АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Съобщения, свързани с библиотеката, които трябва да се прочетат
Правила
Уважавайте другите участници и се отнасяйте с тях така, както бихте желали те да се отнасят с вас!
Отговор
Hiron

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Hiron »

Хайде да им спретнем един истински бойкот на тези мафиоти -предатели.Не бива да загине свободното слово заради комерсиални интереси.Тези гадини биха се полакомили да печелят дори и от някогашното преписване на ръка на,,История славянобългарска".Съвременната технология ни дава възможност за огромно разпространение на знанието и не бива да допуснем тези пещерни търгаши да се опитват да ни спрат.Как ще приучим младите да четат когато книгите са недостъпни а и защо да се изсичат излишно така ценните дървета?Когато пък остарееш и зрението ти се влоши как да продължиш да четеш ситния шрифт на хартиените книги?По тази причина от години бях спрял да влизам в библиотеките и много страдах от това .Едва електронните книги отново ми върнаха всичко това а и не изискват нито място нито имат срок за връщане.Благадаря ви за всичко което правите и дано успеем да защитим тази наша любима библиотека.
На ползу роду

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от На ползу роду »

На ползу роду Болгарскому, братиа!

Струва ми се, че проблемите с Читанката ще се оправят, ако Читанката бъде призната за Официална Електронна Библиотека на Република България, чието съществуване да е защитено на ниво Конституция.

При такова решение, функциите на Читанката биха се ориентирали изцяло в услуга на всички български граждани - намиращи се в страната или по света - които да имат неграничен достъп до книжовния й фонд. При това Правителството на България трябва да се задължи да сключи споразумения с издателствата - а те са, които очевидно най-много се възмущават от съществуването на Читанката. Чрез тези споразумения издателите трябва да бъдат ЗАДЪЛЖЕНИ (по възможно НАЙ-АВТОРИТАРНИЯ начин!) да издават само такива книги, за които са сключили договори с авторите на въпросните творби. Което ще рече, че един издател ще издава само такива книги, за които Е ПЛАТИЛ директно (повтарям - ДИРЕКТНО!) на автора, а не защото е решил, че - да речем - трябва да изкупи (незнайно от кого!) правата по издаването на творбите на Елин-Пелин, който е Български Класик и всичко написано от него отдавна трябва да се причислява към Българския Книжовен Канон.

Същото трябва да се отнася и за преводната литература - издателите да имат право да идават само такива преводни творби, за които СА ПЛАТИЛИ на ПРЕВОДАЧА (а ако е жив задграничният автор /или наследниците му/, да е платил и на него /на тях/). В случай, че се касае за творба от чуждоезичен автор, която е превеждана в миналото, а на издателя му е хрумнало, че - ако преиздаде това старо издание - ще има добри печалби, то такъв издател трябва да бъде посъветван "да пие една чаша студена вода".

Всички онези заглавия, които са извън обсега на споразуменията с издателствата, следва да станат обект на дейността на библиотеките - най-вече на електронните библиотеки и преди всичко на Читанката. Което би било един благороден акт на спасяване на "осиротялите издания" от Българския Книжовен Фонд. А тук му е мястото да отбележим, че - както на всички стана вече ясно - цялата Българска Култура е печално ОСИРОТЯЛА през последните две десетилетия.
somarasa
Мнения: 1
Регистрация: 26 октомври 2011, 14:05

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от somarasa »

Върти ми се в главата да напиша нещо бързо на C# което да прави следното

1.) да е като tray приложение (start/stop/restart/http://chitnaka.mine)
2.) да пуска и да спира apache но не като service
3.) да променя %SystemRoot%\System32\drivers\etc\hosts
примерно :
127.0.0.1 chitnaka.mine
::1 chitnaka.mine

4.) на базата на BitTorrent Sync да се „Share“ с „Read Only secret“ самата библиотека , така хората с RW key ще имат контрол над самото съдържание :) на локалният сайт


Главният ми проблем е , че след 3 дена излизам в отпуска и няма да имам много време да пиша код . Но веднага след като се върна може да се заема

Другият проблем е , че няма начин да се добави автоматично в „BitTorrent Sync“ read only secret към днешна дата :) , демек ще трябва да се инсталира и настрой отделно

този пост съм го пуснал и в facebook може да се свържете със мен след 19.08.2013
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

somarasa написа:Върти ми се в главата да напиша нещо бързо на C# което да прави следното

1.) да е като tray приложение (start/stop/restart/http://chitnaka.mine)
2.) да пуска и да спира apache но не като service
3.) да променя %SystemRoot%\System32\drivers\etc\hosts
примерно :
127.0.0.1 chitnaka.mine
::1 chitnaka.mine

4.) на базата на BitTorrent Sync да се „Share“ с „Read Only secret“ самата библиотека , така хората с RW key ще имат контрол над самото съдържание :) на локалният сайт


Главният ми проблем е , че след 3 дена излизам в отпуска и няма да имам много време да пиша код . Но веднага след като се върна може да се заема

Другият проблем е , че няма начин да се добави автоматично в „BitTorrent Sync“ read only secret към днешна дата :) , демек ще трябва да се инсталира и настрой отделно

този пост съм го пуснал и в facebook може да се свържете със мен след 19.08.2013
А то ако е за локално ползване, по добре ще е да се преконвертира MySQL-a в SQLite3 , и приложение на C# ако се ползва , може да вдига направо WebGUI , спестява се едина уеб и един mysql сървър :) , ако може и за Linux да нагласиш кода ... чудно :)
deckoff

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от deckoff »

Само да кажа че ако базата данни зкачи през Калибре, самата програма си осигурява content manager server, който е access през wenb browser. Тоест, ако това което се сваля е Calibre database, и зададете торент папката като калибребаза данни, вече ще имате готова web site със съдържание на компютъра си. Как ще се update торента не знаю
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

deckoff написа:Само да кажа че ако базата данни зкачи през Калибре, самата програма си осигурява content manager server, който е access през wenb browser. Тоест, ако това което се сваля е Calibre database, и зададете торент папката като калибребаза данни, вече ще имате готова web site със съдържание на компютъра си. Как ще се update торента не знаю
Ха , това не го бях разглеждал на Калибрето, сега го разцъках , има хубав уеб интерфейс , и сървиза му може да върви самостоятелно, без да е пуснато самото Calibre :)
000000000000000

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от 000000000000000 »

Никой няма право да ограничи едно от основните ни човешки права- правото за споделяне на информация- нито ФБР, нито ЕС, нито президентът на САЩ. Някой си купил книгата, прочел я, харесала му и решил да я сподели с приятелите си в мрежата- ако това е федерално престъпление в САЩ, то тогава у нас има по-голяма демокрация от уж най-демократичната страна на света :shock:
deckoff

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от deckoff »

Още по-добре е, ако се чете на нещо, което е базирано на андроид - има няколко клиента, които директо се вързват към него и свалят. :) Та съм се замислил за андроид базиран четец, имам ноок, не не е вълшебство с тоя 2.3 А.
IVL
Мнения: 1
Регистрация: 22 април 2013, 17:01

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от IVL »

Здравейте на всички.
Аз съм един от многото (убедена съм) читатели който са българи извън пределите на България.
Исками се да задам един въпрос на всички - Има ли сайт който да е на някое от издателствата в България на който да може да се чете онлайн книга със заплащане?
Или някакъв въобще сайт от който да мога да сваля книги преведени на български език.Плащайки си за всичките там права - на писателя, на преводача,на издарелтвото или каквито там искат. Готова съм да си платя съма в рамките на нормалното разбира се за да имам достъп до литература на български език.
В чужбина има такива сайтове на който си плащаш абонамент и четеш или си плащаш определена съма за определена книга и пак четеш.
Вашия сайт е страхотен!!! Мойте адмираций за труда на всички работещи над него
Надявам се да продължи да съществува такъв какъвто е !!!!
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

"п.с.
Не видях на сайта да има donate бутон? Сигрен съм, че ако има такъв, хората биха дарявали!"

Май няма такъв бутон и няма и да има, за да се запази оригиналната идея, проектът да е изцяло не комерсиален и доброволен. Обаче за развитието на сайта си има нужда от средства, но повече има нужда от доброволен труд - коректори, редактори и т.н. Самото сканиране на дадено произведение все пак не отнема много време, сравнено с другите операции, които трябва да се извършат за да може да има готова за четене книга.
Ако някой желае да дари средства за читанка, най-удачно ще е според мене да заплати съответно на някой, който да извърши корекции и редакции на вече качени сканирани книги в ателието.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

IVL написа:Здравейте на всички.
Аз съм един от многото (убедена съм) читатели който са българи извън пределите на България.
Исками се да задам един въпрос на всички - Има ли сайт който да е на някое от издателствата в България на който да може да се чете онлайн книга със заплащане?
Или някакъв въобще сайт от който да мога да сваля книги преведени на български език.Плащайки си за всичките там права - на писателя, на преводача,на издарелтвото или каквито там искат. Готова съм да си платя съма в рамките на нормалното разбира се за да имам достъп до литература на български език.
В чужбина има такива сайтове на който си плащаш абонамент и четеш или си плащаш определена съма за определена книга и пак четеш.
Вашия сайт е страхотен!!! Мойте адмираций за труда на всички работещи над него
Надявам се да продължи да съществува такъв какъвто е !!!!
Накратко.... няма. Има някои издателства които претендират че предлагат електронни книги или списания но реално ти дават PDF (което е всичко друго, но не и електронна книга...). Именно това е големия проблем в България - няма електронни издателства. Няма "продукт" който те да ти продават. Защото книгите които се продават в Amazone или другите западни магазини са продукт а не просто тхт файл. Аз също бих си купил книга на български яко тя поне малко прилича на книга купена от Аmazon (цялото удоволстиве от картинки, оформление, шрифтове...абе "завършен продукт", не може да се сравнява с тукашните "издателства").

Проблема на "издателствата" е че вече никой не иска техния продукт "книжни книги със съмнително качество както на хартията така и на печата". И вместо да си седнат на задниците и да предложат "продукт" а не просто "тхт" файл те се опитват със зъби и нокти да се задържат на пазара... Но тази битка е изгубена. Рано или късно хартиените книги ще изчезнат а проблема в България е че няма какво да ги замени... Ако изчезне и Читанката тогава съвсем ще го закъсаме...Тогава дори и "тхт" файлове няма да има (защото сегашното състояние на книгите в Читнаката са на ниво близко до тхт - без упрек към Читанката казвам това! Просто е нормално на доброволни начала резултата да е този - дори похвално за резултата който е постигнат).
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

IVL написа:Здравейте на всички.
Аз съм един от многото (убедена съм) читатели който са българи извън пределите на България.
Исками се да задам един въпрос на всички - Има ли сайт който да е на някое от издателствата в България на който да може да се чете онлайн книга със заплащане?
Или някакъв въобще сайт от който да мога да сваля книги преведени на български език.Плащайки си за всичките там права - на писателя, на преводача,на издарелтвото или каквито там искат. Готова съм да си платя съма в рамките на нормалното разбира се за да имам достъп до литература на български език.
В чужбина има такива сайтове на който си плащаш абонамент и четеш или си плащаш определена съма за определена книга и пак четеш.
Вашия сайт е страхотен!!! Мойте адмираций за труда на всички работещи над него
Надявам се да продължи да съществува такъв какъвто е !!!!
Първо - и трите мобилни оператора имат такива сайтове
http://www.mtel.bg/mtel-ebook-magazin - най-стар
https://vivabooks.vivacom.bg/ - най-пълен
http://www.globulbooks.com/index.php/bg/ - най-нов и с най-сериозни амбиции
Извън това -
biblio.bg
ciela.com /дублира се до голяма степен с Vivabooks/
helikon.bg - сравнително най-пълна колекция.

Извън това още няколко сайта опитващи различни варианти.
Предлага се основно Epub (с DRM), тук таме някой PDF - основно за списания.
Всички сайтове предлагат безплатни книги, така че може да се провери ниво и оформление.
Това, като цяло, няма нищо общо с Читанката, която покрива съвсем различна ниша и до голяма степен е учител какво са това е-книги и как се използват.
DRM-ът е изискване на западните издателства за правата за е-книги. Киндъли не се поддържат - по много причини, основната е, че те са предназначени единствено за сайта на Амазон.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Здравейте,

Искам да попитам дали съдържанието на архива, който се съдържа в торента (http://thepiratebay.sx/torrent/8753318) е същото, както и в архивите, които се намират в тази тема: http://forum.chitanka.info/topic3415.html?

Пиитам, защото видях, че в торента се съдържат само epub файлове и е с размер над 6 гигабайта, докато архивът с epub файлове + обновленията по месеци от темата е около 2,3 гигабайта.

Благодаря предварително!
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Upotrebitel написа:Ами кой ви е виновен, като се хоствате в щатите, а домейна ви е регистриран на канадски адрес? Преместете сайта на китайски сървър, регистрирайте сайта на ирански или сирийски гражданин и ФБР ще ви хване за... долуподписания :mrgreen: Тъкмо няма да се налага да лижете задниците на издателите и да цензурирате всички книги, отпечатани у нас преди по-малко от три години.
и пратете адреса на тоя Веселин хахаха
LensmanBG
Мнения: 1
Регистрация: 30 юли 2013, 23:24

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от LensmanBG »

Ей Дянков, само като чуя тая фамилия и се хващам за кобура..... почти като другаря ти Джерджински дето като чуел за култура и се хващал за кобура..
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

Гост написа:
IVL написа:Здравейте на всички.
Аз съм един от многото (убедена съм) читатели който са българи извън пределите на България.
Исками се да задам един въпрос на всички - Има ли сайт който да е на някое от издателствата в България на който да може да се чете онлайн книга със заплащане?
Или някакъв въобще сайт от който да мога да сваля книги преведени на български език.Плащайки си за всичките там права - на писателя, на преводача,на издарелтвото или каквито там искат. Готова съм да си платя съма в рамките на нормалното разбира се за да имам достъп до литература на български език.
В чужбина има такива сайтове на който си плащаш абонамент и четеш или си плащаш определена съма за определена книга и пак четеш.
Вашия сайт е страхотен!!! Мойте адмираций за труда на всички работещи над него
Надявам се да продължи да съществува такъв какъвто е !!!!
Първо - и трите мобилни оператора имат такива сайтове
http://www.mtel.bg/mtel-ebook-magazin - най-стар
https://vivabooks.vivacom.bg/ - най-пълен
http://www.globulbooks.com/index.php/bg/ - най-нов и с най-сериозни амбиции
Извън това -
biblio.bg
ciela.com /дублира се до голяма степен с Vivabooks/
helikon.bg - сравнително най-пълна колекция.
+ тази тема:

Преглед на книжарниците за е-книги

(Която си плаче за осъвременяване... уф, ама кое по-напред...)
Ян от Ин-Ян

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Ян от Ин-Ян »

Ще ви разкажа една кратка история.
В един малък провициален град моите родители направиха магазин за рибарски такъми, защото преди нямаше такъв. В град пълен с хора, които харесват риболова, това беше супер. Родителите на мои добри приятели тогава, също направиха такъв магазин, а след това нас два пъти ни обраха и се отказахме от бизнеса. По-късно стана ясно, че хората с новия магазин са поръчали обирите, за да не им пречим на печалбата.

Не съм сигурен мога ли да направя това сравнение, но тук тази работа ми намирисва на същото - вие ни пречите да си печелим парите. Не, не ви пречим, просто трябва да сте гъвкави.
Започнете да мислите какво искат хората, от какво имат нужда и какво намират в читанката. Аз лично не я ползвам защото е безплатна (въпреки че това ме тласна към нея навремето), а защото ми дава търсачка, бърз и лесен достъп до ЕЛЕКТРОННИ КНИГИ. Не, аз не съм фетишист, който иска да държи в ръцете си хартия и да мирише лепило. Аз съм човек, който намира за най-удобно четенето на устройство, което заема минимално място. И тези мили хора, които искат да спрат Читанката, защото не предлагат алтернатива за набавяне на електронни книги?
Два пъти съм си казвал "Искам да си намеря платена електронна книга на български език" и два пъти съм се отказвал, защото нищо не намерих.

Тогава защо да спираме нещо толкова полезно и удобно? Ок, направете го платено, ако ще, но на разумни цени. Стига сме си пращали обирджии и сме си завирали прътове в колелата с надеждата този, който ни взима клиентите, да се откаже.
Agarvaen
Мнения: 16
Регистрация: 17 май 2011, 18:43

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Agarvaen »

Все пак, основната, фундаментална идея не е ли именно БЕЗПЛАТНИЯ достъп до книги? Аз отдавна възприемам "Моята библиотека" като онлайн обществена библиотека. Как си представяте вие, да ви се наложи да отидете в кварталната библиотека и библиотекарката да ви каже - 5лв прочит, 12лв за еднократно вземане вкъщи(или нещо подобно)? До сега, мисля, не е качвана техническа литература(поправете ме, ако греша), но ако това стане, още повече хора ще започнат да се възползват. Защото техническата литература, като тясно специализирана такава, се намира трудно и е достатъчно скъпа, за да не може един студент да си позволи. Да, аз нямам против да дам около 120лв за книга, свързана с едно от хобитата ми, но първо - няма я преведена на български, второ - не се предлага на нашия пазар и трето - дори и да се предлагаше, имайки опит с подобни предложения, книгата щеше да е крайно осакатена и некадърно направена. И затова си купувам електронно издание...Което също не се предлага на нашия пазар. Та стига напразни филипики - "Моята библиотека" не е сборище на гадни пирати, а обществена библиотека. Само това е достатъчно да я издигне морално над всякакви издателства и нищи духовно лапачи.
Аватар
RetsReds
Мнения: 13
Регистрация: 31 юли 2013, 08:42
Местонахождение: Понякога в София, обикновено в една доста кървава савана.
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от RetsReds »

На 100% съм зад Читанка и борбата и с АБК, но този "протест" ми е малко неясен - те искат да спрете да давате на хората безплатен достъп до книги и за това вие ... спряхте да давате на хората безплатен достъп до книги в знак на протест? Защо?? Тъкмо си купих четец с идеята да се сбъркам от четене това лято и вие си затрихте половината книги? Що за протест е това?

Ако искате така да свалите ФВР от гърба си разбирам, но нито ще стане просто така, нито е протест.
petrovich
Мнения: 762
Регистрация: 31 юли 2008, 14:20

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от petrovich »

RetsReds написа:На 100% съм зад Читанка и борбата и с АБК, но този "протест" ми е малко неясен - те искат да спрете да давате на хората безплатен достъп до книги и за това вие ... спряхте да давате на хората безплатен достъп до книги в знак на протест? Защо?? Тъкмо си купих четец с идеята да се сбъркам от четене това лято и вие си затрихте половината книги? Що за протест е това?

Ако искате така да свалите ФВР от гърба си разбирам, но нито ще стане просто така, нито е протест.
Идеята е повече хора да бъдат информирани. Ако тези книги не бяха свалени, масово хората щяха да продължат да си използват сайта без да се интересуват какво всъщност става, до момента, в който ще кажат „ама искам да си чета, защо няма?“. А и приказката „когато загубиш нещо го оценяваш“ е в пълна сила в този случай.

От друга страна скоро ще бъде пусната версия на библиотеката, която всеки ще може да си пусне локално на неговия компютър. Така информацията ще бъде разпределена на стотици, хиляди места и няма да има опасност да изчезне.
Аватар
RetsReds
Мнения: 13
Регистрация: 31 юли 2013, 08:42
Местонахождение: Понякога в София, обикновено в една доста кървава савана.
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от RetsReds »

petrovich написа: Идеята е повече хора да бъдат информирани. Ако тези книги не бяха свалени, масово хората щяха да продължат да си използват сайта без да се интересуват какво всъщност става, до момента, в който ще кажат „ама искам да си чета, защо няма?“. А и приказката „когато загубиш нещо го оценяваш“ е в пълна сила в този случай.

От друга страна скоро ще бъде пусната версия на библиотеката, която всеки ще може да си пусне локално на неговия компютър. Така информацията ще бъде разпределена на стотици, хиляди места и няма да има опасност да изчезне.
Има десетки други начини да бъде информирана общоността, но щом така сте решили, ок.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

RetsReds и всички, които искат да видят нещо по-различно:

А защо не станете част от екипа на Моята библиотека и директно създавате/допринасяте за по-различното?
Аватар
RetsReds
Мнения: 13
Регистрация: 31 юли 2013, 08:42
Местонахождение: Понякога в София, обикновено в една доста кървава савана.
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от RetsReds »

Кал написа:RetsReds и всички, които искат да видят нещо по-различно:

А защо не станете част от екипа на Моята библиотека и директно създавате/допринасяте за по-различното?
По същата причина поради която не ставам политик, въпреки че искам политиката да е различна, не ставам футболист, въпреки че искам бг футбола да е различен, не ставам доктор, въпреки че искам медицината да е различна, не ставам Батман, въпреки че искаш престъпността да намалее, или накратко - защото не мога сам да правя всичко.

Избрал съм си поприще и към него подхождам с отговорност и полагам целодневни усилия. Към останалите поприща мога само да давам обратна връзка, стига да има кой да я приеме.

Всичко това бидейки казано - подходих към въпроса без грам лоши или агресивни чувства, така че бих предпочел и да ми се отговаря по същия начин. Както казах - стоя зад екипа на Читанка на 100% и просто зададох въпрос за нещо, което не ми беше ясно и съм благодарен за отговора.
Аватар
Кал
Мнения: 209
Регистрация: 01 юли 2010, 14:22
Местонахождение: Човешката библиотека
Връзка:

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Кал »

От моя стана няма лоши чувства. :) Само желание за изясняване и конструктивизъм.
Някакъв спрял

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Някакъв спрял »

petrovich написа:
RetsReds написа:На 100% съм зад Читанка и борбата и с АБК, но този "протест" ми е малко неясен - те искат да спрете да давате на хората безплатен достъп до книги и за това вие ... спряхте да давате на хората безплатен достъп до книги в знак на протест? Защо?? Тъкмо си купих четец с идеята да се сбъркам от четене това лято и вие си затрихте половината книги? Що за протест е това?

Ако искате така да свалите ФВР от гърба си разбирам, но нито ще стане просто така, нито е протест.
Идеята е повече хора да бъдат информирани. Ако тези книги не бяха свалени, масово хората щяха да продължат да си използват сайта без да се интересуват какво всъщност става, до момента, в който ще кажат „ама искам да си чета, защо няма?“. А и приказката „когато загубиш нещо го оценяваш“ е в пълна сила в този случай.

От друга страна скоро ще бъде пусната версия на библиотеката, която всеки ще може да си пусне локално на неговия компютър. Така информацията ще бъде разпределена на стотици, хиляди места и няма да има опасност да изчезне.
Няма абсолютно никаква логика в думите Ви.
Защо ще се спира достъпа до книгите на обикновените читатели? Така нали разбирате, че заставате срещу собствените си интереси и срещу това за което се борите - свободата да се чете без ограничения? Нали така ставате съпричастни на тези, които правят акция срещу вас? Тази логика с недооцененото е изтъркана и смешна.
Със същият успех можехте да сложите тази черната кутийка на индекса на сайта, и всеки щеше да знае, че има акция срещу Читанка. Едва ли щеше да има някой, който да не го види.
Или пък ако толкова държите - можеше да сложите едно съобщение при отварянето на книга да се цъкне ОК с известие, че има акция срещу вас и линк към тази тема.
Начини много, но явно намеренията ви са други.
Принудиха ли ви да свалите книгите? Поне си признайте.
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Пиратството е лошо нещо. Това означава да от откраднеш нещо което не е твое и да се облагодетелстваш от него. Ако Читанката пиратстваше (крадеше) книгите които издателите "продават" означаваше да вземе електрнната книга от издателстовот, да свали DRM-a и да я качи тук. Това щеше да е кражба. Това което се случва в Читанката е че хората взимат напечатаната книга, обработват я (понякога се превежда, понякога се конвертира) и я споделят с други. Това не е пиратсвто.

Да предположим следния казсу:
Аз имам приятел който не знае английски. Но много обича да чете книгите на Автора "Х". За съжаление неговите книги са само на английски. Аз (защото съм му приятел) купувам книгата на Английски (хартиено копие) - превеждам я на български, и тъй като не мога да я напечатам я давам в електронен вид да я чете.
Аз какво престъпление (кражба) извършвам? Нека някой от застъпиците на тезата че Читанката е трябва да се затвори защото нарушава законите в БГ да ми цитира кой точно текст от закона нарушавам аз като върша гореспоменатото?
Ин от Ин-Ян

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Ин от Ин-Ян »

Хубаво е че в България въпреки всичко и днес има толкова много мислещи млади хора, които не гледат на случващото се с тъпо спокойствие, а - както се вижда от настоящата дискусия - се опитват да си обяснят "причините на нещата".

И все пак мнозинството твърде много е подвластно на текущите манипулации, което ясно се вижда от всеобщия страх да се изказват мисли, които биха могли да бъдат квалифицирани като "конспиративни теории". А това е погрешно, защото като заклеймят и се подиграят така наречените "конспиративни теории", така те съумяват да отнемат на мнозинството способността разсъжденията му да тръгнат в неконтролируема посока, което очевидно би било опасно за Някого си.

Виждам, че в случая с отправената срещу Читанка заплаха доминира инсинуацията, как всичко това се прави от "конкурентни съображения" - сиреч, някой си искал да печели пари чрез издателска дейнист, а, виждате ли, Читанка (и екипът, който полага грижи за нея) ПРЕЧИ на бизнеса! Ами то така не може да се прави капитализъм, бе братлета! Ми то е връщане към Тоталитарните Времена, когато Людмила Живкова беше взела в ръцете си книгоиздаването на страната и беше обладана от амбицията да бъдат преведени на български и отпечатени на мизерни (сиреч сносни, социалистически) цени фундаменталните шедьоври на световната книжовна съкровищница - та да не бъде народът прост като куче, а да може да разсъждава със собствената си глава. ...Което е възможно едва тогава, когато на народа са му достъпни книгите и той ги чете, а не само украсява салонните си шкафове с тях.

Е да, това бяха химерите на Принцесата, която искаше "да мислят за нея като за Огън" и да оглавява един ден НАЙ-КУЛТУРНИЯ НАРОД В СВЕТА...

И тъй, да се разсъждава, че всичко, което се случва през последните години и което хвърля заплашителна сянка над "Моята библиотека", е само от сферата на бизнеса и печалбите (по капиталистически) е твърде безобидничко и твърде удобничко за заинтересованите, чиято мечта е българският народ прогресивно да "изпростява кучешки", докато се превърне в ЖЕЛАНОТО НИЩО. Удобничко, но не и вярно, защото истината е от грозна по-грозна и тя се гради върху темела на онова, което отдавна вече е анатемосано като "конспирации".

Съображението, което се изтъква всеки път, когато стане въпрос за преимуществата на капитализма пред комунистическите утопии е, че при капитализма "всяка жаба си знае гьола".

Защо в крайна сметка капитализмът доказа своята безусловна ефективност пред тромавата "социалистическа плановост"?

Верният отговор е, че причината е в осезателния културен контраст между малограмотните "производствени маси" и високообразованите лидери на капиталистическия тип икономика - шепата хора, завършили елитните университети в САЩ и в света (знаем кои са тези учебни заведения: Харвард, Йейл, Принстън, Оксфорд, Кембридж, Сорбоната - изброяват се само с пръстите на ръцете; даже не се налага да си събуваш обувките и чорапите, за да ги изброиш всичките).

Колкото повече народните маси са приучени да четат книги, толкова по-неспособни са те да извършват онова, което се иска от тях. Всяка прочетена книга подмамва родения да извършва черен труд и го кара да си мисли, че би могъл и той да бъде равен с елита, че и той може да бъде лидер и да изисква покорство, а не самият той да се покорява.

Следователно, ако искате истинска процъфтяваща капиталистическа икономика в страната си през следващите десетилетия, скрийте книгите! Образованието, което масите привидно получават, е толкова нискокачествено, че можем дори да не се тревожим за наличието на университети във всеки по-голям град. Такива университети даже правят услуга на капиталистическата Система, защото култивират отвращение към четенето. Остава единствено да се ликвидират библиотеките и свободния достъп до стойностно печатно слово, което лесно може да бъде изместено от "жълти" четива, а знаем, че те ще превърнат редовия "гащник" или "каскет" в още по-затъпяла твар.

...Ако не наравим това, нашата капиталистическа Система - за да не загине - ще трябва да си внася цветнокож изпълнителски кадър от "развиващите си страни".
Гост

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от Гост »

Ами фбр не е ли организация на сащ(нарочно и двете ги пиша с малки букви)- страната с най - добрата демокрация която може да се купи с пари(цитат)??? Ще е добре фбр да разберат че са в България и нямат права в друга държава, и ако не им харесва да се връщат у тях да папкат ГМО царевица на корем. Толкоз.
vaskab
Мнения: 1
Регистрация: 31 юли 2013, 14:38

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от vaskab »

Има ли вече възможност за сваляне на библиотеката?
nmnikolov
Мнения: 22
Регистрация: 13 май 2012, 14:26

Re: АБК готви нова атака над „Моята библиотека“

Мнение от nmnikolov »

vaskab написа:Има ли вече възможност за сваляне на библиотеката?
Все още не, от екипа правят инструкции за инсталацията, за да е максимално ясно на всички. Имайте само малко търпение...
Отговор

Обратно към

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи форума: 0 гости