телеграмата на Кохлер, също бил учуден, но все пак записал петзначните групи от цифри и без да ги дешифрира, ги предал на младия лейтенант Роер, старши на смяната. Роер равнодушно погледнал редовете от цифри, веднага накъсал телеграмата и я изхвърлил.
- Той чака отговор - напомнил радистът.
- Предай му да приключи работата.
През май 1945 г. на Кохлер е изпратена телеграма със следното съдържание:
,,Обстоятелствата ни принуждават да прекратим връзката,
но продължавайте да дежурите веднъж в седмицата в
съответствие с разписанието. Не се отчайвайте. Ще се грижим
за вас и както обикновено, ще защитаваме интересите ви.
Чичо."
По-късно на същия ден от щаба на наследника на
Хитлер адмирал Дьониц идва заповед за унищожаване на
радиоцентъра. Специалистите поставят заряд, бързо
се измъкват навън и се отдалечават на безопасно разстояние.
Те почувствали как потреперала земята и видели
как хвръкнал във въздуха и се пръснал на милиони
парчета тежкият покрив на бункера. Така с пламък
и грохот Волдорф изчезва от етера.
Две седмици по-късно, в един от бурните дни на онова
време, в концентрационния лагер във Флосенбург на
струна от пиано, завързана към кука от някаква кланица,
нацистите обесват адмирал Вилхелм Франц Канарис.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

ПРОРОЧЕСТВО
ДИЙН КУНЦ

Джими Ток идва на света в същата нощ, когато дядо му се разделя с живота...
Руди Ток се вслушва в бурята, бушуваща навън и неспокойно крачи по коридора между чакалнята за бъдещи бащи и стаята на умиращия си баща Джоузеф. В мига, в който бурята достига апогея си, старецът внезапно проговаря за пръв и последен път, след като е получил инсулт...

Пророчеството му гласи, че в живота на неговия внук ще има пет ужасни дни - пет дати, изпълнени със страховити събития, за които Джими трябва да се подготви...

Според Руди последните слова на стареца са само несвързано бръщолевене на умиращ. Ала когато разбира, че Джоузеф е предрекъл с точност до секунди не само часа, в който ще се роди внукът му, но и физическия дефект на бебето, предсказанието смразява кръвта му...

Какви кошмарни събития очакват Джими Ток? Какви предизвикателства трябва да преодолее?

С всяка следваща стъпка той все повече се приближава към зловещата си участ. Защото истината за това кой е самият той и какво ще му се случи през петте фатални дни, надминава всички очаквания!...

Дийн Кунц е автор на 9 бестселъра на "Ню Йорк Таймс". Романите му се продават в над 17 милиона екземпляра на година. Дийн живее в Южна Калифорния със съпругата си Герда Кунц и тяхното куче Трикси.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Уилиям Шекспир
Сонети
Шекспир почти всеки го е чувал, но много по-малко са го чели. Сякаш
човек трябва да достигне определена възраст, състояние на духа или
да узрее за да почне да го чете.И аз да си кажа не бях чел почти
нищо от него освен всеизвестните цитати от негови произведения.
И съвсем случайно ми попадна това старо издание на Сонетите(1972г.)
и реших да го погледна най-вече заради именития автор. Ами меко
казано е че бях впечатлен -сонет не знам как се дефинира като
литературен стил но за мен това са красиви стихове посветени на
красиви хора. Прекрасни- и като изказ и образност и като рима.
След като и мен дето май не съм чел поезия от училище ми харесаха
меко казано) смятам че си заслужаваше да се сканират.
Преводача е Владимир Свинтила-справил се е блестящо с тази задача.
В книжарниците видях да се продава малко луксозно томче с превод
на Валери Петров което е двуезично с оригиналите на сонетите и
него смятам да го погледна и сравня с това дали има някакви разлики
но едва ли. Пък някой може да го има и да каже дали е така.
Lina_acad.bg

Сонетите на Шекспир

Мнение от Lina_acad.bg »

:P За Шекспировите Сонети литературната критика е писала толкова (като обем), колкото за "Хамлет". Те наистина са прекрасни. И аз имам едно непретенциозно томче - превод на Свинтила - трето издание от 1997. И двамата преводачи са брилянтни познавачи на английския (аз не мога така - затова и нямам мнение чий превод е по-точен и по-красив). Ивайло Петров преведе като че ли целия Шекспир. Ще е хубаво ако този труд бъде вписан във виртуалното пространство. Преводите на Свинтила също. Доколкото помня и Гео Милев беше правил превод на "Хамлет" - нецензуриран.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Робин Кук Извън контрол /Мутантът/-

Д-р Виктор Франк е собственик на голяма, просперираща биотехнологична компания. Именно там, в обстановка на лукс и високи технологии, здрава млада жена ражда син. Д-р Франк и съпругата му Марша с огромно напрежение и вълнение асистират при появата на малкия Виктор - защото той е тяхно дете, заченато "ин витро" и износено от родилката срещу огромна сума...
Години по-късно спокойния и щастлив живот на семейство Франк е разтърсен из основи - умира първородният им син Дейвид. И понеже бедата никога не идва сама, д-р Франк е засипан с анонимни, но недвусмислени заплахи. От служебния му компютър необяснимо изчезват секретни файлове, свързани с научните му разработки. След това от внезапна, страшна смърт умират две от децата на негови колеги, използвали услугите на фертилния център на компанията. Отгоре на всичко един уволнен служител, когото д-р Франк подозира, че е в основата на кризата, е открит в дома си убит...
Но кое тогава е невидимото зло, изправено срещу лекаря и сякаш решено да помете всичко, което той обича - съдбата на гениалното му дете, работата му, бъдещето на компанията?
Положението излиза извън контрол. В сърцето на доктора се надигат ужасни подозрения и страх - Виктор най-добре знае накъде води страстта към научния експеримент. Някой друг изглежда също се опитва да се възползва от тайните, които крие лабораторията му и очевидно е стигнал твърде далеч в минираното поле на биотехнологиите.
Някой, за когото добро и зло не съществуват!...

Д-р Робин Кук е всепризнат майстор на трильра - редом с Шелдьн, Хейли, Лъдлъм, Крайтън. Автор е на повече от двадесет бестселъра, които ускоряват пулса на милиони читатели по цял свят. Пет от романите му са филмирани, а още три са основа на ТВ сериали с изключителен успех. Д-р Кук е завършил медицина в Колумбийския университет и е специализирал в Харвард. Живее и работи във Флорида, САЩ.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

ДОПУСТИМ РИСК РОБИН КУК
Когато невробиологът Едуард Армстронг започва да се среща с Кимбърли Стюард, той узнава, че приятелката му е потомка на жена, обвинена в магьосничество и екзекутирана при прочутия лов на Салемските вещици през 1692 г. Близостта с Кимбърли навежда младия учен на интересна идея - че "Салемският дявол" не е нищо друго, а халюциогенен препарат... И той решава да провери хипотезата си. Резултатът от изследванията му е колкото бляскав, толкова и ужасяващ...
ДОПУСТИМ РИСК е разтърсваща история за алчност и престъпни амбиции в най-модерната област на медицината - козметичната психофармакология.
Някои лекарства успокояват, а чрез други - ставаме управляеми. Салемските вещици се завръщат...
Книгата е страхотна, както и всички останали романи на Робин Кук без изключение.От началните страници те побиват тръпки,а от последвалите разкрития те обзема страх и ужас от това докъде могат да стигнат човешката алчност и амбиции,какво остава от човека, ако се смъкне от него лустрото на цивилизацията.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Никола Радев
СЕДЕМ КЛЮЧА НА ВОДА

В тази книга авторът описва моряшките си спомени като моряк далечно
плаване през бурното време на 60те и 70 те години на 20-и век.
Интересни описания на далечни страни, случки, конфликти във
Виетнам, Суец и доста носталгични спомени от тогавашния соц живот.
Също така са много добре са описани типичните моряшки желания за
жени и брегове ;-)
Навремето в малко книги се позволяваше такива откровенно сексуални
писания.


АЛЕКСАНДЪР А. НАРУСБАЕВ
КАТАСТРОФИ В МОРСКИТЕ ДЪЛБИНИ

Книгата описва катастрофите с подводници от началото на подводното
плаване до 70-те години на века.
Акцентът разбира се е върху катастрофите в капиталистическите страни
което е разбираемо.
Ако някой се спомня трагедията с подводницата Курск ще разбере че в
сравнение с някои описани тук случаи мигновенната им смърт е била за предпочитане...
Описани са и единствените дотогва случаи на катастрофи на
американски ядрени подводници - и в двата случая причините за гибелта им са неизвестни.
Поне мен такива документални книги с кадърно написани технически
работи ми допадат. Ако има и други с такива вкусове - прегледайте я.


Мариан Реняк
ОПАСНИТЕ ПЪТЕКИ

Авторът е полски контраразузнавач внедрен в група на полската
антикомунистическа съпротива след Втората световна война.
Това е било разгара на истинската Студена война и периода е бил
доста интересен. И в България е имало такива групи
но малко се знае за тях. Книгата е много добре написана и ми е една
от любимите. Като се се абстрахираме че е малко
пропагандна си е едно доста добро четиво за шпионския жанр.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Робин Кук Смъртен страх

Мнение от nqgolova »

Робин Кук
Смъртен страх
един от брилянтните трилъри на Робин Кук

За доктор Джейсън Хауърд - отличен лекар в голяма Бостънска клиника - е истински шок да загуби един след друг петима души, дошли без сериозни оплаквания. Нищо не предвещава надвисналата беда. И изведнъж...
Цялата клиника е на крак; престижът и е разклатен, пациентите са в смут, сред лекарите цари объркване. Постепенно Джейсън напипва свързваща нишка между фаталните случаи и лабораторията на д-р Хейс - учен със световно име и безукорно реноме. Неочаквано самият д-р Хейс изпреварва съмненията на Джейсън и по телефона иска спешна среща на четири очи. Разговорът между двамата е тежък - ученият се държи странно, говори несвързано, постоянно се оглежда и повтаря, че някой иска да го убие... Единственото, което Джейсън научава е, че Хейс е пред прага на някакво голямо откритие - и в този миг Хейс умира на масата; по същия странен начин, както жертвите в болницата. Дни по-късно лабораторията е разбита, загиват още хора, а упоритият д-р Хауърд е изправен пред заплаха, която наистина вдъхва смъртен страх...
kuyvliev
Мнения: 23
Регистрация: 22 юли 2006, 01:30
Местонахождение: София
Връзка:

Бернар Вербер - Мравките

Мнение от kuyvliev »

Романът „МРАВКИТЕ" от френския учен ентомолог и писател фантаст Бернар Вербер, пожънал феноменален успех, преведен на дванайсет езика, отличен с множество награди и включен в задължителната програма по биология на някои училища, е истинска сага за „вътреземните", за един колкото невероятен, толкова и ужасяващ свят, гъмжащ от насекоми с непредвидимо, понякога кръвожадно поведение. Нещо повече от обикновен трилър, това е една вълнуваща модерна одисея за две съществуващи паралелно цивилизации - на хората и на насекомите, - в която въображаемото и фикцията се преплитат с най-напредничавите знания за безкрайно малкото. Представете си, че Морис Метерлинк, Жул Верн и Александър Дюма са си дали среща, въоръжени с върховите достижения на съвременната ентомология.

“Те са един милиард милиарда. Ние едва ги забелязваме, те обаче ни дебнат отдавна. За някои от тях сме богове. За други - злотворни същества. С удивителен интелект и организация, на които могат да завидят и най-страховитите армии, те се готвят за бъдещата безпощадна битка. Кои ще бъдат истинските господари на земята От отговора на този въпрос зависи тяхното оцеляване...
Също и нашето.”
[url=http://www.save-darina.org][img]http://www.gozba.org/baner/save-darina/468_60_banner02.gif[/img][/url]

[url=http://www.erepublik.com/bg/referrer/kuyvliev][img]http://erepublik.com/images/badges/erepublik-badge-80x15.gif[/img][/url]
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Xaйнц Нойкирхен
ПИРАТИТЕ

Документирани са всички исторически достоверни сведения за пиратите
от най-ранната история на човечестовто до наши дни. Не е сухо
историческо четиво а по скоро научно-популярно. По-интересните теми са-
-пиратството през римско време
-балтийските пирати и Ханзата
-походът на Франсис Дрейк и Елизабет I
-пиратите в Караибско море- Лолонуа, Хенри Морган и други.
-пиратите в Индийския океан
-пиратите в Средиземно море
-търговията с роби и контрабандата им през Атлантика
тоест почти всички известни исторически реално съществували пирати.
Има илюстрации от старинни графики и карти но не съм ги сканирал.



ФАРЛИ МОУЪТ
He плачи, Вълко!

Авторът е канадски биолог изпратен да изследва живота на вълците в
естествената им среда в канадския север. Описанието на навиците на вълците е много живо и завладяващо, а автора го поднася съчетано с тънък хумор и тъжна ирония за отдалечаването и отчуждаването на хората от природата.
Това пише автора в предговора на книгата:
,,Когато преди единадесет години започнах да пиша тази книга, бях
отредил на вълка второстепенна роля. Първоначалният ми замисъл бе да
напиша сатира за съвсем различен звяр — за онази мутация на човешкия
вид, известна като Бюрократа. Възнамерявах вълкът да ми послужи само
за фон, на който да изпъкне описанието на homo bureaucratis —
изроденият плод на нашето време, свит в пашкула на общоприетото,
глупаво предан на незначителни дреболии, обладан от враждебност към
науката и прогреса, основаващ се на маловажни факти; който въпреки
това се смята за един-ствения законен притежател на чистата истина, а
следователно — и за самозвания съдник на човешките дела.
Умишлено възнамерявах да изложа на показ с преднамерена злост тези
днешни управници на нашия свят, или no-скоро да им дам простор да се
разкрият сами. Но някъде в началото на книгата забелязах, че
постепенно загубвам интерес към бюрократическата палячовщина. Без
съзнателно да го желая, моето внимание лека полека бе завладяно от
второстепенния герой, от вълка. В края на краищата вълкът изтръгна
изцяло сюжета от ръцете ми и превърна книгата в повик за разбиране и
запазване на едно изключително високо-развито и привлекателно
животно, което е било, и продължава да бъде измъчвано и изтребвано
поради кръвожадната човешка неприязън. "

Книгата е от поредицата Четиво за юноши което по-старите читатели може и да си спомнят с добрите заглавия които се издаваха по соц. времето.


Димитър Димитров
Съветска България
ПРЕЗ ТРИ БРИТАНСКИ МАНДАТА
Ричард Спейт 1956-1958
Антъни Ламбърт 1958-1960
Антъни Линкън 1960-1963
Из архива на Форин офис зa събития и личности в България

Анонса на гърба на книгата гласи:

Тази книга за първи път представя на българските читатели възможност
да се запознаят със засекретени архиви на Форин офис от края на 50-те и началото на 60-те години. В нея британски дипломати в София и Лондон
описват и анализират България и българите в тайната си дипломатическа кореспонденция,често без условностите на дипломатическия език
и без задръжките на дипломатическия етикет. Така Антон Югов е описан
като „приличащ на берберин", Георги Трайков като „слуга на
комунистите", а Тодор Живков като „човек с влияние и енергия, но с
неприятен характер".
Книгата освен това дава уникална възможност да се проследи „отвътре" развитието на британската външнополитическа стратегия спрямо
България. Десетина години след установяването на съветски
комунистически режим България, в британския Форин офис обсъждат дали
да закрият легацията в София. Надделява аргументът, че наличието на
легация може да поддържа надежда за независимост у българите...


Сега няколко думи от мен след като я прочетох:
Радио ВВС и по-точно българската му секция никога не е прикривано че
служи да пропагандира британската политика и интереси в България.
Тази книга е продължение на традицията му и не прави изключение от
основните припеви в него.
Журналистите служили в него и в подобното му - Свободна Европа са си
едни чисти продажници и предатели.
Книгата е изчистена от всякакви конкретни внушения и твърдения че е
имало някаква намеса на Великобритания
във вътрешните работи на България през дадения период- никакво
споменаване за шпионаж, пропаганда, финансиране на разни личности и
мероприятия и т.н. Нищо такова не пише - а уж са разсекретени всички
доклади на посланика. Е споменато е че може да са пропуснати някои но
точно в тях явно е било "заровено кучето".
Подразни ме факта че и тук англичаните ни описват като аборигени и
изостанало население от третия свят и изключително ги дразни факта че в българите има топли чувства към Русия и Германия , а към Англия не.
Ами от докладите е видно с какво високомерие и в по-добрите случай
със снизхождение са ни описвали. За политическия елит и на нас ни е
пределно ясно какви лекета са били - използвали събитията след
войната и се настанили начело на държавата.
Но презрението към народа като цяло си е неприкрито описано в книгата-
с робски манталитет, овчедушен, никакви културни традиции, никаква
съпротива и т.н. Споменати са и гоненията към църквата - интересно от
как са смятали че църквата ще тръгне срещу режима и държавността -
май само от това че по дефиниция религията е антикомунистическа.
Мимоходом е споменато че няколко евангелистки пастори са тикнати в
затвора заради дейноста им - логично нали проповядването на религия
различна от общоприетата си е една абсолютна антидържавна дейност.
Хич не е споменато че с отколешните им дружки - Турция през
споменатия период е имало доста нарушения на границата и
шпионски акции. Но при внимателен прочит е видно и от това дето е
написано- съгласувани действия с гърците и турците срещу България.
Имам една книга от споменатия период в която са описани акциите на
чуждите разузнавания в България и наред с камарата комунистическа
пропаганда все пак се вижда че комшийте ни и техните западни
покровители не са стояли и чели вестници както се изкарват тук. Ако
имам време в бъдеще може да я сканирам и нея- тъй де да се даде
възможност да се види и от другата(нашата) страна какво е било писано.
Не са пропуснати и любимите в началото на 90-те теми за лагерите в
Белене и Ловеч - публикувани са писма на бивши затворници макар че
едното е с гриф "недостоверно".
Като цяло книгата дава описание на тогавашните управници и борби по
върховете на властта в България но и сума неща не са написани,
премълчани или скрити- човек ще си помисли абе тия англичани
разузнаване нямат ли или са се информирали само от тогавашните
вестници. Но както се казва секретната неща са затова наречени
секретни че да не се изнасят пред масовата публика.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

ВРАТАТА НА ДРУИДИТЕ - ВОЛФГАНГ ХОЛБАЙН
За автора: Волфганг Холбайн (род. 1953 а. във Ваймар) притежава вроден талант за разказвач. От 1982 г., когато заедно със съпругата си издава романа "Приказна луна", той става писател по професия. В. Холбайн е най-успешният представител на жанра Fantasy в Германия и романите му се радват на голям крьг читатели. Името му е гаранция за приятно изживяване в света на книгите.

Резюме: Фатални събития помрачават строителните работи по тунела, минаващ под планинския масив при Аскона, Италия. Един от ръководителите на строежа е младият инженер Франк Варщайн. Работници изчезват безследно, определени участъци от тунела пропадат по неизвестни причини, лазерните измервателни уреди изведнъж показват невероятни данни. Какво необичайно има в този тунел, който донася толкова много нещастия на хората там и ги променя по странен начин и в който времето тече назад? Кои са странните фигури, които изведнъж се събират в едно малко планинско селце? Какво се случва с планината и с района около нея?
Когато Франк Варщайн по собствена инициатива решава да провери какво става, той се натъква на невероятно силна съпротива и това слага край на кариерата му. Успява да стигне до ужасяващи разкрития едва три години по-късно, и то заради младата и привлекателна Ангелика Бергер, която го е помолила за помощ. След срещата им започва низ от невероятни случки.

Волфганг Холбайн среща читателя със света на Необяснимото, което заплашва да взриви границите на Разума. Търсенето на обяснение за мистериозните събития се превръща за главния герой и в пътуване към себе си през времето, пространство и историята.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

КРЪВТА НА САТАНАТА ДЖЕЙМС РОЛИНС
Археология, изгубени градове на инките, гробници, злато и смърт - какво друго ти трябва в една книга?", възкликва писателят Дъглас Престън за трилъра на Джеймс Ролинс "Кръвта на сатаната". Бестселъровият автор от класациите на "Ню Йорк Таймс" със сигурност предлага ново приключение за трилър маниаци.
След романа си "Последната тайна на земята", Ролинс предлага и поредното пътешествие в сърцето на южноамериканските джунгли. Там между две стръмни възвишения на Андите един доминикански монах ще открие некропол, който пази уникален златен кръст и разпятие, създадени от непознато за човека вещество. Това вещество може да промени съдбата на цялото човечество, ако попадне в правилните ръце. За нещастие обаче откривателят му се сблъсква с пазителите на кръста - инките.
Всеки, който са е осмелил да смути спокойствието на избраните, трябва да се изправи пред едно последно предизвикателство - оцеляването.
ЮЖНОАМЕРИКАНСКИТЕ ДЖУНГЛИ крият много тайни. В древни катакомби са заложени зловещи капани, в които попадат невнимателните пришълци. Но потресаващи открития и несметни богатства ще бъдат награда за смелите.
НЕЩО ДЕБНЕ
В студеното и скрито сърце на един изумителен некропол се крие нещо, създадено от човека, но излизащо извън човешкото въображение.
Нещо изумително. Нещо ужасяващо!
ИЗГУБЕНИЯТ СВЯТ
Тези, които са се осмелили да смутят спокойствието на избраните, сега ще трябва да платят…
Има чудеса, които е по-добре никога да не пожелаваш!
бамбо

Мнение от бамбо »

Трудно е да бъдеш добър
Ник Хорнби

"Това е историята за спасяването на един брак, за преосмислянето на житейслите ценности и за това как да бъдем добри, колкото и трудно да ни се струва това, за изкушението, което всеки от нас изживява в някакаъв момент от живота си - да теглиш чертата и да започнеш всичко отначало."
Не е чик лит.
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Кланът на пещерната мечка - Джийн М. Оел
първа книга от поредицата "Деца на земята."
Намираме се на прага между Каменната и Желязната ера.
Неандерталците са на изчезване, кроманьонците са новото, по-цивилизовано човешко племе. Едно кроманьонско момиченце е осиновено от неандерталци и още в зората на човешкия род се сблъсква с предизвикателството да си различен от останалите. И да си жена.
Джийн М. Оел разказва за онези обвити в догадки времена с модерна чувствителност, водена от убеждението, че страданията, мечтите и волята на човека за щастие открай време са едни и същи. В зората на човечеството една жена поведе борбата. В праисторически времена, когато неандерталците делят Земята с първите представители на „хомо сапиенс”, племе пещерни обитатели осиновява русата и синеока Айла, дете на „Другите”. Със съзряването на Айла и превръщането и в млада жена с висок дух и много кураж (за разлика от другите жени в клана), тя трябва да се бори за оцеляването си срещу ревността и сляпата привързаност на Брод, който един ден ще стане водач на клана.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

ACEН Г. ХРИСТОФОРОВ
Самоков

Това е една кратка и непълна история на моя роден град написана от
един блестящ преводач и писател който за съжаление е отдавна
забравен. Доскоро и аз не го познавах, но видях няколко откъса от
една негова книга и кой знае откъде се сетих че става въпрос за
същия писател написал и тази книжка. На някой евентуално ако му се
намират и други негови книги може да спретнем една взаимноизгодна
сделка - купувам ги и иги сканирам.За самата книга - никак не съм
съгласен с твърдението още в началото че Самоков е един град без
история - възникнал сякаш ей така изведнъж. Поне аз имам някакви
смътни спомени че съм чел за превземането му от турците към XIV век.
Още от римско време през този район са минавали стратегически
важните пътища свързващи Тракия със Македония,Драч Солун,Тесалия.
Това че в един определен период е изчезнал и след това се е появил
отново според мен е подвело автора да напише че Самоков е създаден
в началото на турското владичество.Чрез железодобива по това време
настъпва и разцвета на града - той става окръжен център на когото
са подчинени Горна Джумая, Дупница, Знеполе , Ихтиман и Разлог.
Самоковската епарйия е била от Тракия до Бяло море. И всичко това е
било благодарение на желязото добивано по един примитивен начин-
чрез пресяване на магнентитния пясък по поречията на реките Искър и Палакария,
стопяването му във видни( пещи захранвани със дървени въглища)
и след това изковаване на грубите слитъци желязо в
прочутите самокови. И досега по бреговете на реките и изровените от
поройте сипей може да се намерят слитъци желязо и сгур.
Благодарение на тази дейност са били почти изсечени всички по
достъпни райони на околните планини- Рила , Верила, Плана
и средногорските ридове на изток от града.След отмяната на
ангарията следва бърз упадък на железодобива а оттам и на
града.Това е отражение и на цялостния упадък на Османската империя.
За разлика от много други градове Освобождението
от турско робство не донася разцвет на Самоков, а упадъка се
задълбочава. А градът е дал толкова известни личности
през Възраждането- Отец Паисий е от този район (банскалий да ме
извиняват но съм по-склонен да вярвам че той е от Самоков),Захарий
Зограф, Константин Доспевски, Никола Карастоянов(основал първата
българска печатница), Константин Фотинов(издател на първото
българско списание), Неделя Петкова (Баба Неделя),Авксентий
Велешки,Чакър войвода и т.н.
В Самоков са и едни от основните радетели за независима българска
църква. За всички тези събития и хора се разказва в тази книжка.



Били Хейс/Уилям Хофър
СРЕДНОЩЕН ЕКСПРЕС


Уилям Хейс е типичен американец от времето на 60-те и 70-те години -
времето на хипитата,дрогата, сексуалната революция и прочее събития
които за щастие са ни отминали поради известни трудности в
културния обмен между Изтока и Запада.
Били(така се нарича навсякъде в книгата) има малшанса да го пипнат
с два килограма хашиш на истанбулското летище и оттам нататък
следва една ужасяваща история за живота му прекаран в турския
затвор- там се запознава с цялата ориенталщина и диващина в
манталитета на хората живеещи на Изток. За някои неща може и да
преувеличава в разказа си или просто да се учудва като разглезен
западняк на някои нрави но за други си е чиста истина описанието му.
Накрая все пак има хепи-енд който поне на мен ми е малко съмнителен
но само заради това че се е измъкнал от този ад му е простено. По
същата книга има и заснет филм който е доста интересен макар че там
края съвсем друг.Малко дразнещо е че на няколко места автора смята
че като е американец е нещо по-специално от другите народи и
съответно очаква подобаващо (и незаслужено) добро отношение.
Книжката е издадена неслучайно през 80-те години по време на
влошените българо-турски отношения, когато даже и в уж детско
списание като Септемврийче можеше да се прочете статии на
политтеми.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

ВАЦЛАВ ПАВЕЛ БОРОВИЧКА
СТОЛЕТИЕ НА ЧАКАЛИТЕ

В тази книга авторът разказва за няколко подбрани терористични акта.
Понеже от известно време в тъй наречените медии постоянно се дъвче
темата за тероризма и незапознатите остават с впечатлението че това
е едва ли не съвременно явление. Но не е точно така. Тероризъм е
имало и ще има и понеже в момента на някой му изнася се раздухва
истерия около него.
Разгледаните случай са описани художествено и увлекателно в
хронологичен ред.По-интересните от тях са -
— Анархистите през XIX век във Франция - разцвета на анархизма
когато са били модерни и нови тези идеи и е имало наивници да им
вярват.
— Политическите убийства в Германия от десни радикални
националистически организации пак през същия период.
— Убийството на френския президент Пол Думерг от руски емигрант
през 1932 г.
— прочутия Карлос Чакала — описана е акцията му при отвличането на
външните министри от ОПЕК във Виена — не е за вярване колко наивни
и отстъпчиви са били тогавашните правителства — пускат го да
си отиде със заложниците като му дават самолет.
— Още няколко отвличания със главни действащи лица араби —
Фракция Червена Армия (Ротее Армее Фракцион),възникване,
причини,участнци — крайнолеви западногермански терористи които
дявол знае за какво са се борили. Важното е че всякакви връзки със
соцлагера се отричат. Провеждат няколко гръмки акции през 70-те.
Имат връзка със палестински организации и свършват зле — след
провала на техните приятелчета в един друг разгледан случай някои
хора явно решават че е по-добре да ги ,,самоубият".Поне такова е
внушението тук.
— Отвличането и убийството на крупния бизнесмен Юрген Понто
извършено от колегите на бандата на Баадер-Майнохоф.
— Отвличането на западногермански пътнически самолет от четирима
араби (споменатите по-горе приятели на РАФ). Невероятно е как им
позволяват да си разигравт коня из летищата на Европа и
Близкия Изток, а не разрешават на елитнита западногерманска
антитерористична група ГСГ-9 да ги атакува. Според мен арабските
управници мълчаливо са ги подкрепяли. Накрая все пак
стигат до Могадишо и там един известен диктатор —Мохамед Сиад
Баре (по-любознателните да направят връзката с него и сегашната
ситуация в Сомалия) постъпва добре като накрая разрешава на
западногерманците да се намесят и те виждат сметката на терористите.
Тук са споменати и още няколко отвличания на самолети - прочутия
случай Ентебе, нападението на няколко араби в Рим през 1973 г.и
взривяването на пълния с пътници самолет на Пан Ам на летището,
също двама араби отвличат самолет в Кипър и следва трагична
развръзка при опита на египетския президент Ануар Садат да копира
израелците(Ентебе) и германците(този случай) — при опита да превземе
самолета силово се стига до престрелка с кипърците и загиват 14 египтяни,а терористите остават като наблюдатели на
разигралата се битка на летището в Никозия
— Италианските Червени бригади и убийството на премиера Алдо
Моро— тук са замесени не само терористи но и доста секретни служби
на отделни страни, че и мафията( в Италия явно без нея нищо не може
да мине).Споменава се и за атентата на гарата в Болоня и отвличането
на американския бригаден генерал Дозиър —командуващ войските на НАТО в Южна Европа.
— Сектата на Чарлз Мансън (тук сполучливо наречена Глутница)—
красноречив пример докъде може да се стигне под влияние на
наркотици, разпуснати нрави, секс и побъркан предводител мислещ се
за пророк — масовото убийство извършено от тях в Лос Анжелос е като
копирано от филм на ужасите. Тогава тези психопати убиват Шарън Тейт —
тогавшната жена на Роман Полански и изгряваща холивудска звезда.
При бърза справка в интернет е видно че Мансън е още жив и даже
наскоро е подал молба за помилване, също и останалите
членове на неговия клан са се отървали от смъртно наказание и са живи.
— една история като на филм — Патриша Хърст и терористите от СОА
(симбиостична освободителна армия ).— 19-годишната милионерска дъщеря
е отвлечена от тази група и се присъединява към тях като
борец против неизвестно какво и кого. Вилнеят заедно 18 месеца и
накрая всички си получават заслуженото — една част от терористите
загиват при престрелка с полицията, другите отиват в затвора, а
главната героиня се отървава с някаква смешна присъда и
хепиенд.Въобще със пари всичко се постига, а с много пари няма
невъзможни неща.
— Джим Джоунс, сектата Храм на народите и една плантация в
джунглите на Гвияна — този случай обезателно да го прочетат
всички фенове на псевдорелигиозни учения и практики.
Развръзката е повече от трагична — над 900 загинали.
— убийството на Джон Ленън — извършителя е луд фен.
— опита за убийство на Роналд Рейгън — душевноболен психопат за малко да промени хода на историята.
Книгата според мен определено си заслужава четенето.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Вирджиния Улф
МИСИС ДАЛAУЕЙ
Понеже в последно време се навъдиха няколко стила носещи
претенциозното име - дамска проза и/или чиклит, сега ви предлагам
един роман написан от една известна писателка - Вирджиния Улф и който
е може би родоначалника на този жанр.
Вирджиния Улф е британска писателка на модернистична литература
движеща във висшето английско общество между двете световни войни.
В романа мисис Далауей тя според мен се е описвала самата нея-
героинята и е дама омъжена за политик, движеща се във висшето
лондонско общество и интересуваща се най-вече от цветя, приеми,
клюки и политика.
В романа е описан един ден от живота и но в него са включени по един
малко заплетен начин множество личности и съдби. Действие в романа
почти няма и описанията са тежки носталгично-меланхолични - Клариса
среща мъжа за когото не се омъжила, задава си въпроса дали
не е сгрешила, след това описанието се прехвърля към него - как е
заминал за Индия, как си е разбил живота с несполучлив брак и как
сега тепърва трябва да го гради отново т.н.Другият важен образ в
романа е на един душевно болен ветеран от Първата световна война
измъчван от стреса получен от смъртта на негов приятел. Романа се
чете трудно и продължителните философски разсъждения може да са
отегчителни, но пък описанието на светското общество и живота
в Лондон през 20-те години е изпипано майсторски.
Малко наподобява съвременните блогове списвани от жени или поне
някои от тях които съм имал нерви да чета- затова предполагам ще се
хареса на женската част от аудиторията :D

Жюл Верн
Децата на капитан Грант

Това ми беше една от любимите приключенски книги в детството, но за
мое съжаление книгата която имах беше минала през доста ръце и беше
доста изпокъсана и липсваха цели глави.
И след като я видях на една сергия моментално си я купих и
препрочетох с удоволствие- сега вече цялата.
Сюжета е следният - шотландски благородник намира в бутилка писмо
от корабокрушенци и се впуска в издирването му. Понеже единствените
координати които могат да се разчетат са 36 паралел южна
ширина, пътешествието му става околосветско и минава през Чили,
Патагония, Атлантическия и Индийския океан, Австралия и Нова
Зеландия. Разбира се има много приключения и опасности, но
накрая като в истинските добри приключенски романи завършва щастливо
и капитан Грант е открит.
Даже финала е малко като сапунка (изпоженили се помежду си и
заживели щастливо)Силната част е чудесното описание на далечните и
непознати страни през XIX век - Австралия и Нова Зеландия са били още
непознати и недостатъчно проучени тогава.Като истински французин Жул
Верн не е спестил и неприязънта си към англичаните, а също и
френските слабости - добрата храна и превъзнасянето на жените. Може
на по-младите да им се стори наивна книгата но навремето поради
ограничения избор си беше класика.

Карел Пацнер
Търсим космически цивилизации

В книгата на чешкия журналист Карел Пацнер са разгледани първите
научни опити в търсенето на сигнали и установяването на връзка с извънземни същества.
Не е от многобройните книжлета на тема НЛО и тем подобни а си е много
сериозно четиво. Разгледани са различни теоретични проблеми които
евентуално ще възниканат при установяване на контакт.
В началото се разглежда въникването на живота на Земята и
моделирането му чрез експерименти.
Дават се различни интересни факти - например че е възможно
съживяването на бактерии живели преди стотици милиони години,
предположенията дали има живот на Марс и Венера, а също и на
спътниците на Сатурн, границите на издръжливост на живота какъвто го
познаваме, преположенията че е донесен на Земята от комета или
метеорит и др.
След това се разглеждат и първите опити за търсене на сигнали от
развити същества осъществен чрез радиотелескоп и започването на
прочутият експеримент CETI - за съжаление и до днес резултати
от него няма. Накрая са дадени и предположения какви се очаква да са
разумните същества и как да се установи връзка с тях.
Показано е и първото междузвездно писмо (има го като картинка) -
позлатена плочка с гравирани изображения на две човешки същества,
Слънчевата система и местоположението на Земята спрямо няколко
пулсара. Тази пластинка е прикрепена към първата междупланетна сонда
,,Пионер-10", а идеята е дадена от Карл Сейгън. Ето какво се
предполага за този опит:

В края на декември 1973 г. „Пионер —10" напусна сферата на притегляне
на Юпитер със скорост много по-малка от скоростта на светлината. Сега
се е насочила към съзвездието Бик. Неговата най-близка звезда
Алдебаран е отдалечена от нас на разстояние 20 парсека. Червеният
гигант Алдебаран е много пъти по-голям от Слънцето, но вероятно е
много по-млад. Възможно е около него да има семейство от
планети и неговата светлина да е достатъчна, за да има живот на
тяхната повърхност.
Можем ли да се надяваме, че „Пионер—10" ще предаде нашето известие на
някоя развита чужда цивилизация в скоро време? За съжаление не. Нали
сондата ще изминава разстоянието от един парсек за цели 80 000
години.
Самите автори на посланието определят вероятността ,,Пионеp—10" да
предаде нашето съобщение на представители на чужди цивилизации на
1:100 трилиона.

В друга сонда - „Вояджър" е поставена освен пластинката и грамофонна
плоча със множество типични земни звуци - "симфонична, народна,
забавна музика, те съдържат и звуци на море, вятър,
кит, кола, влак, космическа ракета, птици, животни, вик на дете, речи
на генералния секретар на ООН и на американския президент, поздрави
на 60 езика, основна информация за живота на Земята, за нашата
наука и техника".
- и тук наред с тях е записана и част българската народна песен -
,,Излел е Делю хайдутин" дето толкова се раздува че едва ли не е
нещо изключително, а реално е просто един фрагмент от многото.
Поне за мен книгата ми направи огромно впечатление когато съм я чел
още като малък и макар че не разбирах много от нещата описвани в нея
смятам че съм я преценил правилно като много добра и смислена.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

В. А. СЕКИСТОВ
„СТРАННАТА ВОЙНА"
В ЗАПАДНА ЕВРОПА И В СРЕДИЗЕМНОМОРСКИЯ
БАСЕЙН
(1939-1943 г.)

В книгата се описват събитията от 1939-43 г. на Втората световна война.
Периода е наречен Странната война поради нежеланието уж на Запада да
воюва с набиращите сили Германия и Италия. Поради времето и тогавашната
пропаганда автора представя всичко като голям империалистически заговор
към първата социалистическа държава. Има известни основания , но пък
има основания и за подкрепа на обратното твърдение - че СССР съвсем
не е бил безобидна и мирна държава.
Все пак като оставим тази откровенна пропаганда и спорове в книгата
подробно и задълбочено се описват подготовката и хода на войната
на Запад и в Африка.
Разгледана е дипломатическата и военната подготовка за войната,
нападението над Норвегия, нахлуването във Франция, Холандия и Белгия
и причините за поражението на Франция(според мен са доста правилно
описани),нападението на английския флот над френските военни
кораби в пристанищата на Северна и Западна Африка,похода на Мусолини
в Гърция, настъплението и поражението на италианците в Египет,
завладяването на Югославия и Гърция и превземането на Крит,сраженията
на немския Африкански корпус командуван от генерал Ромел с англичаните
и по-късно и с американците, бойните действия в Средиземно море и
началото на кампанията в Италия.
В книгата са дадени голям брой карти на бойните действия,
даващи по-ясна представа за операциите но тях ще ги пусна в djvu
варианта на книгата.
За мен това беше първата сериозна книга за Втората световна война
която съм преглеждал и май от нея се заинтересувах от тази тема.
Книгата е издадена е през 1960г. и се усеща тогавашния нов прочит
на събитията през войната - критикува се Сталин и грешките които е
допуснал в началото на немското нападение над СССР- все пак е нещо
след дотогавашния култ към него и преувеличаване на заслугите му
през войната. Но само това - признава се с половин уста
че е грешал, а за грешките на другите ръководители и самата
система в СССР нито дума.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

По случай 1 септември я качих днес книгата. :D :D
Ето линк:
dedomrak.data.bg/BG%20Knigi/Strange%20W ... 1943).djvu
memmfis
Мнения: 4
Регистрация: 05 септември 2007, 16:20

Джеймс Ролинс - Амазония

Мнение от memmfis »

-----------------------------
Последната и единствена промяна е направена от memmfis на 22 август 2012, 23:55.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

Днес преодолях летната летаргия която ме беше завладяла и реших да конвертна книгите
които съм сканирал в по-удобен(според мен)PDF формат. А и бях май обещал да го направя
все някога това. За който се интересува и иска да си ги има книжките -
ТУК
Аватар
goblin
Мнения: 54
Регистрация: 20 август 2006, 17:18

Мнение от goblin »

Според мен само съсипваш книгите с тоя PDF, но ти си знаеш най-добре... :)
Аватар
nqgolova
Мнения: 63
Регистрация: 15 август 2006, 17:47
Връзка:

Мнение от nqgolova »

Отрова
Крис Удинг
Poison (2003) отново е в стил фентъзи – страшна приказка, в която девойка се отправя
на пътешествие в опит да спаси своята похитена сестричка. За да успее, тя трябва да
премине през свят, в който хората са най-низшите паразити, където цял кръвожаден
пантеон полубогове кроят заговори за взаимно унищожение и където някой планира
пълното унищожение на самото човечество. Идеята за романа възниква по време на
туристическа обиколка из далечния Изток. И както понякога се случва, първо в
съзнанието на автора се избистря финалната сцена. Така че се налага Удинг да работи
от края към началото. И въпреки че сюжетът вече е приел конкретни очертания, автора
започва да пише книгата след повече от година. Това време той отделя за написването
на “Сказание за Сарамир 1” и гореспоменатия сценарий. Самоопределеният срок за
написването на “Отрова” неусетно преминава и когато вече не може да отлага, Крис
започва работата си по книгата. В желанието си творбата да се различава от
предходните пълни с действие и препускащи в задъхано темпо произведения, Удинг
съзнателно прави своята героиня напълно безсилна пред лицето на врага, така че и дума
да не може да става, че тя би могла да ги победи физически. В “Отрова” героите
преживяват премеждията най-вече благодарение на острия си ум. Независимо, че
сюжетът прилича на стандартен фентъзи куест и малко напомня някои компютърни
игри с линейно действие – героинята преминава от едно място на друго, среща се с
местните, преодолявайки препятствия и изпълнява задачи – в книгата има много
символика и дълбок подтекст. Може да се прочете и като плашеща приказка, но под
повърхността на сюжета е скрито много повече. Този роман е награден с наградата
Children of the Night Award, присъждана от Dracula Society за най-добро готик
произведение за 2003 година.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

ЕНДРЕ ГЬОМЬОРИ
СВРЪХБОГАТИТЕ
ИСТОРИЯ НА ГОЛЕМИТЕ ИМУЩЕСТВА

В тази книга се разказва как са натрупали богатството си няколко известни фамилии
и личности. Макар че всички са направили това по различно време и начини се
откриват много общи неща между тях. Няколко от състоянията са натрупвани в
продължение на поколения и са предавани по наследство, а при другите най-често
има остър мирис на петрол. Описани са следните личности и фамилии:
-Ротшилд - при тях е ясно - евреи, станали банкери и лихвари на почти всички
монархии през XIX век. Интересно е описано как победата при Ватерло е била
използвана от тях за финансов удар.
-Рокфелер - надушил е петрола и се е възползвал от него. Според автора е
бил почти монополист в световния нефтодобив в началото на века.
- Круп - оръжие и войни. Пак според автора са почти всички от тази династия
са имали някакви психически отклонения.
- Шел - отново петрол и танкери.
- Форд - автомобилите и въвеждането на масовото им производство чрез конвейр.
- Флик - финансови машинации.
- Сауд- петрол и собствена държава.
- Ага Хан - водач на религиозна ислямска секта.
- Дасо - самолети и държавни протекции.
- Шпрингер - вестници и политика.
- Гети - отново петрол
- Пахлави - както и при саудитците - петрол и наследена държава в която
се разпорежда като своя.
- Онасис - това ми е любимеца. От емигрант до корабособственик и любовник
на жената на Кенеди. За него рецептата е връзки със силните начело на
държавите и предприемчивост.
- Хюс - оръжие.
- Хънт и Хамър - описани като уж противположности, но в действителност са си
еднакви.Разликата им е само в политическите възгледи и места в които почват
бизнеса си.И двамата се занимават с петрол и далавери на международно ниво.
- ИТТ- транснационален концерн в комуникациите и доста други дейности.

Анотацията на книгата е следната:
Парите не миришат —твърди император Веспасиян,
който облага с данъци дори тоалетните. Как придобиват
своите състояния свръхбогатите от по-късните времена?
Как забогатяват Ротшилд и Рокфелер, как откриват пътя
за обогатяване Форд, Круп, Онасис? Какво състояние биха
могли да кажат, че притежават Ага Хан, крал Сауд V
или семейството на бившия ирански шах?
Какъв е светът на свръхбогатите? Кои са герои на скандали,
опиянени от власт, и кои „скромно" се прикриват
зад икономически операции, обхванали целия свят?
Биографиите им са не само история на една кариера,
но същевременно и картина на една обществено-икономическа
система, жива илюстрация на това как големите риби
изяждат малките.
MesserSchmidt

Мнение от MesserSchmidt »

В.П.Боровичка
АТЕНТАТИ, КОИТО ТРЯБВАШЕ ДА ПРОМЕНЯТ СВЕТА

В книгата се разказва за няколко световно значими атентата според автора.
Според мен някои не са чак толкова значими , но пък са историята около тях е
интересна.
- Убийството на Филип II - извършителя е жена му и по този начин разчиства
пътя към трона на Александър Македонски
- Юлий Цезар - в резултат на широк заговор. Брут е един от многото убийци.
- Главнокомандуващия австрийската имперска армия Валдщайн - тук историята е
доста странна понеже поръчителя бил самия император който се страхувал от измяна.
За чехите може и да е важен този епизод, но за останалия свят надали.
- Шарлота Корде и Марат - напълно я подкрепям в нейния гериозъм за това
че е очистила един от най-големите престъпници на времето си. Разбира
се тук е историята представена разбираемо по-иначе.
- Заговора на Орсини - италиански анархисти пробват да убият Наполеон III.
Неуспешно.Жалко.
- Убийството на Линкълн - ако е станало само една-две години по-рано
изхода от Гражданската война е щял да бъде друг.
- Александър II - няколко атентата са извършени срещу него и след като
един от тях успява, империята започва постепенно да запада заради
неспособните и наследници.
- ретроспекция на няколко покушения срещу американски президенти до
Втората световна война - американците имат традиции в стрелбите по
управляващите си - а би трябвало да си ги припомнят. За Кенеди нито дума.
- Атентата в Сараево - безспорно наистина промени хода на историята.
- Жан Жорес - някакъв протокомунист - нищо особено според мен.
- Убийството на Распутин - извършено с цел спасение на царския режим.
Самия Распутин е развратен псевдопророк заслужил участта си.
- Роза Люксембург и Карл Либкнехт - издигнати като герои от комунистическата
пропаганда. И да не бяха убити, нямаше как да попречат на последващото
развитие на Германия - лошо или добро.
- Убийството на австрийския канцлер Долфус - става при неуспешен опит за преврат.
След няколко години целите на заговорниците са постигнати - аншлуса с Германия.
- Атентата в Марсилия срещу югославския крал Александър- извършен е от Владо
Черноземски който загива. За мен е герой, наказал един от тогавашните
най-големи врагове на България. Атентата е придставен като фашистки заговор,
разбил сплотенността на т.нар. Малка Антанта- разбираемо понеже книгата
е от соцвремето. За национални идеали и патриотзъм нито дума.
- Убийството на секретаря на германското посолство в Париж фон Рат от
душевноболен евреин - формален повод за Кристалната нощ и погромите в Германия.
- Атентата в мюнхенска бирария през 1939 срещу Хитлер - според автора е
инсценировка за утвърждаване на властта му.
- атентата срещу Хайдрих - разбираемо е описан тук понеже автора на книгата е чех.
- заговора на генералите срещу Хитлер и атентата през 1944 - необяснимо как
оцелява след взрива. Последващите действия на заговрниците са напълно
хаотични и некоординирани и преврата не успява.
- няколкото атентата срещу де Гол - доста хора са му имали зъб заради Алжир
и са се пробвали да го убият. Даже и да бяха успяли загубата и упадъка на
колониалната система е бил необратим.

В някои случаи според мен истината за някои атентати е доста по-различна,
но все пак историята е интересна даже и малко поизмислена. За тогавашното
време е разбираемо, но и сега доста неща се премълчават или изкривяват.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости