АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Косоглазый , какъв САЩ пък е цялата планета. Иди го кажи в Русия , Китай и Индия , да видиш как ще ти се усмихнат :)
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Косоглазый, можеш и в Афганистан да пробваш да го кажеш на някой , ама после има вероятност да те излъчвт по Алджазира :) хах :)
Косоглазый

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Косоглазый »

Шаркане, удоволствието го чакат те от нас, а не ние от тях.

Всичко зависи, разбира се, от гледната точка. Едно време старите българи казваха, че на българина първото дете трябва непременно да е момче - то да дарява удоволствия, а не да чака някой друг да го дари с полагащия му се кеф-ф-ф-ф (зер нали си говорим с тебе за "икономика на даряването и подаряването").

Но ето, че времената ся обърнаха и веч' не ся знай кое е по-добро - ти да даряваш, или теб да те даряват. Комай по-изгодната позиция е да се заложиш някъде и да чакаш "густото" самò да те споходи...
notman
Мнения: 215
Регистрация: 21 февруари 2012, 19:30

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от notman »

Косоглазый написа:До онзи, който твърди, че:

"По закон ФБР не може да действа в друга държава, освен в САЩ."

Приятелю, не ти ли стана вече пределно ясно, че цялата планета, която обитаваме, е САЩ. Защото освен онова, което се включваше в представите ни за САЩ от преди 25 години, всичко останало са НОВОЗАВОЮВАНИ ЗЕМИ. В тях ФБР има право да действува по същия начин, както и в Тексас, който според Конституцията на Щатите е с особения статут на "присъединена земя": принадлежала преди това на Мексико, но откъснала се от него уж по СОБСТВЕНО ЖЕЛАНИЕ и превърнала се в звездичка върху американския флаг.

България също е една звездичка - при това опашата и падаща главоломно надолу в бездните на безпътицата...
По принцип ми харесва твоят начин на мислене и на възприемане на света, но тук се поизложи. Не, планетата не е САЩ. Днес Сноудън получи разрешение да пребивава в Русия. А България не е звездичка, не е сърп, не е чук, не е наковалня на ничие знаме. България е три цвята - бяло, зелено, червено.
Надявам се прякорът ти да не означава ревност от твоя страна, че България вече си има друг Голям брат. А ти бъди сигурен, че рано или късно България ще се освободи от всякакви такива "братства", дето много-много не ги искаме тук.
tp1974
Мнения: 1
Регистрация: 02 август 2013, 19:48

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от tp1974 »

АБК готви нападение. Е защо тогава да страдат читателите от спрените книги. По какъв начин протестирате така.
baj_dobri
Мнения: 1
Регистрация: 02 април 2013, 20:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от baj_dobri »

Ако може да попитам?Колко време няма да може да се свалят новите заглавия?Протеста ми е ясен,но за колко време,ще е?
Аватар
tonywoolf
Мнения: 129
Регистрация: 21 февруари 2008, 10:35

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от tonywoolf »

Тия дни ще да е - утре, вдруги ден, най-късно по коледа.
Нефелник

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Нефелник »

baj_dobri написа:Ако може да попитам?Колко време няма да може да се свалят новите заглавия?Протеста ми е ясен,но за колко време,ще е?
Оффффф!!!! Не разбрахте ли, че това никакъв "ПРОТЕСТ" не е?!
seikath
Мнения: 8
Регистрация: 24 май 2011, 16:13

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от seikath »

Издател ... с близки отношения с ФБР :) Смях, драги читатели, СМЯХ !!!!

Дъщеря ми ползва Читанка, аз също и то с удоволствие.
Що се отнася за изказванията колко всесилни били ФБР, това е смешно. За мен са си некомпетентни в около 90% от случайте. Успяват обикновено срещу неподготвените, защото винаги имат повече ресурси. Защо заплатите им са сравнително малки?

Както и да е, много страсти тук, толкова компетентни мнения .. това е добре,
Накой беше казал, и с право мисля - законите се правят от победителите ... а според мен идеята Читанка няма начин до бъде победена.
Време е да се пишат нови закони според мен .. от всички нас, които подкрепяме тази идея.

Относно технологичната подкрепа - ще подготвя един сървър в qcow2 формат, който да си инсталира/актуализира сам Читанка от torrent link-a при стартиране.
След това ако всичко върви, може и AMI за Амазон и един за VirtualBox.

Като е готово, ще пиша.
дарси
Мнения: 1
Регистрация: 16 април 2013, 14:42

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от дарси »

Когато открих вашата Библиотека бях много доволна и щастлива. Винаги съм обичала да чета и вие ми давате възможност да прочета книги, които иначе не мога да си позволя. Не виждам с какво толкова се ощетяват които и да е автори, по скоро така им се прави един вид реклама на творчеството.
Coffee999
Мнения: 11
Регистрация: 09 април 2009, 23:02

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Coffee999 »

В България се удържа процент върху продажбата на всеки носител, върху който хипотетично може да бъде записан обект на авторско право. Това означава CD и DVD носители, устройства за възпроизвеждане, флаш памети, компютри и какво ли още не. Ако тези пари стигат до носителите на авторски права, тогава защо мрънкат? Ако не стигат, защо ми ги удържат? А след като така или иначе ми ги удържат, защо ме наричат "пират"?
Клиента бива принуден да плати тези пари, защото хипотетично може да направи нещо. Ако обаче реши да го направи той става крадец, мошенник и какво ли още не. И моля да не се казва, че тези пари били малко. Като са малко, защо ни ги прибират от джоба
Аватар
Шаркан
Мнения: 206
Регистрация: 05 юли 2010, 10:43
Местонахождение: Свогенско
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Шаркан »

Coffee999 написа:Ако тези пари стигат до носителите на авторски права, тогава защо мрънкат? Ако не стигат, защо ми ги удържат? А след като така или иначе ми ги удържат, защо ме наричат "пират"?
все въпроси, на които защитниците на "правата" започват да отговорят, че "нещата са комплексни"... хихик

това е логиката на печалбарството. Съществува механизъм за налагане на интереси - ползват го на пълни обороти. Не биха го ползвали, само ако го няма.
Косоглазый

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Косоглазый »

notman, допада ми твоята увереност, когато казваш:
"България не е звездичка, не е сърп, не е чук,
не е наковалня на ничие знаме. България е три цвята -
бяло, зелено, червено."

Такава трябва да бъде и за да бъде такава, знаем че през другите епохи ѝ е била нужна войска...

Днес, обаче, ѝ трябва "Читанка".

Това е тъй, защото в други времена застрашена е била територията на България, земята - пръстта и камъните ѝ...

Днес застрашени са хората.

Преди хората не бяха застрашени, защото никой не се страеше да оголва факта, че са толкова различни; така отчайващо различни, че да стане ясно веднъж завинаги как те не могат повече да се понасят, не могат да дишат даже един и същ въздух заедно.

Преди никой не си даваше зор да ги сплотява и да ги прави българи - считаше се, че това си е естествено. А ето - днес се оказа, че българин с българина не може да живее. Получи се ефекта на Новия Свят - и там е така: хората са все пришълци отнякъде, заседнали са да живеят на едно уж благословено място и да изграждат нов живот, а се оказва, че изпитват генетична несъвместимост помежду си. Уж се асоциират, но то е за да си доставят краткотрайните удоволствия на секса и след това пак се оказва, че непреодолимо се мразят и че всъщност са се събрали на канибалска оргия - всеки срещу всеки.

Причините - най-различни!

Най-често се изтъкват расови причини и това е самата истина, но истина е, че дори и расовите причини могат да се превъзмогнат - ЧРЕЗ КУЛТУРА.

Но къде е културата?

А ние, българите, дори и да сме също расово различни (това напоследък намира все повече нови и нови доказателства), имаме и още много други неща (от друго естество), които дълбаят пропаст помежду ни.

Но имаме и нещо, което би могло да ни спаси и което се казва КУЛТУРНИ ТРАДИЦИИ. Имаме го, както го има всеки друг истински европейски народ. Имаме го, но се стараем да го отпратим колкото може по-бързо в лоното на забравата...

Ето защо ни е нужен един нов Екзарх. Поетът е казал: "Свободата не ще Екзарх - иска Караджата!", но сме я докарали до там, че трябва да изплачем обратното: "Оцеляването ни не ще Караджа /или всякакви там други пехливани/, а иска именно "Екзарх". И понеже няма такова нещо, което да може в наше време да изпълни функциите на "Екзарх", то ние сме "на ход" да си създадем своя заместител на този стар и добре изпитан инструмент на НАРОДОТВОРСТВОТО.

...И това би трябвало да бъдат инициативите подобни на "Читанката" и най-вече самата "Читанка", които да се постараят да ни сплотят отново културно - на базата на българския език с цялото негово унаследено богатство.
Koга

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Koга »

Кога ще спирате тази акция?
seikath
Мнения: 8
Регистрация: 24 май 2011, 16:13

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от seikath »

Косоглазый, много добре казано.

Аз исках да започна нещо подобно на Читанка, по профилирано най-вече за деца на българи живеещи в чужбина.
Класика, история, приказки, учебници и всичко останало интересно за тях. Но за съжаление не ми достигат познания и опит, не толкова ресурси.
За мен България в момента са народът, културата и историята ни, традициите, не толкова границите според които събират митата.
Затова и подкрепям този проект.
Относно "атакуващите" индивиди и организации - да се бяха замислили не какво губят или печелят те, а какво допринася на всички нас Читанка.
Не правя обобщения, но за повечето от тях една книга е просто еквивалент на пари и нищо повече.
Точно заради подобно мислене на управляващата клика, което се налага в общественото съзнание емигрирах.
И няма да им го простя.
gotemperor

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от gotemperor »

Една идея за в краен случай - купувате по една бройка от издателството, сканирате и качвате и ще сте съвсем като обществена библиотека.
Ако в една обществена библиотека няма ограничения колко човека мога да прочетат дадена книга докато е в добро състояние (100, 200, 1000?), то защо да имат право да ограничават вас, които ще действате като обществена библиотека - ще купите книга и ще я отдавате за четене без печалба. :twisted: :twisted: :twisted:
The Fitz
Мнения: 5
Регистрация: 25 април 2012, 04:44

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от The Fitz »

Изчетох мненията по въпроса в темата, с едни аргументи съм съгласна, с други - не, но както и да е. Ще кажа само аз как виждам нещата за себе си и какво е за мен Читанката...

Имам няколко хиляди томчета с книги вкъщи. Да кажем, че около 7/10 от тях съм ги купувала лично аз, останалите са останали от родителите ми, от баба ми и дядо ми, дори има и 100-150 годишни разпарцалявени книги от времето на пра-пра-пра-баба ми. Има речници, енциклопедии, книги по медицина, научна, правна и техническа литература, поезия, класика и съвременна художествена литература, комикси, детски книжки и куп други неща от най-различни жанрове на литературата, не само на български, а и на други езици. Мога да се похваля, че съм изчела от кора до кора поне половината от тях (другата половина съм ги чела от тук от там по нещо), което предвид количествата си е геройство. Сега имам и други задължения, които отнемат от времето ми и не чета чак толкова много, както когато бях дете, но все пак го правя.

За последните петнадесет-двадесет години сигурно съм изхарчила по книжарниците минимум 10-12 000 лева, а може и повече да са. Но в последните три-четири години нямам възможност да купувам всичко, което си харесам по ред причини, главната от които е липсата на финанси и затова не купувам повече от 3-4 книги годишно. Втората (но не по важност) причина е, че в 90% от случаите, това което търся го няма на българския книжен пазар. Един куп съвременни световни и български автори, които ме интересуват, изобщо не се превеждат и издават на български. Имам многотомни поредици, от които ми липсват томове защото са изчерпани, а след многобройни запитвания към издателствата отговорът е един и същ - няма търсене и няма да ги преиздаваме. Има книги, които са поредица от примерно три трилогии, свързани смислово и чрез героите си, но от тях се издават само една или две трилогии, а не всичките три (справка за невярващите - Робин Хоб: The Farseer Trilogy, The Liveship Traders, The Tawny Man Trilogy, от които трилогията за Живите кораби не е издадена в България). Има много автори, които да кажем минават дори в графата класици на определен литературен жанр, които от години не се преиздават (примерно Роджър Зелазни, който в последните години освен с едно-две преиздавания на Хрониките на Амбър изобщо е забравен от издателствата). Такива липсващи на книжния пазар автори и произведения не са едно или две и могат да се открият само по онлайн библиотеките (защото и в обикновените библиотеки е чудо да ги намериш).

В последно време забелязвам, че се набляга на издаването на разни бози (предимно вампирските лигавщини и от сорта им), които са станали супер хит сред тетките и плиткоумните тийнейджърки в Щатите? Защо едно огромно множество качествена литература се пренебрегва? Затова лично на мен много ми харесва опцията да си чета книжките тук и ако ми хареса съдържанието, чак тогава да си ги потърся из книжарниците и да си ги купя. Но като гледам какво се издава последните години ми става ясно защо издателствата сте толкова против да се качват новоиздадени текстове тук в библиотеката. Явно ви е страх, че няма да можете да излъжете никого да си купи боклука, който сте пуснали в обращение. :D

Има и други неща, които силно ме възмущават. Защо издадените книги в България са с толкова ниско качество? Как може като разлиствам едно уж луксозно издание мастилото да ми остава по пръстите? Как може като реша да отгърна страница тя да се къса и дори след няколко отметнати страници, цялата книга да се разпада на съставните си части в ръцете ми? Какви са тея материали, с които се печатат книгите? То дори и вестниците вече май ги печатат с по-качествено мастило и на по-добра хартия. Освен това защо преводите са толкова дилетантски? Няма ли вече в тая държавица добри професионални преводачи, че ги превежда "чичо Гошо от махалата", който един ден го научили у супермаркета да казва "тьен кю" и вече станал заклет преводач? Защо текстовете са пълни с правописни и стилистични грешки? Тия издания преди да отидат за печат не минават ли през коректор да ги прегледа за грешки?... И след като на изданията от всякъде им личи, че са спестени бая материали и труд за направата им, на какво основание се формират такива нелепо високи цени на крайния продукт? И защо тиражите вече не се пишат на кориците? Някаква дълбоко пазена държавна тайна ли трябва да са? Или така по-лесно минават шашмите в счетоводството? Но да продължа нататък...

Поддържам мнението на колегите-читатели преди мен. Защо прогреса в издаването на книги трябва да се спира и те да са само на хартиен носител? Ми да вземем тогава да се върнем във времето и да започнем да печем глинени плочки и да чукаме по камъните йероглифи, че да можете да събирате тлъсти такси за самосвалите с кирпича изпълняващи поръчките на издателствата, а? Електронните книги вече навлязоха масово в цял свят, само нашите родни издателски къщи се шушкат още... Четох в началото там, в едната статия, че странирането било скъпо. Кви глупости дрънкате? Как по цял свят странират и вадят дебели книги на пазара с цени в центове, а само на вас тук скъпо ви било? И имало свит пазар в България, затова били високи цените на книгите... и как ще ни докажете това със свития пазар, като си ги въртите и сучете цифрите в счетоводните книги, както на вас ви е угодно за пред данъчните? А за авторските права не знам какво ревете... Прецаквате авторите и преводачите, както си искате, после ние сме им били бъркали на тях в джоба по вашите думи щото си четем безплатно.:D

От цялата работа лъсва само едно нещо - какви алчни нискокултурни хора сте вие в АБК. Вас не ви интересува изобщо, какво издавате и в какъв вид го издавате. Важно ви е само да си натъпчете зурлите с парички и да си грухтите доволно от факта, че и днес сте минали метър за сметка на читателите.

Дами и господа, членове на АБК и да ни отнемете Читанката, ние ще си направим хиляда нови щом е необходимо, а книгите на вашите издателства ще ги оставим да си изгният по сергиите! Продължавайте в същия дух с тормоза и заплахите над редовите читатели, които в определени моменти са и ваши клиенти. Няма да постигнете нищо хубаво за себе си. Аз лично от днес започвам бойкот на продукцията ви. Ще се възползвам само от безплатните ѝ варианти, стига да са добри като превод и без правописни грешки на всяка страница. Ай сиктир и Вие и ФБР-то Ви съдрано! :P

А на екипа на Читанката, всичките тези момчета и момичета, които безвъзмездно хвърлят толкова труд и време за да сканират, редактират и качват книгите, само за да ни дадат възможност да се докоснем до неща, които иначе никога дори не бихме и помирисали - най-искрени благодарности! Имате нашата подкрепа пък била тя и само морална дори.

пп: И на мен не ми харесва тая форма на протест, дето са смъкнати произведенията на американците, обаче хора недейте да мрънкате и бъдете търпеливи. По-добре временно да ги няма, отколкото завинаги нали? Нека бъдем единни и съпричастни към каузата на любимия ни сайт.
stefani70
Мнения: 2
Регистрация: 03 август 2013, 18:56

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от stefani70 »

Божке,чак до братята американци ли стигнаха? Като тях ли ли инфантилни искат да ни оставят?На кого пречи ,че си четем стари книги-ако искам да ида да си купя ,не са по 15 лева,а по над 20.Е,сори,ама така култура не се защитава.Искат да утрепят и малкото останали четящи.
stefani70
Мнения: 2
Регистрация: 03 август 2013, 18:56

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от stefani70 »

gotemperor написа:Една идея за в краен случай - купувате по една бройка от издателството, сканирате и качвате и ще сте съвсем като обществена библиотека.
Ако в една обществена библиотека няма ограничения колко човека мога да прочетат дадена книга докато е в добро състояние (100, 200, 1000?), то защо да имат право да ограничават вас, които ще действате като обществена библиотека - ще купите книга и ще я отдавате за четене без печалба. :twisted: :twisted: :twisted:
Само че купуването и на 1 екземпляр е пари.А ние пари даваме ли като четем?Значи трябва да спонсорираме любимата си Читанка ако искаме да стане по този начин.
фон Тирпиц

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от фон Тирпиц »

Призовавам за бойкот на книгите на издателство “Сиела”.
Може да е най-доброто българско издателство, но е с най-ретроградния директор - Веселин Тодоров, председател на АКБ - един от еничарите на на Булгарската култура.
Иван

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Иван »

Поведението на АБК е позор! Това е удар срещу образованието на масовия българин.
Аватар
vog
Мнения: 86
Регистрация: 03 август 2013, 10:59
Местонахождение: София, България

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от vog »

Благодаря много на читанка!
vedar
Мнения: 1
Регистрация: 30 август 2011, 15:31

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от vedar »

Има нещо гнило тук. ФБР няма правомощия да се занимава с престъпления извън границите на САЩ, с изключение, ако се застрашава сигурността на държавата. А такава в случая няма, (ако все пак са замесени, е превишаване на правомощията им) което води до извода, че някой използва името на ФБР за да лови "вещици". "Моята библиотека" отдавна е трън в очите на българските издатели и затова я атакуват така яростно. А АБК явно обслужва нечии финансови интереси. Но наистина е жалко, на фона на все по разрастващата се неграмотност (а и финансова възможност) да се ограничи възможността да се четат книги в електронен вариант.
Но все пак един съвет и от мен, ако наистина домейна ви е американски, променете го!
Надявам се да се преборите и да останете, за да ни радвате още дълго време. Аз самият доста често (макар че ми липсва време) се възползвам от сайта ви.
Благодарности!
Sv.Georgieva
Мнения: 1
Регистрация: 03 август 2013, 22:29

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Sv.Georgieva »

Тия от АБК май още не са разбрали, че Цв. Цв. вече не е на власт и съответно - няма "наместник" на ФБР в България, който да изпълнява нечии поръчки :(
Що за глупост е някой да говори за авторски права при качване на книги, а и не само, безплатно в мрежата2 НАЛИ АЗ КАТО СЪМ СИ КУПИЛА КНИГАТА, ВЕЧЕ СЪМ ПЛАТИЛА КАТО ЧАСТ ОТ ЦЕНАТА И АВТОРСКИТЕ ПРАВА? /А ДАЛИ ТЕ СА СТИГНАЛИ ДО АВТОРА, ВЕЧЕ Е ДРУГ ВЪПРОС.../
Какво ще правя с тази книга, дали ще я подаря, или продам - си е моя работа!
Ако си купя картина, примерно - на Рембранд, и после реша да продам чрез Содби, пак ли ще ми искат да плащам за авторски права? :roll:
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

http://www.blitz.bg/news/article/214759

И една ПП ни подкрепя...
Аватар
Бам Бам
Мнения: 417
Регистрация: 29 октомври 2010, 17:36
Местонахождение: Папуа Нова Гвинея
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Бам Бам »

Като стана дума за партии, нали знаете, че човекът, който мрази Читанка и иска унищожаване на инициативата е водач на листа и един от основателите на "България на гражданите" с Меглена Кунева. Ето повече информация. Ако партията беше влязла в сегашния парламент той щеше да прокара закон, чрез който да бъде ликвидирана Читанка и всички проекти, подобни на нея. Достъпът до цялата литература щеше да става само срещу солидно заплащане и информацията щеше да е достъпна единствено за много ограничен кръг хора.

Имайте предвид на следващите избори, че гласувайки за "България на гражданите" вие гласувате и за унищожаването на Читанка, както и за спиране на свободния достъп до литература в интернет. До момента нито Меглена Кунева, нито партията й са се разграничили от действията на този ликвидатор.
seikath
Мнения: 8
Регистрация: 24 май 2011, 16:13

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от seikath »

Бам Бам написа:Като стана дума за партии, нали знаете, че човекът, който мрази Читанка и иска унищожаване на инициативата е водач на листа и един от основателите на "България на гражданите" с Меглена Кунева. Ето повече информация
Мдааа, почитател на Бил Гейтс, който трупа пари до пенсиониране, и накрая се усети че парите не са цел в живота, а просто инструмент.
Сега идола на г-н Тодоров раздава натрупаното, за да подпомага образованието в Африка ...

Както и да е, не мисля че написаното тук ще му повлияе по някакъв начин. Тъжно.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Бам Бам написа:Имайте предвид на следващите избори, че гласувайки за "България на гражданите" вие гласувате и за унищожаването на Читанка, както и за спиране на свободния достъп до литература в интернет. До момента нито Меглена Кунева, нито партията й са се разграничили от действията на този ликвидатор.
На следващите избори "България на гражданите" сигурно ще е с Реформаторския блок. Така че и с това внимавайте :)
И нека само да споменем, че за авторски права отиват около 10% от цената на книгата.
Мария

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Мария »

Веселин Тодоров- тъмното име! Нека всички го научат! И той ли е от свитата на Орешарски?
гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от гост »

Ако решат, че им пречите на печалбите, ще затворят даже читалищните билиотеки.
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости