Жалби от КК Труд и ИК Ера в ГДБОП

Настоящите закони имат остра нужда от промяна
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Жалби от КК Труд и ИК Ера в ГДБОП

Мнение от Борислав »

Днес получих следното писмо. Уж от ГДБОП, ама пратено от сървъра на mail.bg. Странно! Държавните учреждения нямат ли собствени пощенски сървъри?!

Писмото, между другото, дори и цифров подпис няма, тъй че няма как да съм сигурен кой наистина го е изпратил. То, впрочем, и тема (subject) няма. Иди разбери за какво иде реч.

Та, ето го и него:
from "[email protected]" <[email protected]> 11:01 am
date Apr 23, 2007 11:01 AM
mailed-by mail.bg


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МАНОЛОВ,


Във връзка с подадени жалби в Главна Дирекция “Борба с
организираната престъпност”от ИК “Труд” и Издателство “Ера”
относно нарушаване на авторски права чрез изградена от Вас
виртуална библиотека, а именно: Трилогията “Сказание за
Сарамир” на автора Крис Удинг и “В търсене на оцелелите” с
автор Тимъти Зан, на основание чл.56 от Закон за
Министерство на вътрешните работи Ви уведомяваме за
следното:
1. Съгласно чл.18, ал.2, т.10, чл.86, ал.1, т.4 и чл. 90а,
ал.1, т.8 от Закон за авторските права и сродни права
/ЗАПСП/, използването на закриляни обекти на авторско и
сродни на авторското права включва и предлагането на достъп
по безжичен път или по кабел, в това число и посредством
файлов FTP сървър, на неограничен брой лица до съответния
обект или до част от него по начин, позволяващ този достъп
да бъде осъществен от място и по време, индивидуално
избрани от всеки от тях.
Необходимото по закон съгласие за всеки вид използване, в
това число за възпроизвеждане и/или разпространение и/или
предоставяне на достъп до обекти на авторско и сродни на
авторското права посредством Интернет, се дава от
правоносителите по предвидените в приложимите законни ред и
форма и съгласно условията на съответните лицензионни
споразумения.
Неспазването на гореупоменатото е нарушение на българското
авторскоправно законодателство и съставлява престъпление от
общ характер по смисъла на чл.172а от НК на РБългария или
административно нарушение по смисъла на чл.97 от ЗАПСП.
2.Във връзка с горното да бъдат предприети всички
необходими и следващи се по закон действия за спазване на
императивните разпоредби на българското законодателство, в
това число и на тези, регламентиращи използването и
закрилата на обекти на авторско и сродни на авторското
права.


23.04.2007 год. инспектор Матей Жостов-
ГДБОП
С О Ф И Я
Все още не съм им отговорил. Аз и не разбрах много какво искат от мен.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Още едно писмо

Мнение от Борислав »

Току-що получих горното писмо и на латиница. Ще почакам малко, може и на канджи да ми го пратят.
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Re: Още едно писмо

Мнение от SecondShoe »

Въпросния инспектор Жостов ако чете тука искам да му кажа:
Първо: Тук се разпространяват копия на книгите, които не идентични с оригинала и са в коренно различна форма. Поради направените редакции и промени файловете тук вече са нещо съвсем различно от това, което е със защитени авторски права.
Второ: Всичко тук е предоставено абсолютно безплатно - няма дори рекламни банери.
Трето: Няма закон в България, според който в този сайт да има някакви противозаконни елементи.
Четвърто: В електронното съобщение, което е цитирано горе на практика нищо не се казва, нищо не се доказва и нищо не се иска.
Пето: Този сайт не се намира в България, а на територията на страна, в която посочените в жалбата произведения не са със защитени права на български език.
Шесто: Мисля, че няма смисъл да пиша шесто :D .
Гост

Мнение от Гост »

според сайта на мвр мейла на дирекцията за борба с потребителите е [email protected]
между другото да се представяш за представител на държавна институция, без да си такъв е подсъдно.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Re: Жалби от КК Труд и ИК Ера в ГДБОП

Мнение от Mandor »

Борислав написа:Аз и не разбрах много какво искат от мен.
Всъщност не искат нищо. Просто те уведомяват, че е постъпила жалба срещу тебе и че "вземат съответните мерки" (това последното не е ясно).
Аватар
MikoBG
Мнения: 64
Регистрация: 13 февруари 2007, 02:30

Re: Жалби от КК Труд и ИК Ера в ГДБОП

Мнение от MikoBG »

Борислав написа:Днес получих следното писмо. Уж от ГДБОП, ама пратено от сървъра на mail.bg. Странно! Държавните учреждения нямат ли собствени пощенски сървъри?!
Точно така е, колкото и да ви е чудно. :shock:
Борислав написа:Писмото, между другото, дори и цифров подпис няма, тъй че няма как да съм сигурен кой наистина го е изпратил. То, впрочем, и тема (subject) няма. Иди разбери за какво иде реч.


Вземат превантивни мерки !? Нали са дыржавни чиновници. Трябва да намерят нещо с което да оправдаят заплатите си. :evil:
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Черният списък

Мнение от Борислав »

Днес създадох черен списък, в който ще включвам хора или организации, които пречат на електронните библиотеки. В бъдеще най-вероятно ще го разширя с такива, които пречат на свободата в Мрежата, а защо не и извън нея.

Днес също така свалих трилогията „Преплетеният път“ от Крис Удинг, като на мястото на всеки текст написах защо. От ИК "Ера" си мислят, че Моята библиотека им пречи по някакъв начин. Е, от днес това е факт. Включени са в черния списък.

Добавка: В търсене на оцелелите и останалите пет романа от цикъла Междузвездни войни бяха свалени още на 13 март 2007 г. или 40 дена преди да получа горното писмо.
Последната промяна е направена от Борислав на 2. Мнението е било променяно 2 пъти.
Аватар
NomaD
Мнения: 200
Регистрация: 10 март 2007, 19:39

Мнение от NomaD »

Четете дискусията, която в момента върви в АренаБг, относно гласуването в Европейския парламент на директивите относно обхвата на криминализирането на нарушенията на авторското право!



http://forum.arenabg.com/showthread.php?t=26349

В нея вземат участие и наши политици, лобиращи за свобода на обмяната на информация в мрежата.

Ето какво преди малко евродепутатката предаде Антония Първанова!

Сега ще Ви напиша какво от поправките мина и къде ни прецакаха.

Успяхме:
1. Да ограничим съдействието на засегнатите титуляри на права на интелектуална собственост до поддържаща функция, която не засяга провеждането на безпристрастно разследване от страна на държавните органи, т.е. да не участват директно в разследващите дейности, както беше първоначално. Не успяхме обаче да ги извадим изобщо.

Личното ми мнение е, че когато става дума за милиарди евро, участието на притежателя на патент ще бъде конфликт на интереси и той разполага с огромен ресурс, за да смачка който и да е сийдър или лийчър.

2. Чл.2 Определихме "нарушение в търговски мащаб" като всяко нарушение на право на интелектуална собственост (IS), извършено с цел извличане на икономически или търговски облаги, с изключение на действията, извършени от частни потребители за лично ползване и нестопански цели.

Това защитава индивидуалните потребители, но тук са пропуснати интернет клубовете и библиотеките. Ще трябва да го поддържаме на преговорите.

3. Чл.2 умишлено нарушение на право на ( IS ), означава нарушаване на това право, извършено с пряк или евентуален умисъл с цел извличане на икономическа полза в търговски мащаб.

Тук е по начина по който предложихте.

4. Чл3. Държавите членки гарантират, че почтеното използване на защитен труд, включително подобна употреба чрез възпроизвеждане или записване или по всякакъв друг начин за цели като критика, правене на коментар, съобщаване на новини, преподаване (вкл. мнoгoкратно размножаване за преподаване в клас), образование НЕ съставляват нарушения по наказателното право.

Ето тук библиотеките, клубовете и др. могат да се ползват по този член да избягнат санкций.

5. Чл.6а Държавите членки гарантират чрез наказателноправни, гражданскоправни и процесуални мерки, че злоупотребата със заплахи от наказания е ЗАБРАНЕНА и подлежи на санкциониране. Също така държавите членки забраняват злоупотребите с процесуални права.

Т.е. не могат да ви плашат и принуждават.


Бориславе - май черния списък ще трябва да го наречеш Дъска на позора ;)
Hawthorne
Мнения: 80
Регистрация: 25 ноември 2006, 08:46
Местонахождение: Шумен
Връзка:

Re: Черният списък

Мнение от Hawthorne »

Борислав написа:Днес създадох черен списък, в който ще включвам хора или организации, които пречат на електронните библиотеки. В бъдеще най-вероятно ще го разширя с такива, които пречат на свободата в Мрежата, а защо не и извън нея.

Днес също така свалих трилогията „Преплетеният път“ от Крис Удинг, като на мястото на всеки текст написах защо. От ИК "Ера" си мислят, че Моята библиотека им пречи по някакъв начин. Е, от днес това е факт. Включени са в черния списък.
Щом има черен списък, защо не направиш и бял списък (whitelist) за всички организации и хора, които подкрепят електронните библиотеки?

Просто предложение,
Алекс
Приятелите и враговете са богатства, които всеки притежава.
Аватар
Борислав
Мнения: 1065
Регистрация: 15 ноември 2005, 17:25

Re: Черният списък

Мнение от Борислав »

Hawthorne написа:Щом има черен списък, защо не направиш и бял списък (whitelist) за всички организации и хора, които подкрепят електронните библиотеки?
И такъв исках да направя, но черния беше с по-голямо предимство. :evil:

Събота и неделя ще мога да си отдъхна малко и ще го направя. Дано има какво да се сложи в него. Впрочем автори и преводачи има, но за издателства не се сещам.
arunner
Мнения: 2
Регистрация: 28 януари 2006, 01:35
Връзка:

черно/бяло

Мнение от arunner »

Черните и белите списъци само задълбочават проблема. Особено черните са най-лошият подход. Какво ще стане, ако автори и преводачи сложат пък тази библиотека в черен списък? В самата идея за библиотеката няма нищо лошо (всъщност по-голямата част от нея в дългосрочен план е добро), но си остава на съвестта на човека, който се грижи за предлаганите текстове и обича съдържанието им, да направи най-верния избор. Искам да кажа, че издателствата винаги ще бъдат против някой да предлага за без пари онова, с което плащат на носители на авторски права, преводачи, редактори, коректори, печатари и разпространители. Освен ако изрично не го разрешат, нали така? Съжалявам, обичам книгите и смятам, че да обявяваш за по-черен от дявола някой, който протестира, че взимат стоката му без разрешение, само по себе си се разбира какво е.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

arunner написа:Какво ще стане, ако автори и преводачи сложат пък тази библиотека в черен списък?
Нищо. Какво всъщност предполагаш, че може да стане?
arunner написа:...взимат стоката му без разрешение...
Това е очевиден пример за често използвания напоследък похват "подмяна на термините". Също както нашумялия термин "пиратство". А ако се има предвид законност, морал, печалби и загуби - тези въпроси вече бяха предъвквани многократно; едва ли повторното им обсъждане и аргументиране ще доведе до нещо.
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

arunner, хубаво е че имаш мнение. радвам се и че го споделяш с нас. само дето едва ли може да се нарече лично.
библиотеки е имало, има и ще има. не знам дали това ти се вижда смислено. ако някой се бори срещу библиотеките, влиза в ролята на онези варвари опожарили александрийската навремето си.
хората са си разменяли книги, разменят си книги и ще си разменят книги. тия хора, дето четат книги. другите - не.
а пък списъци и сайтове в интернет всеки може да си прави каквито си пожелае. ти що не 'дигнеш един и да направиш списък или да свършиш нещо полезно?
arunner
Мнения: 2
Регистрация: 28 януари 2006, 01:35
Връзка:

Мнение от arunner »

:twisted: mandor, изваждането на нечии думи от контекст е подмяна на понятията. Не правият текст, че да не се съобразяваш с правото на някой да продава или подарява труда си, както и да прехвърля това право на теб самия, си е точно това: да не се съобразяваш с правото му.

нт, ако обичаш, тук и тук можеш да се запознаеш с част от полезните неща, свършени от мен. Гарантирам ти, че преводите са мои, но по някакъв начин псевдонимът "arunner" е отпаднал при копирането им от източника.

Дреме ти, всички сме в кюпа, да повторя само каква ми беше основната мисъл: черните списъци само задълбочават проблема и не правят добро на никоя от страните.
Mandor
Мнения: 752
Регистрация: 19 август 2006, 10:56
Връзка:

Мнение от Mandor »

arunner написа:mandor, изваждането на нечии думи от контекст е подмяна на понятията.
Не, имах предвид точно "подмяна" - използване на дума или израз с цел да му се придаде значение, различно от оригиналното.
Примери: В славянският език думата "глупак" е означавала "човек, който няма достатъчно познания/информация по даден въпрос". Днес си е просто обида. Аналогично е и популяризирането на термина "пират", използвано дори в плакатите на министерството на културата.

Колкото до "изчезналите" обозначения на преводач, обработчик и т.н. - вече обсъдихме този въпрос (май беше миналата година). Просто при Борислав стои "старата" версия.
//Добавено:
Сега погледнах - за "Джуждето" няма информация и при мен. Ще съм ти благодарен, ако ми пратиш едно писмо по въпроса (иначе ще забравя).
Последната и единствена промяна е направена от Mandor на 26 април 2007, 14:43.
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

arunner, поздравления за труда!
не знам дали си забелязал, при произведенията има следните хипервръзки
Превод от английски: [Няма данни за преводача; помогнете ми да го добавя]
много лесно се кликва на тях и се изпраща съответното инфо.
от цупене, накърнено честолюбие и мръщене полза няма. вземи се обади, че да ти оправят името, където трябва. особено, ако държиш на това.
Гост

Re: черно/бяло

Мнение от Гост »

arunner написа:Черните и белите списъци само задълбочават проблема. Особено черните са най-лошият подход. Какво ще стане, ако автори и преводачи сложат пък тази библиотека в черен списък? В самата идея за библиотеката няма нищо лошо (всъщност по-голямата част от нея в дългосрочен план е добро), но си остава на съвестта на човека, който се грижи за предлаганите текстове и обича съдържанието им, да направи най-верния избор. Искам да кажа, че издателствата винаги ще бъдат против някой да предлага за без пари онова, с което плащат на носители на авторски права, преводачи, редактори, коректори, печатари и разпространители. Освен ако изрично не го разрешат, нали така? Съжалявам, обичам книгите и смятам, че да обявяваш за по-черен от дявола някой, който протестира, че взимат стоката му без разрешение, само по себе си се разбира какво е.
Никой не им взима стоката, а не ми се говори за постоянната злоупотреба на носителите на авторски права. Нахалството им е безгранично. А който смята, че цените които искат са реални няма проблем да отиде и да си ги напазарува
Victor

Re: черно/бяло

Мнение от Victor »

Гост написа:
arunner написа:Черните и белите списъци само задълбочават проблема. Особено черните са най-лошият подход. Какво ще стане, ако автори и преводачи сложат пък тази библиотека в черен списък? В самата идея за библиотеката няма нищо лошо (всъщност по-голямата част от нея в дългосрочен план е добро), но си остава на съвестта на човека, който се грижи за предлаганите текстове и обича съдържанието им, да направи най-верния избор. Искам да кажа, че издателствата винаги ще бъдат против някой да предлага за без пари онова, с което плащат на носители на авторски права, преводачи, редактори, коректори, печатари и разпространители. Освен ако изрично не го разрешат, нали така? Съжалявам, обичам книгите и смятам, че да обявяваш за по-черен от дявола някой, който протестира, че взимат стоката му без разрешение, само по себе си се разбира какво е.
Никой не им взима стоката, а не ми се говори за постоянната злоупотреба на носителите на авторски права. Нахалството им е безгранично. А който смята, че цените които искат са реални няма проблем да отиде и да си ги напазарува
Zdraveyte, momcheta i momicheta, s linx sam, pod DOS, shte me proshtavate, ako neshto ne izliza kato horata.
]Prosto iskam da vi kazha, che mnogo vi se radvam.
I ako knigite na hartia sa skapi, oshte po-skapi stavat, kogato i ne vizhdash, a tryabva da gi skanirash i korigirash...
Blagodaria vi.
Аватар
нт
Мнения: 176
Регистрация: 04 февруари 2007, 01:53

Мнение от нт »

Жив да си, Викторе! Ти беше един от първите. Хвала!
lokster

Мнение от lokster »

Днес случайно се зачетох в няколко подобни теми, и пак се сетих как преди време "благорадение" на някои "институции" от bezmonitor изчезнаха доста текстове...
Като гледам как издателствата лакомеят за пари, пари, пари... просто се чувствам адски ядосан.
За последно си купих книга на хартия преди 2 години - иначе чета само в електронен вариант.
Просто не бих могъл да се справя финансово ако трябваше да купувам всяка книга която чета. В никакъв случай.
Ще трябва да живея на фотосинтеза, в най добрия случай...
Е... чудя се какво искат издателствата? Така или иначе има хора които не могат да си позволят да дават по 15 лева за 1 книга (с меки корици!) и не си купуват. Защо се опитват да ги лишат и от електронния вариант?
Библиотеки като тази има и ЩЕ ИМА. И трябва да има.
Информацията трябва да е свободна, и достъпна за ВСИЧКИ.

Не ме интересува какво казва закона - той е създаден от малка група хора с власт, в полза на друга група хора с власт. Обикновените хора не влизат в сметката...

И казаното от Victor е много вярно. Към него мога да изпитвам само уважение.

И накрая да допълня - sfbg и тази библиотека за основните ми източници на книги. Благодаря че ви има :)
Inspector Dudu

Маиката му е боикот

Мнение от Inspector Dudu »

Този месец съм си в Булгариq. По принцип си купувам книги за около 1000 лв, въпреки че имам възможността да ги чета онлине от тази библиотека. Интересното тази година беше, че не купих нито една книга от издателство Труд, въпреки, че съм луд фен на STAR WARS. Да го духат!!! Затвориха безмонитор.цом заради тоталната си простотиq. Още съм афектиран от наглоста на депутатите по пътq. Днес депутатски мерцедес ме изблъска от пътq и единствено благодарение на добрите ми рефлекси(бил съм дривер на пожарни и линеики)аз и моето семеиство сме живи.
А сега лична покана към Борислав: Ако имаш път към Женева непременно се обади.
емаил за kонтакти: [email protected]
автор

относно труда на преводачи и авторски права

Мнение от автор »

издателите печелят от продаването на напечатани на хартия неща и основните им разходи са за хартия, мастило, цветни корици и данъци. правата на доста от книгите за бг са от порядъка на 500-1000 лева, един преводач взима също подобна сума. 30% от коричната цена отива за разпространителите, обложките могат да достигнат 50-60-70 ст, а може вече и повече. при тираж 1500-2000 се избиват вложенията, всичко друго е печалба. данните ми са от реален човек, който започна да издава конкретна поредица в бг преди няколко години, после се оттегли, но поредицата още я има.
авторското право не е основание за печалбарство, то е просто начин авторите да могат да продължават да творят, а при горната схема 2000х6лв = 12000, от тях едва 10%-20% отиват при преводач/автор(държател на правата). дори театрите плащат повече на авторите на произведения и не виждам основания за воя нададен от издателствата. от всяка книга на популярен автор като пратчет например, той я получава 2-3 ст, я не. затова си купувам всички негови книги на английски и се чуствам морално чист да ги свалям и чета и на компютър
Гост

Мнение от Гост »

ХАХ, да май точно това правят - борба с потребителя, не мошеника, не бандита, не престъпника и мутрата (маджо го пазиха по-добре от буш и папата!), а от потребителя, и то на какво - на книги? Искат да изпростеем максимално, за да не мислим за глупостите им! :evil:
Гост написа:според сайта на мвр мейла на дирекцията за борба с потребителите е [email protected]
между другото да се представяш за представител на държавна институция, без да си такъв е подсъдно.
karutzar

IP

Мнение от karutzar »

IP адресите на цялата държавна администрация е в тази граница - 212.122.160.0-212.122.169.255
Просто към хоста блокираш всички тези адреси и си готов. Ако ти трябват от (разбойнически) труд адресите - ще ги "измислим". Влизаш във сървъра на хоста и в настройките там ги блокираш. На [email protected] ми пиши (ако сам не можеш да намериш айпитата) за домейните на тези, които те притесняват. Като ги блокираш ще трябва да минават през проксита, а ГДБОП си имат проблеми даже с излизане в нета - :D много са "учени" :D
Друго, което можеш да направиш е Договор за посещаване на страницата ти - Библиотеката. В него можеш да имаш претенции, че забраняваш четенето и тегленето на файлове, които се явяват или твоя собственост, или © на други. Заявяваш, че сайта е личен и не може да се преглежда без тези условия. :D Въобще като terms of condition - с кликването се задължават да спазват условията. Ако можеш да публикуваш книгите във Project Gutenberg ще бъде прекрасно.
Привет и горе главата! :)
(често посещавам твоя сайт и имаш адмирациите ми за това, което правиш)
К
GГост

ИК"Елф" - пирати !!!

Мнение от GГост »

На официалният сайт на Ник Перумов намерих нещо много интересно:
"Кольцо Тьмы

Болгарское издание

Данное издание -- пиратское. Или, в лучшем случае -- полупиратское. Никто не заключал договора ни со мной, ни с моими издателями. Я не получил не то что денег, но даже и авторских экземпляров. У меня сохранились смутные воспоминания, что когда-то кто-то из Болгарии вроде бы как писал мне - мол, хотим перевести КТ, но это было (если было) ужасно давно и с тех пор никаких признаков жизни они не подавали.
И хотя приятно внимание -- книги, которые никому не нужны, воровать вряд ли станут, нехороший осадок все-же остался.
Постараюсь разыскать данное издательство "Елф" и разобраться".

Ник Перумов"

Копирал съм го от http://www.perumov.com/books/ktblg.shtml

А ето и един линк към интересна статия относно превода от руски на български - http://www.perumov.com/books/blg/1.shtml

Излиза, че тия дето най-много викат "Дръжте крадеца ..." са най-големите крадци !!!
Аватар
SecondShoe
Мнения: 421
Регистрация: 16 август 2006, 04:55

Мнение от SecondShoe »

Не е за вярване просто! Мислех че тези мошангии останаха в 90-те години на миналия век. Тогава беше модерно да се хващат разни текстове, да се превеждат некадърно и да се издават без никакви права.
Дриново

До Тошко Африкански

Мнение от Дриново »

Тошко, не знам как човек като теб има очи да говори за пиратство и престъпления, като ти си един от хората ограбили България
Лично съм те виждал теб и твои роднини, как мъкнехте чували с крадени милиони! Сигурно си спомняш и делаверките които правехте с Молов? Лично ти си един от унищожителите на България!
Всичко обаче се връща на този свят Тошко! И ти ще платиш накрая цената!
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости